Kore za torte

srbijadamus

Primećen član
Poruka
661
Osnov svih torti su dobre kore i naravno filovi .

Medjutim u šumi recepata i receptura postoji nedeoslednost .

Osnovno pitanje sa koliko najmanje jaja se može napraviti kora (patišpanj) za prosečnu tortu
Razlike u receptima su od 4 do čak 9 jaja .
Govorimo o jajima S klase onim najvećim(65 )gr i iznad)

Dalje količina brašna je često upitna kao i sredstvo za narastanje od sode bikarbone do praška za pecivo .

Šta vi koristite i koji omer je u koricama
 
Problem kod gotovo svih kuvarica je sto one sve mere OD OKA.

Mozda svaka stota koristi po nekad vagu.

A to o velicini jajeta za priucene kuvarice je MISAONA IMENICA...:lol:
 
Problem kod gotovo svih kuvarica je sto one sve mere OD OKA.

Mozda svaka stota koristi po nekad vagu.

A to o velicini jajeta za priucene kuvarice je MISAONA IMENICA...:lol:

Ti si verovatno radio neka istraživanja na temu "Korišćenje vage u kuhinji" ili "Kako priučena kuvarica utvrđuje veličinu jajeta",te si napisao šta si napisao.:roll:

Sad si se sa pdf Žene preselio malo ovde...Nije loše.Dobro došao.:)

@tema

Ja za kore ne koristim ni prašak za pecivo ni sodu bikarbonu.Ali moje torte su sa baš,baš tankim koricama,nikada debljim od 5 -6mm.Izuzetak su samo beze kore za puslu,koje budu oko 1cm.

Za moj pleh 37x30cm uglavnom pečem kore od 6 belanaca,koje budu od ivice do ivice.E sada,uz pomoć jedne forumašice :heart: došla sam do zaključka da su tako tanke jer ih pečem u plitkim plehovima,a ona mi je rekla da da bi kora narasla,mora pleh da bude dublji.Pošto ja imam samo jedan duboki pleh koji može da stane u rernu,tu varijantu nisam probala,jer je meni to sporo da pečem jednu po jednu koru.Ovako pečem tri kore istovremeno i savršeno štedim vreme i struju.

I uvek u kore od belanaca,oraha i šećera dodam po kašiku,dve brašna,jer mi tako budu kompaktnije i lakše za rad.
 
Samo da napomenem ja sam profesionalac radio sam u Evropi godinama imam neke sertifikate itd.Vodio sam jedno vreme i kuhinju u internacionalnom restoranu .
Medjutim kuvarstvo je art (umetnost) profesinalni umetnik ne postoji ja pokušavam da naprvim svoje prve poslatice imam iskustva sa namernicama pa zato tako i postavljam upit.
Recimo kod neke žene "priučene" sam jeo zaher tortu koje se nebi postideli ni na mocart placu u Beču.
Još nešto ovde na forumu u odeljku za slanoljubce imate odličnih rešenja doduše nema plodova mora i radova u aspiku ,ali iz vrlo skučene ponude koju imamo u Srbiji žene su napravile zaista mnogo .
Odokativno ocenjivcanje i jeste umetnost .Zapamtite kuvarstvo je nauka mere .
 
Nisam sigurna da li sam dobro razumela,ali evo mog misljenja.Sto se torti tice,prilicno su tacne mere za svaku vrstu torte.rtko koja se pravi odokativnom metodom.E sad, zavisi puno od toga sta jos od sastojaka ide u tortu.Tortu tezine 4 kg, mozes napraviti sa 7 jaja,a moze i sa 20 kom.Uglavnom su torte kojima tolika preciznost nije bitna,pa sad kasika kao mera je sirok pojam ali i nisu to toliko velike kolicine (izbrojanih kasika) da bi to nesto uveliko promenilo koricu.Jaja se uglavnom koriste veca,neke clanice foruma cak ni ne mere jaja na kom. nego po gramazi.Ja sam inace davno kupila digitalnu vagu do 4 kg,koja meri u gram.Pomaze puno.Danas ne znam kako bih radila bez nje.
Sto se tice coseta za slanoljupce,moram te ispraviti ,jer imamo recepata i sa morskim plodovima i aspika,ali naravno ne u tolikoj meri koliko bi trebalo ili mi to zeleli,ali realno trenutno kod nas bi bilo i previse ocekivati.Ipak je ovde vazi ona izreka da je najsladje sve ono sto ima preko 20 kg.Takvo nam je podneblje a i Seka nam je dosla glave.Daleko od toga da mi ne znamo sta valja!
U svakom slucaju meni je drago da imamo i ovde nekog ko ima takva iskustva,pa se nadam da ce biti jos tema o kojima cemo moci da razglabamo.Pozdrav!

