Danas je svecan dan

Znači problem je postavljač, a ne postavljeno?

Dakle, da je došao Tihi i rekao da je danas svečan dan povodom proglašenja Statuta niti bi napisano bilo provokacija, niti on provokant?

E pa vidiš, ja čitam šta piše, pa tek onda ko piše. Puno se bolje shvati napisano nego kad je proces obrnut.

Ali, nije dosao Tihi i postavio temu, ne moze - sta bi bilo-kad bi bilo:roll:

Mada, ovde sve moze, samo da se ne vredja institucija Predsednika (vidim da je to sada strogo zabranjeno), Srbe moze vredjati ko zeli i kako zeli, a sto se tice citanja STA pise, ne bih rekla, jer, sam si pomenuo Tihog...
 
Tačno, ali uprkos tome demonstriraju kako interes može da utiče na normalno odlučivanje.
Katalonija i Škotska predstavljaju jedne od najrazvijenijih teritorija u Evropi. Niko to ne bi doveo u opasnost radi nezavisnosti koja ne donosi ništa opipljivo u današnjoj Evropi.

Sa druge strane, imaš modele regionalne podeljenosti u Nemačkoj ili Austriji. Njihove republike imaju visoke doze autonomije, sa sposobnošću zakonodavstva, sopstvenim finansijama i administracijom.

Nisam siguran.Među Kataloncima i među Škotima postoji rasprostranjeno nacionalističko-separatističko raspoloženja koja će vremenom dovesti do secesije.Neke najave već postoje.

Nemačke pokrajine su u stvari bivše države ujedinjene u 19 veku.Malo je poznato da je nemstvo politički pokret koji je okupio ,više ne naročito srodnih etničkih zajednica,nešto kao jugoslovenstvo.Kapitalizam i zajednički književni jezik su te razlike donekle učinili manje izraženim ali one i dalje postoje.Vrlo razvijena ekonomija čini te pokrajine održivim.
Slično je i sa Italijanima.
 
Poslednja izmena:
Petak, 17. jul 2009, 18:41 -> 18:44
Saradnja Srbije i pokrajine Baden-Virtemberg

Potpisan Protokol o saradnji Srbije i nemačke pokrajine Baden-Virtemberg u oblasti bezbednosti, ekonomije, prosvete, turizma i kulture.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Jel i ovo protiv ustaFno ? :eek:

Mali detalj :mrgreen:


Sa svojih 10,7 miliona stanovnika, pokrajina Baden-Virtemberg izvozi više nego Španija, koja ima šest puta više stanovnika"
Sa svojih 10,7 miliona stanovnika ,pa to je upravo argument protivnika autonomije Vojvodine.
 
Nisam siguran.Među Kataloncima i među Škotima postoji rasprostranjeno nacionalističko-separatističko raspoloženja koja će vremenom dovesti do secesije.Neke najave već postoje.

Nemačke pokrajine su u stvari bivše države ujedinjene u 19 veku.Malo je poznato da je nemstvo politički pokret koji je okupio ,više ne naročito srodnih etničkih zajednica,nešto kao jugoslovenstvo.Kapitalizam i zajednički književni jezik je te razlike donekle učinio manje izraženim ali one i dalje postoje.Vrlo razvijena ekonomija čini te pokrajine održivim.
Slično je i sa Italijanima.

U Kataloniji i Škotskoj uprkos jake nacionalističke svesti postoji i svest interesa, koja neće dovesti do soparacije ukoliko to ne bude u apsolutnom interesu regija.

Poznati su mi principi nemačkog i italijanskog nacionalizma koji su ujedinili uglavnom fonetski slične narode u jednu naciju. Ja štaviše smatram, da se jugoslovenstvo desilo nekih sto godina ranije sada ne bismo razlikovali Srbe i Hrvate kao dva nacije, već kao naseljenike dva povezana podneblja iste nacije. No sada za to nije ni mesto ni vreme.

