Držimo li život u svojim rukama?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?
 
da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Сами смо ствараоци своје судбине. Ако добро сејемо, добро ћемо и жњети. Бог је рекао: све нам је дозвољено, али није све на корист.
 
...mislim da je nas um kao magnet i da sami privlacimo svoje okolnosti, bilo dobre ili lose...cesto ne pomaze biti razuman ili koristiti logiku, mozda prividno deluje kao da funkcionise ali na mnogo dubljem nivou ostajemo bez intelektualnih objasnjenja...ne mozemo shvatiti sve sto se desava oko nas i u nama jer logika ne moze sve objasniti...nas um je cudo...njegova sposobnost da dotakne sve oko nas i stvori zeljeni rezultat je najcesce neobjasnjiva
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?
imas li ti aktivnosti u kojima plivas kako se to kaze ..ko riba u vodi..koje ti idu od ruke ..s druge strane imas li aktivnosti koje ti tesko ili nikako ne idu od ruke?
 
imas li ti aktivnosti u kojima plivas kako se to kaze ..ko riba u vodi..koje ti idu od ruke ..s druge strane imas li aktivnosti koje ti tesko ili nikako ne idu od ruke?

Da, neke ''stvari'', tj. osobine su nam genetski date i ne možemo ih promjeniti - možemo ublažiti trudom ''taj slabiji dio'' - ali nikad ne možemo postići kao sa nečim što nam je priroda poklonila kao talenat, sposobnost
Možeš biti najbolji matematičar u gimnaziji, a da ti slikanje jednostavno ne ide, koliko god se trudio ...
...Ili vrhunski slikar. ali slaba ruka za sport ...

Negdje sam čitala da se život pobrine da nam nametne ulogu koja nam najmanje odgovara - razmišljala sam kako je pisac to mislio

Osim genetike i neki faktori okoline su određeni - porodice koje forsiraju određena zanimanja djetetu, npr. ponekad ne vodeći računa da li djete ima sklonosti i želi to; ako usmjerenje pogodi uspjeh je izvanredan, ali ako ne..izbor uvijek postoji ...

Mi možemo uticati i na faktore okoline i na genetske faktore, kao što i obrnuto utiče na nas ...Faktori okoline i naš uticaj na njih određuje da li držimo i koliko držimo život u svojim rukama...?!
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

Sudbina onakvom kakvom je vide ljudi ne postoji budući da niko drugi ne kreira životni put čoveku već to on sam čini.
Ipak, kada se bolje razmisli može se reći da je sudbina samo drugi izraz za Zakon Uzroka i Posledica ili Zakon Karme.
Budući da u nižim svetovima stoje na snazi izvesni duhovni zakoni koje mi kao Duše neznalački kršimo onda je to način kako kreiramo svoju sudbinu odnosno dolazeće dogadjaje.
Dok god pojedinac ne želi svesno prihvatiti odgovornost za svoja dela, reči i misli njemu je lakše da prihvata da mu je neko drugi nametnuo životnu težinu i lošu sreću.
Sa porastom svesti i porastom pojedinčeve ljubavi prema istini takav svesnije i savesnije živi i može ako želi zaviriti u svoje prošle živote da vidi šta je to ranije činio, ne na najbolji način, a što ga je sada sačekalo...
 
Ako ostale pitas dal drzis zivot svoj u rukama,onda sledi odgovor...NE

Nije mi jasno zasto ljudi traze odgovore na pitanja koje sami ne znaju?
Jel sistem vecine uvek mora da bude tacan?

