Мощи на св. крал Стефан Урош II Милутин

Преобличане на мощите на св. крал Стефан Урош II Милутин - от 00:17:50 до 00:19:40 / Changing of the clothes of the relics of St. King Stephen Uroš II Milutin - from 00:17:50 to 00:19:40:

http://bnt.bg/bg/productions/44/edition/5638/vjara_i_obshtestvo_10_januari_2010

Нисам разумео где се налазе мошти Св. краља Милутина? И где је било пресвлачење? Мислим да га Бугари много поштују јер је био коректан са њима.
 
Нисам разумео где се налазе мошти Св. краља Милутина? И где је било пресвлачење? Мислим да га Бугари много поштују јер је био коректан са њима.

София, църква "Света Неделя", наричана и "Свети Крал" / "St Nedelya" church also called "St King" church in Sofia: http://bg.wikipedia.org/wiki/Света_Неделя_(София)

Църквата в Google Maps: http://maps.google.com/maps?hl=en&ie=UTF8&ll=42.696757,23.32155&spn=0.004384,0.006899&t=h&z=17

Преобличането се извършва вътре в църквата всяка година на 29 октомври. Раклата с мощите на св. крал Стефан Урош II Милутин / The changing of the clothes is performed inside the church every year on October 29. The chest with the relics of St. King Stephen Uroš II Milutin:

850px-Coffin_of_relic_Stefan_Uro%C5%A1_II_Milutin_2.jpg


Пълна резолюция / Full resolution: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Coffin_of_relic_Stefan_Uroš_II_Milutin_2.jpg

850px-Relic_Stefan_Uro%C5%A1_II_Milutin.jpg


Пълна резолюция / Full resolution: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Relic_Stefan_Uroš_II_Milutin.jpg

850px-Relic_Stefan_Uro%C5%A1_II_Milutin_3.jpg


Пълна резолюция / Full resolution: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Relic_Stefan_Uroš_II_Milutin_3.jpg
 
Poslednja izmena:
Zna li se kako su Milutinove mosti uopste zavrsile u Bugarskoj?

Около 1460 г. по време на чумна епидемия Софийският митрополит Силваний ги пренесъл от селището Трепче, северно от Прищина, в днешния Люлински манастир "Св. Кирил и Методий" (наричан и "Св. Крал"). Впоследствие те били пренесени последователно в ротондата "Св. Георги", в храма "Св. Безплътни сили" (или "Св. Архангели"), в митрополитската църква "Св. Марина". Вероятно в началото на XVIII в. храм "Св. Неделя" станал митрополитски и мощите на сръбския крал били пренесени в него.

Around 1460 during a plague epidemic the Metropolitan of Sofia Silvaniy moved the relics from Trepche village situated to the north of Pristina to the contemporary Lyulin Monastery of St. Cyril and Methodius (also called "Holy King") [near Sofia]. Subsequently, they were moved to the Rotunda of St. George. the church of St. Unearthly Forces (or St. Archangels) and the Metropolitan Church of St. Marina [all these churches were situated in Sofia]. Probably in the beginning of the XVIII century the church of St. Sunday became metropolitan cathedral and the relics of the Serbian king were moved there.

Извор: http://www.pravoslavieto.com/hramove/sofia/sv_nedelja.htm
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta si Crni Bugarine hteo sa ovom temom? Mislim,pored srpskog,znam i ruski jezik,pa tako te pomalo razumem. Kulturno je,moj Bugarine,crni,da kad odes na neki forum,u drugoj zemlji,da pises na tom jeziku.
A,drugo,nisam te bas razumeo,ali izgleda da si zaboravio manastir Banjsku.Za Milutinovu zaduzbinu,gde je on,gle,slucajno sahranjen.Verujem,hocu da verujem,da si taj podatak slucajno izostavio(?!).
Inace sto ovde neki primetise-za mene je Milutin najveci u tom dobu. I mislim,da ti crni Bugarine,verujem,nisi ni svestan koliko nekima od nas znaci kralj Milutin. Verujem.A,ako gresim,onda si ti zlonameran covek. Sad,ne znam bugarski,ali ako si na ovom forumu,razumeces.
Crni Bugarine...
 
Нисам разумео где се налазе мошти Св. краља Милутина? И где је било пресвлачење? Мислим да га Бугари много поштују јер је био коректан са њима.

Pa pazi , on ih je tako strasno razbucao , kad su krenuli u pljacku i otimacinu u Srbiju , da je sasvim normalno da ga postuju .

Crni Bugari , to jest , Gagauze su se i te kako bojali srpkog Kralja Milutina .
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne znam sta si Crni Bugarine hteo sa ovom temom? Mislim,pored srpskog,znam i ruski jezik,pa tako te pomalo razumem. Kulturno je,moj Bugarine,crni,da kad odes na neki forum,u drugoj zemlji,da pises na tom jeziku.
A,drugo,nisam te bas razumeo,ali izgleda da si zaboravio manastir Banjsku.Za Milutinovu zaduzbinu,gde je on,gle,slucajno sahranjen.Verujem,hocu da verujem,da si taj podatak slucajno izostavio(?!).
Inace sto ovde neki primetise-za mene je Milutin najveci u tom dobu. I mislim,da ti crni Bugarine,verujem,nisi ni svestan koliko nekima od nas znaci kralj Milutin. Verujem.A,ako gresim,onda si ti zlonameran covek. Sad,ne znam bugarski,ali ako si na ovom forumu,razumeces.
Crni Bugarine...

