DA LI JE LUDO RODITI SA 40 ?

Мој муж има сестру која је од њега 13 година старија.
И он јесте имао сестру, али она није имала брата.
Имала је неког кога мора да чува, води са собом, неког ко јој је био терет, док се није удала, са 20, да оде из те куће.
Он је живео као јединац, од своје девете године. Какве су разговоре водили он од десет година, и његова сестра?
Није могао да буде ,,прави'' ујак својим сестрићима, јер су били млађи од њега свега дванаестак година.


А иначе, да одговорим на тему. Одговор ће бити поново као и први пут.
Ако детету које је већ ту, које јесте део породице, не смета да сад добије брата или сестру, зашто да не?
Али и даље мислим да би се тиме само испунила жеља родитеља који би да сад имају играчку.
 
A celi zivot ce imati i osamnaest i tri? Nikada nece doci do trideset i pet i dvadeset?Do cetrdeset i dvadesetpet?
Nece se zeniti, radovat se zajedno, nece slaviti rodjenja svoje dece, nece se naci jedan drugom u nevolji, nece biti tu kad se npr pozajmi novac ili ne daj Boze daruje krv ili nece biti podrska jedan drugome kad roditelji budu odlazili kad se neke teske stvari preture preko glave? Ne! Tu su braca samo da se lepo skockaju i zajedno odu u grad da jure devojke. Tu su samo ako fudbal mogu igrati u istoj ekipi.
Mala je razlika izmedju tebe i tvoje sestre i mala izmedju tvoje dece, mozda zato gledas na sve to na ovaj nacin.

....na žalost znam neke koji se baš ovako ponašaju....a razlika je baš tako nekako
velika...po 16-17 godina.....:sad2::sad2:
....sve je to ljudi moji idnividualno, ako roditelj onom velikom detetu ovo malo nametne
kao obavezu, ako ga veže za kuću da bi bilo od koristi jer tu je beba...sve može da bude
jako nezgodno..ali opet ako znaju da puste ono veliko da mu rastu krila, onda kad je
za to vreme..a da malo opet ima svoje mesto..i svako ima svoje mesto....nebi trebalo
da bude velikih problema.....
....opet ima toliko slučajeva gde je mala razlika, a opet dve prirode, ko jedno s' mora
drugo s' Dunava...pa k'o rogovi u vreći ceo život....
.....svako ko želi, može...neka rađa, oni koji ne mogu iz ko zna kojih razloga, od srca
im želim da im se želje ostvare.....
....ali isto tako uvek apelujem na one koji mogu, i imaju sve uslove, a ne žele drugo
dete..bez obzira koliko ono prvo želi brata ili sestru...nemojte biti tako "sebični",
razmislite još koji put....:(
 
Мој муж има сестру која је од њега 13 година старија.
И он јесте имао сестру, али она није имала брата.
Имала је неког кога мора да чува, води са собом, неког ко јој је био терет, док се није удала, са 20, да оде из те куће.
Он је живео као јединац, од своје девете године. Какве су разговоре водили он од десет година, и његова сестра?
Није могао да буде ,,прави'' ујак својим сестрићима, јер су били млађи од њега свега дванаестак година.


А иначе, да одговорим на тему. Одговор ће бити поново као и први пут.
Ако детету које је већ ту, које јесте део породице, не смета да сад добије брата или сестру, зашто да не?
Али и даље мислим да би се тиме само испунила жеља родитеља који би да сад имају играчку.
svako starije djete se povremeno brine o mladjem
koliko god starije bilo
sto je tu cudno?

ako je u pitanju stalni 0/24 posao i teret, onda je u pitanju disfunkcionalna porodica
a ne problem u razlici u godinama
 
Je li tvoj muz nije spreman da pomogne sestri? Sad da ostane sama, u problemima u nevolji da li bi on rekao "Izvini ja sam mladji" ili bi se kao covek i kao brat setio njene zrtve (za zrtvu su krivi roditelji a ne razlika u godinama) pa dao sve od sebe da joj pomogne? Ako da, onda ona ima brata a ako ne, ako bi on zazmirio na njenu nesrecu jer je naucen da samo on bude pazen i mazen onda on nije ni dobar kao covek i to nema veze sa razlikom u godinama.

