Mute svoju vodu, ne bi li izgledala duboko

gost 172011

Ističe se
Poruka
2.140
Čini mi se da u današnje vreme (a nije bilo drugačije ni u istoriji) mnogi ljudi teže da komplikuju ne preterano komplikovane stvari, govore mnogo, a ne kazuju ništa, pišu knjige na 600 strana, za stvari koje bi mogle biti rečene na 300, nepotrebno ponavljaju jedne te iste stvari, nepotrebno zamršavaju rečenične konstrukcije.
Mute svoju vodu, ne bi li izgledala duboko, Kaže Niče.

Nemojte me pogrešno shvatiti, nisam protiv raznovrsnosti reči i bogatstva jezika, ali u svemu je potrebno imati meru.
Oni koji znaju da govore govore kratko, kaže Dostojevski
 
Poslednja izmena:
Od gotovog prave veresiju.
Presipaju iz supljeg u prazno.

Time ili skrecu temu sa glavne i vaznijih stvari ILI nemaju dovoljno hrabrosti da se suoce sa ostalim problemima i zivotnim izazovima i situacijama,koje ih plase,koje su im nepoznate i donose neizvesnost,PA hajde da kazem rutinski obavljaju poslove koje vec znaju i ponovo prelaze vec savladane i dobro upoznate prepreke.
 
ili se dive samima sebi i svojoj recitosti:think:
sto mi se cini karakteristicno narocito za "siroke slovenske duse"..poput ruskih pisaca

Može biti da je suština svega neka vrsta naslade i egoizma.
Verovatno misliš na Tolstoja i njegove opise haljine na 3, i kosidbe na 17 strana. Nisam kompetentan da sudim o njemu s' obzirom da nisam pročitao nijedno jedino delo, ali opet, ajd nekako njega razumeti, to je književnost, umetnost, estetika (Braća Karamazovi su recimo napisani na oko 1000 strana, ali po mom mišljenju tamo se ne nalazi ništa suvišno). Manje su mi jasni neki ljudi koji se bave društvenim naukama.
 
Može biti da je suština svega neka vrsta naslade i egoizma.
Manje su mi jasni neki ljudi koji se bave društvenim naukama.
jesi li nekad proucavao..narodne umotvorine..kao npr poslovice?
ja recimo jesam..i dosao sad do zanimljivog zakljucka..bar sto se tice onih poslovica koje jesam proucavao..
poslovice mu dodju nalik ..matematickom obrascu..iz koga postupkom izvodjenja mozes doci do drugih stvari..sustina sa minimalnom..neophodnom formom..
 
jesi li nekad proucavao..narodne umotvorine..kao npr poslovice?
ja recimo jesam..i dosao sad do zanimljivog zakljucka..bar sto se tice onih poslovica koje jesam proucavao..
poslovice mu dodju nalik ..matematickom obrascu..iz koga postupkom izvodjenja mozes doci do drugih stvari..sustina sa minimalnom..neophodnom formom..

Volim narodne poslovice, i često se razbacujem sa njima :lol:
Doduše nikad ih nisam proučavao, ali mislim da je suština narodnih poslovica to što si naveo - sažetost. Malo reči, ali dovoljno :cool:
 
Čini mi se da u današnje vreme (a nije bilo drugačije ni u istoriji) mnogi ljudi teže da komplikuju ne preterano komplikovane stvari, govore mnogo, a ne kazuju ništa, pišu knjige na 600 strana, za stvari koje bi mogle biti rečene na 300, nepotrebno ponavljaju jedne te iste stvari, nepotrebno zamršavaju rečenične konstrukcije.
Mute svoju vodu, ne bi li izgledala duboko, Kaže Niče.

