Poslovanje u Srbiji: Tebi 1000 evra a drzavi 3500 evra

Sopocanac

Primećen član
Banovan
Poruka
576
Osnovao sam pocetkom prosle godine malo preduzece, bez nekih velikih ambicija, ali sa zeljom da zapocnem sopstveni biznis. I nije bilo lose, mesecni prihod firme je bio na nivou od nekih 400-500 evra mesecno. Pristojna plata, reci ce neki.

Ali avaj! Knjigovodstvo treba platiti oko 100 evra mesecno, jer obican covek prosto ne moze da isprati papirologiju koju drzava potrazuje, a kazne su ogromne. Doprinos na platu je oko 70% neto iznosa koji se isplacuje. Porez na isticanje firme (!), odnosno cinjenicu da nam ime firme stoji na postanskom sanducetu, je oko 1000 evra godisnje! Akontacija na ime poreza na dobit je isto toliko.

Kada se podvuce crta, moja mala firma zaradila je oko 1000 evra za godinu dana. Od moje male firme, drzava i pratece usluge, zaradile su preko 3500 evra. Da drzava nije bila toliko alava, imao sam mogucnosti da unajmim jos jednog radnika, prosirim proizvodnju - tako se smanjuje nezaposlenost. Ili bas to i jesam uradio, samo je zaposlen neko u drzavnoj upravi. Mozda sam bas platio platu onoj Parezanovicki, ko zna. Vazno je da je taj novac pametno iskoriscen.

Ova drzava gusi preduzetnistvo kako stigne. Dazbine se placaju ne na osnovu profita, nego kao flat fee - dakle, Miskovic je platio isto koliko i ja na "isticanje firme", iako tu njegovu firmu ja vidim sa prozora svog stana, a on moju cak ni ako dodje do mojih ulaznih vrata.

znaci stvari u srbiji stoje ovako. da zaradis 1000 evra, drzava ti uzme preko toga 3500 evra

STa mislite o poslovanju u Srbiji? Da li bi nasa ljubljena vlast mozda trebala da uzme privatniku i ovih 1000 evra?
 
Od kljucnog znacaja za ovaj sistem i ovu drzavu je kako da privredi smanji dazbine!
Inace,manje ili vise,svi sadasnji sistemi su duboko birokratizovani,jer cesto puta trose sredstva na nepotebne rashode,a sve je to uslovilo da je najveci broj drzava prezaduzen.Neke od njih su prakticno vec bankrotirale.
Ja spadam u retke pojedince koji se zalazu za izgradnju Nove civilizacije u cijem centru bi bili stvaraoci-trudbenici i preduzetnici,gradjani i vlasnici kapitala a ne birokratija,politokratija i tehnokratija kao i razni kriminalci.Tema je inace na Filozofiji.
 

Back
Top