Taoizam

Taoism (or Daoism) refers to a variety of related philosophical and religious traditions that have influenced Eastern Asia for more than two millennia, and have had a notable influence on the western world since the 19th century
opet uticaji uticaji..
i sta ja nisam u pravu kad kazem da su od tao kasnije napravili reiligiju i ko zna sta sve ne..? mislim ajd mi objasni..recimo da ja ne razumem

podvuceno .. to meni kazuje da milioni sledbenika nemaju blage veze sta je to tao

pod uticajem tao se razvile razne tradicije..pa i religijske...
 
u samom tao te chingu nema ni blagog pomena o ikakvim religioznim stvarima..ostavi se tumacenja i tumacenja tumacenja..
tao je nastao obzervacijom prirodnih procesa..
 
opet uticaji uticaji..
i sta ja nisam u pravu kad kazem da su od tao kasnije napravili reiligiju i ko zna sta sve ne..? mislim ajd mi objasni..recimo da ja ne razumem

podvuceno .. to meni kazuje da milioni sledbenika nemaju blage veze sta je to tao

pod uticajem tao se razvile razne tradicije..pa i religijske...

Ako ne gresim tu pise
Pod taoizmom ili daoizmom se podrazumeva vise srodnih filozofskih i religijskih tradicija koje su uticale na Istocnu Aziju vise od dva milenijuma.
 
Jesam, ali ono su samo citati, barem na prve dve strane.
nisu citati vec kompletne poeme iz tao te chinga..s jedne strane..
a s druge strane..sva ta ucenja skupno nazvana taoizmom su ..tumacenja

meni recimo smeta kad od tao prave religiju sektu ili sta ja znam sta vise..

to sto postoji neki taoisticki svestenik ne znaci da taj svestenik zna o cemu prica..ili zna o cemu prica al su mu nisu namere sasvim ciste
sam tao je zapravo u velikom sukobu sa autoritetom..a svestenstvo podrazumeva autoritet..ne moze se tao propovedati jer je u startu ..iskrivljen potrebama propovednika da ostvari uticaj i ugled u drustvu npr da ne pominjem ostale ljudske zelje vezane za licnu velicinu..koja je u suprotnosti sa svom taoistickom izvornom mislju opisanom u tao te chingu

ili kako ce neko da propoveda o ..harmoniji kad samo propovednistvo je cin volje koji narusava harmoniju?
 
Da taoizam cine i filozofske i religijske tradicije, a ti?
da ti sto su tu benavili po vikipediji nemaju predstavu o tao ..
zamena teza

mi danas te skupne tradicije nazivamo taoizmom..ali sta je bio tao pre 2500 godina? nije bio taoizam sasvim sigurno..
to sto se DANAS skupno naziva taoizmom je nastalo kasnije POD UTICAJEM taoisticke misli ili preciznije receno tumacenjima taoistickih misli..od strane pojedinaca koji dobijaju i svoja imena i prezimena ..osnivaju skole ucenja..sekte..podizu hramove itd..sve se to desava vec 1000 godina NAKON zapisivanja taoa
u vreme kada je tao bi narodna "religija" kako kaze vikipedija nije bilo taoistickih hramova ni svestenika niti BILO KAKVE organizacije koja bi se mogla podvesti pod taoizam
 
nisu citati vec kompletne poeme iz tao te chinga..s jedne strane..
a s druge strane..sva ta ucenja skupno nazvana taoizmom su ..tumacenja

meni recimo smeta kad od tao prave religiju sektu ili sta ja znam sta vise..

to sto postoji neki taoisticki svestenik ne znaci da taj svestenik zna o cemu prica..ili zna o cemu prica al su mu nisu namere sasvim ciste
sam tao je zapravo u velikom sukobu sa autoritetom..a svestenstvo podrazumeva autoritet..ne moze se tao propovedati jer je u startu ..iskrivljen potrebama propovednika da ostvari uticaj i ugled u drustvu npr da ne pominjem ostale ljudske zelje vezane za licnu velicinu..koja je u suprotnosti sa svom taoistickom izvornom mislju opisanom u tao te chingu

ili kako ce neko da propoveda o ..harmoniji kad samo propovednistvo je cin volje koji narusava harmoniju?

Ako ti smeta, onda to prvo resi sa taoistima.
 
da ti sto su tu benavili po vikipediji nemaju predstavu o tao ..
zamena teza

mi danas te skupne tradicije nazivamo taoizmom..ali sta je bio tao pre 2500 godina? nije bio taoizam sasvim sigurno..
to sto se DANAS skupno naziva taoizmom je nastalo kasnije POD UTICAJEM taoisticke misli ili preciznije receno tumacenjima taoistickih misli..od strane pojedinaca koji dobijaju i svoja imena i prezimena ..osnivaju skole ucenja..sekte..podizu hramove itd..sve se to desava vec 1000 godina NAKON zapisivanja taoa
u vreme kada je tao bi narodna "religija" kako kaze vikipedija nije bilo taoistickih hramova ni svestenika niti BILO KAKVE organizacije koja bi se mogla podvesti pod taoizam

Zaboravljas da su koreni taoizma u samanizmu.
 