Nemojte me pogrešno shvatiti, nisam protiv raznovrsnosti reči i bogatstva jezika, ali u svemu je potrebno imati meru.
Oni koji znaju da govore govore kratko, kaže Dostojevski
Tako je i ja ne volim mnogo priče oko ničega...Najveće tajne sveta možeš da sažmeš u par rečenica:)
 
Volim narodne poslovice, i često se razbacujem sa njima :lol:
Doduše nikad ih nisam proučavao, ali mislim da je suština narodnih poslovica to što si naveo - sažetost. Malo reči, ali dovoljno :cool:
poenta je da same po sebi zapravo..nista ni ne znace..ali znace zivotni dozivljaji kad se gledaju kroz prizmu poslovice..ceo jedan novi nivo razumevanja se tu nalazi..
npr.."kako sejes tako i znjes" je u direktnoj vezi sa isusovim "ko ima dace mu se i pretecice mu a ko nema uzece mu se i ono sto ima"

poslovica pazi ..ne kaze STA sejes TO i znjes...vec govori KAKO..sto predstavlja izraz za nacin/metod/sredstvo

a ta poslovica ima ekvivalent sa aglosaksonskog govornog podrucja..u prevodu
"ako radis ono sto si oduvek radio i dobijaces ono sto si oduvek i dobijao"
 
Tako je i ja ne volim mnogo priče oko ničega...Najveće tajne sveta možeš da sažmeš u par rečenica:)
ali da bi te tajne mogao da sazmes u par recenica..moras ih prvo..razumeti
sta recimo meni smeta kad ljudi nauce napamet iz knjiga primere na kojima neko razradjuje npr neku teoriju?
pa to sto sve to ponavljaju kao papagaji..naime ako razumes neku teoriju npr..nacices proizvoljan broj sopstvenih primera na kojima mozes da razradis zarad objanjavanja
 
ali da bi te tajne mogao da sazmes u par recenica..moras ih prvo..razumeti
sta recimo meni smeta kad ljudi nauce napamet iz knjiga primere na kojima neko razradjuje npr neku teoriju?
pa to sto sve to ponavljaju kao papagaji..naime ako razumes neku teoriju npr..nacices proizvoljan broj sopstvenih primera na kojima mozes da razradis zarad objanjavanja
Ljudi su izgubili osnovnu motoriku...Previše sedenja, previše instant rešenja...Čovek je sam po sebi postao instant rešenje,pa uvek posegne za lakšim copy paste...Ja se trudim da to ne činim;)
 
a s druge strane..poslovicu nije smislio neki autoritet..smislio ju jeste neko..ali taj neko je ostao ..anoniman
sto mene dovodi do pitanja..sta je zapravo primarni motiv kreatora neke ..npr teorije? da njome nesto objasni..ili da njome sebe uzdigne iznad drugih?:think:

Primarni motiv bi bio radoznalost, i prirodna sklonost ka razmišljanju.
A za iznošenje te teorije motivacija zavisi od osobe do osobe. Mnogi su očekivali raznorazne koristi, ugled itd. Ali ja ipak mislim da su objašnjenja iznad toga u lestvici motivacije, možda grešim.
 
Primarni motiv bi bio radoznalost, i prirodna sklonost ka razmišljanju. .

za ovo se slazem da bi ..tako trebalo da bude

A za iznošenje te teorije motivacija zavisi od osobe do osobe. Mnogi su očekivali raznorazne koristi, ugled itd. Ali ja ipak mislim da su objašnjenja iznad toga u lestvici motivacije, možda grešim.

ljudima je na lestvici motivacije na prvom mestu..zdravlje a na drugom mestu tzv "zelja za licnom velicinom"..ali nije generalno tako..mislim..ne generalizujem stvar..ima razlicitih ljudi
 
Neki ovde misle i ženski i muški da ako obrnu jednu rečenicu 10 puta i naprave text od 10 rečenica da ih ne možeš pobiti polaznom verzijom iste;)

Ovo mislim ja...
Zato sto nikakav kvalitet logickih, metafizickih operacija nemas kod citalaca koji uzimaju puno pravo da argumentovano obaraju ili relativizuju ili banalizuju izgovoreno , demagoski ga diskredituju....
Cim probam da skratim, odmah se desava uobicajeno nakaradno tumacenje bar nekoliko reci....
A tek kad koristim izmenjeno tumacenje nekih reci ili nesto sto nije bas striktno definisano kao rec i kao pojam...

Iako je greska ili uzrok prosirenja posta u meni kod ovog poslednjeg, kod ostalog je u pitanju popularizacija neznanja i hijararhijska ustrojenost po drugim kriterijumima a ne kvalitetnoj sustini....i razumevanju sirine polja...
 

Back
Top