Reprezentacija Srbije - arhiva 1

Koga biste hteli za novog selektora?

  • Ljubiša Tumbakovic

  • Milovan Rajevac

  • Ivan Jovanović

  • Dragan Stojković

  • Lotar Mateus

  • Aleksandar Janković

  • Aleksandar Stanojević

  • Neko drugi


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jebga, i ja to mislim, al ne smem da kažem.

On je cini mi se pomalo neopravdano pljuvan svih ovih godina.....mislim,stoji da je drvo od igraca,brzine nigde,tehnike takodje,fizicki slabasan itd,ali mi s jedne strane govorimo kako nam je potreban ultra dobar spic tipa Ibrahimovic i poredimo Pantelu s njim,a s druge strane pricamo o tome da nam je mnogo potrebnija sredina i da ce svako napred gurnuti po koji gol.....
Ja licno mislim da bi Pantela zaista dao vise golova da je imao bolje pakere,ali kako ih nemamo onda spic ne moze da statira vec mora da se izbori za prostor.....u tom kontekstu on nije za repku nikako,
Ali kad pogledamo one koji se namecu kao potencijalne zamene onda shvatamo da je jos i zlatan,da ovi sada nisu nista bolji,nismo zbog njega ispali u kval za EP
 
On je cini mi se pomalo neopravdano pljuvan svih ovih godina.....mislim,stoji da je drvo od igraca,brzine nigde,tehnike takodje,fizicki slabasan itd,ali mi s jedne strane govorimo kako nam je potreban ultra dobar spic tipa Ibrahimovic i poredimo Pantelu s njim,a s druge strane pricamo o tome da nam je mnogo potrebnija sredina i da ce svako napred gurnuti po koji gol.....
Ja licno mislim da bi Pantela zaista dao vise golova da je imao bolje pakere,ali kako ih nemamo onda spic ne moze da statira vec mora da se izbori za prostor.....u tom kontekstu on nije za repku nikako,
Ali kad pogledamo one koji se namecu kao potencijalne zamene onda shvatamo da je jos i zlatan,da ovi sada nisu nista bolji,nismo zbog njega ispali u kval za EP
Upravo moje razmisljanje...Tores je npr. totalno van forme,ali je zahvaljujuci sjajnim asistencijama svojih saigraca iz veznog reda,uspeo da postigne ta 3 gola...
Moramo prvo napraviti dobru sredini da bismo ocekivali golove od spiceva...
 
А колико је беше оно дао голова (на колико утакмица) тај расни голгетер Пантелић ?
Најближе што може да приђе је - клупа.И то само што ценим његов труд,залагање...
 
Ako voli „orlove“, Karadžić će se povući


Kada bi 12. jula na Izbornoj skupštini Tomislav Karadžić kojim slučajem morao da ubeđuje glasače zašto da ga ponovo izaberu za predsednika FSS, teško da bi mogao da smisli bilo šta osim da obeća izgradnju još jedne Kuće fudbala.

Kada bi morao pred njima iskreno da analizira šta je to uradio u prethodnom mandatu, morao bi da kaže i sledeće: Reprezentaciju sam sa 13. doveo na 37. mesto na svetu, nismo prošli u drugi krug Mondijala sa najplaćenijim selektorom u istoriji i najboljim timom u poslednjih 15 godina. Nismo se plasirali na Evropsko prvenstvo jer nas je pobedila Estonija. Imamo samo dva kluba, koja ne dočekaju jesen u Evropi, a preostala godišnja doba troše na navijačko-funkcionerske ratove. Ono malo igrača što stvorimo prodamo u inostranstvo čim nam neko ponudi iznos sa pet nula. Ono malo trenera što imamo najurimo čim pokažu da mogu bolje od nas. Bar svaki drugi igrač u vlasništvu je “menadžera” iz “sive zone”, bar svaki treći meč je sumnjive regularnosti. Izgubićemo 2,5 miliona evra zbog loše sklopljenog ugovora sa bivšim selektorom, a novih prihoda nema na vidiku...


