мали проблемчић!

HellBoy77

Početnik
Poruka
31
Инсталирао сам УБУНТУ 9.10(dual boot sа lastxp) и све је ради нормално осим миш,не ради.А ради тастатура.Незнам о чему проблем.МОЛИМ ПОМОЋ!!!z:cry:Унапред ХВАЛА!
 
Користим на PS/2.На екрану се види курсор само што неће да мрда.Мислим да није у питању то око прикључање него можда треба да нешто подесим или урадим да би се отворило(као нпр. код win-a device manage или нешто тако).Да ли је то?Извини,почетник сам,да знаш.
 
Da li si možda stavio google chrome ?
http://superuser.com/questions/72112/mouse-clicks-suddenly-stopped-working-in-ubuntu
ako ne , kaže na kraju da zbog jednog tastera je stvorilo prob. i ostalim funkcijama miša


Ovde je emulacija miša preko numeričke tastature:
http://library.gnome.org/users/gnome-access-guide/stable/dtconfig-mousekeys.html


Najverovatnije je nešto u vezi x-servera :think: to je noviji desktop i x-server . Koliko je star računar , puno star ili nešto novokupljeno ?
jedino da ga udev podsistem nije prepoznao tog miša z:(
(miševi su pod plug'n'play kategorisani , bar mislim)

da li u toku same instalacije jeste funkcionisao miš , dok je bio podignut live cd ?
 
Ako ustanoviš da problem nije hardverske prirode, da probamo da nađemo pogrešnu konfiguraciju softvera... Ae ovako:

1. Pogledaj da li komanda
Kod:
lsmod
lista moduo "psmouse" kao učitan. Tj. pastuj izlaz ovde ako ti je lakše.
2. Postoje li uređaji /dev/input/mice i /dev/input/mouseX (gde je X neka cifra)?
3. Imaš li fajl /etc/X11/xorg.conf? Ako ga ima, pastuj ovde da vidimo konfiguraciju.
4. Šta kaže izlaz komande
Kod:
 dpkg-query -l | grep xserver-xorg-input
 
Da li si možda stavio google chrome ?
http://superuser.com/questions/72112/mouse-clicks-suddenly-stopped-working-in-ubuntu
ako ne , kaže na kraju da zbog jednog tastera je stvorilo prob. i ostalim funkcijama miša


Ovde je emulacija miša preko numeričke tastature:
http://library.gnome.org/users/gnome-access-guide/stable/dtconfig-mousekeys.html


Najverovatnije je nešto u vezi x-servera :think: to je noviji desktop i x-server . Koliko je star računar , puno star ili nešto novokupljeno ?
jedino da ga udev podsistem nije prepoznao tog miša z:(
(miševi su pod plug'n'play kategorisani , bar mislim)

da li u toku same instalacije jeste funkcionisao miš , dok je bio podignut live cd ?

da,funkcionisao mis u toku instalacije ali ne preko live cd.
 
Ako ustanoviš da problem nije hardverske prirode, da probamo da nađemo pogrešnu konfiguraciju softvera... Ae ovako:

1. Pogledaj da li komanda
Kod:
lsmod
lista moduo "psmouse" kao učitan. Tj. pastuj izlaz ovde ako ti je lakše.
2. Postoje li uređaji /dev/input/mice i /dev/input/mouseX (gde je X neka cifra)?
3. Imaš li fajl /etc/X11/xorg.conf? Ako ga ima, pastuj ovde da vidimo konfiguraciju.
4. Šta kaže izlaz komande
Kod:
 dpkg-query -l | grep xserver-xorg-input

проверио сам на команду lsmod листа и није учитан psmouse,нема је.
а код dev има input/mice и input/mouseX али неможе да учита.
и исто оно неће излаз команде dpkg,пише неможе да учита фајл.
а за фајл имам etc/X11 али немам xorg.conf.
шта је у питању у мом комп?
 
Moram da kazem da sam probao knoppix 6.2 na nekom starom kompu sa ps/2 misem i da isto tako nije hteo da radi,a kad sam ubacio usb misa on je radio.Imas da kupis za 200-300 din. usb misa,to ce ti resiti problem.Inace problem je do sistema.
 
проверио сам на команду lsmod листа и није учитан psmouse,нема је.
а код dev има input/mice и input/mouseX али неможе да учита.
и исто оно неће излаз команде dpkg,пише неможе да учита фајл.
а за фајл имам etc/X11 али немам xorg.conf.
шта је у питању у мом комп?

:)
Pa ne znam št aje u pitanju, ali ovako nekako...
X se konfiguriše dinamički, oki, to je dovoljno dobro za PS/2 (bar ja nisam nišao na situaciju da nije).
Koji fajl fali za dpkg?! To nema smisla, ne treba onoj komandi fajl. Samo je iskopiraj isto onako. Pretpostavljam da se podvukao neki spejs viška. To nam treba da vidimo jesu li drajveri za miša ili evdev drajver za X instalirani.

Ae probaj da pozoveš iz konzole
Kod:
sudo modprobe psmouse
pa probaj da li radi miš. (Sumnjam da je ovaj drajver ukompajliran u kernel)


@na12: Dobrodošao na Krstaricu (mah mah mah)
 
Друштво,све је сређено око миша!Поново сам скинуо с нета cd Ubuntu 9.10 и поновно инсталација као први пут и ето коначно ради миш!!!И хвала вама свима на савету и помоћи.
:super:




:vatromet:
 

Back
Top