Codex Alimentarius

> Codex Alimentarius

> Verovatno većina nas nije čula za Codex Alimentarius, zar ne? Ako
> niste čuli za njega, to znači da je elita postigla svoj cilj, jer im upravo to
> najviše odgovara. Kada biste znali šta je Codex, njihov opstanak bi bio ugrožen.
> Upravo to želim postići ovim blogom, jer Codex dolazi. Biće stavljen u
> upotrebu 31. decembra ove godine. Možda vam u ovom trenutku to ništa ne znači, ali
> pošto vam sad obrazložim u čemu se Codex sastoji, biće vam jasno. Ako
> posle toga počnete da razmišljate o njemu, moj cilj je postignut.
>
> Šta je zapravo Codex?
>
> Codex Alimentarius je skup pravila za regulaciju poljoprivrede i
> potpunu kontrolu hrane od semena do konačnog proizvoda.
>
> Evo šta praktično znači njegova primena:
>
> - Pod Codexom više nije potrebno obeležavati životinje koje su genetski
modifikovane, što je do sada bilo obavezno.
>
> - Svo povrće i seme će biti izloženo zračenju. Trenutno se to
> radi samo kod semenja i povrća koje je dugo u transportu,
> kako bi ostalo sveže što duže.
Pod Codexom će to biti obavezno za svo meso.
>
> - Uvođenjem Codexa će sve životinje, koje se uzgajaju za hranu ili mleko,
> morati da dobiju Monsanto hormon rasta i Monsanto antibiotike. Inače, Monsanto je
> najveći proizvođač genetski modifikovanih životinja na svetu.
>
> - Ljudi će oboljevati zbog upotrebe genetski modifikovane hrane. Tu uskače farmacija,
> koja će im nuditi pomoć u obliku svojih lekova. Gotovo svi prirodni lekovi
> će biti zabranjeni i označeni kao opasni, a dozvoljeni će biti samo
> farmaceutski proizvodi.
>
> Neka mi neko kaže da je hemija zdravija od prirodnih
> proizvoda. Prirodni lekovi su konkurencija farmaciji, pa ih zato žele ukinuti.
> Vitaminski dodaci će moći da se dobiju samo na recept.
>
> - Codex u osnovi sprečava i ukida prirodno organsko povrtarstvo.
>
> Da još jednom podvučem. Codex Alimentarius će svu kontrolu nad hranom dati u ruke
> farmaciji i Monsantu kao najvećem proizvođaču genetski modifikovane hrane. Ako se
> ovo sprovede, u roku od 10 godina na policama u samouslugama imaćemo samo genetski
> modifikovanu hranu, a organske više neće biti. Ratari će svake godine morati
> da kupe seme od Monsanta, a to seme ima ugrađen gen koji sprečava dalje
> razmnožavanje. Drugim rečima, biljke ne proizvode seme, pa ratari svake godine moraju
> ponovo da ga kupuju. Naravno, od Monsanta.
>
> Ironija je u tome da ćemo možda u proseku živeti duže, ali će kvalitet života biti još manji od ovog
> sada, jer će ishrana biti nekvalitetna. Hronične bolesti su inače u porastu,
> farmacija će nam prodavati svoje proizvode, tako da će i oni uzeti svoj deo kolača.
>
>
> A sada ono najstrašnije. Kao posedica uvođenja Codexa na svetskom
> nivou, predviđa se da će umreti oko 3 milijarde ljudi. Zašto? Zbog nestašice
> (skupe) hrane, čak i od bolesti od kojih je moguće ozdraviti, jer će prirodni
> lekovi biti zabranjeni a imunitet oslabljen zbog nekvalitetne ishrane.
>
> Gde je rešenje i šta se može učiniti?
>
> Širite ovu vest. Recite svim prijateljima, poznanicima, školskim prijateljima, kolegama, porodici i jednostavno
> svima koje poznajete. Pišite blogove, šaljite mailove, pričajte o tome.