I jos nesto!Dragi Blajbingeru,ovde se uglavnom i nalaze samo priucene kuvarice i smatram da bi svaki profesionalac imao sta da vidi i nauci upravo od njih!
 
Tacno Zoko :D
A upravo ja merim jaja na gram. U reformu recimo ide 800g belanaca, toliko i u milku tortu. U moskvu ide 600 gr itd... I sve ostalo merim u gram. Tako sam sigurna da mki kvalitet nece varirati, a i prvi korak ka navikavanju na uvodjenje HACCP standarda, kada jednog dana otvorim ogromnu i najpoznatiju radionicu za izradu torti ;) :per: :lol:
U principu, kolicina jaja za jednu koru prvenstveno zavisi od velicine pleha, ali i od torte kaju treba napraviti. Ako pitas amerikance, oni bi od 10-15 belanaca napravili patispanj, rasekli na pola, premazali buterkrem po sredini i gotova torta :confused:
 
I jos nesto!Dragi Blajbingeru,ovde se uglavnom i nalaze samo priucene kuvarice i smatram da bi svaki profesionalac imao sta da vidi i nauci upravo od njih!

Draga duso, ja znam da je mere tesko odrediti...Cesto sam cuo kada je moja pokojna mama govorila: "Jao, nije mi ispalo dobro to i to...!"

Uvek sam se cudio kako to da joj ne uspe kada je kuvanje samo jedna HEMIJSKA REAKCIJA, u kojoj kada das sve tacno koliko i kako treba - mora da izadje uvek IDENTICAN REZULTAT.

Zamisljao sam fabriku lekova gde bez merenja parve neki komplikovan lek i svaki put im izadje drugacije...:mrgreen:

Sto je ISKUSTVO VECE, merenje moze biti manje i obrnuto...

A postoje i u kulinarstvu GENIJALNI LJUDI (kao i u muzici, slikarstvu, reziji...) koji su u stanju da u trenucima nadahnuca naprave po svojim merama nesto - neponovljivo!

Kulinarstvo je velika umetnost gde se razlicite stvari iz zivota ukrstaju i preplicu.

Kulinarstvo je jedan od najtezih zanata: za dobrog majstora nije potrebno samo znanje, potreban je i istancan OSECAJ...
 
Razumem sta si hteo da kazes,ali ova tema se odnosi na kore za torte!Pretpostavljam, i tu nema odokativnih metoda.Moze da ti se desi da u necemu omanes ( nesto zaboravis,ili se prevaris u merenju) i onda dobijes nista...ili nesto super ,sto ne znas da ponovis ,jer ne znas gde si pogresio.Da je kulinarstvo umetnost,dokaz je ovaj forum!
 
Samo da napomenem ja sam profesionalac radio sam u Evropi godinama imam neke sertifikate itd.Vodio sam jedno vreme i kuhinju u internacionalnom restoranu .
Medjutim kuvarstvo je art (umetnost) profesinalni umetnik ne postoji ja pokušavam da naprvim svoje prve poslatice imam iskustva sa namernicama pa zato tako i postavljam upit.
Recimo kod neke žene "priučene" sam jeo zaher tortu koje se nebi postideli ni na mocart placu u Beču.
Još nešto ovde na forumu u odeljku za slanoljubce imate odličnih rešenja doduše nema plodova mora i radova u aspiku ,ali iz vrlo skučene ponude koju imamo u Srbiji žene su napravile zaista mnogo .
Odokativno ocenjivcanje i jeste umetnost .Zapamtite kuvarstvo je nauka mere .




pa ocigledno nisi dobro pregledao temu jer plodova mora ima kao i aspika.mozda imas medjunarodnog iskustva u kuvanju,ali nemas doslednost u iscitavanju tema!!:rtfm:
:rumenko::rumenko:tek sam sad videla da je zoka odgovorila....sta cu ,ponele me emocije
 
Poslednja izmena:

Back
Top