Janjevci - Zasto su ih proterali Siptari?

'Clint'

Iskusan
Poruka
5.845
Posto vidim da na forumu vecina forumasa iz "lijepe njihove" brani siptarske stavove,a i na MSP Hrvatska je svedocila u njihovu korist,voleo bih da mi objasne kolege iz Hrvatske,zbog cega su onda i Janjevci etnicki ocisceni kad su vec toliki prijatelji (nesto slicno i sa Crnogorcima se desilo) .... da li to znaci samo da je "neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj" pa cak i ako mene za.**** ponekad ?
 
:rotf::rotf::rotf::rotf:,da i kapetan Dragan....nisam ni ocekivao drugaciji odgovor :klap:

Ima dokaza , zato se i ne brini :mrgreen:
Samo me cudi kako tako brzo si zaboravio , bar di si cekao jos koju godinu mozda pomislio bi neko da je tako :hahaha::hahaha:
Svi Letnicani pristaju na razgovor bez pominjanja imena. Kazu, plase se vlasti i onih iz okolnih srpskih sela koji su sa njima prekinuli svaki kontakt od rata u Hrvatskoj. Od tada, tvrde mestani, ucestale su provokacije, nazivaju ih ustasama, pucaju po noci, pricinjavaju stete na poljima i usevima...

- Kada je pristinski list na srpskom jeziku "JEDINSTVO" objavio tekst o nasim mladima da se, navodno, nakon borbi na Tudjmanovoj strani, vracaju ovde na lecenje, nama je potpisana smrtna presuda - kaze zemljoradnik T.M., otac cetvoro dece.

-Prvo su poceli da se iseljavaju za Hrvatsku mladi, onda njihova rodbina. To se pretvorilo u pravu bezaniju u kojoj su prednjacili oni koji imaju nesto kapitala. Ostala je samo sirotinja - iznosi G.G., cija porodica, zajedno sa bratovljevom, broji 15 clanova. A zive od jedne male penzije.

Letnicane posebno boli sto vlast, kako tvrde, ne sprecava pljacku imovine onih koji su se iselili. Jer, oni nisu uspeli da prodaju kuce i zemlju zbog zabrane prometa nekretninama. Iznose primer Jakova Tomica kome je, nakon odlaska za Australiju, posecena suma na 5 hektara. Na Gegic Franju su sumokradice pucale, srecom ne pogodivsi ga.

Nasi sagovornici tvrde da milicija, kojoj prijavljuju takve slucajeve, ne preduzima nista.
 
Ima dokaza , zato se i ne brini :mrgreen:
Samo me cudi kako tako brzo si zaboravio , bar di si cekao jos koju godinu mozda pomislio bi neko da je tako :hahaha::hahaha:
Svi Letnicani pristaju na razgovor bez pominjanja imena. Kazu, plase se vlasti i onih iz okolnih srpskih sela koji su sa njima prekinuli svaki kontakt od rata u Hrvatskoj. Od tada, tvrde mestani, ucestale su provokacije, nazivaju ih ustasama, pucaju po noci, pricinjavaju stete na poljima i usevima...

- Kada je pristinski list na srpskom jeziku "JEDINSTVO" objavio tekst o nasim mladima da se, navodno, nakon borbi na Tudjmanovoj strani, vracaju ovde na lecenje, nama je potpisana smrtna presuda - kaze zemljoradnik T.M., otac cetvoro dece.

-Prvo su poceli da se iseljavaju za Hrvatsku mladi, onda njihova rodbina. To se pretvorilo u pravu bezaniju u kojoj su prednjacili oni koji imaju nesto kapitala. Ostala je samo sirotinja - iznosi G.G., cija porodica, zajedno sa bratovljevom, broji 15 clanova. A zive od jedne male penzije.

