Cupcakes, minicakes, muffins

unchi

Domaćin
Poruka
3.736
evo po kokinom predlogu da otvorimo novu temu posto su mini tortice i slicno sve vise zastupljene na ovim prostorima..a i da bismo imali gde da pisemo recepte za muffinse, jer mi ne idu ni u torte a ni u kolace...dakle da pocnem:

Cupcakes sa lesnicima

Sastojci za 12 kom:
2 jaja, 100g margarina, 100g secera, 1 kesica vanilin secera, prstohvat soli, 150g crne cokolade, 1,5dcl mleka, 150g brasna, 1,5 kasicica praska za pecivo, 150g seckanih lesnika
Priprema: Umutiti jaja, omeksali margarin, secer, vanilin secer, so, 100g narendane cokolade (ili 100g otopljene cokolade) i mleko u penastu masu.ne mutiti mixerom vac samo malo zicom izlupati.Dodati brasno, prasak za pecivo i 100g lesnika (deo seckanih lesnika mozete zameniti i mlevenim lesnicima, a mogu i samo mleveni lesnici).Kalupe za mafine obloziti korpicama i napuniti testom (otprilike do 2/3).Peci u zagrejanoj rerni na 200 C oko 20min.
Pecene mufine izvaditi iz kalupa, premazati sa 50g rastopljene cokolade i posuti preostalim seckanim lesnicima.
ako Vam treba svecana verzija, izostavite premazivanje cokoladom i posipanje seckanim lesnicima, vec muffins blago premazite buterkremom, prekrijte fondanom. mozete ih i dubiti i puniti filom po potrebi. jednu od svadbenih verzija sam punila sl. filom:
5 kasika brasna, 5 kasika gustina ukuvati u 1l mleka zasladjenog sa 10 kasika secera, dodati 150g cokolade, i u ohladjeno oko 200g butera. po zelji dodati aromu ruma i mlevene lesnike. ovom kolicinom fila napuni se oko 125 muffina.

Cokoladni cupcakes (3 vrste cokolade)

Sastojci za 14-15 kom
1 jaje, 220 g šećera, 120 g milerama, 100 ml jogurta, 0,8 dl mleka, 30 g milka kakaoa, 20 g gorkog kakaoa, 90 g putera, 300 g glatkog brašna, 1 kasicica praška za pecivo, 65 g mlečne čokolade, 65 g bele čokolade, 65 g čokolade za kuvanje
Priprema:cokolade sitno iseckajte. zicom za mucenje izmešajte jaje sa šećerom i po redu dodajte sastojke, mileram, jogurt, mleko, kakao, otopljeni puter i brašno sa praškom za pecivo. izmešajte i na kraju umešajte komadiće čokolada..ako vam se cini da je smesa pregusta dodajte jos malo mleka.
rasporedite u korpice koje rasporedite u kalup za muffins u i pecite na 180°C oko 25 minuta.

fil: (izmenjen, zbog greske u pripremi :) )
Ganache
300ml slatke pavlake
300g crne cokolade za kuvanje
2 kasicice meda (nije neophodan)

slatku pavlaku zagrejte do kljucanja, a zatim njome prelijte cokoladu izlomljenu na kockice.mesajte zicom za mucenje dok se cokolada ne otopi i smesa ne sjedini. dodajte 2 kasicice meda i ponovo promesajte. mozete koristiti kao glazuru - pustite da se malo ohladi 15-20min ili kao fil - ostavite da se steze na sobnoj temp. preko noci. sipajte u kesu za ukrasavanje i ukrasite muffins (fil ne mutite, jer ce posvetleti, kada se skroz stegne dovoljno je cvrst da mozete bez problema da ukrasavate muffins ili tortu)

ganach po receptu Vesne Korice:
300gr slatke pavlake zagrijati do vrenja _nesme provreti_ 180gr cokolade dobre kvalitete saseci na sitno i u nju sasuti svu slatku pavlaku i mesati drvenom kuhacom da se sve dobro sjedini u polu rasladjeno dodati 40 gr putera i to stapnim mikserom da neudje vazduh jer netreba da bude vazusasto....jako brzo se steze i netreba frigo



kod muffinsa je bitno da ih ne mutite dugo, nego da uvek sastojke blago sjedinite zicom za mucenje.takodje smesu mozete ostaviti da odstoji pola h. tako ce muffinsi kada se ispeku biti vazdusastiji.
 
