Dekadencija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Pocnimo od pocetka.
Znaci kako definisati dekadenciju po definiciji.
Sta dekadencija nije...
Sa cim je u vezi i stepeni dekadencije....

A zatim sta su uzroci dekadencije, u prvom stepenu (direktni) a sta su uzroci u drugom i trecem stepenu (indirektni i metafizicki)....

///napadaju me kad krenem sa svojim misljenjem kao namecem, napadaju kad ne krenem jer nije jasno sta zelim i kao nije kulturno///

Mislim da je dekadencija rezultat gubljenja mere...
A kad se to desava, obicno je odbacenost , nesinhronizovanost , neusaglasenost u pitanju.
Delom sa sobom , delom sa drustvom...
U delu sa sobom bi naveo totalno pogresno shvatanje ucenja i znanja, pedagogije kao prezentacije znanja, ali postoji tu jos puno vaznijih cinilaca...
U delu sa drustvom, pored silnih vaznih i verovatno vama ociglednih cinilaca, naveo bih i glupost, odnos drustva prema gluposti i tiraniju nekih integrisanih stavova zbog gluposti kao opste osobine...
Pri ovom poslednjem imam problem zato sto bi trebao da razdvojim glupost kao manifestaciju neinteligencije sto je pipavo pitanje danas i glupost kao stav, postavljanje, nacin prilaza ljudi koji jednostavno ne zele da uce.....ili da razmisljaju o vecini stvari...
Pa i sam jezik je primer za dejstvo gluposti, jer se demokratski populisticki utvrdjuje potreba za nekim pojmom, ili pak strucno dodeljuje posebno znacenje, tj tumacenje sto je izraz gluposti i sebicnosti strucnjaka, jer na taj nacin znanje ostaje vezano unutar strucnog tumacenja i poznavanja internog recnika...

Trenutno to ima veze samo sa gluposcu , a ne dekadencijom , ali razvijanjem teme ce mozda doci i do stvaranja veze i sa dekadencijom...
 
ne znam kako se deklarises,kao niceovac,kantovac,platonovac..
dekadencija je odliv...
naviranje uzrokuje odliv. borba dva hemijska elementa u istoj posudi,nezavisno od covekove volje ili secanja.
mozes tu videti i sukob platonisticki vidjenih ideja ili pojmova izvan coveka,mada zasto?...
stvar je da je covek uvek usred sveg toga...
ne treba trositi vreme na razdvajanje gluposti od pameti,jer su u pitanju dva elementa u posudi koja se bore i stvaraju previranje i odliv,ali su isto tako razlicite specificne tezine,pa u poplavi uvek imas emulziju pameti i talog gluposti na svojim mestima...cini mi se da tako ide. dakle,ipak samo pratiti tok dekadencije - da bi se upotpunila vizija egzistencije. sve sto bi da vrati vreme unazad ne radi nikome koristan posao,stavise muti smesu...yes,stvaranjem previranja i jos veceg odliva. E,ali svako ko poznaje sustinu pomenutih elemenata uvek ce znati o cemu se radi..to je sve. (ponavljenje istog)...?
 
Stvarno ima nekoliko pojmova pod dekadencijom...
Od pokreta u simbolizmu i knjizevnosti, do definicije odbijanje i urusenje tradicionalnog morala...

Tako da sam pucao u prazno....(sto ljudi imaju jednu rec za totalno razlicite pojmove)

Pod dekadencijom sam mislio naglasavanje razlike kod intelektualaca, odvajanje, promene moralnih nacela koje se tada desava, zatim dushevni i psiholoski pad koji cesto prati intelektualce sklone dekadentnom ponasanju...
Ne bih to izjednacio sa elitizmom i snobizmom, narocito ne sa snobizmom...jer nema showoff komponente, prikazivanja i dominantnog duvanja...

Jel ima neki bolji termin od dekadencije za tu pojavu?

Mozda samodovoljnost, narcizam....
 
Poslednja izmena:
Divna stvar...kad zelis da hranis svoj duh.
Kada zelis da svoj duh obogatis...do stepena prosvetlenja
Pitanje dekadencije svako shvata onako kako njegova dusa kaze...
Dekadentni smo od samog stvaranja do same smrti...
 
Razmisljam kako sam ja to shvatio pojam dekadencije, i cini mi se da je najblizi naziv odvajanje od prirode...
Ali ne prirode kao zelenilo, vec prirode kao skupa suprostavljenih zahteva, koji kad se uspesno postave tezinski , onda se dobija stabilno i napredno stanje, koje vuce napred...

Tu je odmah i onaj filozofski zaplet,a to je da savrsenstvo trenutka vodi ka napretku a taj napredak stavlja nove zadatke koje treba uklopiti ili se savrsenstvo gubi...
Mada bih ja upotrebio rec umerenost, ali kod mnogih ljudi danas umerenost je sinonim za sputanost...
Sto samo pokazuje kako danas ljudi razmisljaju, a pokazuje i to na sta sve konformno covek mora da misli da ne bi upao upravo u konformno...
Znaci treba znati modele u drustvu , modele konformnog,da bi morao da naglasis da ne zelis biti u modelu inace ti sleduje model....

Da li je dekadencija upravo to bezanje iz modela, koji nudi bilo nanepismeniji , bilo najprosecniji , bilo esnaf, bilo drzava?

