Da li bi bilo ljubavi da nije ljubomore?

@Pače,
ja se slažem sa tobom.

Kada sam govorio o suprotstavljanju i borbi, mislio sam na osobe koje se mešaju u njen (naš) lični život.

:roll: Da ovo me muzjacki dotaklo


„Pomozi samome sebi, pa će ti i Bog pomoći“.

Jeste, nje se drzim od svoje ihajjj cini mi se cim sam pocela da govorim :ok:
A ne samo da trućamo o tome kako "gleda onaj odozgo" i ništa ne preduzimamo.
Ima i ova:

A ko to truca ?
:eek:
"Da dobri nisu bili toliko dobri, ni ovi loši ne bi napravili toliko zla".

Pa znas ima svasta .. i mozemo se demantovati i razbacivati celu noc mudrostima
ali za to nemam vremena i ne zelim ga gubiti -
Daklem dolazim do zakljucka da neurotik je ljubomoran cak i na proslost svog odabranika, ...
Prema tome -sledi neurologija i patologija a ja ne zelim o tome da brinem vise .Nek izlaze na kraj oni koji sa tim zive
:aha:


 
@Nemir
A ko je tebi rekao da kukaš? Ja???
Ne ocekujem nista od drugih ,zelela sam cuti druge sta o takvoj jednoj situaciji misle
Pa i napisao sam šta mislim baš o toj konkretnoj situaciji.
A savet nije samo tebi upućen jer to čitaju i drugi.
A pošto ti imaš iskustva i
nisi ni svestan/na kome dajes ovakav savet .
šta bi tvoja poruka bila?
Sem: "Ostavila sam ja i pustila je da radi sta hoce , mislila sam shvatice ...no nije," i
"Svesna sam sebe, svojih kvaliteta - ali necu sada o tome ..."
Čemu tvoja priča ako nećemo o njoj. I sama ta priča ne znači da je povezana sa ljubomorom što mi pravi nejasnoću i stvara najmanje dve teme.
Opredelio sam se za komentar konkretne situacije.
A ako se traži konkretan odgovor na temu onda:
Bilo bi ljubavi i da nije ljubomore.
Ali je pitanje suviše trivijalno (obično, opštepoznato) tako da nisam imao volju da odgovorim na njega i usput još uđem sa nekim u raspravu oko dokazivanja toga. Ko to ne zna, ne moram ni ja da ga učim.
 
Poslednja izmena:
@Nemir
A ko je tebi rekao da kukaš? Ja???

Pa i napisao sam šta mislim baš o toj konkretnoj situaciji.
A savet niej samo tebi upućen jer to čitaju i drugi.
A pošto ti imaš iskustva i

šta bi tvoja poruka bila?
Sem: "Ostavila sam ja i pustila je da radi sta hoce , mislila sam shvatice ...no nije," i
"Svesna sam sebe, svojih kvaliteta - ali necu sada o tome ..."
Čemu tvoja priča ako nećemo o njoj. I sama ta priča ne znači da je povezana sa ljubomorom što mi pravi nejasnoću i stvara najmanje dve teme.

Meni je sve jasno ali o sebi ne zelim vise ovde pisati -to sam mislila
reci necu vise o tome .


Opredelio sam se za komentar konkretne situacije.
A ako se traži konkretan odgovor na temu onda:
Bilo bi ljubavi i da nije ljubomore.

To ti kazes i ja se slazem , medjutim u ovom slucaju navedenom nije tako

Ali je pitanje suviše trivijalno (obično, opštepoznato) tako da nisam imao volju da odgovorim na njega i usput još uđem sa nekim u raspravu oko dokazivanja toga. Ko to ne zna, ne moram ni ja da ga učim.
Hvala na ucenju poznatog mi, zao mi je ako te je rasparava uznemirila a ti je tako shvatas
ali to je samo razmena misljenja ...
:bye:
 
Hvala na ucenju poznatog mi, zao mi je ako te je rasparava uznemirila a ti je tako shvatas
ali to je samo razmena misljenja ...
:bye:
Ja znam da si ti centar sveta i to ne želim da poreknem. Ali bez obzira na to ne obraćam se uvek tebi niti želim da omalovažim tvoje znanje.
Bilo bi ljubavi i da nije ljubomore.
To ti kazes i ja se slazem , medjutim u ovom slucaju navedenom nije tako
Ja kažem i ti se slažeš a u tom slučaju nije tako. Pa kako se onda slažeš sa nečim što je pogrešno i to dokazuje slučaj u kome nije tako. Ili grešiš, ili se tu ne radi o ljubavi. A i svašta se proglašava za ljubav.
A o čemu se tu radi, ti već znaš (kao i sve ostalo). :)
 