Poslednja izmena:
E, pa vish, to ti je lepa tema!
Za nas sa jeftinijim ulaznicam treba i dosledno objasnjenje tipa: cupcakes su muffins samo imaju icing (bogte kako se ova rec speluje) a minicakes su ondaK sta?

Muffin je kolacic koji je prilicno suv unutra mislim nema krem, fil i slicno. Kako se postize da ima to pa da ga ja legitimno proturim za rodjendan?

I cisto iz iskustva, koliko ljudi to probaju obzirom da je novost? Pitanje i za Koku, kako su prosli njeni zeleni cap cakes?
 
da da pisacemo..svakako...
evo ovako ono sto je pisala vesnak - minicakes su zapravo mini tortice. dakle prave torte samo u mini verziji.okrugle ili cetvrtaste.

cupcakes su muffins sa dekoracijom, zapravo filom odozgo ili fondanom. mufins su..mufins, slatko testo :D
u cupcakes ne ide konkretno nikakv fil onaj pravi..ali kod vecine recepata se stavlja ili se moze primeniti ako u samom receptu ne pise eurokrem, nugat ili cokolada dok se sprema.
za svadbene cupcakes, ja najcesce pecene muffine dubim i punim ih nekim filom za tortu. jeste da je veci posao u tom slucaju ako ima puno komada..ali su svakako pribiliznije ukusu na koji je nas narod navikao.
meni uglavnom narucuju ljudi koji vole muffins i koji ih inace vec jedu po pekarama i sl..ja licno nisam probala muffine iz "hleb i kifle" i slicnih pekara jer nisam preterani ljubitelj ikakvog slatkog testa na taj nacin, ali moracu:D
 
Nadam se da nisam promašila temu, ako jesam Smeh će morati da radi.

Ovo je vrsta slatke voćne pite koju englezi tradicionalno prave za Božić, a zove se 'MINCE PIES' i skoro sam ih pravila. Za ove pitice testo se pravi od masnoće i brašna u odnosu 1:2. Što se masnoće tiče najbolje je da se u jednakim količinama pomeša puter i domaća mast. Osnovni recept je sa Intrneta a ja sam ga malo modifikovala, pa tako:
Sastojci za testo za jedan pleh za 12 pitica:
60 gr putera ili margarina
60 gr masti
240 gr mekog

Za punjenje: koristiti sušeno voće dobro natopljeno u nekom aromatičnom alkoholu (rum, konjak...). Može i kandirano voće ili neko naše slatko pomešano sa alkoholom.

Za premazivanje i posipanje:
malo toplog mleka za premazivanje
Šećer u prahu za posipanje
Vanilin šećer

Postupak: Umesiti glatko testo od masnoće i prosejanog brašna, ako sastojci ne mogu da se sjedine dodati malo vode (1-2 kašičice). Umešeno testo staviti u frižider da odstoji 30 minuta.
Razviti testo oklagijom, ne previše ni tanko ni debelo i okruglom modlom vaditi 12 pogačica veće neko kalupi za pečenje i 12 manjih za poklopce. Pogačice poređati u podmazan i pobbrašnjen kalup, ako se koriste korpice onda se kalup ne podmazuje, i malo pritisnuti da se oblikuju prema zidovima kalupa. U svaki staviti po kašičicu fila, pazeći da se ne pretera jer će curiti. Mlakim mlekom premazati ivice testa, kako bi se poklopac bolje zalepio. Staviti poklopce i pritisnuti ivice viljuškom kako bi se bolje zalepile a i talasaste ivice će lepše izgledati. Poklopce premazati mlekom da bi porumeneli i svaki probušiti čačkalicom da bi vazduh mogao da izlazi.
Peći u rerni na 200 stepeni oko 20 minuta. Gotove pitice posuti prah šećerom pomašanim sa vanilin šećerom.
Napomena: Ove pitice se mogu praviti i sa mlevenim junećim mesom (klasično isprženim). Englezi vole slatko slene ukuse pa isprženo meseo mešaju sa medom.

