Ubuntu 9.04

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

nolle

Obećava
Poruka
96
Instalirao sam ga,sam se upgrade-ovao na 9.10.
Ali moj problem je sto mi ne vidi jednu particiju od 50 gb,koja je bila D na Windows-u,vidi samo C ( tu se instalirao ) i F od 90 gb.
Tokom instalacije sam morao da izaberem swap i stavio sam da to bude D,misleci da nece praviti problem.
Kako da vidim particiju D???
 
Instalirao sam ga,sam se upgrade-ovao na 9.10.
Ali moj problem je sto mi ne vidi jednu particiju od 50 gb,koja je bila D na Windows-u,vidi samo C ( tu se instalirao ) i F od 90 gb.
Tokom instalacije sam morao da izaberem swap i stavio sam da to bude D,misleci da nece praviti problem.
Kako da vidim particiju D???

Aj malo pojasni situaciju, kako si instalirao.
 
kod izbora particije sam odabrao kao instalacionu C ( tj u ovom slucaju 1 ),koja je kasnije formatirana u ext3.
ali mi je trazio swap i ja sam stavio da to bude D particija od 50 gb,na kojoj imam gomilu stvari ( ne toliko vaznih,hvala bogu ).
kad se digao sistem mogao sam da vidim samo,i jos uvek mogu samo bivsu F,tj 3 particiju od 88gb,dok D ne postoji nigde.
 
Ujeeee....
Pa, po svoj prilici, formatirao si D particiju u swap, tako da nema vise nista od tovjih podataka. (Mozda se poigras nekom alatakom za recovery za svaki slucaj)
Ae daj izlaz komande
Kod:
sudo fdisk -l
(pod pretpostavkom da imas samo jedan hard disk) da vidimo da li se, na zalost, ovako zavrsilo ili je nesto drugo po sredi.

(mozes umesto komande da metnes screenshot programa gparted ako ti je lakse, ili bilo sta gde se mogu videti particije diska)
 
kod izbora particije sam odabrao kao instalacionu C ( tj u ovom slucaju 1 ),koja je kasnije formatirana u ext3.
ali mi je trazio swap i ja sam stavio da to bude D particija od 50 gb,na kojoj imam gomilu stvari ( ne toliko vaznih,hvala bogu ).
kad se digao sistem mogao sam da vidim samo,i jos uvek mogu samo bivsu F,tj 3 particiju od 88gb,dok D ne postoji nigde.

Ako si odabrao particiju c, a predpostavljam da si imao neki win pre toga, prilikom formatiranja on je tebi izbrisao celu C sistemsku particiju samim tim i obrisao podatke koji su tu bili.E sad ti od OS-a imas samo Ubuntu da bi video sta imas od particija moras da pokrenes program GParted, idi na applications/ubuntu software center pa kucaj gnome partition editor, instaliraj ga, pokreni pa da vidimo da li vidi i koje particije vidi.

to izgleda ovako

gparted.png
 
Poslednja izmena:
treba mi vremena da se snadjem :(
instalirao sam ga,ali kaze da samo root moze da ga pokrene jer je suvise mocna sprava :lol: i moze da mi unisti masinu.
otkucao sam komandu za root i sada ga svlaci u terminalu naravno.
potrajace malo,ali stavljam screenshot
 

Pa koliko vidim pregazio si i C i D sto se tice izvlacenja podataka to ti ja nemogu pomoci ali neki tvrde da je izvodljivo, ako ponovo budes radio nesto slicno. neka ti swap i ext budu na jednoj particiji, i nikad nemoj da gazis C particiju, to je sistemska.
 
Poslednja izmena od moderatora:
A be... Pa šta ovo napravi?! :(

Jednog dana kad imam vremena, obećavam da ću napisati nekoliko redova na temu hard diskova i fajl sistema u Linuxu. Mnogo se ljudi tu buni.

Postoji i mala fora da diskdumpom u jednom redu bekapuješ tabelu particija, tako da se ovakve stvari vraćaju brzo.

(btw, si siguran da samo gparted nije zabrljavio?)
 
zdravo ,nemoj da restartujes dok ne bekpujes sta ti je hitno
mislim da sada koristi partitionu tabelu iz memorije (kernel nije ponovo procitao mora explicitno da mu se zada)

ako ima neki od lokalnih hakera da zna da li bi u ovoj situaciji to iz memorije moglo da se sacuva negde ili vrati na disk ? (tipicna : randomme pomagaj situacija )
 
nije zabrljavio gparted,ukljucivao sam ga jos 2 puta da proverim :(

znao sam za to da cim restartujem gubim sve,pa evo bacam na flash od 8gb najbitnije a nesto cu i na ovih par dvd-a :(

a i zvucnik na lap topu mi radi sa 30 % snage u odnosu na win ( slobodna procena ) a sve je na maximunu
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top