I Obala Slonovače, Bangladeš, Vijetnam i Trinidad i Tobago veći izvoznici od Srbije !

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
V. Spasić | 11. 04. 2010. - 00:02h | Foto: A. Isaković | Komentara: 0
Obala Slonovače ne samo da je na prošlom Svetskom prvenstvu u fudbalu pobedila Srbiju, već je prošle godine imala veći izvoz od naše zemlje. Osim ove afričke države, podeljene zbog rata na dva dela, ispred naše zemlje su još 84 zemlje, među kojima su Vijetnam, Belorusija, Bangladeš, Litvanija, Trinidad i Tobago, Sudan...


„Petrohemija“, najveći domaći izvoznik u 2008. godini, prošle godine nije radila mesec dana
Ekonomska kriza je ogolila do kraja mali srpski izvoz, ali nadležni ne idu dalje od konstatovanja problema, pa ne čudi što se olako prešlo i preko najnovijih podataka o izvozu u svetu, koje je objavila američka Centralna obaveštajna agencija iliti CIA. Osam milijardi dolara srpskog izvoza bilo je dovoljno za 86. mesto od 223 zemlje. Češka, po veličini i broju stanovnika slična Srbiji, prošle godine imala je izvoz od čak 106 milijardi dolara, Slovačka 45, Bugarska 16,3 milijarde. Zabrinjava da su nas pretekle i mnoge zemlje iz Afrike, Azije, Centralne Amerike. Obala Slonovače, uprkos građanskom ratu koji je trajao od 1999. do 2003. godine, to je uradila prodajom kakaoa, kafe i palminog ulja, Vijetnam ima sedam puta veći izvoz, a Trinidad i Tobago je prihodovao deset milijardi dolara u inostranstvu.

Država prodaje da bi preživela

Od demokratskih promena 2000. godine domaća privreda se zasnivala na „nerazmenjivim dobrima“, odnosno uslugama u oblasti finansija, transporta i telekomunikacija, koje se ne mogu prodati van Srbije. U ekspanziji su bila ulaganja u nekretnine i trgovinske lance, a veliki izvoznici su propadali. „Petrohemija“, najveći domaći izvoznik u 2008. godini, prošle godine nije radila mesec dana, Metanolsko-sirćetni kompleks, peti izvoznik, posluje s ogromnim gubicima, neizvesna je sudbina Azotare (12. na listi iz 2008. godine)... Sve ove firme su još u državnom vlasništvu. Zato domaći izvoz čini samo 20 odsto BDP-a, dok je kod ostalih zemalja taj procenat veći od 50 odsto. Države sa malim izvozom moraju da se zadužuju ili prodaju nešto kako bi preživele.

Propuštena šansa

Poljoprivreda je, možda, najbolji primer propuštene šanse. Sankcije su za vreme Miloševića bile izgovor za mnoge stvari, a danas ne umemo da iskoristimo šansu za izvoz u Evropsku uniju. Od odobrenog izvoza ,,bebi-bifa“ od 8.875 tona, prošle godine u EU je prodato tek oko 1.200 tona, kvota za izvoz vina iskorišćena je osam odsto, slično je i s ribom. Srbija tako propušta šansu da zaposli stotine ljudi i zaradi milione evra.

Rajko Latinović, direktor Industrije mesa „Imesa“, kaže da je Srbija bila evropska sila po izvozu junećeg mesa „bebi-bifa“, a PKB je snabdevao celu Evropu.

– Ko nam je kriv što sada ne radimo isto? Proizvodnji hrane u Srbiji pogoduju bogomdani prirodni uslovi, ali ne pogoduje sve ono što su uredili ljudi, u ovom slučaju ekonomska politika je loša. Treba nam realan kurs, što znači slabiji dinar, i političko opredeljenje za izvoz. Do takvog stava naši ministri i političari doći će kada prestanu da zadužuju zemlju i kada budu morali da troše samo ono što se zaradi, tada će im biti važna poljoprivredna proizvodnja. Ali vidite šta se dešava – guverner NBS je „smenjen“ i pobedili su oni koji to ne žele jer im odgovara da samo uvozimo i da se zadužujemo – poručuje direktor ove mesne industrije.

