carina -pomoc?

mikism

Zainteresovan član
Poruka
227
kupio sam par stvari na internetu,iz kine kao fizicko lice!

1.paket:

4x usb hub za komjuter,placena cena je sve ukupno $4,65,o cemu imam dokaz na internetu da je toliko placeno,naravno...
stize mi u obicnom pismu,donosi postar i naplacuje 930din pismo koje je proslo carinu.na carinskom listu pise da je roba vrednosti $20 i po tome su mi udarili cenu carine.
moje pitanje je kome da se zalim ako je moguce i da dostavim papir o placanju??

2.paket:

pise na carinskom listu da je u paketu usb i drugo,znaci bas je tako navedeno,nista precizno i lupili cenu od $40 i naplatili mi cenu za to 1395din

isto pitanje o mogucoj zalbi ako imam osnova naravno?

zar ne bi bilo logicno da me obaveste pre carinjenja robe i da traze dokaz o mom placanju iste,ili ako negde postoji katalog po cemu carine robu.jer je ovo definitivno lupanje cena!
usb i drugo...gluposti!!!


molim da mi neko sto pre da odgovor!!!

hvala puno!!!

pozdrav iz sremske mitrovice!
 
U osnovicu za carinjenje ti ulazi cena robe i putni troškovi kao i svi troškovi do momenta carinjenja. Na sav taj zbir ide PDV od 18%... mislim da nemaš osnov za žalbu i da si dobro prošao. :)
 
da,ali ovo su cene koje sam naveo sa svim troskovima do carine,znaci sve sam platio unapred
pa jel 18% od 1400din 930din koliko su mi naplatili na tih $20
a gde je ta realna vrednost robe?na pismu je prodavac naveo cenu od $10,mogli su an osnovu toga da carine ako vec moraju,ali sam cuo da se ne racini roba ispod $20 vrednosti
 
jel vidis ti sta meni pise uz moj nick???
to sto u invoice pise 20usd
pa invoice se i pise,tako da tebi ide na ruku,ali drug selja sa carine kaze,drugovi,pa zar ima negde da se kupi nesto u inostranstvu za 20 usd....znam ja kad sam bio u franfurtu 1976,....
tako da su oni po nekoj njihovoj proceni,procenili tu robu na verovatno mnogo vise,pa zaracunali cenu transporta,najskuplju mogucu,pa pdsv...za koji licno mislim da nisi platio,jer je minimum za pdv 58usd
tako da druze,drugovi su ti rekli svoje,nemoze tamo neki,nesto da,on sam to,ovo ono
ako me razumes
 
tako je..i ja pocinjem da budem bas ljut ,a smejem se od muke sta se sve desava u ovoj drzavi

probacu da slikam papir koji su mi dostavili da vidis sta sve pise:
-vrednost $20 ,u dinarima 1438,61
-carina 143,86
-pdv 284,84
-takse(adm.,proc.) 350
-ukupno dazbina 778,50
a kad je stiglo sve kuci 930din tacno

zena kaze: "cilj je da kupujete u srbiji,ima prevaranata,kako da znam koje ste mi papire dostavili,znam da moze da se placa u ratama,pa je to mozda vrednost jedne od koliko rata..."sve nebuloze,a lepo im mogu dati link pa da vide i sami kupuju ako hoce,ali sto,kad dosta paketa i ne dobijemo,kao se zagube u transportu...

strasno!

a drugi jos ne mogu da verujem sta pise,USB i DRUGO,to je naziv robe,carinjen verovatni po nekoj ceni tog "drugog" koje kosta $40 negde u njihovim izvorima.a zena ima oko 40god-moja slobodna procena,pola delova za komp nije ni videla i cula,ali zna cenu i da je to to drugo...


prsnucu ali cu izvijati,sad mi treba neki advokat da mi kaze kako to,oni meni udarili neku cenu,kako kaze na pravno lice.
50% izadju dazbine po ovim cenama,zar ne?


ajde da ne brljam vise,evo vam da vidite papir koga zanima,da zna sta ga ceka,mozda,neka,u ovoj lepoj nasoj...
 
Možeš da pišeš upravi carina i da platiš taksu od nekih 1000 din. pa da tražiš carinsku reviziju, gde će ti pravi carinik (školovani) napisati pravu carinu, ali ti se to ne isplati. To ovi nepismeni carinici (90% njih su završili za konobara?????) znaju i zato te i deru.:rtfm:
Najbolje ti je kad ti stigne ta nebulozna carina, da se odrekneš robe u korist R Srbije, onda ne moraš da platiš carinu, ali gubiš robu.
 
hvala na odgovoru savetu,tako sam i trebao da uradim..bitno mi je da znam da ipak mogu to da isteram u moju korist ako odlucim.
a jel tu robu ne bi trebali da vrate nazad prodavcu ako ja ne uzmem?
 
hvala na odgovoru savetu,tako sam i trebao da uradim..bitno mi je da znam da ipak mogu to da isteram u moju korist ako odlucim.
a jel tu robu ne bi trebali da vrate nazad prodavcu ako ja ne uzmem?

