Prevezivanje cooler-a na napajanju

cvrlebg

Aktivan član
Poruka
1.529
Imam problem sa cooler-om na napajanju, koje je neke kineske proizvodnje, na kome je kabal cooler-a zalemljen za stampanu plocu napajanja. E sad, posto je cooler na tom napajanju malo vise bucan i nervira me, resio sam da kupim Cooler Master-ov cooler sa 4 pina.

Ja sad zelim da prevezem to, ali problem je u tome sto, ovaj cooler ima 4 kabla, a ja imam dva, pa me interesuje kako to odraditi i da li je to, uopste, moguce?
 
A sto ne bi taj kabal od novog kulera(kad ga ugradis) provukao kroz napajanje(kroz resetke) i prikacio na maticnu plocu na njen neki konektor,pored onog za cpu imas valjda jos neki rezervni,kad se pali komp palice se i fan na napajanju. To bi ti bilo najprakticnije. Ovako je pitanje na kom naponu radi ventilator u napajanju(verovatno 12v),a na kom je ovaj novi. Ako nemas ispravljac ili onaj multimetar tesko ces da provalis od 4 kabla sta je + a sta - . Ova ostala 2 su verovatno za signal br. obrtaja fan-a
 
A sto ne bi taj kabal od novog kulera(kad ga ugradis) provukao kroz napajanje(kroz resetke) i prikacio na maticnu plocu na njen neki konektor,pored onog za cpu imas valjda jos neki rezervni,kad se pali komp palice se i fan na napajanju. To bi ti bilo najprakticnije. Ovako je pitanje na kom naponu radi ventilator u napajanju(verovatno 12v),a na kom je ovaj novi. Ako nemas ispravljac ili onaj multimetar tesko ces da provalis od 4 kabla sta je + a sta - . Ova ostala 2 su verovatno za signal br. obrtaja fan-a

Zuta +12, Crvena+5, Crna -, Zelena Data.Na ventilatoru pise na koliko volti radi.Odstrani dve i zalemi ili spoji nekako druge dve.Minus ti je uvek crna
 
Hvala vama na odgovorima, videcu jos sta cu uraditi. Pogledacu na maticnoj gde ima prikljucak, pa cu videti da li ce kabal, uopste, moci da dodje do tog prikljucka. A sto se tice boja kablova, oni se vide, nisu oblozeni nekom dodatnom zastitom. A ventilator radi na 12v.
 
Posto sam citiran verovatno je poruka namenjena i meni,ok,uvek je lepo nesto novo nauciti,ovo za zutu nisam znao,ali ako mu sve zice budu metalik oblozene providnom gumom kao npr. na mom bice veselo.

Pisi cvrle sta uradi :think:

Postoje standardi u svemu, pa tako i u ovoj oblasti.Kablovi su obojeni i svaka boja oznacava svoju namjenu,bas zbog lakseg snalazenja.Taj tvoj je nestandardan sto ne znaci da nije dobar.Tesko bi se neko snasao u mom compu kada bi se pridrzavao standarda.
 

Back
Top