Srećom po njega, Karadžić sve to ne mora. Naprotiv, slušajući ga, stiče se utisak da bi mu daleko teže bilo da ih ubedi da ga ne izaberu (“nisam hteo novi mandat, ali kada sam video kakvu podršku imam, shvatio sam da moram da se kandidujem”).





Jer, Karadžić tvrdi da ni za šta nije kriv. Kada se reprezentacija ne plasira na Evro, odgovoran je Vidić jer nije dao gol iz penala. Kada igrači poput Bobana Dmitrovića javno govore o nameštanim mečevima, onda su za Karadžića kriminalci oni koji na to ukazuju, a ne oni koji to rade. Kada se sa Antićem sklopi loš ugovor, onda je kriv Antić koji traži novac koji mu pripada, a ne Karadžić koji mu je takav ugovor omogućio.


Kakav je to onda sistem u kojem jedan čovek za četiri godine mandata ne uradi ama baš ništa pozitivno, a opet, bez reči (samo)kritike i trunke neizvesnosti, nastavi da radi tamo gde je stao? Zašto baš niko od toliko mladih i ambicioznih ljudi bliskih fudbalu ne želi ni da pomisli, a kamoli da se upusti u borbu protiv njega?


Odgovor na ta pitanja mogla bi da pruži analiza sistema po kojem privrednik iz Subotice već 22 godine vlada u različitim foteljama. Poslednji primer, u kojem je insisitirao na dovođenju Siniše Mihajlovića za selektora, idealno govori o tome kako Karadžić, dodvoravajući se Crvenoj zvezdi i njenim navijačima, kao jedinoj ozbiljnijoj opoziciju u svom sistemu, održava balans u “biračkom telu”. Karadžić je podelio ljude u dve grupe: na one koji će, nemajući “plan B”, poslušno dizati ruke kada on kaže, i na one koji su shvativši da ne mogu da se bore protiv sistema-Karadžića otišli u kafedžije. Postoje i oni treći, iznad njega, kojima je bespogovorno lojalan i po svom mentalnom sklopu koristan. Zahvaljujući tim grupama Karadžić opstaje na vlasti - prve je vezao za sebe da bi mu obezbeđivali vlast iznutra, druge je oterao suviše daleko da ga ne bi ugrožavali, a treće nekom čudnom alhemijom ubeđuje u potrebu za samim sobom. U takvom sistemu, Karadžiću je ostala samo borba sa sopstvenim apetitima, energijom i ambicijama, koji su izgleda nepresušni.


Dakle, ovo i nije balada o Karadžiću, jer o njemu je potrošeno i previše gorkih i tužnih reči, a posmatrajući ga, treba nešto uštedeti i za budućnost. Ovo je balada o jednom sistemu koji je stvorio sve naše Karadžiće, kao simbole našeg nezadovoljstva i personifikacije svih naših problema. I kao odgovore na pitanje zašto smo tu gde jesmo i zašto nam je tako kako nam je.


Šest crnih tačaka FSS
Novac

- Kasa Saveza ispražnjena zbog neodlaska na velika takmičenja, a dodatni problem biće izgubljen spor sa Radomirom Antićem koji će FSS koštati 2,5 miliona evra.
Debakl

- Reprezentacija u svim kategorijama beleži sve slabije rezultate, klubovi daleko od grupne faze evropskih takmičenja, stvaramo sve manje vrhunskih igrača.
Struka

- Degradirana trenerska organizacija.
Fotelja

- Organi FSS skrojeni u interesu očuvanja pozicije predsednika FSS, nema novih, svežih kadrova.
Nameštaljke

- Zatvaranje očiju pred nameštenim utakmicama iako postoje jasni dokazi i svedoci koji su o tome govorili pred međunarodnim organima (Dmitrović, Pejović...).
Nevinost

- Nepreuzimanje odgovornosti za krah na Mondijalu i u kvalifikacijama za Evro. Optužio igrače („nisam ja šutirao penal i primio gol sa 40 metara“) umesto sebe.