Stočarstvo je uništeno

Uprkos svemu poljoprivreda je prošle godine obezbedila priliv dve milijarde dolara iz inostranstva uz suficit od 700 miliona. Umesto da država to nagradi i poveća izdvajanja iz budžeta, izdvojeno je samo tri odsto BDP-a. Vojislav Stanković iz Privredne komore Srbije kaže da se očekivalo da izdvajanja ove godine budu bar pet odsto i da se tako krene u povećanje na 12 odsto BDP-a, koliko bi trebalo obezbediti.

– Moramo da povećamo proizvodnju, obezbedimo kvalitet i kontinuitet u proizvodnji jer su nam tržišta Rusije, Evropske unije, regiona CEFTA širom otvorena. Ali stočarstvo je uništeno, pa ne možemo da ispunimo kvotu za „bebi-bif“, nedovoljno se ulaže u voćarstvo i povrtarstvo iako smo na tome prošle godine zaradili 400 miliona dolara... Potrebne su velike investicije, ali sve će se vratiti jer za tri godine izvoz poljoprivrede može da dostigne 4-5 milijardi dolara – navodi Stanković.

Dok se vlast ne opameti, dešavaće nam se i dalje da propuštamo dobre prilike za izvoz, kao što je bila prodaja 100.000 litara rakije u Rusiju. Proizvođači u valjevskom kraju nisu mogli da obezbede potrebne količine jer ne poštuju standarde, odnosno ne angažuju tehnologe tokom pečenja rakije.

Izvoz po glavi stanovnika
Slovenija - 11.500 dolara
Češka - 10.000 dolara
Hrvatska - 2.300 dolara
Bugarska - 2.100 dolara
Makedonija - 1.500 dolara
Srbija - 1.000 dolara
Albanija - 360 dolara

Razvojna banka rešenje
Naši sagovornici se slažu da poljoprivredi nedostaju povoljni krediti. Latinović kaže da su kažnjene sve banke koje daju kredite seljacima jer zbog sporijeg povraćaja novca moraju da obezbede veće obavezne rezerve, pa su i kamate visoke. Stanković navodi da poljoprivreda može da izdrži kamate od 5-6 odsto na kratkoročne i oko tri odsto na dugoročne kredite, a u bankama su nekoliko puta veće. „Rešenje je državna, razvojna banka“, savetuje Stanković.

link

Tako ti je to kad Bota, Deda Mraz i ostali lopovi iz Vlade vode politiku neoliberalnog kapitalizma koji je puk'o u celom svetu i slušaju svoje sponzore MMF, uvozni lobi i tajkune koji ih i plaćaju sve vreme ! :evil:
 
Dok se vlast ne opameti, dešavaće nam se i dalje da propuštamo dobre prilike za izvoz, kao što je bila prodaja 100.000 litara rakije u Rusiju. Proizvođači u valjevskom kraju nisu mogli da obezbede potrebne količine jer ne poštuju standarde, odnosno ne angažuju tehnologe tokom pečenja rakije.

Ovo uopshte nema logike. Kakve veze ima standard sa kolichinom, i kakve veze ima vlast sa proizvodjachima u valjevskom kraju? :dontunderstand:
 
link

Tako ti je to kad Bota, Deda Mraz i ostali lopovi iz Vlade vode politiku neoliberalnog kapitalizma koji je puk'o u celom svetu i slušaju svoje sponzore MMF, uvozni lobi i tajkune koji ih i plaćaju sve vreme ! :evil:

Никада у својој историји Србија није била на нижем нивоу него данас захваљујући жуто-црвеној гамади на власти па чак ни онда када је била само свињарска.

Једина шанса за Србију била је пољопривреда, тј.извоз квалитетне хране, наших производа веома укусних са ових простора и наших формираних семена - али стока је, и то на време, потпуно уништила нашу семенску производњу да би се што лепше нагузили Холанђанима и да би Холандији створили овде простор да профитира ПРОДАЈУЋИ ГЕНЕТСКИ МОДИФИКОВАНО СЕМЕ које се може употребити само ЈЕДНОМ и да би сељаци били принуђени да сваке године ФИНАНСИРАЈУ ХОЛАНДИЈУ купујући њихово семе које се не може даље размножавати. Подло, покварено... речи немам.