> Vremena je malo, ali još nije prekasno. Codex treba da stupi u upotrebu 31. decembra
> 2009. i zato treba požuriti.
>
> Za Codex je zadužena posebna Codex Alimentarius komisija.
> 1994. godine su pokušali da uvedu Codex u SAD, ali su ljudi
> videli o čemu se radi i naveliko pisali lokalnim političarima, kongresmenima.
> Trgovačkim lancima je postalo jasno da će propasti ukoliko se uvede Codex, pa su
> i sami lobirali za sprečavanje njegovog uvođenja. Zajedno su postigli da
> Codex na kraju nije uveden. Zatim se komisija okrenula ka Evropi i, prema svim
> znacima do sad, tu će im uspeti. Računaju na veću podeljenost trgovine i
> slabiju komunikaciju među državama, što je tačno. 31. decembar je dan D. Ali još
> nije kasno, zato vas molim da širite vest.
>
> Šta ako se Codex stvarno uvede?
>
> U tom slučaju vam toplo preporučujem da jedete što je više
> moguće domaće hrane. I još nešto vrlo važno. Čuvajte seme!!! Uvođenjem
> Codexa će biti teško ili gotovo nemoguće kupiti genetski neprerađeno seme. Zato ih
> obavezno čuvajte kod kuće. Ako imate mogućnosti, povećajte svoju baštu i
> pokušajte da ostavite što veće zalihe zimnice, kako biste i preko zime mogli da
> jedete što više zdrave hrane. Budite oprezni šta kupujete. Najčešće su
> proizvodi većih i najviše reklamiranih proizvođača ustvari najgori po
> zdravlje.
> --------------------
> evo još
>
> Šta je Codex Alimentarius?
>
> Codex Alimentarius je organizacija, osnovana pre 40-ak godina od strane Svetske Zdravstvene Organizacije
> (WHO) i Organizacije za Hranu i Poljoprivredu (FAO) pod pokroviteljstvom UN.
> Codex je bio osnovan sa dobrom namerom da se zaštite potrošači i uvede kontrola
> sigurnosti hrane.
>
> Pod svojim krilom Codex ima više od 20 državnih komisija
> koje rade na tome da definišu standarde i smernice, koje na
> međunarodnom nivou kontrolišu proizvodnju i sigurnost hrane. Još jedan cilj je i
> rešavanje problema vezanih za genetski modifikovanu hranu i biotehnologiju.
>
> Na žalost, vremenom je ova organizacija pala pod uticaj velikih farmaceutskih i
> poljoprivrednih korporacija i proizvođača genetski modifikovane hrane. Umesto da
> štiti interese potrošača, danas Codex Alimentarius predstavlja interese ogromnih
> korporacija, kao što je Monsanto.
>
> Codex Alimentrius nije zdravstvena komisija, nego komisija
> za trgovinu. Prioritet Codexa je zaštita interesa velikih
> kompanija za proizvodnju hrane i lekova, a ne zdravlje potrošača.
>
> Codex Alimentarius je usko povezan sa Svetskom Trgovinskom Organizacijom (WTO). WTO
> koristi smernice, razrađene Codexom, da bi uvodila nova pravila i standarde
> u međunarodnu trgovinu.
>
>
> Koja pravila nameće Codex Alimentarius?
>
> Pravila koja nameće Codex, uvedena su sa ciljem da
> osiguraju zaradu ogromnih korporacija koje proizvode hranu
> kao i firmi koje se bave genetskim inženjeringom. Ova pravila predstavljaju
> ogromnu opasnost po zdravlje svakog stanovnika planete.
>
> To što oni predlažu je apsurdno.
> Prirodni dodaci ishrani, alternativni lekovi, vitamini i
> minerali će tim zakonom biti zabranjeni, dok će se otrovne hemikalije
> koristiti kao dozvoljeni dodaci u ishrani. Većina namirnica će biti podvrgnuta
> zračenju, a genetski modifikovana hrana neće više morati da bude obeležena sa
> GMO.
 