A ta generalizacija da roditelji u tim godinama u drugom detetu zele samo igracku, ne lici na tebe uopste. Ali uopste! :(
 
A celi zivot ce imati i osamnaest i tri? Nikada nece doci do trideset i pet i dvadeset?Do cetrdeset i dvadesetpet?
Nece se zeniti, radovat se zajedno, nece slaviti rodjenja svoje dece, nece se naci jedan drugom u nevolji, nece biti tu kad se npr pozajmi novac ili ne daj Boze daruje krv ili nece biti podrska jedan drugome kad roditelji budu odlazili kad se neke teske stvari preture preko glave? Ne! Tu su braca samo da se lepo skockaju i zajedno odu u grad da jure devojke. Tu su samo ako fudbal mogu igrati u istoj ekipi.
Mala je razlika izmedju tebe i tvoje sestre i mala izmedju tvoje dece, mozda zato gledas na sve to na ovaj nacin.

Nije post upucen meni, al da kazem...

Braca i sestre su potrebniji za dublje stvari nego pozamljivanje novca, rodjendane, sahrane i pomoc. Vecina toga se dobije i od komsije. I jedinci se snalaze oko toga.

Generalizacija je bas ako predpostavljamo da se neko dobro slaze...jer znam devojku....to moze biti iluzija kao i iluzija "harmonicnih" bracnih parova. Pitanje je sta u pozadini stoji.

Moja sestra je mladja od mene 5 godina. Super se slazemo, ali ja sam u tom odnosu uvek bila uskracena jer je ona od mene kao iskusnije imala razumevanje, od kad znam za sebe a ja od nje nikada, jer je ona tek trebala da stigne u tu fazu. A da ne pricam stav roditelja "ona je mala" I dan danas, pa mlada je ne zna ti si starija, ti moras.

Ja sam se pomirila s tim, ali pokusavam da zamislim tako ogromnu razliku medju decom i jezim se....

Onaj stariji 15 godina je uvek biom tu da pomogne ucini, savetuje, razume, saslusa a da ne dobije nista zauzvrat i to tako ostaje celog zivota, jer je uvek stariji i drugacije razmislja i nikad nece naici na razumevanje brata ili sestre. I jos bude optuzen da je ljubomoran ako se pobuni. I tako dalje.... da ne nabrajam

Ali ovakav moj stav nikad nece razumeti onaj ko je "mladji".
 
Mož' da bidne, al' ne mora da znači. Napred sam navela neke primere žena koje su rađale u četrdesetim, ali samo one primere za koje znam da su se žene u trudnoći osećale odlično. Znam naravno i drugačije primere, ali i primere veoma mladih žena od 25-26 godina koje su teškom mukom uspevale da iznesu trudnoću do kraja iz raznoraznih razloga. Neću da davim primerima. Mislim draga Helen da je sve individualno, a granice rađanja prvog deteta su se drastično pomerile prema "gore", jedna moja poznanica babica kaže da se poslednjih desetak godina baš začudi kada joj dođe prvorotka sa 22-23 godine, sve su obično starije.

Наравно, увек ће се наћи пример где је двадесетогодишњакиња прошла кроз тешки и ризичну трудноћу и четрдесетогодишњакиња која ју је са лакоћом и без проблема изнела...
Говоримо о чињеници да људско тело стари и да су четрдесете крајња граница за рађање код жене...
Сад ћеш као аргуемент наћи приемер да је неко родио да 50 (ја лично знам такав случај), изузетака увек има, али говоримо о медицинским чињеницама, а не о игри судбине....;)
 
Je li tvoj muz nije spreman da pomogne sestri? Sad da ostane sama, u problemima u nevolji da li bi on rekao "Izvini ja sam mladji" ili bi se kao covek i kao brat setio njene zrtve (za zrtvu su krivi roditelji a ne razlika u godinama) pa dao sve od sebe da joj pomogne? Ako da, onda ona ima brata a ako ne, ako bi on zazmirio na njenu nesrecu jer je naucen da samo on bude pazen i mazen onda on nije ni dobar kao covek i to nema veze sa razlikom u godinama.