Идите у неку продавницу семена, пролеће је и сви саде нешто па ћете видети ДА ВИШЕ НЕМА НИЧЕГ НАШЕГ... СВЕ ЈЕ УВОЗ ИЗ ХОЛАНДИЈЕ... РОБОВЛАСНИЧКИ СИСТЕМ...НЕМА СЛОБОДЕ, НЕМА СЛОБОДЕ ИЗБОРА...
 
Никада у својој историји Србија није била на нижем нивоу него данас захваљујући жуто-црвеној гамади на власти па чак ни онда када је била само свињарска.

Једина шанса за Србију била је пољопривреда, тј.извоз квалитетне хране, наших производа веома укусних са ових простора и наших формираних семена - али стока је, и то на време, потпуно уништила нашу семенску производњу да би се што лепше нагузили Холанђанима и да би Холандији створили овде простор да профитира ПРОДАЈУЋИ ГЕНЕТСКИ МОДИФИКОВАНО СЕМЕ које се може употребити само ЈЕДНОМ и да би сељаци били принуђени да сваке године ФИНАНСИРАЈУ ХОЛАНДИЈУ купујући њихово семе које се не може даље размножавати. Подло, покварено... речи немам.

Идите у неку продавницу семена, пролеће је и сви саде нешто па ћете видети ДА ВИШЕ НЕМА НИЧЕГ НАШЕГ... СВЕ ЈЕ УВОЗ ИЗ ХОЛАНДИЈЕ... РОБОВЛАСНИЧКИ СИСТЕМ...НЕМА СЛОБОДЕ, НЕМА СЛОБОДЕ ИЗБОРА...

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
Problem nije u politici, nego u proizvodnji.

U Srbiji još uvijek važi pravilo "Ko ga 'ebe, dobro je to!"

Ne prate se međunarodne norme o kvaliteti proizvoda i naravno da proizvodi ne mogu pronaći kupca na stranom tržištu.

Ulaganje u tehnologiju i pamet se još uvijek doživljava kao trošak, a zanemaruje se dugoročna dobit koja se postiže tim ulaganjem.

Navest ću primjer iz vlastitog iskustva.

Kupio sam IMT traktor sa priključcima i prikolicom sa kipovanjem.

Međutim, kad sam htio zakačiti prikolicu, ustanovio sam da nemam gdje priključiti hidrauliku prikolice na traktor !!!!

Zovem prodavača i kaže mi da je to dodatna oprema i posebno se plaća!!!

Pa koji će mi ****** prikolica na kipovanje, ako je ne mogu koristiti u kompletu s traktorom??

Ali ajde, naručim ja, dođu serviseri, ugrade, naplate i sve ok.

Traktorska freza recimo ima tank za ulje za podmazivanje i piše da u njega ide 2,5 litara ulja. Ali, nakon sezone, ulje se potroši i više nema nikakvog načina da ustanoviš koliko ulja treba dosuti, osim da ispustiš svo ulje i ulijevaš ponovo. Znači nema nikakve skale, šipke ili slično za pokazivanje nivoa ulja.

Kabina na traktoru je posebna priča. Osim što nema nikakve mogućnosti provjetravanja, osim da radiš s otvorenim vratima, ta ista vrata se otvaraju tako da legu na branik od kotača i stružu po njemu, pa dolazi do skidanja boje i naravno hrđanja i traktora i kabine!

Da o svim oštrim i opasnim rubovima na traktoru i ne govorim.

Dakle, kad se počne pristupati proizvodnji odgovorno i sa poštivanjem struke, trebalo bi biti i većih izvoznih rezultata.
 
Problem nije u politici, nego u proizvodnji.

U Srbiji još uvijek važi pravilo "Ko ga 'ebe, dobro je to!"

Ne prate se međunarodne norme o kvaliteti proizvoda i naravno da proizvodi ne mogu pronaći kupca na stranom tržištu.

