Političari i ispravno odlučivanje

gost 172011

Ističe se
Poruka
2.140
Pre nego što bilo šta napišem moram da kažem da se tema odnosi na sve političare, kako na one koji su demokratski izabrani, tako i na postavljene ljude, jer većina njihovih odluka utiče na živote svih nas.

Ono što mene interesuje je šta vi mislite o sledećem - kako političar treba da postupi (kakvu odluku bi trebalo da donese) kada se njegovi stavovi o nekom pitanju ne slažu sa stavovima većine birača u jednoj državi.
Da li on treba da bude prosto delegat narodne volje, ili bi trebalo da učini ono što je po njegovom mišljenju (zaista) najbolje zarad opšteg dobra i koristi.

Predpostavimo da je ulazak u NATO nešto što je objektivno korisno (po mišljenju najviših državnih funkcionera) za našu državu (dakle, ovo je samo nevažna pretpostavka, na ovom mestu uopšte nije bitno da li je to suštinski korisno ili nekorisno, o tome treba raspravljati na nekoj drugoj temi) a da se većina građana sa time ne slaže, kako je u tom slučaju ispravno postupiti? Da li delovati u objektivnom interesu (podvlačim, po njegovom mišljenju), ili u skladu sa stavovima javnog mnjenja, a često se to radi samo zarad političkih poena, što je licemerno.

Možda je bolje uzeti neki manje osetljiv primer, recimo uvođenje smrtne kazne. Šta sve političar treba da uzme u obzir osim narodne volje pri odlučivanju o njenom (ne) uvođenju. Kako biste vi postupali da ste sami političari?
 
Pre nego što bilo šta napišem moram da kažem da se tema odnosi na sve političare, kako na one koji su demokratski izabrani, tako i na postavljene ljude, jer većina njihovih odluka utiče na živote svih nas.

Ono što mene interesuje je šta vi mislite o sledećem - kako političar treba da postupi (kakvu odluku bi trebalo da donese) kada se njegovi stavovi o nekom pitanju ne slažu sa stavovima većine birača u jednoj državi.
Da li on treba da bude prosto delegat narodne volje, ili bi trebalo da učini ono što je po njegovom mišljenju (zaista) najbolje zarad opšteg dobra i koristi.

Predpostavimo da je ulazak u NATO nešto što je objektivno korisno (po mišljenju najviših državnih funkcionera) za našu državu (dakle, ovo je samo nevažna pretpostavka, na ovom mestu uopšte nije bitno da li je to suštinski korisno ili nekorisno, o tome treba raspravljati na nekoj drugoj temi) a da se većina građana sa time ne slaže, kako je u tom slučaju ispravno postupiti? Da li delovati u objektivnom interesu (podvlačim, po njegovom mišljenju), ili u skladu sa stavovima javnog mnjenja, a često se to radi samo zarad političkih poena, što je licemerno.

Možda je bolje uzeti neki manje osetljiv primer, recimo uvođenje smrtne kazne. Šta sve političar treba da uzme u obzir osim narodne volje pri odlučivanju o njenom (ne) uvođenju. Kako biste vi postupali da ste sami političari?
Dobra tema
 
Možda je bolje uzeti neki manje osetljiv primer, recimo uvođenje smrtne kazne. Šta sve političar treba da uzme u obzir osim narodne volje pri odlučivanju o njenom (ne) uvođenju. Kako biste vi postupali da ste sami političari?


Tesko je odgovoriti (i biti "pametan"), ali svakako bih organizovala sto vise okruglih stolova, javnih rasprava i sprovodila (nenarucene) ankete medju gradjanima, mozda i skupljanje potpisa "za" ili "protiv".:ok::)
 
Izbori se ne odrzavaju svaki dan, nego jednom u 4 godine.
Da su na mesec dana, nikada drzava ne bi nista korisno uradila.

Secam se kad su uvodili pdv, da su neki gundjali 'da ce sve da bude 18% skuplje'. Mozda i jeste bilo, za one koji nisu placali porez na promet. A uistinu, porez je bio 20%, tako da su neke stvari posle uvodjenja pdv pojeftinile za 2%.