A ta generalizacija da roditelji u tim godinama u drugom detetu zele samo igracku, ne lici na tebe uopste. Ali uopste! :(

Али, Катарина, није могао да јој помогне до њене четрдесете! Она је тад већ имала велику децу, бавила се увелико својом породицом. И није само потребна помоћ, него ваљда и неко време које треба браћа и сестре да проводе заједно, да буду блиски...
А зар ти заиста мислиш да родитељи који имају дете од 15 година желе да добију друго дете да би ово прво имало брата или сестру?

Искрено, наравно да је свакако боље имати бар некад неког свог, него немати никог.
 
То што некоме може да се ЗАЛОМИ да затрудни у тим годинама - то није показатељ да је менопауза право време за рађање, него да и природа прави изузетке.;)
bilo kome ce se "zalomiti" tokom menopauze
jer menopauza sama po sebi nije granica vec proces (dakleM, stvar koja traje) tokom kog se postepeno smanjuju sanse za trudnocu, granica je tak na kraju tog procesa
 
bilo kome ce se "zalomiti" tokom menopauze
jer menopauza sama po sebi nije granica vec proces (dakleM, stvar koja traje) tokom kog se postepeno smanjuju sanse za trudnocu, granica je tak na kraju tog procesa

Аха...:aha:..причај ми мало о менопаузи....

P.S.
Шансе за трудноћу постоје одмах после прве менструације, а то данас често буде око 10-11. године - што није показатељ да је женска особа у тим годинама (не могу је назвати женом) у правом времену за рађање!

Природи је потребно неколико година да започне одређени процес (да припреми тело за њега), и неколико година да га заврши...;)
 
Poslednja izmena:
Мој муж има сестру која је од њега 13 година старија.
И он јесте имао сестру, али она није имала брата.
Имала је неког кога мора да чува, води са собом, неког ко јој је био терет, док се није удала, са 20, да оде из те куће.

Tužno je stvarno ako je tako bilo. Imam sestru koja je od mene starija 11g. i brata koji je stariji 7g. ali imam i sestru koja je mlađa od mene 6g.
Roditelji nisu planirali, tada to izgleda nije bilo u "modi", a bogami nikog od nas nisu nešto ni pitali da li se ko slaže ili ne. Ali je činjenica da smo svi fantastično funkcionisali i da ja već goooodinama imam prijatelje, pa nije život samo prvih petnaest-dvadeset godina.
 
Али, Катарина, није могао да јој помогне до њене четрдесете! Она је тад већ имала велику децу, бавила се увелико својом породицом. И није само потребна помоћ, него ваљда и неко време које треба браћа и сестре да проводе заједно, да буду блиски...
А зар ти заиста мислиш да родитељи који имају дете од 15 година желе да добију друго дете да би ово прво имало брата или сестру?

Искрено, наравно да је свакако боље имати бар некад неког свог, него немати никог.