Ulaganje u tehnologiju i pamet se još uvijek doživljava kao trošak, a zanemaruje se dugoročna dobit koja se postiže tim ulaganjem.

Navest ću primjer iz vlastitog iskustva.

Kupio sam IMT traktor sa priključcima i prikolicom sa kipovanjem.

Međutim, kad sam htio zakačiti prikolicu, ustanovio sam da nemam gdje priključiti hidrauliku prikolice na traktor !!!!

Zovem prodavača i kaže mi da je to dodatna oprema i posebno se plaća!!!

Pa koji će mi ****** prikolica na kipovanje, ako je ne mogu koristiti u kompletu s traktorom??

Ali ajde, naručim ja, dođu serviseri, ugrade, naplate i sve ok.

Traktorska freza recimo ima tank za ulje za podmazivanje i piše da u njega ide 2,5 litara ulja. Ali, nakon sezone, ulje se potroši i više nema nikakvog načina da ustanoviš koliko ulja treba dosuti, osim da ispustiš svo ulje i ulijevaš ponovo. Znači nema nikakve skale, šipke ili slično za pokazivanje nivoa ulja.

Kabina na traktoru je posebna priča. Osim što nema nikakve mogućnosti provjetravanja, osim da radiš s otvorenim vratima, ta ista vrata se otvaraju tako da legu na branik od kotača i stružu po njemu, pa dolazi do skidanja boje i naravno hrđanja i traktora i kabine!

Da o svim oštrim i opasnim rubovima na traktoru i ne govorim.

Dakle, kad se počne pristupati proizvodnji odgovorno i sa poštivanjem struke, trebalo bi biti i većih izvoznih rezultata.

:hahaha:

Kada sam ja kupio novu "Ladu" pre dvadesetak godina, sa Ladom mi stigla i gurbla...

Ali, nigde nije bila rupa gde bi se gurbla mogla staviti za slucaj potrebe...

Raspitam se ja malo sta je i dobijem odgovor: "To je novi tip Lade koji ne koristi vise gurblu....Ali fabrika gurbli jos radi u Rusiji, pa salju sa svakom Ladom jednu...":mrgreen:
 
trinidad i tobago ima 1 milion stanovnika a beograd 2 miliona. znaci trinidad sa stanovnistvom velicine pola beograda izvozi vise nego cela srbija.

bruka sta nam uradite ovi zuti "experti"

Da bi se izvozilo - prvo treba proizvesti, raditi....

A u Srbiji niko ne radi, svi politiziraju.

Na Trinidadu su crnci, pa rade ko crnci, ne filozofiraju....
 
Da bi se izvozilo - prvo treba proizvesti, raditi....

A u Srbiji niko ne radi, svi politiziraju.

Na Trinidadu su crnci, pa rade ko crnci, ne filozofiraju....

А зашто лупаш човече, када уопште НИСИ УПОЗНАТ са ситуацијом у Србији у којој тренутно И ДА ДУБИШ НА ГЛАВИ НЕ МОЖЕШ ПОШТЕНО ДА РАДИШ И ЗАРАЂУЈЕШ... како не разумеш да је инсталирана таква законска и политичка ситуација ДА ЈЕ СРБИЈА ПОСТАЛА ЈЕДАН ВЕЛИКИ АУШВИЦ...:cool:
 
Svakog dana osvane poneka ovakva vest,koja je i blaga u odnosu na realan zivot i stvarnost!

Ljudi,ovde se vise ne radi o partiji,politici itd!

Jedini zakljucak je,da je ova vlada za nepune dve godine vladavine urnisala komplet drzavu,ovo nije uspelo nijednoj vladi,iz kog hocete perioda!

Ovo nije nasumicna tvrdnja,ovo je realnost,ovo je ono sto vidimo svakog dana i osecamo na svojoj kozi!

Gore vlade nije bivalo,ovo je strasno,em su totalno nesposobni,em kradu da to vise nije normalno!Nek nam je bog u pomoc,ako ovi izguraju kraj mandata!

