Ubih se od razmisljanja ali nikako da shvatim

KninGrad

Iskusan
Poruka
5.752
Ovako....Kada se so doda u vodu dobije se Na+ i Cl- ions koji su okruzeni sa H2O molekulima.... znaci O su okrenuti prema Na+, a H prema Cl-....sto ima smisla .... medjutim bond (veza ili kako se kaze na srpskom) izmedju Na i Cl treba da bude veoma jak zbog cega je so cvrsta (solid) a ne tecnost ili gas....Kada se dodje do kljucanja (100C)...
Sada dolaze pitanja:

1. Zasto so ne izvetri sa vodom kada ....
2. Zasto se spoj vode sa Na+ i Cl- kida a Na+Cl- formira kada je prvi mnogo jaci od drugog .....
3. Zasto samo voda vetri kada je spoj izmedju vode i Na/Cl mnogo jaci nego NaCl
 
Ovako....Kada se so doda u vodu dobije se Na+ i Cl- ions koji su okruzeni sa H2O molekulima.... znaci O su okrenuti prema Na+, a H prema Cl-....sto ima smisla .... medjutim bond (veza ili kako se kaze na srpskom) izmedju Na i Cl treba da bude veoma jak zbog cega je so cvrsta (solid) a ne tecnost ili gas....Kada se dodje do kljucanja (100C)...
Sada dolaze pitanja:

1. Zasto so ne izvetri sa vodom kada ....
2. Zasto se spoj vode sa Na+ i Cl- kida a Na+Cl- formira kada je prvi mnogo jaci od drugog .....
3. Zasto samo voda vetri kada je spoj izmedju vode i Na/Cl mnogo jaci nego NaCl

Uff sad sam sve razumeo, malo engleski malo srpski z:mrgreen:

Dakle rastvorio si kasicicu kuhinjske soli u u vodi. I resio si da vidis sta ce se desiti.

Prilikom rastvaranja soli u vodi i uopste jonskih jedinjenja dolazi do procesa koji se naziva solvatacija i sad, ne bih bas rekao da se prilikom tog procesa ,,kidaju,, veze izmedju Na i Cl, mislim da to nije u potpunosti tacno, i prilikom okruzivanja Na+ jona i Cl- jona atomima O odnosno H i dalje postoje elektrstaticke sile koje odrzavaju Na+ i Cl- na okupu. Pa se u slucaju gubljenja vode, jonska supstanca vraca u prvobitan oblik.


Na 1. i 2. sam mislim odgovorio ali trece ne kapiram :S
 
Zaboravih da pomenem razaranje kristalne resetke jonskog jedinjenja i hidratisanje katjona ondosno anjona :)

Izvinjavam se na mesanju srpskog i engleskom medjutim dosta ovih izraza nisam koristio vec duze vreme pa ni ne znam tacno kako se nazivaju na srpskom.

Ako su Voda-jon spojevi jaci nego anjon-katjon, kako onda moze da se razbije prvi spoj a da drugi ostane nepromenjen....kako moze Na da privlaci Cl ako su oni razdvojeni sa vodenim molekulima?

Hvala na odgovoru
 
Izvinjavam se na mesanju srpskog i engleskom medjutim dosta ovih izraza nisam koristio vec duze vreme pa ni ne znam tacno kako se nazivaju na srpskom.

Ako su Voda-jon spojevi jaci nego anjon-katjon, kako onda moze da se razbije prvi spoj a da drugi ostane nepromenjen....kako moze Na da privlaci Cl ako su oni razdvojeni sa vodenim molekulima?

Hvala na odgovoru

Hmm pa tesko da je tako nesto izvodljivo kao sto mislim da ti mislis :)

Gle, u sustini veza izmedju Vode i jona je vrlo slabe prirode dosta slabija no sto je to veza izmedju dva atoma u jonskom molekulu, ipak je to jonska veza a ona je najjaca veza od svih, ovo stavise sto povezuje jon i vodu mozemo nazvati samo interakcijom pri cemu nastaju ti tzv hidratisani joni, joni u rastvoru ... Dodise prilikom procesa solvatacije i dolazi do rakidanja veze izmedju jona da bi oni uopste mogli da reaguju...

