Zrtvovanje

Uh procitah celu temu...koliko god zelela da primenim Bibliju na danasnji momenat ne mogu sto ne znaci da ona nema svoju vrednost, pre svega kao filozofsko delo i istorijsko jer je uticala na citav civilizacijski tok...Ja intimno nju dozivljavam ne kao Boziju knjigu vec kao spisak normi ljudskog ponasanja. Sasvim je irelevantno da li su postojali Kain, Avelj, Isus, Sara...svaka prica o njima ima pouku o ponasanju kao i cilj koji se ogleda u zastrasivanju obicnog coveka od kazne ukoliko se ne pridrzava propisanih normi. Razmatram je kao zakon u pricama...putem razlicitih prica je lakse preneti poruku, uticati na coveka da postuje kanone, crkvu, ne cini stetu drugome...da ogranici covekovu slobodu i omoguci vlast crkve...
 
Uh procitah celu temu...koliko god zelela da primenim Bibliju na danasnji momenat ne mogu sto ne znaci da ona nema svoju vrednost, pre svega kao filozofsko delo i istorijsko jer je uticala na citav civilizacijski tok...Ja intimno nju dozivljavam ne kao Boziju knjigu vec kao spisak normi ljudskog ponasanja. Sasvim je irelevantno da li su postojali Kain, Avelj, Isus, Sara...svaka prica o njima ima pouku o ponasanju kao i cilj koji se ogleda u zastrasivanju obicnog coveka od kazne ukoliko se ne pridrzava propisanih normi. Razmatram je kao zakon u pricama...putem razlicitih prica je lakse preneti poruku, uticati na coveka da postuje kanone, crkvu, ne cini stetu drugome...da ogranici covekovu slobodu i omoguci vlast crkve...

Pitanje je kakvu zaista vrednost ima Biblija i kakve to pouke daje, ili bar neki njeni delovi..Tebi je irelevantno da li su likovi iz nje zaista postojali, ali je relevantno za one koji se slepo drze onog sto pise u njoj..Ali razumem kako ti gledas na nju i vrlo je interesantno ovo poslednje, da li Biblija ogranicava covekovu slobodu?da li hriscani(ili pak jevreji)misle da ona ogranicava njihovu slobodu?z:poz:
 
Men'se cini nisu tu ciste rabote.Stalno vicu Isus umro za nas,Isus umro za nas....
A vamo on ziv i zdrav.
Mozda ovo pomogne:
slide_3512_49623_large.jpg
 
Uh procitah celu temu...koliko god zelela da primenim Bibliju na danasnji momenat ne mogu sto ne znaci da ona nema svoju vrednost, pre svega kao filozofsko delo i istorijsko jer je uticala na citav civilizacijski tok...Ja intimno nju dozivljavam ne kao Boziju knjigu vec kao spisak normi ljudskog ponasanja. Sasvim je irelevantno da li su postojali Kain, Avelj, Isus, Sara...svaka prica o njima ima pouku o ponasanju kao i cilj koji se ogleda u zastrasivanju obicnog coveka od kazne ukoliko se ne pridrzava propisanih normi. Razmatram je kao zakon u pricama...putem razlicitih prica je lakse preneti poruku, uticati na coveka da postuje kanone, crkvu, ne cini stetu drugome...da ogranici covekovu slobodu i omoguci vlast crkve...

Uzmi Bibliju i nađi Druga Samuilova 13:10-14 i reci mi koja je pouka iz navedene priče.
 
Za spas od grehova.

Pa ovo nije odgovor ni na prvo pitanje, ali evo novih:
-da li to znači da je Isus znao da ćeš da zgrešiš pa te unapred spašava;
-ili ti znaš da te spašava pa možeš da grešiš?

Ali mene više interesuje odgovor na pitanje:
Kakvo je to žrtvovanje za spas čovečanstva ako je Isus uhapšen zbog bogohuljenja, suđeno mu je od strane sveštenika (seti se Kajafe) i na kraju je osuđen, a na stratištu izgubljeno uzvikuje "Bože, Bože, zašto me ostavi?".
 
Ispit vere za Avrama i predslika prinosenja zrtve Bozjeg sina Isusa hrista..

Bog je znao Avramovu Veru i zato ga je nazvao bozjim prijateljem...

on je primer vere...

takodje znamo da on nije prineo svog sina na zrtvu nego ovna

trebalo je da Bog vidi spremnost... VERU sto je Avram i i pokazao...

takodje sve je to predslika onoga sto je moralo da se desi

zrtvovanje Bozjeg sina

jer je to deo Bozje namere

:zpozdrav:
Prvo, u Starom Zavetu nigde nemaš jasnog pomena Isusa, te Božije žrtve sopstvenog sina, već je priča vezana isključivo za strahopoštovanje i slepu poslušnost. Opet je to neka nenapisana priča koja se čita između napisanih redova.