picture.php
 
Poslednja izmena:
secam se da si jednom spomenula to i da ces da napises...bila sam na njihovom sajtu..ako su to ti, Hrvati...i da upravo su to ti staiblizatori i slicno sto koriste u pekarama i poslasicarnicama....a zanima me ako znas je li to prodaju samo pekarama i sl ili i fizickim licima?
 
Ovo sam ja skupila po Internetu. Mozda nekom dobro posluzi.

Način pravljenja testa

Hleb-mafini prave se u dve različite posude. U jednoj se izmešaju svi suvi sastojci a u drugoj svi vlažni sastojci a na kraju se te dve mase sastave, brzim mešanjem sa desetak zamaha najviše. Po površini ostaju tragovi brašna a sredini su vidljive male gomilice brašna, ali to testo nastavlja samo u rerni da se muti pod uticajem visoke temperature, pa na ispečenim mafinima nema tragova brašna. Ne treba ni pokušavati da se sve sjedini jer je velika opasnost da se ovakvo testo ’premuti’ , što dovodi do oslobadjanja glutena iz brašna, koji daje visoku žilavost. Zbog premućenog testa mafini će biti čvrsti i žilavi sa velikim rupama i tunelima u sredini.
Hleb- mafini mogu da se prave slatki i slani. Kod slanih mafina potrebno je izbaciti šećer a svi ostali osnovni sastojci ostaju isti. Slanim mafinima u testo se dodaje sir, kačkavalj, šunka, rendano povrće, mleveno meso, spanać, marinirane pečurke, masline...

Kolač-mafini prave se kao i svi drugi kolači tako što se puter sobne temperature penasto umuti sa šećerom a onda u tu masu umešaju jaja. Zatim se naizmenično dodaju suvi i vlažni sastojci.
Sastav ovih mafina koji sadrži dosta šećera i putera daje bogati i vlažni ukus kolača a sprečava razvoj glutena pa su ovako napravljeni mafini mekani i imaju rastresitu, zrnastu strukturu.

Tepsije i plehovi

Mafini se peku u tepsijama i plehovima koja imaju udubljenja nalik šoljama. Te tepsije obično imaju 6, 12 ili 24 udubljenja, prečnika 50, 75, ili 100 mm.
Tepsije mogu biti napravljene od nerdjajućeg čelika, aluminijuma, silikona i teflona.
Ako se kolači peku u crnim tepsijama ili plehovima, preporučenu temperaturu pečenja treba smanjiti za 15-20 stepeni jer crna boja apsorbuje mnogo više toplote od rerne u odnosu na tepsije svetlijih boja.
Mafini se mogu peći i u papirnim folijama koje se ubace u udubljenja pleha i napune max do 2/3 visine. Pečenje u folijama omogućava da kolač ostane vlažan i da se se osuši prilikom pečenja. Ukoliko volite da ovi kolači imaju koricu, onda izbegavajte folije.

Pečenje

Udubljenja u tepsiji ili papirne folije napiniti testom do 2/3 visine makimalno, služeći se sa dve male kašičice. Punjenje treba brzo uraditi sa što manje mešanja po testu da kolači ne bi ispali žilavi. Ukoliko je neko udubljenje ostalo prazno, treba ga napuniti vodom da ne bi dimilo prilikom pečenja a kolači povukli neprijatan miris.
Mafine treba peći 20-25 minuta, na sredini prethodno ugrejane rerne, na temperaturi od 175-200 stepeni. Za proveru koristiti drvenu čačkalicu probodenu kroz sredinu kolača. Ukoliko je izvađena čačkalica potpuno čista i na njoj nema zalepljenog testa, kolač je gotov.
Kad je pečenje gotovo, izvadite iz rerne, prebacite tepsiju na vlažan peškir i ostavite desetak minuta da se ohladi, pa tek onda vadite kolače. Prethodno nožem opišite krug oko svakog udubljenja da bi se mafini lakše

