Zabranjena Srpska Nova Godina

Koga briga ko sta hoce da usvoji,meni ce uvek Bozic biti 7 janura,a 14 Januara pravoslavna nova godina (Mali Bozic) i to ne moze niko da promeni ni crkva ni drzava!Ko sam ja da menjam tradiciju koja traje stotinama godina i sta bi predstavljalo moje povinavanju nego izdaju samog sebe i onog sto sam,a oni koji su spremni to da urade i nisu ljudi!
 
Poslednja izmena:
Narod je tada bio i spreman za promene.

I sto bi se trebalo prisvojiti. Pa Kraljevina Jugoslavija je vec imala novi. Trebala i crkva da ga usvoji. Sto srbi danas zive za novim. I njemu sve zivo prilagode.

Pitanje za tebe

Kog datuma si rodjen

Kad ti je slava

Kad slavis bozic.

А због чега би га црква требала усвојити?
То је део неке наше традиције (да не залазимо да ли јем паметна или глупа) баш као што и енглези воше погрешном страном пута...а и настале су у слично време.
да ли си верник?



Славим славу 6 децембра по старом (19. по новом)
рођендан не славим....оматорило се
Божић 25 децембра по старом (7. јануара по новом)
 
Narod je tada bio i spreman za promene.

I sto bi se trebalo prisvojiti. Pa Kraljevina Jugoslavija je vec imala novi. Trebala i crkva da ga usvoji. Sto srbi danas zive za novim. I njemu sve zivo prilagode.

Pitanje za tebe

Kog datuma si rodjen

Kad ti je slava

Kad slavis bozic.

Не могу да верујем да си толико глуп ДА НЕ РАЗУМЕШ КОЈИ ЈЕ СУШТИНСКИ ПРОБЛЕМ У ВЕЗИ КАЛЕНДАРА :

1. Vaskrs se slavi posle prolećne ravnodnevice,

2. zatim hrišćani ne slave Vaskrs kada i judeji svoju Pashu (14. nisan),

3. Vaskrsenje Hristovo se slavi posle punog meseca i

4. uvek u nedelju.

Novim gregorijanskim kalendarom je narušeno ovo pravilo Vaseljenskog sabora, kao i molitveno jedinstvo Pravoslavne crkve.
 
А због чега би га црква требала усвојити?
То је део неке наше традиције (да не залазимо да ли јем паметна или глупа) баш као што и енглези воше погрешном страном пута...а и настале су у слично време.
да ли си верник?



Славим славу 6 децембра по старом (19. по новом)
рођендан не славим....оматорило се
Божић 25 децембра по старом (7. јануара по новом)


Tradicija nema veze na datum na kom se slavi vec na obicaje.

Nekad su i katolici slavili po julianskom, pa su promenili. Kad su videli da njihov kalendar i tok prirode se ne uklaplanju. Kad je bozic usvojen, tri dana pre bozica je bila najduza noc. Simbolika je bila jasna isus svetlo dolazi opet na ovaj svet. Danas je bozic kod nas 17 dana od najduze noci 21 decembra. Sta je za tradicijom za simbolikom da za bozicem dani budu duzi. Svetlost opet dolazi.
 
Не могу да верујем да си толико глуп ДА НЕ РАЗУМЕШ КОЈИ ЈЕ СУШТИНСКИ ПРОБЛЕМ У ВЕЗИ КАЛЕНДАРА :

1. Vaskrs se slavi posle prolećne ravnodnevice,

2. zatim hrišćani ne slave Vaskrs kada i judeji svoju Pashu (14. nisan),

3. Vaskrsenje Hristovo se slavi posle punog meseca i

4. uvek u nedelju.

Novim gregorijanskim kalendarom je narušeno ovo pravilo Vaseljenskog sabora, kao i molitveno jedinstvo Pravoslavne crkve.

To zam i sve znao i bez tebe.

Vaskrs i nije vezan za kalendar. Za nekoliko hiljadu godina cemo slaviti i vaskrs i bozic u aprilu ili martu:zskace:
 
Tradicija nema veze na datum na kom se slavi vec na obicaje.

Nekad su i katolici slavili po julianskom, pa su promenili. Kad su videli da njihov kalendar i tok prirode se ne uklaplanju. Kad je bozic usvojen, tri dana pre bozica je bila najduza noc. Simbolika je bila jasna isus svetlo dolazi opet na ovaj svet. Danas je bozic kod nas 17 dana od najduze noci 21 decembra. Sta je za tradicijom za simbolikom da za bozicem dani budu duzi. Svetlost opet dolazi.

Али ти обичаји се "славе" по неком календару....верски по верском који је јулијански.
Наша црква је одабрала да стари календар и то је искључиво ставр цркве који никога не обавезује...ствар слободног избора.