Pa ti si robu platio tako da ona postaje vlasništvo tebe, a ti si vlasništvo R Srbije, pa ona zadrži SVOJU robu :(
Međutim ako nisi platio robu strancu nego ti je onaj poslao da platiš pouzeću onda R Srbija MORA da je vrati strancu jer on nije drževljanin. :lol:
 
aaa,znaci sve u svemu mi smo njihovi :) ,na zalost...tiga,cemer,jad
a koliko bi me kostala firma i da li bi se isplatilo ako bih npr kupio tih sitnih stvari za 1000e i imam prodaju na 50% od cene,koliko bi me onda odrala carina,na firmu,kako onda idu cene
 
aaa,znaci sve u svemu mi smo njihovi :) ,na zalost...tiga,cemer,jad
a koliko bi me kostala firma i da li bi se isplatilo ako bih npr kupio tih sitnih stvari za 1000e i imam prodaju na 50% od cene,koliko bi me onda odrala carina,na firmu,kako onda idu cene

Firma mora da pravi CMR i JCI papire, pošto ti to ne znaš moraš da platiš špediteru-cariniku da ti on to napiše, onda mora ovlašćeni carinski agent da to odnese cariniku-pregledaču, onda ovaj pomoću kataloga proceni koliko vredi ta roba i onda ti u okvirima zakona npr. od 10-40% ošine carinu. On ti izdaje carinski račun, a špediter-carinik ti izdaje račun za usluge špedicije (od 50- 250 €), e sad je tu vrlo bitno da platiš, jer ako ti ne platiš na vreme oni ne kazne tebe nego špeditera, on plaća 10X vrednost robe znači za tvojih 1000€ on mora platiti 10.000 €. Budući da su naše špedicije UVEK povezane sa organizovanim kriminalom, jasno ti je da ćeš morati da prodaš kuću i da vratiš špediciji pare ili da sediš u invalidskim kolicima. DakleM ima zarade, ali za jake i surove tipove koji rade na šleper, ili uvoze dečije igračke filovane heroinom. :bye:
 
brate Miladine,ti ga bas ocrni
prosto covek da ne pozeli da kupi nesto preko
obicno su cene speditera za sitne usluge 50 eura a carine je oko 10%
al,ne lezi vraze...nije problem u carini,vec u porezu od 18% koji ide na cenu sa carinom na istoj,tako da to onda izadje malo veselije
 
brate Miladine,ti ga bas ocrni
prosto covek da ne pozeli da kupi nesto preko
obicno su cene speditera za sitne usluge 50 eura a carine je oko 10%
al,ne lezi vraze...nije problem u carini,vec u porezu od 18% koji ide na cenu sa carinom na istoj,tako da to onda izadje malo veselije

Oko pet godina sam se bavio uvozom i izvozom (na kamion) i znam odlično kako carina funkcioniše. Budući da sam i sam digao ruke od toga, ne vidim kako neko može da zaradi nešto na 1000 €.
Osim toga na ove sve cene što si napisao ide obavezno fiskalna kasa, poslovni prostor, knjigovođa, pa trgovačka marža, pa na maržu još 18% PDV, pa 20% na dohodak građana, pa obavezno socijalno, penziono, invalidsko osiguranje, pa na kraju godine porez na dobit korporacije.......Uh, zabole me glava kad se setim.....:sad2:
 
Ima li drzave u okruzenju gde nije tako?
Volim zemlju , ne volim drzavu....a ove ljude sad , ni njih....


Sve mi se cini da se zamenila teza da ljudi placaju porez da bi drzava za njih organizovala drustvene servise, zdravstvo itd...
Porez na imovinu, na promet, na profit, na vazduh, na taksu, na maksu ,na peru....
 
Ma ti si odlicno prosao, u odnosu na ono sto se meni desilo prosle godine.
Narucio sam od jedne kineske firme uzorke aluminijumskih ploca za oblaganje fasada, 5 komada dimenzija 30x30cm. I poslali mi ljudi lepo DHL-om, u papirima pise da su BESPLATNI uzorci, znaci cena je 0$. I kad je stiglo prvo sam morao an memorandumu firme da pisem izjavu da su to uzorci bez komercijalne vrednosti, a onda i da platim troskove carinjenja od oko 30 evra.
 
da,dobro sam i prosao,ne kazem to,cak su mi prolazili paketi koje sam stavrno i trebao da carinim a nisam...ali nije to bitno,bitno je da se stvarno nigde u ovoj zemlji ne radi posao kako treba.mora da im je ludnica oko praznika,pisma,paketi,pa kao malo da saseku tako sto ce odrati ljude
 

Back
Top