Vojnik Cole u srpskoj istoriji

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.411
ВОЈНИК ЦОЛЕ У СРПСКОЈ ИСТОРИЈИ
А позива у војску од јануара 2011. више и неће бити

„Једанпут људи дају реч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко”, мајор Милан Тепић, народни херој. Његово име носe улице у Београду, Бањалуци и у још неколико српских градова. Улица која је у Новом Саду названа по Милану Тепићу, касније је преименована. Са мајором Тепићем тог 29. септембра 1991. године у складишту ЈНА Беденик код Бјеловара погинуо је и војник Стојадин–Цоле Мирковић. Био је на редовном одслужењу војног рока у ЈНА. Могао је да се преда, или да раније побегне у иностранство, или да се негде сакрије у Србији. Да сачека да све прође и амнестија дође. Као што је касније и дошла за хиљаде његових вршњака.

Војник Стојадин – Цоле Мирковић рођен је на српску Нову годину, 14. јануара 1972. Да се родио за српску Нову годину двадесет година касније не би подлегао редовном служењу војног рока. Јер од јануара 2011. младићи у Србији неће ићи на обавезно служење војног рока. Војни рок ће бити, како гласи званичан правни термин, суспендован. Војник Стојадин – Цоле Мирковић није стигао да доживи ту суспензију војног рока. Дао је свој деветнаестогодишњи живот ради војничке заклетве, а наше је друштво касније Стојадина суспендовало и из историје и из сећања. Деветнаестогодишњак из села Горње Лесковице код Ваљева, са обронака Повлена, из старе српске ратничке породице, мајчин прадеда Остоја погинуо је на Колубари 1914. деда Милинко и мајчин отац Владимир били су борци у Другом светском рату, Цолетов отац био је Титов гардиста, а деда по оцу краљев гардиста. И као такав Цоле је отишао да одслужи свој војни рок у ЈНА. Да погине ради војничке части.

Не знам да ли би данас Цоле, да је жив, схватио да је хладни рат завршен, да се војна обавеза укида као реликт тог хладног рата, да о војној обавези многи говоре са презиром, да је омладина изгубила веру у војну обавезу као институцију државног живота, да се регрутација негде и код неких доживљава као неправда, да је у јавности подршка систему опште војне обавезе опала, да је много младих који служе цивилни војни рок и да је за државу боље да има једног искусног војника него четири необучена. Можда би војник Стојадин – Цоле Мирковић из села Горње Лесковице код Ваљева све то и подржао. А можда би у дубини његове младе душе затитрало и питање да ли је професионалан војник дужан и да погине за своју земљу? Да ли је то део уговора о послу професионалног војника. Полаже ли професионални војник неку заклетву? Коме? Ко је послодавац, а ко је компанија? Можда би се војник Стојадин Мирковић и забринуо како ће Министарство одбране Србије пронаћи, пробрати, обучити, наградити и сачувати професионалног војника у политичком, економском и социјалном окружењу којег, заправо, и не контролише.

Да могу, објаснио бих војнику Стојадину да ступамо на релативно непознат терен, да ризична радна места у војсци траже квалитетно особље и добре плате, могућност преквалификације по истеку уговора, да је војска сада на путу који води практично појединачним каријерама различитог трајања које ће, као што се то дешава и у другим армијама у свету, наизменично балансирати између цивилног и војног живота. Ко би могао да објасни Стојадину да је свој живот дао ради одбране војног складишта, а да сурови професионалац 21. века то неће имати као обавезу у уговору о послу. Јер, чување војног складишта, одбрана таквог објекта ризичан је задатак, ризично радно место у војном професионализму и у миру. Стојадину то нико није рекао када је одлазио у ЈНА. И тешко да би му и данас неко, да може, могао да објасни тај двоструки ризик за односе између војске и државе. Изазов, како на институционалном, тако и на друштвеном плану.

Наравно, од јануара 2011. многи више уопште и неће размишљати о одбрани земље. Имаћемо апсолутне војне професионалце који ће о томе да брину. Наравно да војни рок, сам по себи, никада није гарантовао и војну способност неке земље. На један одређени начин, он је могао да буде контрапродуктиван и да за неке младе људе представља и извор разочарања, нервирања и неугодности. Као што ће бити, верујем, и оних младића који ће добровољно да оду да одслуже неко време у војсци, јер то ће бити њихово право. Не и обавеза..