Kako nije mogao da joj pomogne pre svoje dvadeset i sedme? Verujem da je uvek bio tu da je saslusa, da joj pomogne oko dece (ako je njega starija sestra mogla paziti kao majka zasto on nije mogao pomoci njoj oko dece i ponekad provoditi vreme sa njima kad je isto toliko stariji od njih), da jednostavno bude tu i da utesi i da da podrsku. Sa dvadeset nije dete, pa ni sa 18. A eto i da iz nekog razloga nije bio uz nju pre njene cetrdesete nije strasno. I u cetrdesetoj treba brat i treba sestra, ponekad jos jace nego dok si mlad.
Bliskost nikad nisam merila vremenom provedenim zajedno. Postoje ljudi s kojima nikad nisam provela vreme (evo glup primer forum) pa opet im se cesto poverim, saslusam, zabrinu me njihovi problemi, raduju njihovi uspesi...Ne, meni nije merilo vreme provedeno zajedno i mislim da nisam usamljena u tome.
Zasto se ljudi odluce na drugo dete posle 15 godina ne znam. Ja ne bih ni za zivot. Mislim da nisu svi vodjeni zeljom da imaju igracku. Neki se plase starosti i samoce, neki se zaista uplase da im starije dete posle njih ostane sasvim samo, neki jednostavno imaju instikte, majcinske, roditeljske koji su se probudili kasno (instikte uvek potcenjujemo valjda sto nas podsecaju koliko smo slicni zivotinjama :) ) Uglavnom mnogo je razloga.

Ono u cemu se sigurno slazemo ti i ja je to da sto smo radjale radjale smo, sad neka neko drugi broji razloge za i protiv. :zag:
 
Kako nije mogao da joj pomogne pre svoje dvadeset i sedme? Verujem da je uvek bio tu da je saslusa, da joj pomogne oko dece (ako je njega starija sestra mogla paziti kao majka zasto on nije mogao pomoci njoj oko dece i ponekad provoditi vreme sa njima kad je isto toliko stariji od njih), da jednostavno bude tu i da utesi i da da podrsku. Sa dvadeset nije dete, pa ni sa 18. A eto i da iz nekog razloga nije bio uz nju pre njene cetrdesete nije strasno. I u cetrdesetoj treba brat i treba sestra, ponekad jos jace nego dok si mlad.
Bliskost nikad nisam merila vremenom provedenim zajedno. Postoje ljudi s kojima nikad nisam provela vreme (evo glup primer forum) pa opet im se cesto poverim, saslusam, zabrinu me njihovi problemi, raduju njihovi uspesi...Ne, meni nije merilo vreme provedeno zajedno i mislim da nisam usamljena u tome.
Zasto se ljudi odluce na drugo dete posle 15 godina ne znam. Ja ne bih ni za zivot. Mislim da nisu svi vodjeni zeljom da imaju igracku. Neki se plase starosti i samoce, neki se zaista uplase da im starije dete posle njih ostane sasvim samo, neki jednostavno imaju instikte, majcinske, roditeljske koji su se probudili kasno (instikte uvek potcenjujemo valjda sto nas podsecaju koliko smo slicni zivotinjama :) ) Uglavnom mnogo je razloga.

Ono u cemu se sigurno slazemo ti i ja je to da sto smo radjale radjale smo, sad neka neko drugi broji razloge za i protiv. :zag:

У том смислу сам и рекла ,,играчка''. Нисам мислила буквално само то.
И писала о својим инстиктима.
И питала малопре своје синове да ли би желели да родим бебу.
НЕ!
Наравно да не.
И не желим да причам о свом мужу и његовој сестри, они се добро слажу, али знаш ли ти како је дивно кад су моја деца са децом моје сестре заједно?
Знаш ли ти колико се воле, колико времена проводе заједно, колико се слажу, одувек?
А браћа од друге тетке имају скоро 40 година, имају своју децу, своје животе...Никад нису били браћа мојој деци...
 
У том смислу сам и рекла ,,играчка''. Нисам мислила буквално само то.
И писала о својим инстиктима.
И питала малопре своје синове да ли би желели да родим бебу.
НЕ!
Наравно да не.
И не желим да причам о свом мужу и његовој сестри, они се добро слажу, али знаш ли ти како је дивно кад су моја деца са децом моје сестре заједно?
Знаш ли ти колико се воле, колико времена проводе заједно, колико се слажу, одувек?
А браћа од друге тетке имају скоро 40 година, имају своју децу, своје животе...Никад нису били браћа мојој деци...
Ма Ванда, то је до људи, а не до година.;)

Ја имам браћу од тетке који су мало старији од мене, пар година, не видим их по неколико година, а живимо у Бг-у и једни и други.