Sto se energije kristalne resetke tice (U) to je energija koju treba dovesti jonskom jedinjenu da bi se joni potpuno odvojili od kristalne resetke(Sva jonska jedinjenja je imaju tzv jonska kristalna resetka), dok je solvatacija sam proces rastvaranja tj okruzivanja molekula rastvaraca ( u ovom slucaju vode, pa ovaj proces zovem hidratacijom) oko atoma jonskog jedinjenja.
 
Izvinjavam se na mesanju srpskog i engleskom medjutim dosta ovih izraza nisam koristio vec duze vreme pa ni ne znam tacno kako se nazivaju na srpskom.

Ako su Voda-jon spojevi jaci nego anjon-katjon, kako onda moze da se razbije prvi spoj a da drugi ostane nepromenjen....kako moze Na da privlaci Cl ako su oni razdvojeni sa vodenim molekulima?

Hvala na odgovoru

1.Da porazmislimo jos malo, kako mislis da se razbije prvi spoji? Sta smatras pod razbijanjem i koji je to za tebe prvi a koji drugi spoj?
2. Generalno gledano Na ne privlaci Cl jesu razdvojeni vodenim molekulima ali i dalje ima interakcije koja je pretpostavljam isuvise malena da je zanemarljive vrednosti, ali mislim da mora da postoji nekakve interakcije pa makar i te minimalne.
 
Hmm pa tesko da je tako nesto izvodljivo kao sto mislim da ti mislis :)

Gle, u sustini veza izmedju Vode i jona je vrlo slabe prirode dosta slabija no sto je to veza izmedju dva atoma u jonskom molekulu, ipak je to jonska veza a ona je najjaca veza od svih, ovo stavise sto povezuje jon i vodu mozemo nazvati samo interakcijom pri cemu nastaju ti tzv hidratisani joni, joni u rastvoru ... Dodise prilikom procesa solvatacije i dolazi do rakidanja veze izmedju jona da bi oni uopste mogli da reaguju...

Sto se energije kristalne resetke tice (U) to je energija koju treba dovesti jonskom jedinjenu da bi se joni potpuno odvojili od kristalne resetke(Sva jonska jedinjenja je imaju tzv jonska kristalna resetka), dok je solvatacija sam proces rastvaranja tj okruzivanja molekula rastvaraca ( u ovom slucaju vode, pa ovaj proces zovem hidratacijom) oko atoma jonskog jedinjenja.

Ali kako onda voda (voda - jon) rastavi jon-jon spoj ako ona po definiciji treba da bude dosta slabija od jon-jon spoja.

Ako voda rastavi jon-jon spoj to treba da znaci da je novo nastali spoj (voda-jon) jaci od jon-jon spoja. Samim tim kako dodavanjem energije mi unistavamo taj jaci spoj (voda-jon), a slabiji spoj se sam obnavlja.

To mi je tesko da shvatim...
 
2. Zasto se spoj vode sa Na+ i Cl- kida a Na+Cl- formira kada je prvi mnogo jaci od drugog .....

Ne zaboravi da se formira gomila veza između vode i oba jona, u zamenu za jedno jonsko poklapanje. Dakle, iako je veza između pojedinačnog molekula vode i jona Na[SUP]+[/SUP] ili Cl[SUP]-[/SUP] slabija nego direktna jonska veza unutar NaCl kristala, ukupna količina energije svih molekula koji hidriraju (hydrate) pojedinačni jon soli je daleko veća.

Slika vredi hiljadu reči, kažu.

7349-004-BD10F8E1.gif


1. Zasto so ne izvetri sa vodom kada ....
3. Zasto samo voda vetri kada je spoj izmedju vode i Na/Cl mnogo jaci nego NaCl

Razmisli ovako: ti unosiš energiju u vodu, povećavajući tako snagu i brzinu vibracija pojedinačnih molekula.

Da bi izbacio jedan molekul vode iz rastvora, moraš da pokidaš prosečno (ako se dobro sećam) tri vodonične veze. Da bi izbacio Na[SUP]+[/SUP] ili Cl[SUP]-[/SUP] iz rastvora, morao bi da pokidaš mnogo više mnogo jačih interakcija (i moraš da rasturiš kavez vodoničnih veza oko jona), za šta ti treba mnogo veća temperatura.
 