Kriterijumi koje Codex nameće:
>
> 1. Genetski modifikovana hrana:
>
> Uvođenje genetski modifikovanih proizvoda na globalnm nivou.
> GMO kampanja se vodi od strane SAD-a i Kanade, a Evropa će morati da popusti pod
> njihovim pritiskom.
>
> Prodaja semena "Terminator" će biti dozvoljena na međunarodnom nivou.
>
> Uvode se novi GMO životinjski proizvodi. GMO proizvodi više ne moraju da
> nose oznaku GMO na etiketi.
>
> 2. Ekološka poljoprivreda:
>
> Smanjenje standarda eko-poljoprivrede. Podrška na državnom nivou ogromnim
> poljoprivrednim korporacijama sa "isplativijom" proizvodnjom.
> Uvođenje različitih sintetičkih aditiva i metoda procesiranja u eko-proizvodnju.
> Prema ovom zakonu, eko-proizvođačima je od sada dozvoljeno da
> svoje proizvode podvrgnu zračenju.
> Na etiketi eko-proizvoda ne moraju da budu navedeni sastojci ne-organskog porekla.
>
> 3. Aditivi:
>
> Više od 300 različitih aditiva (većinom sintetičkih) su odobreni kao
> "sigurni". Među njima su aspartam, BHA, BHT, potassium bromat, tartrazine itd.
> Ne uzima se u obzir potencijalan rizik dugoročnog korišćenja namirnica sa tim aditivima
>
> 4. Procenat pesticida u hrani:
>
> Dozvoljene su povišene koncentracije više od 3,275 vrsta pesticida
> u hrani, uključujući i one za koje se zna da su kancerogene ili remete rad
> endokrinog sistema, na primer, 2,4-D, atrazine, methyl-bromide
> Ne uzima se u obzir rizik po zdravlje koje nosi dugoročno korišćenje
> namirnica sa pesticidima.
>
> 5. Hrana i dodaci:
>
> Minimalna dnevna doza vitamina i minerala je spuštena za 75%.
> Postavljena je oštra granica između hrane i lekova. Hranljive materije će od sada spadati u kategoriju
> lekova.
> Dodaci ishrani će morati da se podvrgnu kliničkim ispitivanjima,
> što je preskupo za većinu malih i srednjih proizvođača. Ovo daje zeleno
> svetlo velikim korporacijama i uništava ostale.
> Spuštanje zvanične minimalne dnevne doze hranljivih materija će imati ozbiljan negativan uticaj na
> zdravlje čovečanstva.
>
> 6. Činjenice:
>
> Britanija je prihvatila Codex Alimentarius bez obzira na protest više od milion
> stanovnika.
> Češka je jedina članica Evropske Unije koja se još uvijek odupire Codexu.
>
> Sve države članice Svetske Trgovinske Organizacije, na kraju će biti
> prisiljene da pristanu na smernice Codex Alimentarius.
>
> Neki upozoravaju, da je krajnji cilj Codexa:
>
> Tretiranje svih životinja sa antibioticima i hormonima.
> 100% genetski modifikovani usevi.
> Proizvodi biljnog i životinjskog porekla podvrgnuti zračenju.
> Izbacivanje sa tržišta eko-proizvoda i prirodnih lekova.
>
> Da li moramo da prihvatimo pravila koja nameće Codex?
>
> WTO određuje smernice svetske trgovine, a države-članice
> moraju da poštuju ta pravila.
>
> Države-članice WTO-a praktično ne mogu da odbiju
> smernice Codexa, jer u protivnom bivaju podvrgnute teškim
> sankcijama i ogromnim kaznama.
>
> Primer jednog takvog konflikta je Evropska Unija, koja je
> zabranila uvoz mesa iz SAD-a i Kanade, od krava odgajenih
> uz pomoć hormona rasta
> .
> Zbog nepoštovanja pravila WTO-a Evropska Unija sada mora
> godišnje da isplati 116 miliona dolara SAD-u i 11 miliona dolara
> Kanadi. Takva situacija se nastavlja već duže od 10 godina, bez ikakve naznake za
> rešenje.
>
> Dakle države koje nemaju dubok džep će morati da se slože sa
> pravilima koje nameću WTO i Codex.
>
>
 