Него, да ли си ти верник када ти толико смета стари календар који примењује СПЦ?
 
Poslednja izmena:
Али ти обичаји се "славе" по неком календару....верски по верском који је јулијански.
Наша црква је одабрала да стари календар и то је искључиво ставр цркве који никога не обавезује...ствар слободног избора.

Него, да ли си ти верник када ти толико смета стари календар који примењује СПЦ?
А има ли заправо календар везе с осећањем вере?

Или је, у ствари, и то сасвим индивидуално?

:snesko5:
 
z:hm: Jeste, super tekstz:hm:Progooglaj malo bolje, pa ces da vidis da sam u pravu. Koriste Milankovicev kalendar, to je opstepoznata stvar.

А је л' теби јасно да сам ја цитирао професора Богословског факултета који се бави проблемом календара - а да ти упућујеш на писања "курти и мурти" ???z:((

ЛАЖ ЈЕ ДА КОРИСТЕ МИЛАНКОВИЋЕВ КАЛЕНДАР........Л А Ж !!!!!!!!!
 
А има ли заправо календар везе с осећањем вере?

Или је, у ствари, и то сасвим индивидуално?

:snesko5:

Са осећајем вере можда нема, али је временом календар постао нека врста осећаја припадности, врста неког обележја, аутентичности....и то треба поштовати.
 
Али ти обичаји се "славе" по неком календару....верски по верском који је јулијански.
Наша црква је одабрала да стари календар и то је искључиво ставр цркве који никога не обавезује...ствар слободног избора.

Него, да ли си ти верник када ти толико смета стари календар који примењује СПЦ?

Ne smeta mi kalendar. Smetaju mi ljudi koji od kalendara pravu versko pitanje.


Da sam za novi svakako. Ali slavim i ja bozic kao i svi drugi i to ce se tek promeniti kad SPC kalendar promeni. I taj stari kalendar vise nije u svesti srpkog naroda. Svakako u godini 2100, necu doziveti, ali mislim da cu nasi slaviti dalje 7 januara bozic kako je tradicija.
 
Ne smeta mi kalendar. Smetaju mi ljudi koji od kalendara pravu versko pitanje.


Da sam za novi svakako. Ali slavim i ja bozic kao i svi drugi i to ce se tek promeniti kad SPC kalendar promeni. I taj stari kalendar vise nije u svesti srpkog naroda. Svakako u godini 2100, necu doziveti, ali mislim da cu nasi slaviti dalje 7 januara bozic kako je tradicija.

традицију треба поштовати без обзира на тачност календара.
 
традицију треба поштовати без обзира на тачност календара.

Kako ja znam srbi u srednjem veku su koristili vizantinski kalendar koji je opet drugaci od julianskog. Julianskog kalendara je tek Petar veliki kao prvi pravoslavni vladar usvojijo. I posle ursa tek ostali pravoslavci. Julianski kalendar nije srpska tradicija.
 
Kako ja znam srbi u srednjem veku su koristili vizantinski kalendar koji je opet drugaci od julianskog. Julianskog kalendara je tek Petar veliki kao prvi pravoslavni vladar usvojijo. I posle ursa tek ostali pravoslavci. Julianski kalendar nije srpska tradicija.
До 1913 године (нисам 100% сигуран) све цркве су користиле јулијански календар.
Већина цркава је тада прихватила грегоријански а СПЦ и још 2-3 цркве су остале верне старом календару...то је нешто што је за нас особено последњих стотинак година и то не треба мењати.
него, по трећи пут те питам, Да ли си ти верник?
 
Свим Србима мухамеданске невере желим Срећну Нову Годину!

Sijaset rahatluka na ovom dunjaluku.
Da sućuraš Alahu na berićetu, da te dragi Alah čuva od šejtana, nalet ga bilo u džehenemu.
Da svaki hastaluk i svi hećimi budu daleko od tvog vilajeta.
Da te svi kijameti zaobiđu .
Hairli ti Srpska Nova Godina
 
До 1913 године (нисам 100% сигуран) све цркве су користиле јулијански календар.
Већина цркава је тада прихватила грегоријански а СПЦ и још 2-3 цркве су остале верне старом календару...то је нешто што је за нас особено последњих стотинак година и то не треба мењати.
него, по трећи пут те питам, Да ли си ти верник?

Jesam, i sta to ima veze za temom.

Vernik ili ne vernik. Da svi imaju isto mislenje kao ti onda bi mi jos ziveli na drvetu.

Kad je kalendar ocigledno pogresno ga onda treba menjati. Ko sto su nasi preci primili hrscanstvo, onda nekad julianski i sad treba novojulianski, gregorianski ili milankovic kalendar kako god.

Da su nasi preci tako mislili kao ti jos bi molili se nekvim drvetima.