Nikada se ne bih s time slozio iz razloga sto oni nikada nemogu JA biti.Svako zivo razumno bice krece od sebe pa nadalje.
Zivot jeste ono sto si TI,TVOJA SPOZNAJA SEBE I TVOJE DUSE,TVOJA PERCEPCIJA I POIMANJE STVARI UNUTRA I OKO TEBE,LJUBAV,ISKRENOST SEBI....
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

ne vjerujem u sudbinu, al se malko pribojavam da je tačno...:mrgreen:
 
Mozda je u stvari sve odredjeno,svaki nas pokret,misao,ideja
Mozda mi mislimo da krojimo svoju sudbinu a u stvari ona je vec davno ispletena,gledajuci sistem karme

A mozda,je drugacije,sami stvaramo svet,svoj zivot i buducnost..
Sada,tu se samo sukobljavaju misljenja,jer nema treceg..ili ima ? :D
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

Sve nase moguce sudbine su vec TU (stvorene su). Ako je iz jedne TACKE nastalo SVE (fizicka materija,prostor,vreme) sledi da je ta tacka morala sadrzavati ne samo sastavne delove materije,vremena,prostora vec i sve moguce kombinacije i oblike njihovih medjusobnih interakcija i manifestacija. Pocetak stvaranja sadrzavao je,dakle, detaljan plan SVEGA,ukljucujuci i MOGUCNOSTI. Imamo, s jedne strane "more" mogucnosti a s druge "more" izbora. Kad spojimo izbor i mogucnost kao ishod dobijamo "sudbinu". Kad u odredjenom trenutku,na odredjenom mestu i pod odredjenim okolnostima izaberemo to i to-taj izbor je vec postojao u "moru" izbora i kada bi se ponovo nasli u istom trenutku,na istom mestu, pod istim okolnostima-mi bi napravili isti izbor. Zbog toga nema potrebe da sebi naknadno prebacujemo zasto nismo napravili neki drugi izbor koji bi doveo do nekog drugacijeg ishoda.
Dakle, "NESTO" NIJE SUDBINA SAMO PRE IZBORA!
Meni je ova "teorija" zanimljiva ("pokupila" sam je s nekog slicnog foruma) i htela sam da je podelim s vama.
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

Здравом логиком дође се управо до тог закључка.Ако је апсолутно све предоређено судбоном то значи да не постоји слободна воља.
Е сад да ли судбина постоји или не ствар је вере,јер сама реч "вера"значи сматрати неку чињеницу за истиниту без претходне провере да ли је она стварно истинита.
Лично сматрам да постоје одређена сила која на неки чудан начин управља човеком али која му у исто време дозвољава одређен степен независног индивидуалног деловања,тако да збир та два деловања чини судбину (Божију промисао)
 
Sve nase moguce sudbine su vec TU (stvorene su). Ako je iz jedne TACKE nastalo SVE (fizicka materija,prostor,vreme) sledi da je ta tacka morala sadrzavati ne samo sastavne delove materije,vremena,prostora vec i sve moguce kombinacije i oblike njihovih medjusobnih interakcija i manifestacija. Pocetak stvaranja sadrzavao je,dakle, detaljan plan SVEGA,ukljucujuci i MOGUCNOSTI. Imamo, s jedne strane "more" mogucnosti a s druge "more" izbora. Kad spojimo izbor i mogucnost kao ishod dobijamo "sudbinu". Kad u odredjenom trenutku,na odredjenom mestu i pod odredjenim okolnostima izaberemo to i to-taj izbor je vec postojao u "moru" izbora i kada bi se ponovo nasli u istom trenutku,na istom mestu, pod istim okolnostima-mi bi napravili isti izbor. Zbog toga nema potrebe da sebi naknadno prebacujemo zasto nismo napravili neki drugi izbor koji bi doveo do nekog drugacijeg ishoda.
Dakle, "NESTO" NIJE SUDBINA SAMO PRE IZBORA!
Meni je ova "teorija" zanimljiva ("pokupila" sam je s nekog slicnog foruma) i htela sam da je podelim s vama.

Лепа замисао али само под условом да се у њу верује.
Ако су испред човека рецимо три пута и он крене левим путем.Два посматрача могу то овако да интерпретирају:
1.Сам је изабрао којим ће путем кренути.
2.Судбина је хтела да крене левим путем.
Е сад ко је од њих двоје у праву ствар је вере.
 