...a sta mozemo mi da ucinimo u vezi sa ovim... iza njih stoji veliki novac i velika moc, oni zele ono sto zele i upotrebice sve sto je potrebno da to i dobiju, ismejace i diskreditovati svakog ko pokusa da ih spreci da postignu svoj cilj...ako ljudi na zapadu koji o svemu ovome mnogo vise znaju nesto ne ucine crno nam se pise... te co ubijaju naucnike koji su razvijali tu tehnologiju zato sto im je proradila savest
 
...pa evo mene to zanima ali sta imam od toga... npr. ne kupujem nista sto u sebi ima aspartam a u ovoj zemlji ne mozes ni zvaku bez aspartama da kupis, nabavim ih napolju pa onda kad mi neko trazi zvaku zao mi da mu dam... delim im ove sa aspartamom, njima i tako svejedno, mada me grize savest zbog toga
:(
 
...pa evo mene to zanima ali sta imam od toga... npr. ne kupujem nista sto u sebi ima aspartam a u ovoj zemlji ne mozes ni zvaku bez aspartama da kupis, nabavim ih napolju pa onda kad mi neko trazi zvaku zao mi da mu dam... delim im ove sa aspartamom, njima i tako svejedno, mada me grize savest zbog toga
:(

Nisam cuo za ASPARTAM ?!?!? moze li kratka info ???

(cuo sam da nekim ljudima smeta gluten,....ranije su mogli da se nadju neki mlecni proizvodi na kojima je pisalo bez glutena,...mada ko zna da li su stvarno bili bez glutena,...a sad ni toga vise nema)

p.s. naravno sve zavisi od licne inicijative,...drzava tu nece bas biti od neke koristi
 
...vestacki zasladjivac 200X sladji od secera i prema nekim istrazivanjima najopasnija substanca koja se koristi u industriji hrane... izaziva neuroloske promene, mutacije dna i kancer...fda kaze da je bezbedna kolicina za ljude 40mg/kg dnevno

...ono sto unosimo u organizam postaje deo nas, nase celije se izgradjuju od onoga sto jedemo... mnogo ljudi je poverovalo da je ok pojesti sve sto moze da se proguta... zalosno je sto je nauka postala deo prehrambene industrije koja hranu pretvara u hemikalije koje ne samo da su bezvredne nego su i stetne... a sve to zbog necijeg profita i pohlepe
 
Potpuno se slažem !!!

hvala za informacije

Mislim da bi trebalo mnogo vise akcenta staviti na zdrav život i zdravu ishranu, odnosno na prevenciju, nego na lečenje. Trenutno se mnogo više piše i priča i propagira sve što se odnosi na to kako ozdraviti (čitaj kako potrošiti što više para na lekove) nego kako se NE RAZBOLETI !!!

Ali naravno ko ima koristi da se bavi zdravljem, kada je mnogo unosnije baviti se lečenjem.

(evo i ja ovde sad "gubim vreme" kucajuci, a moram da idem da radim....)

Ne znam da li je ovo tačno, al negde sam našao spisak opasnih emulgatora, pa evo da i njega okačim



OVE INFORMACIJE SU SLUZILE ZA OBAVESTAVANJE STRANACA KOJI SE PRIVREMENO NALAZE U NERAZVIJENIM ZEMLJAMA DA NE KUPUJU I NE KORISTE PROIZVODE O KOJIMA JE REC U OVOJ PORUCI.