Војника Стојадина – Цолета Мирковића из села Горње Лесковице код Ваљева, нико о томе није питао када је добио позив у ЈНА. А позива у војску од јануара 2011. више и неће бити. Хоћемо ли суспендовати и војничку част? Зашто војник Стојадин Мирковић није одликован како доликује младићу који је херојски погинуо у 19. години? А није морао. Размишља ли неко у овој земљи зашто је војник Стојадин суспендован из српске историје?

И шта ћемо још да суспендујемо?

Мирослав Лазански

http://www.politika.rs/pogledi/Miroslav-Lazanski/VOJNIK-COLE-U-SRPSKOJ-ISTORIJI.sr.html

---------------------

Kako rece Andric: Dodje vreme kada pametni zacute...Doslo je vreme kada se rehabilituju lazovi,lopovi,secikese,koljaci,izdajnici,kvislinzi i kolaboracionisti...a prave velicine neophodne za nas opstanak svesno od strane najodgovornijih guraju u zaborav. Ej Srbijo medj'sljivama...

Rehabilituju se djubrad koja su zbog svoje izdaje po svakom ratnom pravilu trebala da popiju metak kao "generalcic" Trifunovic , a herojima kao sto su Major Tepic i Vojnik Cole se ukida i pravo na ulicu sa sopstvenim imenom.
 
Poslednja izmena:
Opstu vojnu obavezu je prvi uveo Napoleon i tada je dobio nezamislivu vojnu silu kojom je porazio sve okolne drzave .

Dosadasnja istorija ratovanja je pokazala da je najbolja vojska za odbranu drzave - narodna vojska, dok se profesionalne vojske u istoriji koriste za ratovanja u stranim drzavama , za okupiranje ,osvajanje, pljackanje.

Na primer narodna vojska Vijetnama, i ako 1000 puta slabije naoruzana je do nogu porazila americku najprofesionalniju vojsku .

Zato se i uvodi profesionalna vojska u Srbiji, da ne bi imao ko da brani drzavu, a da ima ko da ratuje za Amerikance i NATO pakt po svetu .
 
Opstu vojnu obavezu je prvi uveo Napoleon i tada je dobio nezamislivu vojnu silu kojom je porazio sve okolne drzave .

Dosadasnja istorija ratovanja je pokazala da je najbolja vojska za odbranu drzave - narodna vojska, dok se profesionalne vojske u istoriji koriste za ratovanja u stranim drzavama , za okupiranje ,osvajanje, pljackanje.

Na primer narodna vojska Vijetnama, i ako 1000 puta slabije naoruzana je do nogu porazila americku najprofesionalniju vojsku .

Zato se i uvodi profesionalna vojska u Srbiji, da ne bi imao ko da brani drzavu, a da ima ko da ratuje za Amerikance i NATO pakt po svetu .

:hahaha::cepanje::rotf::hahaha1:


Alo bre, sad je dva'es prvi vek....
 
ja sam svoje rekao.

srpska vojska se ukida da bi profesionalnci mogli da ratuju za racun NATOa po svetu.

Srbija ostaje bez odbrane.

jnaravno raznim antisrbima i bugarasima poput ovog nislije smetaju ljudi koji ih suocavaju sa istinom.

Kao prvo cestitke za 20000 post :)

Kao drugo, dali stvarno mislis da narodna vojska moze spreciti unistavanje svoje zemlje kad je agresor tehnikom i vojnom tehnologijom jaci?
 
Kao prvo cestitke za 20000 post :)

Kao drugo, dali stvarno mislis da narodna vojska moze spreciti unistavanje svoje zemlje kad je agresor tehnikom i vojnom tehnologijom jaci?

naravno da moze. jedina mogucnost kada slabije naoruzana i obucena vojska moze da porazi superiornog neprijatelja jeste ako ima narodnu vojsku.

najbolji primer takve price jeste Vijetnam. A takodje i drugi svetski rat kada je narodna vojska SSSR-a satrla visoko profesionalizovanu vojsku nemackog vermahta.

Istorija ratovanja to pokazuje - da su jedino u tim slucajevima slabije naoruzane drzave uspevale da odbiju agresora .

U sukobima dve profesionalne vojske gotovo po pravilu pobedjuje ona koja je superiorna u ljudstvu i tehnici samim tim postojanje profesionalne vojske ima svrhu jedino ako planiras da sa tom vojskom napadas slabije od sebe.
 
Тачно... али проблем са тобом и твојом сортом је што сте У СТАЊУ МЕНТАЛНЕ ХИБЕРНАЦИЈЕ ...цео свој век паразитирате и немате никакве благе везе са животом.

Mitke, ti si mnogo smešan dečko...


Što bi reko dada, samo ti umeš da napišeš takvu glupost, da prosto drugi moraju da se stide umesto tebe...