-Kupovina mesta u super ligi (Novi Pazar)

-Favorizovanje Partizana

-Nezapamćeno u istoriji fudbala, predsednik nacionalnog saveza sedi u upravi jednog od klubova
 
Интересује ме Ваше мишљење, везано и за дресове поред грба, шта мислите да дресови буду плаве боје, а ево и разлога...

Унапред хвала на одговорима и извините што овако упадам у дискусију, али везано је за Репрезентацију Србије, пошто ми не одобравају отварање посебне теме морам овде...


2mwxilt.png
rmtld3.png

Др Павле Васић је писао у књизи " Одело и оружје" на 169. стр. следећи текст о плавој боји:

...Што се тиче плаве боје, изгледа да се она сматрала српском народном бојом. Кад су у Русији 1740.године основани хусарски пукови разних националности.....српски хусари су добили униформу плаве боје...

gusar.jpg


knoe06_46.jpg


На камену седи Србин у плавој униформи...

VREME | BR 1031 | 7. OKTOBAR 2010
Vladan Stošić


...Plava i crvena Srbija

Kada bi naši babe i dede videli da srpska fudbalska reprezentacija nastupa u crvenim dresovima, bili bi iznenađeni. Za njih je srpska boja bila plava. O tome svedoče i šaljivi stihovi sa početka dvadesetog veka koji kažu: "Srpsko je nebo plave boje , na njem sedi Srbin Bog, oko njega Srbi anđeli slave Srbina Boga svog!" Plavu boju su kao srpsku opevali i ozbiljni pesnici; u jednoj pesmi počast plavoj boji odala je i Milica Stojadinović Srpkinja, što govori da je plava boja smatrana za simbol Srbije i u XIX veku. Crvena boja promovisana je u srpsku boju na prvoj utakmici fudbalske reprezentacije Srbije, koja se odigrala nedugo posle raspada Državne zajednice Srbije i Crne Gore 2006. U skladu sa praksom da fudbaleri nose dresove u boji trobojke i da prva boja zastave bude dominantna, umesto plave, to je tada postala crvena boja. Mediji su tada obavestili građane da će ubuduće umesto za "plave" navijati za "crvene". Do ove promene nije moralo da dođe i Srbi su mogli da nastave da igraju u plavim dresovima, što dokazuje i primer Italije čija reprezentacija igra u plavim dresovima, iako se ova boja ne nalazi na italijanskoj zastavi.....


http://www.vreme.com/cms/view.php?id=953851
 
Интересује ме Ваше мишљење, везано и за дресове поред грба, шта мислите да дресови буду плаве боје, а ево и разлога...

Унапред хвала на одговорима и извините што овако упадам у дискусију, али везано је за Репрезентацију Србије, пошто ми не одобравају отварање посебне теме морам овде...

Дресови фудбалске репрезентације су црвене боје, што поред осталог представља и подсећање на репрезентацију која је на првом мундијалу у Монтевидеу остварила до сада непоновљен успех. То је иконична слика српског фудбала (за оне који не знају, за репрезентацију Југославије играли су тада само српски фудбалери) и сасвим је добар разлог због којег је фудбалски савез изабрао црвену боју. Такође, и за време социјализма постојало је једно такмичење у фудбалу између република, где су за репрезентације својих република наступали играчи тадашње друге лиге. Србија је наступала у црвеним дресовима.

Занимљиво је да су кошаркаши, позивајући се такође на традицију, продужили да играју у плавом. Ни то није без смисла јер је та репрезентације своје највеће подвиге остварила у таквим дресовима и никада није играла у некима друге боје, то јест у црвеним.