Pleh sa 12 rupa

-glavno pravilo kod mafina je -odvojeno pomesati suve sastojke,i odvojeno "vlazne",a pri ubacivanju
vlaznih u suve samo promesati koliko da se jednolicno izmesaju u nekoliko poteza,i sto manje ih "pipkati" prilikom punjenja kalupa
-pune se obicno 2/3,i podmazuju se prethodno (osim silikonskih)
-ako je neka rupa u kalupu nepopunjena,napuniti je do pola vodom
-kada se izvadi kalup sa pecenim mafinima (sto se proveri ubodom cackalice npr),odstoji 5-10 min,i posle se izvade mafini na resetku(je i nju podmazem) da se ne bi ugnjecali u podlozi od vlage
mogu da se ubace i one korpice za pecenje,ako se zeli mekanija korica
kada se ubacuje neko voce koje je vlazno (npr smrzavano) ,prethodno se uvalja u brasno (neki kazu i prah secer) da ne bi padalo na dno testa u kalupu
-uglavnom se u receptima pece oko 25 min na 180C,ali,kazem-UGLAVNOM
e,da,ako su ovi tamni kalupi,moze i da se snizi temp za koji stepen

recepata imas milion na google za "muffins",samo uzmi da je 1cup=240ml

-125g margarina
- jedan obican jogurt ( 150 - 180 g )
- 125 g secera ( moze manje )
- 2,4 dl mleka
- 100 g jestive cokolade ( moze obicna Milka )
- 2 jajca
- vanilin secer
- prasak za pecivo
- 380 g brasna
- 150 g cokolade ( naseckati na komadice )

Margarin i cokoladu istopiti na pari. Izmutimo jajca i dodamo malo mleka. U drugoj posudi izmesamo prasak za pecivo, brasno, vanilin secer i secer.
U istopljeni margarin i cokoladu umesamo jogurt, mleko, izmucena jaja.
Tu masu dodamo u posudu sa brasnom i sve skupa dobro izmesamo . Dodamo delice cokolade ( moze i nesto drugo ) i opet izmesamo.
Tom masom napunimo modele ( koje smo prethodno podmazali margarinom ) . Pecemo ih u ogrejanoj pecnici na 180C od 20 - 25 min.
 
Čokoldani muffini sa srcem od kokosa

Evo jednog brzog i ekonomičnog recepta jedne meni drage osobe sa Dalmatinskih otoka.

Jučerašnja najava neplaniranih gostiju podsjetila me na muffine irene23 koji su davno dodani u moje omiljene recepte i čekali svoj red za isprobavanje.



Kad pogledate ovaj griz, bit će vam jasno zašto su mi se svidjeli, sočni su i idući dan, a da li će i koliko dana još izdržati, javim vam naknadno ;)

Sastojci

Čokoladni dio:
28 dag brašna
1 prašak za pecivo
1/2 cajne žlice sode bikarbone
4 jušne žlice kakaa
1 jaje
14 dag smedeg šecera
8 dag omekšalog maslaca
3 dcl tekuceg jogurta

Srce muffina:
15 dag mliječnog namaza dukatela
10 dag kokosa
2 jušne žlice šecera u prahu
1 vanilin šecer

za vrh muffina:
100 g cokolade za kuhanje
2 žlice mlijeka
8 dag maslaca
kokos
cokoladne mrvice


Priprema

Prvo pripremiti fil za srce muffina: dobro mikserom izmiješati mliječni namaz, šecer u prahu , vanilin šecer i kokosovo brašna, pa od ove smjese napraviti 24 loptice.

U jednoj posudi izmiješati brašno, kakao, prašak za pecivo i sodu bikarbonu.

U drugoj zdjeli zajedno umutiti: jaja, smedi šecer, maslac i tekuci jogurt, te postepeno dodati smjesu od brašna.