:mrgreen:
 
Војник Цоле је симбол свих оних дечака доведених из Шумадије
са судбином да погину у војвођанској равници.
Недавно преминули Данко Поповић је то лепо описао
у свом роману *КЊИГА О МИЛУТИНУ*
 
Војник Цоле је симбол свих оних дечака доведених из Шумадије
са судбином да погину
у војвођанској равници.
Недавно преминули Данко Поповић је то лепо описао
у свом роману *КЊИГА О МИЛУТИНУ*

ovo je rezimski vrh propagande, nema ni pijeteta ni domaceg vaspitanja, samo je pljuvanje vazno

sta dovedeni decaci iz usa rade u avganistanu

sta dovedeni decaci iz dijaspore rade u srpskoj vladi

mogu tako tri meseca o dovedenim decacima

blago sam zgrozen
 
broj profesionalnih vojnika koje jedna drzava moze da ima zavisi od njene ekonomske snage dok broj narodnih vojnika zavisi od broja stanovnika te drzave.

samim tim sobzirom da smo mi vrlo ekonomski slaba drzava jasno je da nemamo nikakvih uslova da imamo profesionalnu vojsku vecu od 10.000 vojnika.

a 10.000 vojnika ne moze da odbrani suboticu a kamoli celu drzavu

a to je i bio cilj NATO pakta i DS-a da se Srbija ostavi bez vojske i odbrane

DA se unisti ono sto nije mogao da unisti NATO pakt 1999te
 
naravno da moze. jedina mogucnost kada slabije naoruzana i obucena vojska moze da porazi superiornog neprijatelja jeste ako ima narodnu vojsku.

najbolji primer takve price jeste Vijetnam. A takodje i drugi svetski rat kada je narodna vojska SSSR-a satrla visoko profesionalizovanu vojsku nemackog vermahta.

Istorija ratovanja to pokazuje - da su jedino u tim slucajevima slabije naoruzane drzave uspevale da odbiju agresora .

U sukobima dve profesionalne vojske gotovo po pravilu pobedjuje ona koja je superiorna u ljudstvu i tehnici samim tim postojanje profesionalne vojske ima svrhu jedino ako planiras da sa tom vojskom napadas slabije od sebe.

To su ratovi kojima se zeli ovladati teritorijom,a ja sam mislio na unistavanje zemlje,
infrastrukturno, ekonomski ...

Ne mora se zavladati teritorijom neke zemlje da bi je zbrisao sa politicke karte sveta...

Gde je danas Vijetnam u vojnom, politickom, ekonomskom smislu?
 
ovo je rezimski vrh propagande, nema ni pijeteta ni domaceg vaspitanja, samo je pljuvanje vazno

sta dovedeni decaci iz usa rade u avganistanu

sta dovedeni decaci iz dijaspore rade u srpskoj vladi

mogu tako tri meseca o dovedenim decacima

blago sam zgrozen

Мислим да се нисмо разумели, уколико си прочитао наведени роман.
Кад кажем дечаци, збиља мислим на дечаке од 14 година,
који су на силу мобилисани и послни у Војводину, од стране Брозове власти.
А све историјске чињенице говоре да за таквим нечим није било потребе
и да се ти дечаци нису могли одупрети утврђеним немачким снагама.
 
To su ratovi kojima se zeli ovladati teritorijom,a ja sam mislio na unistavanje zemlje,
infrastrukturno, ekonomski ...

Ne mora se zavladati teritorijom neke zemlje da bi je zbrisao sa politicke karte sveta...

Gde je danas Vijetnam u vojnom, politickom, ekonomskom smislu?

nijedan okupator potencijalni nece unistiti infrastrukturu zemlje koju zeli da okupira prvenstveno iz razloga sto bi na taj nacin sam sebi naneo stetu . jer ne bi mogao da eksploatise resurse zemlje koju zeli da kontrolise.
 
Kako su na slobodi, zar ne stenju pod cizmom Tadicijevog oupatorskog rezima?

I u USA za vreme rata u Vijetnamu je bila proglasena mobilizacija.

amerika je napala vijetnam prvo sa profesionalnim vojnicima a onmda kad nisu mogli nista sa njima da urade proglasili su mobilizaciju i terali u vijetnam i obicne amerikance ali i PORED TOGA SU DOZIVELI PORAZ OD NARODNE VOJSKE VIJETNAMA z:D

To pokazuje da ni najveca sila na svetu nema sanse u borbi sa narodnom vojskom koja brani sopstvenu zemlju.
 

Back
Top