Mislim, ja gledam ovog trenutka na dekadenciju iz psiholoskog ugla, ne iz zeljenog ili namerno izgradjenog i oformljenog ugla....

--------------------------------------------------------------
Nije u prvoj vezi sa temom , niti sa ovim gledanjem na dekadenciju , ali ima nesto sto je mozda u drugoj vezi sa ovim...

Primetio sam da moras da pristanes da budes "profesionalac" da bi bio profesionalac u srbiji...
To bi znacilo ovo...
Primete vase sposobnosti, neko od autoriteta, npr profe, sefovi, direktori....
Onda sledi u ovo danasnje vreme ponuda da budes njihov decko...
Ne u smislu seksualnosti vec u smislu da nude uslove da se razvijes ili uspes...

E tu je problem u ovo danasnje vreme, sto ranije su nudili uslove u smislu pomoc da tehnicki i znanjem napredujes, a danas nude ekipu, novac, uspeh (npr profa nudio da mu budem naslednik katedre, sredice mi vecinu ispita, cesce da idem sa njim u kafanu, on placa, a ja se slozio ali da ne mora da se opijam i da ne zelim da mi sredjuje ispite...to ga uvredilo...posle mi namerno smako ocenu od 10 na 6, dekan nudio 7 ispita sredjenih , ako im pomognem da ubede izvesne ljude da je potrebno nesto sto su oni hteli da odrade....itd...).

Sefovi takodje....(nudi ti ulazak u ekipu , super lova, 2h radno vreme, ali ti ne daju da cuvas sebi ledja zbog onog generalnog koji preko tebe pravi kriminal, tj ne preko tebe, ali na kraju stoji na dokumentu tvoj potpis....a usmene su naredbe njegove...)

Ili kad je strucnost u pitanju...primete da ste strucni i onda hoce da vas podrze (i strucnom i znalcu treba podrzavanje i pokazivanje, ko bi rekao) ali samo ako stavite sve svoje znanje i pronalaske i rad pod mentorsko vlasnistvo tog koji hoce da vam "pomogne"....

Ako je tako u celom svetu , onda ljudi s pravom trebaju da sumnjaju u sve sto se zove naucno , jer to je samo slika, cenzus i kompromis suprostavljenih tabora koji ce cak i cutati ako i jednima i drugima odgovara, dok im odgovara...
 
Pocnimo od pocetka.
Znaci kako definisati dekadenciju po definiciji.
Sta dekadencija nije...
Sa cim je u vezi i stepeni dekadencije....

A zatim sta su uzroci dekadencije, u prvom stepenu (direktni) a sta su uzroci u drugom i trecem stepenu (indirektni i metafizicki)....

///napadaju me kad krenem sa svojim misljenjem kao namecem, napadaju kad ne krenem jer nije jasno sta zelim i kao nije kulturno///

Mislim da je dekadencija rezultat gubljenja mere...
A kad se to desava, obicno je odbacenost , nesinhronizovanost , neusaglasenost u pitanju.
Delom sa sobom , delom sa drustvom...
U delu sa sobom bi naveo totalno pogresno shvatanje ucenja i znanja, pedagogije kao prezentacije znanja, ali postoji tu jos puno vaznijih cinilaca...
U delu sa drustvom, pored silnih vaznih i verovatno vama ociglednih cinilaca, naveo bih i glupost, odnos drustva prema gluposti i tiraniju nekih integrisanih stavova zbog gluposti kao opste osobine...
Pri ovom poslednjem imam problem zato sto bi trebao da razdvojim glupost kao manifestaciju neinteligencije sto je pipavo pitanje danas i glupost kao stav, postavljanje, nacin prilaza ljudi koji jednostavno ne zele da uce.....ili da razmisljaju o vecini stvari...
Pa i sam jezik je primer za dejstvo gluposti, jer se demokratski populisticki utvrdjuje potreba za nekim pojmom, ili pak strucno dodeljuje posebno znacenje, tj tumacenje sto je izraz gluposti i sebicnosti strucnjaka, jer na taj nacin znanje ostaje vezano unutar strucnog tumacenja i poznavanja internog recnika...

Trenutno to ima veze samo sa gluposcu , a ne dekadencijom , ali razvijanjem teme ce mozda doci i do stvaranja veze i sa dekadencijom...

Čini mi se da je pravo vrijeme za ovu temu ... i pravo mjesto ...
 
Otvoreno,jasno i glasno tvrdim da je dekadencija na prostorima zapadnog Balkana nastala raspadom SFRJ koja je imala naprednije
i etičnije društvene odnose od odnosa novih država nastalih na grobljima te SFRJ...More je primera koji kad se izređaju-ne postoji
način i sredstvo da se u ovim društvenim sistemima dostignu...
Najveći pad je zabeležen na ličnom planu ljudi sve većim odsustvom humanosti,drugarstva i prijateljstva iz društvenih odnosa.
O antagonizmima nastalim,kako to kaže Lončar,ništačkim grabljenjem kapitala i moći po cenu i života bližnjih -da se i ne govori...
Odnosi i na ovom forumu odslikavaju tu dekadenciju podele "Mi i Oni"...
Nordijski narodi se izborili s tom dekadencijom-Bakanski-teško da će...
 

Back
Top