POMOC OKO MATURSKOG! PLS!! :)

Marko023

Početnik
Poruka
3
Evo ovako,tema je Atinska demokratija. Pa ako mozete samo da mi kazete teze kako i sta da pisem,profesor je malo zabunjen i nije nam dao ni literaturu ni nista,niti mi je rekao sta da pisem samo mi je dao temu :S Pa ako mozete samo teze sta da pisem,zaista bi mi pomoglo,jer do nove godine hocu da napisem pa posle da iskucam i miran sam :)
Mooolim vas samo teze sta da pisem,5 6 teza da po njima imenujem pasuse i to je to :)
Hvala unapred!!!
 
Imaš ponešto u ovim knjigama: (nisu cele knjige o tome, ali ima po par poglavlja)

Robert Dal, "Demokratija i njeni kritičari"
Ros Harison, "Demokratija"

a ako te ne mrzi imaš i Aristotelov "Ustav atinski" (to je sasvim mala knjižica, samo je stil malo arhaičan pa je možda teže za čitanje).

O ustanovama atinske demokratije imaš recimo ovde (mada nisam sigurna da ti je ovo baš validan izvor za maturski, ali ako ništa drugo da stekneš predstavu)

Meni bi bilo logično da počneš od istorijskog konteksta (pretpostavljam da istorijske podatke možeš da povadiš iz udžbenika za prvi srednje, ili iz bilo koje istorije starog veka) - kada demokratija nastaje tj. u kakvim istorijskim okolnostima, šta je bilo pre, šta je bilo posle. Onda ideš recimo ovako: nastanak demokratije u Atini (Solon, Klisten), demokratske ustanove i funkcionisanje demokratije, pa recimo "zlatno doba" (Perikle) i na kraju propast demokratije u Atini. I "Uvod" na početku (ovde možeš da ubaciš i istorijski kontekst) i "Zaključak" na kraju, i spisak literature.
 

Back
Top