Што се тиче текста који је пренет из Времена, он нема везе ни са чим. Аутор је просто необавештен, а ти стихови које он цитира су стихови Петра Кочића и погрешно их наводи, да сада овде не наводим целу строфу, у сваком случају, никакво плаво небо у тој песми се не помиње.
 
Дресови фудбалске репрезентације су црвене боје, што поред осталог представља и подсећање на репрезентацију која је на првом мундијалу у Монтевидеу остварила до сада непоновљен успех. То је иконична слика српског фудбала (за оне који не знају, за репрезентацију Југославије играли су тада само српски фудбалери) и сасвим је добар разлог због којег је фудбалски савез изабрао црвену боју. ...

Наишао сам на ове чланке, па ме буне....које су боје били дресови 1930.године? Ништа не разумем....

Бранко Најхолд каже у једном чланку:
...Krucijalna greška, prema njegovim rečima, jeste u - boji dresova reprezentacije.

- Meni nije jasno zašto je prikazano da je reprezentacija Jugoslavije igrala u crvenim dresovima. Jugoslavija je od prve utakmice 1920. pa sve do državne zajednice Srbije i Crne Gore pre nekoliko godina - igrala uvek u plavim dresovima. Plava je bila oficijelna boja. Nikada crveni dresovi nisu bili u opciji. Ja sad vidim da prodaju i replike dresova sa širokim kragnama u crvenoj boji. Tu je morala da se poštuje verodostojnost. Jer, to što sada Srbija igra u crvenim dresovima ne mora da znači da su igrali i tad. Lako je praviti film o tridesetim godinama kada uglavnom nema više živih svedoka - kaže Najhold.

извор текста: http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/terazije/kako_je_plavi_dres__pocrveneo.14.html?news_id=237868

...Prvu zvaničnu utakmicu reprezentacija Jugoslavije je odigrala na Olimpijskim igrama 1920. godine protiv Čehoslovačke, gde je takođe dobila gromopucatelne batine: izgubila je sa 7:0. U timu je tada bio samo jedan Srbin, Jovan Ružić, poznatiji kao čika Jova. Već na čuvenom svetskom prvenstvu 1930. godine u Montevideu reprezentaciju Jugoslavije činili su mahom Srbi. Igrali su u plavim i belim dresovima i odazivali se na "beli orlovi"....

извор текста:http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/PLAVI-POCRVENELI/t7475.lt.html

 
Poslednja izmena:
Бранко Најхолд каже у једном чланку:
...Krucijalna greška, prema njegovim rečima, jeste u - boji dresova reprezentacije.

- Meni nije jasno zašto je prikazano da je reprezentacija Jugoslavije igrala u crvenim dresovima. Jugoslavija je od prve utakmice 1920. pa sve do državne zajednice Srbije i Crne Gore pre nekoliko godina - igrala uvek u plavim dresovima. Plava je bila oficijelna boja. Nikada crveni dresovi nisu bili u opciji. Ja sad vidim da prodaju i replike dresova sa širokim kragnama u crvenoj boji. Tu je morala da se poštuje verodostojnost. Jer, to što sada Srbija igra u crvenim dresovima ne mora da znači da su igrali i tad. Lako je praviti film o tridesetim godinama kada uglavnom nema više živih svedoka - kaže Najhold.

To je zanimljivo. :think:
 
Фудбалска репрезентација Југославије на светским првенствима,
из емисије ТВ Београд пред светско првенство у Француској 1998.
Наратор новинар Милојко Пантић. РТС 1998.год.


Погледајте снимак од другог минута...​
 
Ево и осталих чланака ПОЛИТИКЕ о дешавањима у Монтевидеу 1930. године...

испод сваке слике скениране стране новине ПОЛИТИКА имате интернет страницу за већу резолуцију....

извор скенираних страна листа ПОЛИТИКА: http://scc.digital.nb.rs/document/P-2484-1930

18. 06. 1930. године

zvvr45.png
















 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top