Ako ti smeta, onda to prvo resi sa taoistima.
a ar ja to ne cinim? kad se ukaze prilika delujem u skladu s njom;)
ne cinim to naporom volje..ne cinim zato sto "ja hocu"..vec zato sto je zivot doneo takvu priliku i delujem onako kako prilika zahteva da se deluje metodima/nacinima/sredstvima koje prilika "propisuje" kao adekvatna/potrebna/neophodna
 
a ar ja to ne cinim? kad se ukaze prilika delujem u skladu s njom;)
ne cinim to naporom volje..ne cinim zato sto "ja hocu"..vec zato sto je zivot doneo takvu priliku i delujem onako kako prilika zahteva da se deluje metodima/nacinima/sredstvima koje prilika "propisuje" kao adekvatna/potrebna/neophodna

Da li ti dises iz peta?
 
Zaboravljas da su koreni taoizma u samanizmu.
manje vise tacno..
samo sto bi u tom slucaju SVE svetske religije/sekte whatever bile nastavak na samanizam..barem religije dele osnov strukture sa samanizmom..
dok tao tezi odvajanju od samanizma..
iako se moze reci da vuce koren ne moze se reci da nastavlja samanisticku tradiciju jelte tu tradiciju nastavljaju danas popovi i ostala svestena lica;)
 
ja ne postavljam besmislena pitanja

Pravi ljudi, odlomak iz Chuang Tzu-a.

Da bi postojalo pravo znanje, prvo moraju da postoje pravi ljudi...

Pravi ljudi iz davnina se nisu suprostavljali manjinama, nisu uzdizali svoje uspehe, nisu pravili intrige. Posto su bili takvi, nije im bilo zao kad bi pogresili i nisu bili uobrazeni kad su bili u pravu.
Nisu bili uplaseni na visinama, nisu bili mokri u vodi, vatra ih nije przila. Tako je znanje prelazilo u Put.
Spavali su bez snova i budili se bez briga. Hrana im nije bila slatka, a disanje im je bilo duboko.
Pravi covek dise iz peta, obican covek iz grla...

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=13301031&postcount=2

Da bi neko razumeo Put mora da bude pravi covek, pravi covek dise iz peta.
Ako ne dises iz peta, ne razumes Put, barem ne mnogo vise od bilo kog drugog coveka.
 
manje vise tacno..
samo sto bi u tom slucaju SVE svetske religije/sekte whatever bile nastavak na samanizam..barem religije dele osnov strukture sa samanizmom..
dok tao tezi odvajanju od samanizma..
iako se moze reci da vuce koren ne moze se reci da nastavlja samanisticku tradiciju jelte tu tradiciju nastavljaju danas popovi i ostala svestena lica;)

Zar nisam rekao da postoje taoisticki hramovi, svestenici, molitve, rituali?
 
Cim naucis da dises iz peta, bice ti lakse, da razdefinises sebe. :)
vec mi je lako da identifikujem gluposti

kao npr pravi covek? sta je to? to podrazumeva postojanje i laznog coveka jelte?
to je SUD..sudjenje osuda..sto je u potpunoj suprotnosti sa samim tao te chingom jelte ching kaze.."not prising the worthy prevents rivalry" sto takodje znaci da je pisac tih redova koje si citirao zaboravio da
"When flow is forgotten
Duty and justice appear;
Then knowledge and wisdom are born
Along with hypocrisy."


iz cega proizilazi da pisac..svesno i namerno podriva harmoniju jelte ili ne zna sta prica:think:;)
 
vec mi je lako da identifikujem gluposti

kao npr pravi covek? sta je to? to podrazumeva postojanje i laznog coveka jelte?
to je SUD..sudjenje osuda..sto je u potpunoj suprotnosti sa samim tao te chingom jelte ching kaze.."not prising the worthy prevents rivalry" sto takodje znaci da je pisac tih redova koje si citirao zaboravio da
"When flow is forgotten
Duty and justice appear;
Then knowledge and wisdom are born
Along with hypocrisy."


iz cega proizilazi da pisac..svesno i namerno podriva harmoniju jelte ili ne zna sta prica:think:;)

Ili to, ili ti na primeru opisuje kako se postize unutrusnja harmonija. ;)
 

Back
Top