Ja znam da si ti centar sveta i to ne želim da poreknem. Ali bez obzira na to ne obraćam se uvek tebi niti želim da omalovažim tvoje znanje.
Ja kažem i ti se slažeš a u tom slučaju nije tako. Pa kako se onda slažeš sa nečim što je pogrešno i to dokazuje slučaj u kome nije tako. Ili grešiš, ili se tu ne radi o ljubavi. A i svašta se proglašava za ljubav.
A o čemu se tu radi, ti već znaš (kao i sve ostalo). :)

Lepo da znas sto znas ako ti tako vidis , a sada naravno slazem se ;
Da ima ljubavi koja je bez ljubomore
Medjutim rekoh da u ovom navedenom slucaju jednostavno nije tako - ne gresim - lepo sam
navela da ta osoba ume da voli kada sam ja prisutna inace ode mast u propast ....
Ali nije moj problem vise, vec onoga kome je takva vrsta ljubavi prepustena ..

 
Pa mislim da ne bi
Ipak ne moras ti da pokazes tu ljubomoru, ali kad vidis da neko drugi radi stvari koje ti toliko volis ili npr slusa isti muziku (dajem primer) uvek negde duboko postoji osecaj kao da krade nesto od tebe, a tek ako to nesto radi bolje od tebe
Nemam pojma, ali kod mene uvek postoji tracak ljubomore, mislim da je to prirodno kod ljudskih bica
Nismo savrseni, a i ko kaze da je savrseno ljudsko bice bez ljubomore i ostalih mana
Ipak coveka cine i mane i vrline, nema jednog bez drugog...tako da.. (odo' ja predaleko) :mrgreen:
 
Zanimljivo mi ako bi se igrali i rekli da bez seksa nema ljubavi, jer priroda ne bi pravila ushiceno stanje suzene svesti , kao sto je ljubav...
Ostaje problem porodice, tj dece, te ispada da je ljubav potrebna zenama i zbog tog kriterijuma, za sada argument je samo animalni....
Zene imaju cak duplo vise razloga za postojanje ljubavi , sto moze da opravda njihovo duplo suzenu svest u izvesnim trenucima...
Mada ja vidim kako ljubav prema deci izaziva zlo i nemoral, ali nikako nije suzene svesti...

Nego jel vama palo na pamet sta se sve danas zove ljubomorom, ili ljubavlju, posto se danas kaze ako nije ljubomoran , ne voli te...
Ljubomoru racunaju i ako je covek posesivan, tj ako mu nije taman da neko cini ono sto on nije zamislio....to su one akcije kad hoces da raskines, ali neces da onaj raskine sa tobom vec ti sa njim...
(apolne oblike reci sam uzeo, vezano uz pojam covek).

Tu je jos i prica "ti mene ne volis ako nikad zbog mene nisi zaplakao",
Ne volis me jer mi ne kupujes poklone koji su veliki za sve one zenske praznike...
Itd....
 
Pročitala sam uvodni post ..svakako da ako neko može da ti oduzme nekog na taj način, ništa nisi izgubila..nemaš razloga ni za kakvu ljubomoru...
Kome treba još takav momak, a kamoli takva prijateljica ... ti si na dobitku ...

Druga stvar je ako je tvoje poimanje veze intimnije i ne voliš da ti se neko mješa u ljubavne odnose--da iznosiš na vidjelo prijateljima svoje odnose sa dečkom/mužem -- onda imaš pravo dati do znanja šta želiš...
...meni se jednom desilo da mi je neko solio pamet kako ja i momak treba da se ponašamo ... mi smo se samo zgledali i ja sam odbrusila - Otkud tebi pravo da nama govoriš kako ćemo se ponašati u našoj vezi -
Meni na pamet nije nikad palo da se mješam u odnose njenog muža i nje - ona je bila udata -
Naime trebala joj je stručna pomoć, ali ju je stalno tražila od nas..mada je bilo još ''slobodnijih'' ljudi koji su joj mogli pomoći ...
..i kad sam ja već rekla da potraži pomoć od nekog drugog jer smo joj već stvarno dosta pomogli, ona je okrenula priču kako se nas dvoje suviše držimo zajedno ...E onda mi je stvarno prekipjelo ...''Otkud tebi pravo da nama govoriš kako ćemo se ponašati u našoj vezi''....još uvijek mi nije jasno ...
...al uvijek će biti osoba, posebno dok ste mladi-valjda- koje će vam govoriti kako da ''ustrojite'' svoju vezu intra i interpersonalno ... ali imate puno pravo čuvati svoj integritet ...
 