Kada bi politicari radili samo ono sto je lepo (ali ume da bude opasno i pogubno), onda bi dobili Grcku, ali ovde. Klasican primer kako je drzava bila lepa i ljubazna - i skoro bankrotirala.

Mi bi cak i bez ratova, sankcija, bombardovanja, diktatura i slicnih stvari prosli slicno... Mi jos uvek ( u proseku) jako slabo ili uopste ne razumemo kako svet funkcionise. Emotivni smo daleko vise od potrebnog (i cesto imamo probleme zbog toga).
 
Izbori se ne odrzavaju svaki dan, nego jednom u 4 godine.
Da su na mesec dana, nikada drzava ne bi nista korisno uradila.

Secam se kad su uvodili pdv, da su neki gundjali 'da ce sve da bude 18% skuplje'. Mozda i jeste bilo, za one koji nisu placali porez na promet. A uistinu, porez je bio 20%, tako da su neke stvari posle uvodjenja pdv pojeftinile za 2%.

Kada bi politicari radili samo ono sto je lepo (ali ume da bude opasno i pogubno), onda bi dobili Grcku, ali ovde. Klasican primer kako je drzava bila lepa i ljubazna - i skoro bankrotirala.

Mi bi cak i bez ratova, sankcija, bombardovanja, diktatura i slicnih stvari prosli slicno... Mi jos uvek ( u proseku) jako slabo ili uopste ne razumemo kako svet funkcionise. Emotivni smo daleko vise od potrebnog (i cesto imamo probleme zbog toga).

Delimicno se slazem. Ne slazem se sa ovim delo da drzava ne bi nista uradila kad bi se izbori cesce odrzavali. Erih From je u svom delu ,,Bekstvo od slobode" upravo pisao o ljudima koji zrtvuju jedan deo svoje slobode, zarad uljuljkanosti u sistem, pa tako dobijamo komofmisticko biracko telo. Ljudi danas ucestvuju u politickom zivotu samo taj jedan trenutak kada zaokruze ime na izbornom listicu, ne interesuje ih politika, jer politika trazi odgovornost i individualnost. Da podsetim, u staroj Grckoj se takva vrsta ljudi nazivala ,,idiotae".
 
U sustini, to sto politicar misli ne mora da ima veze sa politikom kakvu vodi.

Narod ne bira svoje politicke predstavnike na osnovu toga sta misle (niti mozemo da im zavirimo u glavu), vec na osnovu toga za sta se zalazu stranke koje oni zastupaju.

Ukoliko vladajuca stranka/koalicija hoce da donosi neke velike odluke kao sto su ulazak u NATO ili, sto se mene tice, i ulazak u EU, onda treba raspisati referendum da se gradjani jasno izjasne po tim pitanjima, a ne sprovesti ispod zhita sve moguce reforme u tom pravcu, tvrditi za sveke izbore da su ,,referendumski'', odnosno - sta ce nam referendum! :evil i onda reci kako smo toliko vec zabrazdili u ovom ili onom pravcu da nemamo alternativu.

Vlast bez alternative je vlast koja nema Plan B, a takve vlast je neozbiljna i nesposobna, ako nema rezervnu varijantu u slucaju neuspeha glavne struje svoje politike, sto je narocito vazno u slucaju gde ta evroatlantska buducnost nije samo stvar nase volje.

Po meni svako ko makar i pomisli da se zalaze za demokratiju mora da brine o volji naroda, i to naroda u celini, cak i onog dela koji ga ne podrzava, ako nije ohlokrata - neko ko se zalaze za teror vecine uz pomoc nepoznatog broja koalicionih partnera kojima je jedina dodirna tacka to sto su zeljni vlasti.

Ja se zgranem kad npr. cujem identicne stavove, pazi sad, Vuka Draskovica i Cedomira Jovanovica :eek: koji kazu, (parafraziram),,Ma, kakav referendum! Ko sta ima da pita narod?! Ako vodis, narod onda ga vodi!" :dash:

Obrazlozenje - ,,Pa i Milosevic je referendumom skidao sa sebe odgovornost od bombardovanja...''