"KUPUJTE DOMACE" IPAK IMA SMISLA



Proizvodi za genocid



Poznato je da jedna kompanija moze da proizvodi tri kategorije jednog istog proizvoda. Prvu za domace trziste, drugu za izvoz u druge razvijene zemlje i trece za izvoz u zemlje u razvoju. Ovoj trecoj kategoriji pripada oko 80% proizvoda za ishranu, cigareta, napitaka i oko 70% robe siroke potrosnje tekstilne industrije i industrije koze i obuce.



Kada su u pitanju medikamenti (lekovi) koje izvoze Severna Amerika i zemlje zapadne Evrope u zemlje istocne Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike, taj procenat je 90%. Nedavno je u casopisu Vils-Nuvel iz Francuske i nekim engleskim listovima uz saglasnost komisije OUN za hranu i kontrolu zivotnih namirnica obelodanjeno da neke zapadne firme prosiruju proizvodnju i izvoz kancerogenih proizvoda u "neelitne" zemlje. Proizvodnja takvih proizvoda se ubrzanim tempom razvija u preduzecima tih firmi na Bahamima, Kipru, Filipinima, Malti, Portoriku, Senegalu, Maroku, Australiji, ali i u Holandiji, Nemackoj, Svajcarskoj, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.



Tako su, na primer, Coca Cola i margarini proizvedeni u Holandiji i Nemackoj, a distribuirani u zemljama u razvoju konzervirani emulgatorom koji izaziva rak, a oznaceni su na pakovanju simbolom E330. Ti proizvodi su inace zabranjeni za distribuciju i prodaju u zemljama clanicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.



Obzirom na vaznost poruke ponavljam ceo spisak oznaka opasnih materija koje se koriste za konzervaciju, ulepsavanje izgleda i korekciju ukusa prehrambenih proizvoda.



Najbitnije je to da treba izbegavati strane proizvode na kojima je utisnuto slovo E iza koga slede neke od navedenih cifara.



SPISAK OZNAKA MATERIJA (EMULGATORA) OPASNIH PO ZDRAVLJE:



E102 - opasan

E103 - zabranjen

E104 - sumnjiv

E105 - zabranjen

E110 - opasan

E111 - zabranjen

E120 - opasan

E121 - zabranjen

E122 - sumnjiv

E123 - veoma opasan

E124 - opasan

E125 - zabranjen

E126 - zabranjen

E127 - opasan

E130 - zabranjen

E131 - izazivac raka

E141 - sumnjiv

E142 - izazivac raka

E171 - sumnjiv

E173 - sumnjiv

E180 - sumnjiv

E210 - izazivac raka

E211 - izazivac raka

E212 - izazivac raka

E213 - izazivac raka

E215 - izazivac raka

E216 - izazivac raka

E217 - izazivac raka

E221 - poremecaj creva

E222 - poremecaj creva

E223 - poremecaj creva

E224 - poremecaj creva

E226 - poremecaj creva

E230 - stetan za kozu

E231 - stetan za kozu

E232 - stetan za kozu

E241 - sumnjiv

E250 - poremecaj pritiska

E251 - poremecaj pritiska

E311 - izaziva osip

E312 - izaziva osip

E320 - holesterol

E321 - holesterol

E322 - poremecaj zeluca

E330 - izazivac raka

E338 - poremecaj zeluca

E339 - poremecaj zeluca

E340 - poremecaj zeluca

E341 - poremecaj zeluca

E407 - poremecaj creva

E450 - poremecaj zeluca

E461 - poremecaj zeluca

E462 - poremecaj zeluca

E463 - poremecaj zeluca

E465 - poremecaj zeluca

E466 - poremecaj zeluca
 
...Monsanto je pre par godina morao da isplati milionske sume americkim farmerima zato sto je njihov genetski modifikovan kukuruz uzrokovao neplodnost kod zivotinja ali su se izvukli u africi iako se isto desilo ljudima(uvalili im taj isti kukuruz kao da ne pomru od gladi)...koliko znam eu zabranjuje sejanje genetski izmenjenih kultura ali ne i njihov promet ... u banana drzavama je sve moguce, bilo na sajtu greenpeaca da su tako uvalili, mislim seme soje, rumuniji i nama a da nas niko nije obavestio, seljaci nisu ni znali sta seju
 