Letnicane posebno boli sto vlast, kako tvrde, ne sprecava pljacku imovine onih koji su se iselili. Jer, oni nisu uspeli da prodaju kuce i zemlju zbog zabrane prometa nekretninama. Iznose primer Jakova Tomica kome je, nakon odlaska za Australiju, posecena suma na 5 hektara. Na Gegic Franju su sumokradice pucale, srecom ne pogodivsi ga.

Nasi sagovornici tvrde da milicija, kojoj prijavljuju takve slucajeve, ne preduzima nista.

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: Pa kako nisu otisli jos 91. svi,nego odose kad i mrski Srbi 99. kad je dosla sloboda i demokratija na KiM a ovo za sumokradice ti je vrh,zna se dobro ko obozava da sece tudje jer za drugo i nije,ne mogu ovi iz Kursumlije da se odbrane od vas
 
Tako brzo da ste zaboravljali:hahaha:
Evo posjeti cu te , Hrvati su protjerani od Seselja :mrgreen:

Neće biti Arberi.

Šešelj jeste prijetio Janjevcima, ali su kosovski Srbi spriječili da on uopće priđe i blizu Janjevaca.

Međutim, što nije učinio Šešelj, učinili su Albanci i tako je protjerano više od 6000 Hrvata s Kosova.

Što se teme tiče, svaka čast.
Ja uvijek govorim da je greška Hrvatske što je priznala Kosovo, upravo zbog sudbine Janjevaca.
Međutim, Hrvatska je to morala uraditi radi vlastite budućnosti i puta u EU.
 
Po priči samih Janjevaca, na njih su nažalost vršili pritisak i Srbi i Albanci.

Albanci jesu posle '99... Janjevci su oduvek bili nekako zatvorena skupina, podrucija na kojima su ziveli su bila jako siromasna, njihov odlazak sa Kosova u Hrvatsku je poceo jos davnih 70. Nisu imali posebno izrazenih veza sa Hrvatskom...Mogu se porediti sa odavno vec asimiliranim Albancima u Hrtkovcima i Nikincima.
 
Albanci jesu posle '99... Janjevci su oduvek bili nekako zatvorena skupina, podrucija na kojima su ziveli su bila jako siromasna, njihov odlazak sa Kosova u Hrvatsku je poceo jos davnih 70. Nisu imali posebno izrazenih veza sa Hrvatskom...Mogu se porediti sa odavno vec asimiliranim Albancima u Hrtkovcima i Nikincima.

Mislis onih koji su trazili spas u Srbiji kad su pritisli Turci, pa se posle odselili u Hrtkovce i Nikince? :think:

A da su asimilirani jesu, sto Arberi rece ,,Hrvati''.

Ja i danas podrzavam njihovo legitimno pravo da Republiku Mirdita otcepe od Albanije. :whistling:
 
Mislis onih koji su trazili spas u Srbiji kad su pritisli Turci, pa se posle odselili u Hrtkovce i Nikince? :think:

A da su asimilirani jesu, sto Arberi rece ,,Hrvati''.

Ja i danas podrzavam njihovo legitimno pravo da Republiku Mirdita otcepe od Albanije. :whistling:


Upravo oni ? A koliko su ta mesta u to vreme bila Srbija da se diskutirati ne :D Uglavnom kroz vekove su postojali planovi o izmeni demografske strukture na Kosovu tj. srbizacije.
 
Neće biti Arberi.

Šešelj jeste prijetio Janjevcima, ali su kosovski Srbi spriječili da on uopće priđe i blizu Janjevaca.

Međutim, što nije učinio Šešelj, učinili su Albanci i tako je protjerano više od 6000 Hrvata s Kosova.

Što se teme tiče, svaka čast.
Ja uvijek govorim da je greška Hrvatske što je priznala Kosovo, upravo zbog sudbine Janjevaca.
Međutim, Hrvatska je to morala uraditi radi vlastite budućnosti i puta u EU.