Grci i Bugari nisu izdali svoju tradiciju. Nebi nista ni ja imao protiv starog kalendara da tvoji srbi vernici u sred posta se ne napiju i najedu ko soke uoci nove godine. Nebi nista imao protiv toga ako bi srbi rekli da i oni slave 24 Decembra.

Ali to ne rade kazu kako je pravi bozic 7 januara i svaki put se kazem e boze sto si me rodijo kao pripadnik tako sicofrenickog naroda.
 
Poslednja izmena:
Jesam, i sta to ima veze za temom.

Vernik ili ne vernik. Da svi imaju isto mislenje kao ti onda bi mi jos ziveli na drvetu.

Kad je kalendar ocigledno pogresno ga onda treba menjati. Ko sto su nasi preci primili hrscanstvo, onda nekad julianski i sad treba novojulianski, gregorianski ili milankovic kalendar kako god.

Da su nasi preci tako mislili kao ti jos bi molili se nekvim drvetima.

Ostrouman si neverovatno.

Ja bih jos dodao da su majmuni sa grane svi koji nisu prihvatili gregorijanski kalendar jos pre cetiri veka. Sreca je sto ima naprednih ljudi poput tebe tako da ipak nisu bas svi Srbi orangutani.
 
Jesam, i sta to ima veze za temom.

Vernik ili ne vernik. Da svi imaju isto mislenje kao ti onda bi mi jos ziveli na drvetu.

Kad je kalendar ocigledno pogresno ga onda treba menjati. Ko sto su nasi preci primili hrscanstvo, onda nekad julianski i sad treba novojulianski, gregorianski ili milankovic kalendar kako god.

Da su nasi preci tako mislili kao ti jos bi molili se nekvim drvetima.

Grci i Bugari nisu izdali svoju tradiciju. Nebi nista ni ja imao protiv starog kalendara da tvoji srbi vernici u sred posta se ne napiju i najedu ko soke uoci nove godine. Nebi nista imao protiv toga ako bi srbi rekli da i oni slave 24 Decembra.

Ali to ne rade kazu kako je pravi bozic 7 januara i svaki put se kazem e boze sto si me rodijo kao pripadnik tako sicofrenickog naroda.

Има велике везе.........у 99% случајева атеистима смета јулијански календар, верници га поштују и никога не терају да то чини заједно са њима.
Коме се не свиђа, нека пређе у неку другу цркву или верску заједницу, јер СПЦ и верници СПЦ и даље поштују стари, јулијански календар и то је постала традиција и особеност српског народа баш као што и енглези већ стотинак година истрајавају на вожњи контра страном пута.....Коме се не свиђа - нека не слави али нека не смета онима којима је то прихватљиво.
 
Jesam, i sta to ima veze za temom.

Vernik ili ne vernik. Da svi imaju isto mislenje kao ti onda bi mi jos ziveli na drvetu.

Kad je kalendar ocigledno pogresno ga onda treba menjati. Ko sto su nasi preci primili hrscanstvo, onda nekad julianski i sad treba novojulianski, gregorianski ili milankovic kalendar kako god.

Da su nasi preci tako mislili kao ti jos bi molili se nekvim drvetima.

Grci i Bugari nisu izdali svoju tradiciju. Nebi nista ni ja imao protiv starog kalendara da tvoji srbi vernici u sred posta se ne napiju i najedu ko soke uoci nove godine. Nebi nista imao protiv toga ako bi srbi rekli da i oni slave 24 Decembra.

Ali to ne rade kazu kako je pravi bozic 7 januara i svaki put se kazem e boze sto si me rodijo kao pripadnik tako sicofrenickog naroda.

Или не знаш довољно, или ниси упознат, или си врло покварен. Пре свега треба да знаш ДА СУ И ГРЦИ И БУГАРИ САМИ СЕБИ НАПРАВИЛИ ВЕЛИКИ РАСКОЛ У ЦРКВИ НА СТАРОКАЛЕНДАРЦЕ И НОВОКАЛЕНДАРЦЕ А И ТИ БИ ИЗГЛЕДА ИСТО ВОЛЕО ДА И У СПЦ ДОЂЕ ДО РАСКОЛА...z:((

A pošto vidim da slabo vladas srpskim jezikom a verovatno i ćirilićnim pismom evo i latinicom:

Ili ne znaš dovoljno, ili nisi upoznat, ili si vrlo pokvaren. Pre svega treba da znaš DA SU GRCI I BUGARI SAMI SEBI NAPRAVILI VELIKI RASKOL U CRKVI NA STAROKALENDARCE I NOVOKALENDARCE A I TI BI IZGLEDA ISTO VOLEO DA I U SPC DOĐE DO RASKOLA...
 
Poslednja izmena:

Back
Top