Drugo, kakva je to Božija namera koja je morala da uključi kušanje Avrama i žrtvovanje Isusa? Šta je time Bog dobio? Zar svoju nameru nije mogao da ostvari na manje nasilan način? Da li su to nasilje i ljubav sinonimi, kad bez nasilja nema ni ljubavi?
 
Za spas od grehova.
Ovo često čujem.
Bog je zbog potrebe da oprosti čovečanstvu grehove poslao svog sina da ga žrtvuje, i on je na taj način kroz tu žrtvu pokazao svetu da ga voli.
Inače, da nije poslao svog sina da ga žrtvuje, Bog ne bi mogao da oprosti grehe ljudima....

Ne znam, ali meni sve ovo deluje lečka konfuzno.
 
Ovo često čujem.
Bog je zbog potrebe da oprosti čovečanstvu grehove poslao svog sina da ga žrtvuje, i on je na taj način kroz tu žrtvu pokazao svetu da ga voli.
Inače, da nije poslao svog sina da ga žrtvuje, Bog ne bi mogao da oprosti grehe ljudima....

Ne znam, ali meni sve ovo deluje lečka konfuzno.

Mozda i deluje, ali nismo mi tu da prosudjujemo o Bozjim namerama.:zpozdrav:
 
Kome je Avram dokazao veru?
Sebi, jer sam nije znao koliko veruje?
Bogu, kažeš ti, nije imao potrebe da dokazuje, jer je Bog znao njegovu veru.
Kome onda?

Hvala, ovo je moje pitanje i bilo.
Bice da je to Bog uradio zbog Avrama da bi njemu samom bilo jasno koliko veruje...
z:poz:
 
Ovo često čujem.
Bog je zbog potrebe da oprosti čovečanstvu grehove poslao svog sina da ga žrtvuje, i on je na taj način kroz tu žrtvu pokazao svetu da ga voli.
Inače, da nije poslao svog sina da ga žrtvuje, Bog ne bi mogao da oprosti grehe ljudima....

Ne znam, ali meni sve ovo deluje lečka konfuzno.

Sta bi bilo da nije zrtvovan i Isus, kako bismo onda znali koliko nas Bog voli...
 
Ovo često čujem.
Bog je zbog potrebe da oprosti čovečanstvu grehove poslao svog sina da ga žrtvuje, i on je na taj način kroz tu žrtvu pokazao svetu da ga voli.
Inače, da nije poslao svog sina da ga žrtvuje, Bog ne bi mogao da oprosti grehe ljudima....

Ne znam, ali meni sve ovo deluje lečka konfuzno.

Ne'am pojma zasto, kad je sve logicno. z:lol:
 
Da li to znaci da i mi treba njega da volimo vise od svakog coveka na zemlji?

A oni koji ga malo manje vole...njih ce i on malo manje voleti?

Upravo tako...
Po mnogima i nije bitno da Ga volimo, vec samo da verujemo..vidis i sama da mi niko ne odgovori u cemu se ogleda ljubav prema Bogu...
 
Upravo tako...
Po mnogima i nije bitno da Ga volimo, vec samo da verujemo..vidis i sama da mi niko ne odgovori u cemu se ogleda ljubav prema Bogu...

Po nekima u žrtvovanju sopstvene dece, ako bi On to zahtevao... jel to ljubav prema Njemu, ili nešto drugo?

Imam i ja pitanje za tebe:
U čemu se ogleda ljubav Boga prema stadu?
Svi su sretni, vedri, veseli, rumeni, prosperiraju u svim oblastima društva?
Ili je stvar u trpljenju i Obećanoj Zemlji?
 
Po nekima u žrtvovanju sopstvene dece, ako bi On to zahtevao... jel to ljubav prema Njemu, ili nešto drugo?

Imam i ja pitanje za tebe:
U čemu se ogleda ljubav Boga prema stadu?
Svi su sretni, vedri, veseli, rumeni, prosperiraju u svim oblastima društva?
Ili je stvar u trpljenju i Obećanoj Zemlji?

Ja ne smatram da Mu ljubav trebamo pokazivati zrtvovanjem poput Avramovog...zato sam i postavila temu da cujem sta ostali misle..
Ja nisam upoznala nijednog vernika koji ce reci da trpi radi obecane zemlje.
 
Ja ne smatram da Mu ljubav trebamo pokazivati zrtvovanjem poput Avramovog...zato sam i postavila temu da cujem sta ostali misle..
Ja nisam upoznala nijednog vernika koji ce reci da trpi radi obecane zemlje.

Pitaj picolo, recimo... ona smatra.
Pa naravno da neće reći. :mrgreen:

JA smatram da Boga nema.
JA znam da budala ima.
 

Back
Top