А имам и бгата од стрица и то неког даљег који је старији од мене 17 година, живи у Канади и чујемо се на дневном нивоу.

Шта рећи....статистички, јеси ти у праву да ће се пре дружити ако су по годинама блиски, али није правило.:)
 
И још да кажем, извињавам се што идем ван теме, најзад се не слажем са Катарином, иако сам знала да ћемо се на крају у већини ствари сложити, понадала се да ћемо се једном посвађати! :brus:
Катарина, волим те, и ти то знаш! :heart:
И малко ми жао што нема пичвајза, али канда са тобом не може... :zag:
 
Ма Ванда, то је до људи, а не до година.;)

Ја имам браћу од тетке који су мало старији од мене, пар година, не видим их по неколико година, а живимо у Бг-у и једни и други.

А имам и бгата од стрица и то неког даљег који је старији од мене 17 година, живи у Канади и чујемо се на дневном нивоу.

Шта рећи....статистички, јеси ти у праву да ће се пре дружити ако су по годинама блиски, али није правило.:)

Јесте, са тим се слажем, потпуно.
Али, Софија, сигурно се ниси са братом из Канаде дружила пре 15 година. (Небитно што је у Канади)

Хтедох рећи, за онога ко чека 15 година да би имао саговорника у брату или сестри, то време је предуго, да би знао шта то значи имати брата или сестру.
 
Аха...:aha:..причај ми мало о менопаузи....

P.S.
Шансе за трудноћу постоје одмах после прве менструације, а то данас често буде око 10-11. године - што није показатељ да је женска особа у тим годинама (не могу је назвати женом) у правом времену за рађање!

Природи је потребно неколико година да започне одређени процес (да припреми тело за њега), и неколико година да га заврши...;)
edit, volim te, edit

:D da, drago mi je da smo se slozile
 
Јесте, са тим се слажем, потпуно.
Али, Софија, сигурно се ниси са братом из Канаде дружила пре 15 година. (Небитно што је у Канади)

Хтедох рећи, за онога ко чека 15 година да би имао саговорника у брату или сестри, то време је предуго, да би знао шта то значи имати брата или сестру.
Знам Ванда, али постоје, баљда и неки природни, инстинктивни осећаји?
Не можеш имати однос према брату или сестри такав, једноставно, није природно.

Увак га осећаш блиским, без обзира што он није још увек довољно одрастао да би комуницирала с њим/њом.

Ја то тако видим.:)
 
bilo kome ce se "zalomiti" tokom menopauze
jer menopauza sama po sebi nije granica vec proces (dakleM, stvar koja traje) tokom kog se postepeno smanjuju sanse za trudnocu, granica je tak na kraju tog procesa

u potpunosti se slazem,kod mene se desilo nesto sasvim drugo i pomalo cudno.17 godina sam nosila spiralu,znaci posle rodjenja drugog deteta,s tim sto prvo ima sada 20 godina,i devojcicu od 2 godine,zelela sam da skinem spiralu da bih pokusala da rodim jos jednom,ali mi je lekar rekao da su sanse veoma male posle dugogodisnjeg nosenja i da sam sada fakticki sterilna.znajuci i to da je moj muz izlecio Hocknovu bolest,i da posle hemoterapija nemoze vise da ima dece.znajuci sve to ja sam ipak skinula spiralu ne nadajuci se da cu ikada ponovo zatrudneti.to je bilo u decembru,a ja sam u aprilu zatrudnela i to sa blizancima:lol: tako da sada nase bebe imaju 13 meseci,a moja unuka 2 godine pa su sada tetka i ujak mladji za godinu dana :zcepanje: moja starija deca su u pocetku bila zgranuta tom novoscu ali kada su saznali da su blizanci bili su odusevljeni,s obzirom na veliku razliku sve se super odvija,ali ipak osetim da ponekad ima malo ljubomore.tako da smatram da se nama desilo jedno divno cudo,i da zena i u poznijim godinama ako je zdravstveno ok u granicama normale nema potrebe da brine oko svega toga.imam 38 godina srecna sam mama i baka,pa se slatko nasmejem sa decom kad me nazovu BIG MAMA,obozavam ih
 