Лепа замисао али само под условом да се у њу верује.
Ако су испред човека рецимо три пута и он крене левим путем.Два посматрача могу то овако да интерпретирају:
1.Сам је изабрао којим ће путем кренути.
2.Судбина је хтела да крене левим путем.
Е сад ко је од њих двоје у праву ствар је вере.

Vera jeste stvar pojedinca,nase su duse skakutave.Kakve i da jesu,imaju krik majke nase prirode u zelji za ljubav.
Put kojim idemo jeste nas izbor,nasa moc upravljati jeste nasa zelja...
Sudbinu ne pominji,kontradiktorni postajemo,kada ne znamo pravi uzrok stvari

Zelja iskonska nam je,kao razumna bica,da se otrgnemo nase prolaznosti
Jel de?
 
Poslednja izmena:
Vera jeste stvar pojedinca,nase su duse skakutave.Kakve i da jesu,imaju krik majke nase prirode u zelji za ljubav.
Put kojim idemo jeste nas izbor,nasa moc upravljati jeste nasa zelja...
Sudbinu ne pominji,kontradiktorni postajemo,kada ne znamo pravi uzrok stvari

Zelja iskonska nam je,kao razumna bica,da se otrgnemo nase prolaznosti
Jel de?

Суштина је трагање за узроком ствари али не да би њиме овладали већ да би схватили како ствари функционишу.
 
Лепа замисао али само под условом да се у њу верује.
Ако су испред човека рецимо три пута и он крене левим путем.Два посматрача могу то овако да интерпретирају:
1.Сам је изабрао којим ће путем кренути.
2.Судбина је хтела да крене левим путем.
Е сад ко је од њих двоје у праву ствар је вере.

Od tri ponudjene mogucnosti (tri puta) covek je SAM izabrao da krene levim.Taj levi put postao je, tog trenutka, njegova SUDBINA. Na tom putu desice mu se neke stvari koje mu se ne bi desile (ili bi se desile ali na drugaciji nacin) da je izabrao neki drugi put. E, sad..sto se tice posmatraca...:think: Sta bi ti rekao?
 
Лепа замисао али само под условом да се у њу верује.
Ако су испред човека рецимо три пута и он крене левим путем.Два посматрача могу то овако да интерпретирају:
1.Сам је изабрао којим ће путем кренути.
2.Судбина је хтела да крене левим путем.
Е сад ко је од њих двоје у праву ствар је вере.
obojica..jer je u relativistikom kontinuumu stvarnost arbitrarna
 
Od tri ponudjene mogucnosti (tri puta) covek je SAM izabrao da krene levim.Taj levi put postao je, tog trenutka, njegova SUDBINA. Na tom putu desice mu se neke stvari koje mu se ne bi desile (ili bi se desile ali na drugaciji nacin) da je izabrao neki drugi put. E, sad..sto se tice posmatraca...:think: Sta bi ti rekao?

Сложио бих се са колегом Наваром да су на одређени начин и један и други у праву.
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

da sudbina nam kontrolise zivot
od toga gde cemo se roditi pa preko roditelja, mi mozemo neke male stvari da uradimo, ali velike su vec predodredjene.
 
Riječ sudbina možemo čuti na svakom koraku...da li mislite da nam je život određen sudbinom ili mislite da smo sami stvaraoci svoje budućnosti? Na koji način vidite sudbinu i šta je to što je određuje?
Ako postoji sudbina, znači li to da mi nemamo nikakvog uticaja na tok stvari koje se dešavaju oko nas i nama?

Ne mislim da nam je ista odredjeno.Kreiramo svoj zivot sami.Daleko od toga da na nas ne uticu drugi ili da mi ne uticemo na druge.Ali u osnovi od samih nas zavisi da li ce uticaj biti pozitivan ili ne.Ponekad je malo prostora za delovanje.Ponekad su neke spoljnje okolnosti takve da malo uticaja na njih mozemo imati,ali na same sebe uvek,ako to zelimo.


Ukoliko bi sudbina postojala,onda bi bilo besmisleno ziveti,a ziveti nikad nije bez smisla ;)

:P
 

Back
Top