E sada, pošto imamo primere daleke Katalonije i Škotske i dosta bližeg Kosova, možemo da istražimo šta to regije drži u jednoj državi, a šta ih iz nje tera. Ovakva analiza bi bila krajnje korisna, jer ne vidim da smo bilo šta naučili iz raspada Jugoslavije i proglašenja nezavisnosti Kosova.
Treba bez demagogije uvideti i definisati interese Vojvodine, ostatka Srbije i zajedničke interese da bi svi profitirali i da se ne bi stvorili uslovi koji su Kosovo oterali u "ilegalu", od koje ne može profitirati ni Srbija, a ponajmanje Kosovo. Nakon toga taj model iskoristiti na druge regione Srbije koji su već na ovaj ili onaj način definisani ili će tek biti.

Ono što je, ipak, najbitnije je hladna glava i razumno postupanje. Nikada buka nikoga nije smirila.
 
E sada, pošto imamo primere daleke Katalonije i Škotske i dosta bližeg Kosova, možemo da istražimo šta to regije drži u jednoj državi, a šta ih iz nje tera. Ovakva analiza bi bila krajnje korisna, jer ne vidim da smo bilo šta naučili iz raspada Jugoslavije i proglašenja nezavisnosti Kosova. .

Jel Ti misliš da bi mi to trebalo da učinimo ovde na forumu.Ako tako misliš ,aj zdravo.
 
U Kataloniji i Škotskoj uprkos jake nacionalističke svesti postoji i svest interesa, koja neće dovesti do soparacije ukoliko to ne bude u apsolutnom interesu regija.

Poznati su mi principi nemačkog i italijanskog nacionalizma koji su ujedinili uglavnom fonetski slične narode u jednu naciju. Ja štaviše smatram, da se jugoslovenstvo desilo nekih sto godina ranije sada ne bismo razlikovali Srbe i Hrvate kao dva nacije, već kao naseljenike dva povezana podneblja iste nacije. No sada za to nije ni mesto ni vreme.

E sada, pošto imamo primere daleke Katalonije i Škotske i dosta bližeg Kosova, možemo da istražimo šta to regije drži u jednoj državi, a šta ih iz nje tera. Ovakva analiza bi bila krajnje korisna, jer ne vidim da smo bilo šta naučili iz raspada Jugoslavije i proglašenja nezavisnosti Kosova.
Treba bez demagogije uvideti i definisati interese Vojvodine, ostatka Srbije i zajedničke interese da bi svi profitirali i da se ne bi stvorili uslovi koji su Kosovo oterali u "ilegalu", od koje ne može profitirati ni Srbija, a ponajmanje Kosovo. Nakon toga taj model iskoristiti na druge regione Srbije koji su već na ovaj ili onaj način definisani ili će tek biti.

Ono što je, ipak, najbitnije je hladna glava i razumno postupanje. Nikada buka nikoga nije smirila.

Koji su to uslovi oterali Kosovo u ilegalu? tj. "naterali" imigrante iz susedne drzave na teroristicke akcije i secesiju tudje teritorije (u ovom slucaju Srbije).
 
Jel Ti misliš da bi mi to trebalo da učinimo ovde na forumu.Ako tako misliš ,aj zdravo.
Kada kažem mi, mislim javnost: intelektualce, državne institucije, institute, medije, analitičare, pa čak i na obične ljude koji bi svojim doprinosima u vidu ideja doprineli toj analizi. To nije posao od jednog sata da se nađemo na kafi i proćaskamo, već obimna interdisciplinarna analiza koja bi obuhvatila najrazličitije faktore koji utiču na pomenute fenomene.
Koji su to uslovi oterali Kosovo u ilegalu? tj. "naterali" imigrante iz susedne drzave na teroristicke akcije i secesiju tudje teritorije (u ovom slucaju Srbije).

Koji deo početka te rečenice "Treba bez demagogije uvideti i definisati interese..." nisi razumeo? Ako ti srpski više ne ide kako treba rad ću ti prevesti na engleski.
 

Back
Top