И ја тако мислим.
Али, не мора да буде тако.
Знаш онај виц:,,Лало, јесте ли ти и Панта неки род?''
,,Па, јесмо, даљи...''
,,Како даљи род?''
,,Па, он је прво дете наше матере, а ја девето...'' :)
 
pa dobro
ne morate da radjate decu u 40, ko vas tera
al nemojte napamet pricati besmislice o podsmehu, o neslaganju, o uskracivanju starijeg deteta

i Hellen, i ja picim 37mu
nemam kostobolju
jedino sto se promenilo u poslednjih 15 godina je da ne mogu vise pravo iz kafane na posao ;)
 
u potpunosti se slazem,kod mene se desilo nesto sasvim drugo i pomalo cudno.17 godina sam nosila spiralu,znaci posle rodjenja drugog deteta,s tim sto prvo ima sada 20 godina,i devojcicu od 2 godine,zelela sam da skinem spiralu da bih pokusala da rodim jos jednom,ali mi je lekar rekao da su sanse veoma male posle dugogodisnjeg nosenja i da sam sada fakticki sterilna.znajuci i to da je moj muz izlecio Hocknovu bolest,i da posle hemoterapija nemoze vise da ima dece.znajuci sve to ja sam ipak skinula spiralu ne nadajuci se da cu ikada ponovo zatrudneti.to je bilo u decembru,a ja sam u aprilu zatrudnela i to sa blizancima:lol: tako da sada nase bebe imaju 13 meseci,a moja unuka 2 godine pa su sada tetka i ujak mladji za godinu dana :zcepanje: moja starija deca su u pocetku bila zgranuta tom novoscu ali kada su saznali da su blizanci bili su odusevljeni,s obzirom na veliku razliku sve se super odvija,ali ipak osetim da ponekad ima malo ljubomore.tako da smatram da se nama desilo jedno divno cudo,i da zena i u poznijim godinama ako je zdravstveno ok u granicama normale nema potrebe da brine oko svega toga.imam 38 godina srecna sam mama i baka,pa se slatko nasmejem sa decom kad me nazovu BIG MAMA,obozavam ih
:lol:
Би баш имате генерацијске јазове у породици.
Баш ми је симпатична ова твоја прича.;)


И ја тако мислим.
Али, не мора да буде тако.
Знаш онај виц:,,Лало, јесте ли ти и Панта неки род?''
,,Па, јесмо, даљи...''
,,Како даљи род?''
,,Па, он је прво дете наше матере, а ја девето...'' :)
Ма о.к., али иапк, мени је то прихватљиво у потпуности.:)
 
pa dobro
ne morate da radjate decu u 40, ko vas tera
al nemojte napamet pricati besmislice o podsmehu, o neslaganju, o uskracivanju starijeg deteta

i Hellen, i ja picim 37mu
nemam kostobolju
jedino sto se promenilo u poslednjih 15 godina je da ne mogu vise pravo iz kafane na posao ;)

А што се ти љутиш?
Хајмо сви да се слажемо - о чему бисмо онда причали сем што бисмо тапшали једни другима?:lol:
Зашто теби смета ако неко укаже на негативне стране одређене појаве? Па ниједна ствар у животу није само добра или само лоша, само црна или само бела...
То што ти још увек не осећаш године које те стижу - то није доказ да се људско тело не мења и не стари... Ни моја баба од 90 година није имала ''костобољу'' па то није доказ да је била у правим годинама за рађање. ;):lol:

Рекла сам више пута на теми: свако ко планира трудноћу требало би извага које су добре и лоше стране одређеног тајминга...па ће већ према томе шта преовлађује изабрати. Нико никоме овде не брани право на избор. :confused:
 

Back
Top