Pročitala sam uvodni post ..svakako da ako neko može da ti oduzme nekog na taj način, ništa nisi izgubila..nemaš razloga ni za kakvu ljubomoru...
Kome treba još takav momak, a kamoli takva prijateljica ... ti si na dobitku ...

...

Nesto si pobrkala loncice ako se ovo odnosi na moj prvi post -
nemam razloga ja odavno biti na nju ljubomorna,.ali ona jeste na mene i bas me briga -
neka je ..ima i na sta :lol:

 
Nesto si pobrkala loncice ako se ovo odnosi na moj prvi post -
nemam razloga ja odavno biti na nju ljubomorna,.ali ona jeste na mene i bas me briga -
neka je ..ima i na sta :lol:


Pa to sam i mislila..ali ovakav odgovor mi govori da ipak još postoje nerješeni konflikti.Tvoj ego je dobro izvršio racionalizaciju; rezon je u redu; ali da li ipak osuđuješ pomalo sebe za pasivnost - kao pasivnost...mislim ne znam tačno šta se dešavalo, prije nje..koliko je ko kome značio ... na stranu i on i ona..ali ako ti neko napada ličnost ... imaš je pravo braniti ...
...možda tu ima pomalo i projekcije ..nisam ja ljuta na nju...ona je na mene ...
...ali ljutnje svakako ima....
..sve ovo u najboljoj namjeri ....:)
 
...prvo nastaje ljubav a onda se odvijaju post-okolnosti i neokolnosti . Ljubav prate svake muke a najopakija je ljubomora. Strah za ocuvanje ljubavi nije ljubomora , to je normalan proces budjenja koji majcinski sebicno i nepovjerljivo strepi nad voljenom osobom, i ne opterecuje bice koje volimo . Neopterecuje ali bdi nad njim sa strane i svakog momenta je spremno da sacuva ono sto je za cuvanje ....ljubomora je mora ljubavi i uvijek je prisutna samo sto je moramo pobijediti sa osmjehom uperenim prema svojopj samouvjerenosti .
Razlozna ljubomora je dobar signal da smo povrijedjeni i da treba da reagujemo ali samo kad je trenutak i taj trenutak malte- ne je labudova pjesma nase ljubavi ....
 
Imam utisak da na temi nesto fali , sto je muzjak hteo da dodirne, ali sam ja zbog svoje gluposti i ne takta oterao stvar u drugu stranu.Tj nisam oterao, vec isprovocirao odgovor koji je otisao u drugu stranu...

Postoje osobe koje uz sebe drze rasturace, zatim koje drze imitatore, i koji drze svedoke...
Rasturaci su oni koji su pasivni dok ne ugledaju priliku i onda otimaju priliku , a upoznati su bas preko subjekta sa tim informacijama.Sluze da ciste ono sto subjekat nema snage da ocisti , da se razracuna sa sobom ili sa necim sto i zeli i ne zeli, a ima i delova samokaznjavanja...

Imitatori su oni koji se trude da prate trend setere , a od subjekta cine trend setera.

A svedoci su osobe koje se totalno razlikuju, cak ne moraju da imaju iste drustvene ili licne vrednosti , ali ne podrivaju sistem vrednosti kod subjekta, i sluze da bi subjekt sam sebi izgledao veci , uspesniji itd...


Ne znam da li ovoga ima u psihologiji ili sociologiji , ali ima kod mene u praksi...


P.S. Inace mislim da smo toliko elitizovani kao zivotinjska vrsta, da cak ne pratimo koliki je interval sazrevanja, koji intelektualne svesnosti, koji rigidne navike itd..
A to odredjuje itekako manipulativnost, zaboravnost, drustvene promene i kruzenja itd....
Mi kao razlicita drustva , smo jednaki u jednom , a to je da zelimo , a i zele da nas drze u zaljubljenosti i neznanju o sopstvenim ociglednim posledicnim manama...glupostima....
 
Poslednja izmena:
U vezi uvodnog posta
U konkretnom slučaju se ne može reći da li tu osobu pokreće ljubomora ili neki drugi porivi.
Ja sam zapitan u jednom drugom smislu. Šta u opšte tražiš sa takvom osobom koja ti radi to što navodiš. O kakvom se poremećaju kod tebe radi (mazohizam, šta li je). Normalno bi bilo odupreti se tome. Normalno bi bilo i otvoreno razgovarati sa osobom do koje ti je stalo i pomoći joj da nešto razume. Jer, ne piše ti verovatno ništa na čelu. Ti si samo i uvek za druge predstava njihove vizije tebe. Ti si čak za samu sebe predstava svoje vizije sebe. Ako ni ti ne znaš tačnu istinu o sebi, kako to možeš da očekuješ od drugih (onih do kojih ti je stalo).
Moj savet:
Ne čekaj da život sve pravedno reši kao u nekim romanima i američkim filmovima, već uzmi sudbinu u svoje ruke i bori se. Realan život je surov i tvoj odgovor mora da bude surov.
Prestanimo da kukamo na život već vidimo šta možemo da učinimo za sebe i svoj život. Ne čekajmo da nam ga drugi kreiraju, jer će ta kreacija odgovarati njima a ne nama.