:ceka:
 
Ne znam sta si Crni Bugarine hteo sa ovom temom? Mislim,pored srpskog,znam i ruski jezik,pa tako te pomalo razumem. Kulturno je,moj Bugarine,crni,da kad odes na neki forum,u drugoj zemlji,da pises na tom jeziku.
A,drugo,nisam te bas razumeo,ali izgleda da si zaboravio manastir Banjsku.Za Milutinovu zaduzbinu,gde je on,gle,slucajno sahranjen.Verujem,hocu da verujem,da si taj podatak slucajno izostavio(?!).
Inace sto ovde neki primetise-za mene je Milutin najveci u tom dobu. I mislim,da ti crni Bugarine,verujem,nisi ni svestan koliko nekima od nas znaci kralj Milutin. Verujem.A,ako gresim,onda si ti zlonameran covek. Sad,ne znam bugarski,ali ako si na ovom forumu,razumeces.
Crni Bugarine...

Црни Бугарин је правилно поступио, и ако је нешто изоставио то није намерно учинио, види се из саме чињенице, јер је он једини који је поставио нешто искрено о српском краљу. А Милутин је био врло коректан са Бугарима и ако су ратовали. Иначе све је поставио и на енглеском, што и јесте правило форума. Према томе не знам зашто ово негодовање.
 
Црни Бугарин је правилно поступио, и ако је нешто изоставио то није намерно учинио, види се из саме чињенице, јер је он једини који је поставио нешто искрено о српском краљу. А Милутин је био врло коректан са Бугарима и ако су ратовали. Иначе све је поставио и на енглеском, што и јесте правило форума. Према томе не знам зашто ово негодовање.


Izvinjavam se Crnom Bugarinu.U brzini,pogresno sam protumacio temu i njegove namere.Sada vidim da je korektno postavio temu.
Tebi Vuki,hvala sto si mi skrenuo paznju na moju pogresku.
 
Milutin / Za mene/ Kompletni Srpski vladar: Samouveren, cak je i crkva morala da se uhvati u njegovo kolo (Brakovi) ali im se on sirokogrudo oduzivao ( Crkve Manastiri)
Odlucnost / ako treba udaramo i na Vizantiju. Gospodsvenost, karizma / strani izvestaci, njegovi gosti / Znate vec.
Interesuje me da li je imao neki pridev kao vladar, Recimo Dusan- Silni, Uros- Nejaki, Bajazit, Munjeviti.
Ko ono bese Simeun- Mirotocivi, mrzi me da kopam i listam a nece vam biti tesko da me podsetite.
Pozdrav svima :lol:
 
Mislim da je Crni Bugarin iz sasvim dobre namere ,inspirisan temom sa politike,kako drugi narodi pokusavaju da prisvoje nasu istoriju,junake kao svoje ,postavio ovu temu,jer smo tom prilikom pomenuli kralja Milutina,cije se mosti nalaze u Sofiji .Bugari smatraju da su njegove mosti cudotvorne i nazivaju ih svetima,a njega samog "sveti kralj".
Postojala je inicijativa da se njegove mosti presele u njegovu zaduzbinu manastir Banjska,ali je verovatno zbog situacije sa Kosovom ,sve to stopirano.
Pod njegovom vlascu postali smo najmocnija drzava u ovom delu Evrope,sto je bio temelj za Dusana Silnog koji je samo nastavio zapoceto.
 
Milutin / Za mene/ Kompletni Srpski vladar: Samouveren, cak je i crkva morala da se uhvati u njegovo kolo (Brakovi) ali im se on sirokogrudo oduzivao ( Crkve Manastiri)
Odlucnost / ako treba udaramo i na Vizantiju. Gospodsvenost, karizma / strani izvestaci, njegovi gosti / Znate vec.
Interesuje me da li je imao neki pridev kao vladar, Recimo Dusan- Silni, Uros- Nejaki, Bajazit, Munjeviti.
Ko ono bese Simeun- Mirotocivi, mrzi me da kopam i listam a nece vam biti tesko da me podsetite.
Pozdrav svima :lol:


О Даделе, Даделе, које оно име узе Немања као Монах. Сигуран сам да си се сад сетио.
 
Па како је онда лош у унутрашњој кад је развио те четри најпотребније гране у оно време?

Moja greska,nisam bio dovoljno jasan.Na privrednom planu je bio izvanredan,ali na politickom je bio slabiji.Sukobi sa bratom, sa sinom,vlastelom,nije na vreme resio pitanje naslednika,tako da je posle njegove smrti izbio gredjanski rat i zavladao opsti haos.Cak je i njegova posmrtna povorka napadana od razbojnickih grupa.

Kazu da je bio los covek,i da je bio bezkompromisan i surov prema svima pa i najblizima.
Svejedno meni i dalje najomiljeniji Nemanjic..Po meni vladar kakav i treba da bude.
 
A otkud Milutin u Danteovom Paklu?

A otkud Milutinove silne žene, uključujući i jedna devojčica?

Ne pretjerujmo.

„Божанствена комедија“ написана је између 1308. и 1321. године.

Стефан Урош II Милутин Немањић рођен око 1253. умро у Неродимљу 29.10.1321.
 
1320. године српски краљ Милутин шаље писмо Дубровачкој општини :
"И за вашу драгу љубов, платите ми добрим динарима, немојте ми лоше динаре давати, јер лоше динаре не хтедоше Грци да узму, где год их давасмо, за које год потребе".
Дубровчани су Немањићима плаћали Дмитровски данак још од времена краља Владислава. Овај данак краљу Милутину платили су фалсификатима. Срби су то открили тек када искусни грчки трговци нису хтели да приме кованице за робу коју су продавали Немањићима.

Цитирано из Удружења банака Србије фебруар 2004.
 

Back
Top