U kalupe od muffina staviti košarice, napuniti polovicom tamne kreme, zatim u sredinu svake košarice utisnuti pripremljenu bijelu kuglicu te prekriti dijelom tamne kreme.



Peći ih 25 minuta na 180 st. C.

Dok se ohlade, napraviti čokoladnu glazuru. Vrh svakog muffina uroniti u čokoladnu glazuru, ostaviti da se malo stegne pa posuti mješavinom kokosa i čokoladnih mrvica.

U original receptu možete vidjeti slike postupka.

Irena23 je savjetovala da se muffini ostave u papirnatim košaricama, što se pokazalo ispravno jer se tako muffini ne suše i ostaju vlažni i socniji i idući dan.
 
secam se da si jednom spomenula to i da ces da napises...bila sam na njihovom sajtu..ako su to ti, Hrvati...i da upravo su to ti staiblizatori i slicno sto koriste u pekarama i poslasicarnicama....a zanima me ako znas je li to prodaju samo pekarama i sl ili i fizickim licima?

moji su sa njima saradjivali u bosni i nikad nisu imali problem da za gotov novac uzmu sto im treba tako da mislim da ne bi trebalo biti problema ni za nas ja sam radila sa njihovim mela kremom i onom neutralnom i to koriste sve poslasticarnice ali postoji razlika ako si navikao na domace tako da sam ja proslog leta bacila dzak od 25 kg jer sam navikla da kuvam domace filove,ali mnogo ljudi to koristi a mnogi i ne primecuju razliku.
 
Bas me raduje da imamo i ovu temu:) i napokon su nam vraceni smajliji:worth:

Mislim da sam na kolacima pisala recept za mafine sa rogacem. Od kada imam te plehove imam zelju da isprobam i nove recepte;)
Ovo su mafini koje sam pekla za humanitarnu akciju u Nisu!
Recept koji sam ovde pisala samo sam malo izmenila, umesto rogaca stavila mlevene orahe i dodala suvo grozdje!
 
da da pisacemo..svakako...
evo ovako ono sto je pisala vesnak - minicakes su zapravo mini tortice. dakle prave torte samo u mini verziji.okrugle ili cetvrtaste.

cupcakes su muffins sa dekoracijom, zapravo filom odozgo ili fondanom. mufins su..mufins, slatko testo :D
u cupcakes ne ide konkretno nikakv fil onaj pravi..ali kod vecine recepata se stavlja ili se moze primeniti ako u samom receptu ne pise eurokrem, nugat ili cokolada dok se sprema.
za svadbene cupcakes, ja najcesce pecene muffine dubim i punim ih nekim filom za tortu. jeste da je veci posao u tom slucaju ako ima puno komada..ali su svakako pribiliznije ukusu na koji je nas narod navikao.
meni uglavnom narucuju ljudi koji vole muffins i koji ih inace vec jedu po pekarama i sl..ja licno nisam probala muffine iz "hleb i kifle" i slicnih pekara jer nisam preterani ljubitelj ikakvog slatkog testa na taj nacin, ali moracu:D

Pretpostavljam da dubis po sredini, vertikalni stub koji napunis kremom? Sta radis sa delom koji preostane?
Ili ipak seces na pola pa fil pa vratis odseceni deo? :dontunderstand:
 
dubim onom kasiciom za dinju pa punim...e sad imas varijantu da deo koji ostane umesas u fil..ne celu kolicinu da ne bude suvo pa sve to zajedno da bude fil...ili da jednostavno ne upotrebis...
posto je ta mlada konkretno zelela samo fil, bas krem, onda sam samo time i punila, odozglo mazala buter krem i ravnala koliko god je to moguce i preko fondan
 
hocu da obradim par nacina oko ukrasavanja cupcakesa, ali nikako da stignem..verujm da bi nekom pomoglo za ideju i sl...nadam se da cu to skoro...:D