Znaci samo da potvrdim ..... Kada se dodaje energija (greje) u sistem, vodeni molekuli koji okruzuju jon ubrzavaju svoje kretanje i "isparavaju" (manje energije da rastavi pojedinacne spojeve) a nakon tog molekuli koji ostaju oko jona nemaju dovoljno energije da zadrze jon (koji od pocetka ima malo privlacnosti sa drugim jonom i koja se povecava nakon sto molekuli vode isparavaju tj odlaze od jona) koji se vraca nazad i spaja sa drugim jonom.....

jel ovo ima smisla?

hvala, i izvini ako sam naporan
 
Poslednja izmena:
Znaci samo da potvrdim ..... Kada se dodaje energija (greje) u sistem, vodeni molekuli koji okruzuju jon ubrzavaju svoje kretanje i "isparavaju" (manje energije da rastavi pojedinacne spojeve) a nakon tog molekuli koji ostaju oko jona nemaju dovoljno energije da zadrze jon koji se vraca nazad i spaja sa drugim jonom.....

Nije mi baš jasno šta pitaš, ali čini mi se da pitaš povodom rekristalizacije soli tokom isparavanja slane vode.

U kom slučaju, da, otprilike tako kao što si opisao. Energija oslobođena formiranjem veze između Na[SUP]+[/SUP] i Cl[SUP]-[/SUP] jona je veća nego energija koja se oslobodi usled formiranja veze između Na[SUP]+[/SUP] i vode ili Cl[SUP]-[/SUP] i vode.

Otud, NaCl se neće rastvoriti osim ako nema dovoljno molekula vode koji će svojim pojedinačnim jonskim interakcijama (kvazivodoničnim vezama, ne sećam se koji je tačno izraz i opis ovde) da ukupno budu snažniji od ove jonske veze.

Ako broj molekula vode postane nedovoljan, jonska privlačnost Na i Cl ponovo postaje jača, i počinje ponovno formiranje kristala.

Ne zaboravi da stvaranje veza uvek oslobađa energiju, a da uvek moraš da uložiš energiju u kidanje veze - svake, od vodonične do jonske.
 
Izvinite sto ovako upadam... ali...sta vam tacno predstavlja voda jon?
ne razumem bas najbolje...
kada reaguju HCl i NaOH dobijemo NaCl i H2O... mislim da reakcija kao takva ne moze da se izvede u suprotnom smeru... ali, cini mi se da pricate o rastvorljivosti i da se vrsi disocijacija molekula natrijum-hlorida na pozitivne i negativne jone u prisustvu molekula vode... a, kada vrsimo destilaciju slane vode isparava voda i obnavljaju se veze izmedju katjona i anjona... tako opet dobijamo so i vodu... naravno, rastvorljivost je bolja pri zagrevanju...
nesto sam i ponovila sto ste vec napisali, i molim vas da me ispravite ako sam negde napravila neku gresku... i mene su uvek bunile ovakve stvari... :))))
 
Izvinite sto ovako upadam... ali...sta vam tacno predstavlja voda jon?
ne razumem bas najbolje...
kada reaguju HCl i NaOH dobijemo NaCl i H2O... mislim da reakcija kao takva ne moze da se izvede u suprotnom smeru... ali, cini mi se da pricate o rastvorljivosti i da se vrsi disocijacija molekula natrijum-hlorida na pozitivne i negativne jone u prisustvu molekula vode... a, kada vrsimo destilaciju slane vode isparava voda i obnavljaju se veze izmedju katjona i anjona... tako opet dobijamo so i vodu... naravno, rastvorljivost je bolja pri zagrevanju...
nesto sam i ponovila sto ste vec napisali, i molim vas da me ispravite ako sam negde napravila neku gresku... i mene su uvek bunile ovakve stvari... :))))

Hmm :think:

Da ne mislis hidronijum jon ?

Ali ne vidim poentu price ako je hidronijum jon :hahaha:

Voda jon, na sta tacno mislis?

Zapravo moguce je izvesti reakciju NaCl + H[SUB]2[/SUB]O suprotnom smeru i to je proces hidrolize reakcija suprotna reakciji neutralizacije.
 
Hmm :think:

Da ne mislis hidronijum jon ?

Ali ne vidim poentu price ako je hidronijum jon :hahaha:

Voda jon, na sta tacno mislis?

Zapravo moguce je izvesti reakciju NaCl + H[SUB]2[/SUB]O suprotnom smeru i to je proces hidrolize reakcija suprotna reakciji neutralizacije.

jao, da... zaboravila sam na hidrolizu... izgleda da treba da se vratim knjizi... :dash:
ne znam, gore sam negde procitala voda jon, mozda sam nesto pogresila...
 

Back
Top