Vidim stigli ste tamo.....pričaj mi molim te kako je u EU :)
 
Ja uvijek govorim da je greška Hrvatske što je priznala Kosovo, upravo zbog sudbine Janjevaca.
Međutim, Hrvatska je to morala uraditi radi vlastite budućnosti i puta u EU.

Ni slucajno, Hrvatska je tu uradila jedinu mogucu ispravnu stvar. Priznala je i BiH a bilo je protjerivanja Hrvata iz srednje Bosne, pa sto sad?

I nije tocno da je EU trazila od Hrvatske da prizna Kosovo, ne znam odakle ti to.
 
Upravo oni ? A koliko su ta mesta u to vreme bila Srbija da se diskutirati ne :D Uglavnom kroz vekove su postojali planovi o izmeni demografske strukture na Kosovu tj. srbizacije.

Nisu ta mesta bila Srbija, nego su se prvo preselili u Srbiju, a posle produzili dalje na sever.

Kao sto vidis, tradicija se nastavlja. I tad se bezalo sa juga u Srbiju, pa dalje na sever.

1465. pred Osmanlijama prebegli u Srbiju, 1737. se naselili u Sremu.

http://books.google.com/books?id=0n...XS4O_L4vEyASgzOCACw&cd=3#v=onepage&q=&f=false

Ma, kakvi planovi srbizacije, nemoj da si paranoican. :whistling:
 
Poslednja izmena:
Ni slucajno, Hrvatska je tu uradila jedinu mogucu ispravnu stvar. Priznala je i BiH a bilo je protjerivanja Hrvata iz srednje Bosne, pa sto sad?

I nije tocno da je EU trazila od Hrvatske da prizna Kosovo, ne znam odakle ti to.

U BiH su Hrvati jedan od 3 konstitutivna naroda. To je sasvim druga priča.

Niko nije izrijekom (bar ne javno) tražio da Hrvatska prizna Kosovo, ali je za to dobila dosta pozitivnih poena.

Janjevci sami su bili i jesu protiv priznanja Kosova.
To će ti svaki od njih reći, a imaš i njihovu stranicu na internetu.

Meni je svejedno dal je Kosovo država ili nije, ali je trebalo prvenstveno misliti na to da je Kosovo ostalo gotovo bez Hrvata koji su tamo živjeli preko 700 godina.
 
Ima dokaza , zato se i ne brini :mrgreen:
Samo me cudi kako tako brzo si zaboravio , bar di si cekao jos koju godinu mozda pomislio bi neko da je tako :hahaha::hahaha:
Svi Letnicani pristaju na razgovor bez pominjanja imena. Kazu, plase se vlasti i onih iz okolnih srpskih sela koji su sa njima prekinuli svaki kontakt od rata u Hrvatskoj. Od tada, tvrde mestani, ucestale su provokacije, nazivaju ih ustasama, pucaju po noci, pricinjavaju stete na poljima i usevima...

- Kada je pristinski list na srpskom jeziku "JEDINSTVO" objavio tekst o nasim mladima da se, navodno, nakon borbi na Tudjmanovoj strani, vracaju ovde na lecenje, nama je potpisana smrtna presuda - kaze zemljoradnik T.M., otac cetvoro dece.

-Prvo su poceli da se iseljavaju za Hrvatsku mladi, onda njihova rodbina. To se pretvorilo u pravu bezaniju u kojoj su prednjacili oni koji imaju nesto kapitala. Ostala je samo sirotinja - iznosi G.G., cija porodica, zajedno sa bratovljevom, broji 15 clanova. A zive od jedne male penzije.

Letnicane posebno boli sto vlast, kako tvrde, ne sprecava pljacku imovine onih koji su se iselili. Jer, oni nisu uspeli da prodaju kuce i zemlju zbog zabrane prometa nekretninama. Iznose primer Jakova Tomica kome je, nakon odlaska za Australiju, posecena suma na 5 hektara. Na Gegic Franju su sumokradice pucale, srecom ne pogodivsi ga.