Dacika hvala za onaj info. u potpunosti se slazem oko toga da je domace najbolje uostalom sve nase tortice su iz domace radinosti tako da si apsolutno u pravu..nego otkako sam pocela da pravim torte i sl, pa sam razmisljala kako u poslasticarnicama oni njihovi kremasti kolaci smao sto ne stoje na jedoj zicici, ;)a sve krema nema kora i sl..i onda sam saznala sta se tu dodaje i sl...i cime ucvrscuju i tako to
 
Mafini sa makom

Testo:
4 jaja
16 kasika secera
125 g otopljenog putera
2 dl mleka, sobne temperature
1 kesica praska za pecivo
150 g mlevenog maka
12 kasika brasna i
naribana limunova kora.
Peci na 180 stepeni oko 20 minuta. Hladne kolace preliti nekom glazurom, cokoladnom ili nekom drugom.
Ova kolicina testa je dovoljna za je dva pleha, jedan pleh od 12 kolaca i za jedan od 24 kolaca.

Mafini sa jabukama i orasima

Testo:
3 jaja
12 kasika secera
100 g otopljenog putera
1,5dl mleka, sobne temperature
1 kesica praska za pecivo
100 g mlevenih oraha
10 kasika brasna
naribana limunova kora ili
naribana narandzina kora i
saka suvog grozdja i
3 narendisane jabuke.
Peci na 180 stepeni oko 20 minuta.
Ova kolicina testa je dovoljna za je dva pleha, jedan pleh od 12 kolaca i za jedan od 24 kolaca. Preliti hladne kolace cokoladom.

Una, cestitam, sve pohvale za ovo sto radis:)
 
Poslednja izmena:
Nadam se da nisam promašila temu, ako jesam Smeh će morati da radi.

Ovo je vrsta slatke voćne pite koju englezi tradicionalno prave za Božić, a zove se 'MINCE PIES' i skoro sam ih pravila. Za ove pitice testo se pravi od masnoće i brašna u odnosu 1:2. Što se masnoće tiče najbolje je da se u jednakim količinama pomeša puter i domaća mast. Osnovni recept je sa Intrneta a ja sam ga malo modifikovala, pa tako:
Sastojci za testo za jedan pleh za 12 pitica:
60 gr putera ili margarina
60 gr masti
240 gr mekog

Za punjenje: koristiti sušeno voće dobro natopljeno u nekom aromatičnom alkoholu (rum, konjak...). Može i kandirano voće ili neko naše slatko pomešano sa alkoholom.

Za premazivanje i posipanje:
malo toplog mleka za premazivanje
Šećer u prahu za posipanje
Vanilin šećer

Postupak: Umesiti glatko testo od masnoće i prosejanog brašna, ako sastojci ne mogu da se sjedine dodati malo vode (1-2 kašičice). Umešeno testo staviti u frižider da odstoji 30 minuta.
Razviti testo oklagijom, ne previše ni tanko ni debelo i okruglom modlom vaditi 12 pogačica veće neko kalupi za pečenje i 12 manjih za poklopce. Pogačice poređati u podmazan i pobbrašnjen kalup, ako se koriste korpice onda se kalup ne podmazuje, i malo pritisnuti da se oblikuju prema zidovima kalupa. U svaki staviti po kašičicu fila, pazeći da se ne pretera jer će curiti. Mlakim mlekom premazati ivice testa, kako bi se poklopac bolje zalepio. Staviti poklopce i pritisnuti ivice viljuškom kako bi se bolje zalepile a i talasaste ivice će lepše izgledati. Poklopce premazati mlekom da bi porumeneli i svaki probušiti čačkalicom da bi vazduh mogao da izlazi.
Peći u rerni na 200 stepeni oko 20 minuta. Gotove pitice posuti prah šećerom pomašanim sa vanilin šećerom.
Napomena: Ove pitice se mogu praviti i sa mlevenim junećim mesom (klasično isprženim). Englezi vole slatko slene ukuse pa isprženo meseo mešaju sa medom.

picture.php
Ово ми делује феноменално, а једноставно је за прављење.:D
Чим поманђамо колаче којих је остало од славе, опробаћу се.
 

Back
Top