Ja mislim da tebi nedostaje iskustvo koje se zove voleti nekoga jer da nije tako
nikada se ne bi u tvojim razmišljanjima pojavila reč poremećaj za osećanje
koje je najlepše na svetu a to je ljubav.

Ne bi htela da ovo shvtiš kao uvredu jer mi to nije bila namera ali taj osećaj prema
nekome koji
se zove ljubav
ne možeš da presečeš u sebi pa ga odstraniš kao neko strano telo čak
i ako znaš da ti ljubav nije uzvraćena ili je uzvraćena na neki pogrešan način.

Ljubav (prema partneru) je i dar i kazna, dar zato što je to nešto predivno a kazna zato što
u većini slučajeva izaziva patnju.
 
Ljubomora jede ljubav,i nikada ne moze biti produktivna!

Ja poimam ljubomoru kao nisko stanje duha , uz nadu za kontrolu osobe koju volis.




:ok:da ne filozofiram jako je prosto narocito boldovano

Ljubav je stanje duha -- zar ne ; i to ono plemenito .
Duh može biti racionalan i iracionalan
Pa ako se složimo da je ljubav plemenita , onda ona pripada racionalnom duhu .
Nasuprot ljubavi stoji ljubomora . Onda je ona iracionalno stanje duha .
Iracionalnost se kreće od ludila do gluposti ( da tako kažem ) ; a u ljubomori ona
ide od zločina do samo uništenja .Dakle , u žargonu možemo da kažemo , da
ljubomora jede ljubav ; stoga i nije dopadljiva / korisna / prihvatljiva ( govorim o
tragedijama koje proizvede ljubomora , kao što je ubistvo ili samo ubistvo --
česte pojave ).
U ovakvim tragedijama gube svi ; jer reč je o gubitku ljudskih života .
Pa ako je opšti gubitak , onda ljubomora društveno nije produktivna,
pa nije ni poželjna . Njena suprotnost ljubav , često je pokretačka moć
u svim društvenim delatnostima kod nekih koji vole - i oni stvaraju , od igle
do aviona ; stoga se kaže da je produktivna .Moram da dodam , da ima ljudi
koje ljubav društveno parališe , spočetka ( mislim da je reč o manjini ) , ali
oni ne čine štetu pa su kao takvi društveno poželjni , jer kad spoznaju i upiju
određenu moć ljubavi , postaju hiper aktivni / produktivani .

Dakle , između ostalog ljubav je racionalno stanje duha , društveno poželjno ,
jer je stimulativno , krativno i produktivno . Njena suprotnost , ljubomora - je
iracionalno stanje duha , koje svremenom se pretvara u zlu kob , koja
može da uništava sve pred sobom pa i sopstvenog nosioca .
Dok iracionalnost ne zaposedne dušu , ona je teši i marginalizuje racionalnost
u njoj sa tezama : sumnje , ostavljanja , kontrolisanja ..... objekta ljubavi ; tako da
ponekad zaista izgleda da je ljubomora sredstvo za kontrolu objekta/subjekta
ljubavi . No to je samo kratkotrajna prolazna faza , koja dušu uvodi u opijenost
ludila ( i u retkim slučajevima te faze - duša ulazi u racionalan izlaz ; kao što je
totalno trežnjenje i hlađenje ,da tako kažem ) .

Dakle ,stojim na stanovištu da su rečenice smislene .

Dodao bih odgovor na naslov teme ( jer je sročen kao pitanje ) ---
Da ima ljubavi , bez ljubomore ----
i ona uvek prerasta i u još jedan svet ljubavi , za koga može da se kaže da u njemu
čovek voli i što voli . Dakle , u ljubavi čovek otkriva sopstvenu unutrašnju svetlost
i on voli , i još voli što voli ( i tu više nije pitanje uzimanja , davanja , prelivanja -
i šta ti ja znam ; tad ništa nije bitno --- jednostavno se voli ) !:whistling::whistling::heart::heart::heart:
 

Back
Top