Nasi sagovornici tvrde da milicija, kojoj prijavljuju takve slucajeve, ne preduzima nista.
Nakon napada na Hrvatsku 1991., pogoršavaju se do tada i odnosi Srba i Hrvata oko Letnice. Na izlazu iz Crne Gore prema Vitini, na jedinoj cesti iz Letnice, nalaze se srpska sela Grnčar i Vrbovac, i kod Letničana i Stubljana se javlja strah da bi sada mogli biti odsječeni od svijeta. Eskalacijom rata u Hrvatskoj, a i posjetom Vojislava Šešelja koji u Vitini organizira skup svoje stranke, strah i neizvjesnost se povećevaju, i tijekom 1992. većina Letničana donosi odluku o kolektivnom iseljenju u Hrvatsku. Tijeko slijedeće tri godine, to se i događa, uz pomoć hrvatske vlade i Fonda Svetog Izidora, koji je katolička crkva u Hrvatskoj osnovala sredinom osamdesetih godina s ciljem pomaganja kosovskih Hrvata. Hrvatska vlada naseljeva Letničane u zapadnu Slavoniju, nedavno ispražnjenu od Srba. Sela u koja ih naseljava su Voćin, Đulovac(Mikovićevo), Koreničani, Bastaji i Ćeralije
:mrgreen::mrgreen:
PREMIJER kosovske vlade Bajram Rexhepi u petak je u Janjevu, u sklopu svečanosti povodom 700. obljetnice dolaska Hrvata na Kosovo, pozvao pripadnike hrvatske manjine da se vrate svojim domovima gdje će imati potporu većinskih Albanaca.

Svečanom misom u nazočnosti nekoliko stotina vjernika, koju je u petak predvodio kardinal vrhbosanski Vinko Puljić, završene su dvodnevne svečanosti kojima je obilježena 700. obljetnica dolaska Hrvata u Janjevo nedaleko od Prištine.

Rexhepi je za Janjevo, gdje u harmoniji žive Hrvati, Albanci , nazvao oazom mira i međuetničke tolerancije.
 
Janjevci su iseljavali sa Kosova u 3 navrata.
1992., 1995. i 1999. godine.

Jesu,ali je ubedljivo najveci talas bio 1999.,znam jednog Janjevca i covek mi tvrdi da su se do 91. odlicno slagali sa Srbima,pa i posle 91. je bilo samo nekih verbalnih prepirki i to uglavnom sa onima koji nisu iz njihovih krajeva, nista ozbiljnije...ko sto si rekao Srbi su stali uz njih jer su delili istu muku od divljih siptara,on sam to tvrdi za njih,i Janjevci ih ne podnose uopste
 
Jesu,ali je ubedljivo najveci talas bio 1999.,znam jednog Janjevca i covek mi tvrdi da su se do 91. odlicno slagali sa Srbima,pa i posle 91. je bilo samo nekih verbalnih prepirki i to uglavnom sa onima koji nisu iz njihovih krajeva, nista ozbiljnije...ko sto si rekao Srbi su stali uz njih jer su delili istu muku od divljih siptara,on sam to tvrdi za njih,i Janjevci ih ne podnose uopste

Tako isto govori i ovaj "moj" Janjevac što sam pričao s njim.

Kaže da su domaći Srbi maltene silom spriječili Šešelja i njegove što su došli s njim da ugroze Janjevce.
 
Tako isto govori i ovaj "moj" Janjevac što sam pričao s njim.

Kaže da su domaći Srbi maltene silom spriječili Šešelja i njegove što su došli s njim da ugroze Janjevce.

Ma Seselj mu je samo izgovor,kakav Seselj,nego se hvata za slamku.....njima su svi Sloveni isti,a tvoj sunarodnik Zapadni susjed ima najjaci izgovor,kaze zamenili ih za Srbe .... ono jesu oni polupismeni ali bas toliko nisu
 

Back
Top