Od svih mogucih ratova i sankcija smo koliko-toliko uspevali da se oporavimo,od ovih sigurno necemo,pazite sta vam kazem!
 
:hahaha:

Kada sam ja kupio novu "Ladu" pre dvadesetak godina, sa Ladom mi stigla i gurbla...

Ali, nigde nije bila rupa gde bi se gurbla mogla staviti za slucaj potrebe...

Raspitam se ja malo sta je i dobijem odgovor: "To je novi tip Lade koji ne koristi vise gurblu....Ali fabrika gurbli jos radi u Rusiji, pa salju sa svakom Ladom jednu...":mrgreen:

Verovatno te je prodavac izvalio u startu pa ti dao "gurblu" da imas za licnu upotrebu. :D
 
А зашто лупаш човече, када уопште НИСИ УПОЗНАТ са ситуацијом у Србији у којој тренутно И ДА ДУБИШ НА ГЛАВИ НЕ МОЖЕШ ПОШТЕНО ДА РАДИШ И ЗАРАЂУЈЕШ... како не разумеш да је инсталирана таква законска и политичка ситуација ДА ЈЕ СРБИЈА ПОСТАЛА ЈЕДАН ВЕЛИКИ АУШВИЦ...:cool:

Misko, to je kapitalizam, pa zulji.

Treba se na to cudo navici.
 
Problem nije u politici, nego u proizvodnji.

U Srbiji još uvijek važi pravilo "Ko ga 'ebe, dobro je to!"

Ne prate se međunarodne norme o kvaliteti proizvoda i naravno da proizvodi ne mogu pronaći kupca na stranom tržištu.

Ulaganje u tehnologiju i pamet se još uvijek doživljava kao trošak, a zanemaruje se dugoročna dobit koja se postiže tim ulaganjem.

Navest ću primjer iz vlastitog iskustva.

Kupio sam IMT traktor sa priključcima i prikolicom sa kipovanjem.

Međutim, kad sam htio zakačiti prikolicu, ustanovio sam da nemam gdje priključiti hidrauliku prikolice na traktor !!!!

Zovem prodavača i kaže mi da je to dodatna oprema i posebno se plaća!!!

Pa koji će mi ****** prikolica na kipovanje, ako je ne mogu koristiti u kompletu s traktorom??

Ali ajde, naručim ja, dođu serviseri, ugrade, naplate i sve ok.
Traktorska freza recimo ima tank za ulje za podmazivanje i piše da u njega ide 2,5 litara ulja. Ali, nakon sezone, ulje se potroši i više nema nikakvog načina da ustanoviš koliko ulja treba dosuti, osim da ispustiš svo ulje i ulijevaš ponovo. Znači nema nikakve skale, šipke ili slično za pokazivanje nivoa ulja.

Kabina na traktoru je posebna priča. Osim što nema nikakve mogućnosti provjetravanja, osim da radiš s otvorenim vratima, ta ista vrata se otvaraju tako da legu na branik od kotača i stružu po njemu, pa dolazi do skidanja boje i naravno hrđanja i traktora i kabine!

Da o svim oštrim i opasnim rubovima na traktoru i ne govorim.

Dakle, kad se počne pristupati proizvodnji odgovorno i sa poštivanjem struke, trebalo bi biti i većih izvoznih rezultata.

Ovo boldovano je kljuc jer ovde svi tako funkcionisu sem ovog poslednjeg odgovorno , jednostavno ne vodi se racuna o dugorocnom interesu a izmislja ' topla voda' i razne gluposti kako bi se uvek nesto dodatno naplatilo i iskoristili ljudi npr kod vas u Hrvatskoj je diplomirani u pravima izjednacen sa Masterom po novom kod nas ce sada biti izjednacen sa Beclerom samo kako bi se pola milona diplomiranih primoralo da upisuje taj master koji cine inace ispiti koje smo polozili ali poenta je u placanje master god 100-200 000 din i raznih drugih 'sitnica' koje uz to idu pritom niko ne postuje ni zakon niti stecena prava vec bas po principu ''Ko ih 'ebe dobro je za nas to''
 
Poslednja izmena:

Back
Top