Ono sto mora da se shvati, to je da demokratija podrazumeva vladavinu naroda, a ne onih iz tog naroda koji tvrde da znaju bolje i da su pametniji.

Ako se vecina naroda na referendumu izjasni o nekom pitanju, onda tu vise nisu bitne ni stranke, ni njihova baronisanja i medjusobna prepucavanja.

Referendum je najcistiji oblik demokratije i to niko ne bi smeo ni da pomisli da oduzme narodu.

Izraz ,,referendumski izbori'' su izmislili lopovi koji su ovom narodu ukrali mnogo toga, pa i pravo na referendum.
 
Dobra stvar sa političarima jeste što oni ne donose bilo kakve ozbiljne odluke :) Svakako, sad se može postaviti pitanje da li bilo ko donosi neke ozbiljne odluke. Ali, da ne dužim, političari svakako to ne čine. Da su bili od neke inteligencije i sposobnosti, svakako i ne bi išli u politiku ;) Možda su ih postavili kriminalci, možda tajne službe, možda vanzemaljci (ili unutarzemaljci, kako ko preferira :) Ali, mislim da ni ovi ne odlučuju. Možda je caka samo u tome da niko ništa ne može da odluči bitno, pa se iz frustracije koju donosi jedno takvo saznanje stvaraju sve te neke stvari..zgrade, bioskopi, vibratori, automobili..kao, ništa ne mogu da odlučim, ali evo, napraviću bicikl. Ima tu nešto :)

Ja bih stvar posmatrao iz drugog ugla. Na primjer, cijelo to iščekivanje odluke..pa makar i od političara. Svi mi tu cupkamo nešto, i čekamo odluku. A odluke nema. Naravno, mi ne možemo da vjerujemo da je sistem dozvolio sebi takav luksuz da se ništa ne odluči, ali iebaji ga, odluke stvarno nema. To počinje da frustrira, i zbog toga se stvara jedan zajednički pakt..ugovor, prema kome se svi slažemo da je odluka donesena. I tako, hodamo po ulici, parku i sokacima, mirni, jer je, zar ne, odluka tu. Potom mi fingiramo slaganje, neslaganje ili ambivalentnost prema istoj, što povlači da smo možebitno sljedeći koji ćemo da izmislimo neku novu kobajagnu odluku :)
:) Vama? :)
 
Ono sto mora da se shvati, to je da demokratija podrazumeva vladavinu naroda, a ne onih iz tog naroda koji tvrde da znaju bolje i da su pametniji.

Ako se vecina naroda na referendumu izjasni o nekom pitanju, onda tu vise nisu bitne ni stranke, ni njihova baronisanja i medjusobna prepucavanja.

Referendum je najcistiji oblik demokratije i to niko ne bi smeo ni da pomisli da oduzme narodu.

Izraz ,,referendumski izbori'' su izmislili lopovi koji su ovom narodu ukrali mnogo toga, pa i pravo na referendum.

Demokratija u modernim vremenima nikada nije bila vladavina samog naroda. Izaberemo jednog, drugog ili treceg, pa ta stranka ili lider vrse vlast.
Demokratija je prices u kojem je jedino bitno da se postigne natpolovicna vecina.

Nama referendume treba zabraniti, jer je to jako teska manipulacija. Jel smo glasali protiv planova koji su nam se spremali za 99tu? I sta smo dobili? Resenje koje nije provereno referendumom, nego je samo dato.

Najvaznije: Publika (biracko telo) danas je u vrlo slabom stanju. Uvek ce da glasa za manje rada, vece plate, opsti konformizam. Prema tome, nije ni cudo da imamo ovakvu mekanu i sklonu komporomisu vlast.
U zadnjih 200 godina smo poubijali sve reformatore, a svi diktatori su nam umrli prirodnom smrcu, od kojih samo jedan u zatvoru, pre presude.

Mi svim srcem zelimo diktaturu... i Velikog brata (na tv).
 

Back
Top