Poslednja izmena:
nemam ja pojma o cemu ti pricas ali ovo nema veze sa zivotom...prvo, kodex alimentarijus su preporuke a ne obaveze, igde....te preporuke olaksavaju primenu zakonskih propisa u evropskoj uniji, blize ih odredjuju....mi smo ga koristili za uvodjenje haccp-a i nigde tu ne pise da cemo postati setajuca skladista lekova....zaneo si se malo....:D
 
...bas lepo od who i fda sto nam preporucuju da gajimo genetski izmenjene kulture cije ce nam seme prodavati monsanto, da ozracujemo namirnice i koristimo mnoge druge supstance od pesticida do aditiva koji su inace dokazano stetne za ljudski organizam
... sta tebi nije jasno...jel to sto se ljudi na zapadu bore da se to zabrani?
... tamo se i farmeri i obicni gradjani i politicke partije udruzuju protiv monsanta jer mnogo vise znaju od nas i slicnih nama i o monsantu i o onome sta su radili i sta rade ... u ovoj zemlji nikoga nije briga da li ce neki ministar da uveze to seme, kao ona dulicka koja je plakala u skupstini(ne znam kako nije odgovarala za to uvaljivanje), podeli ga seljacima i za to ne odgovara jer nigde ne pise da je zabranjeno
 
Poslednja izmena:
...bas lepo od who i fda sto nam preporucuju da gajimo genetski izmenjene kulture cije ce nam seme prodavati monsanto, da ozracujemo namirnice i koristimo mnoge druge supstance od pesticida do aditiva koji su inace dokazano stetne za ljudski organizam
... sta tebi nije jasno...jel to sto se ljudi na zapadu bore da se to zabrani?
... tamo se i farmeri i obicni gradjani i politicke partije udruzuju protiv monsanta jer mnogo vise znaju od nas i slicnih nama i o monsantu i o onome sta su radili i sta rade ... u ovoj zemlji nikoga nije briga da li ce neki ministar da uveze to seme, kao ona dulicka koja je plakala u skupstini(ne znam kako nije odgovarala za to uvaljivanje), podeli ga seljacima i za to ne odgovara jer nigde ne pise da je zabranjeno

z:) naravno da je zabranjeno.....i imamo zakone koji regulisu upotrebu GMO....i kontrolu namirnica na gmo....dajes dezinfomacije......
 
Mislim da bi trebalo mnogo vise akcenta staviti na zdrav život i zdravu ishranu, odnosno na prevenciju, nego na lečenje. Trenutno se mnogo više piše i priča i propagira sve što se odnosi na to kako ozdraviti (čitaj kako potrošiti što više para na lekove) nego kako se NE RAZBOLETI !!!

Tako su, na primer, Coca Cola i margarini proizvedeni u Holandiji i Nemackoj, a distribuirani u zemljama u razvoju konzervirani emulgatorom koji izaziva rak, a oznaceni su na pakovanju simbolom E330. Ti proizvodi su inace zabranjeni za distribuciju i prodaju u zemljama clanicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

SPISAK OZNAKA MATERIJA (EMULGATORA) OPASNIH PO ZDRAVLJE:

E330 - izazivac raka
samo sam htela da prokomentarišem ovaj toliko ozloglašeni E330, a koji nije ništa drugo do obična limunska kiselina

(kopiram tekst)

Veoma čest i neškodljiv dodatak mnogih proizvoda je E 330 ili limunska kiselina (limuntus). E 330 ima u sokovima, majonezu, senfu, konzerviranim proizvodima.
E 330 je oznaka za limunsku kiselinu.
Da li ste znali da je limunska kiselina - materija koja izaziva skupljanje usta i smešne grimase koje pravimo kada jedemo limun ili narandžu?
To je jedan od najčešćih aditiva koji je danas u upotrebi, ali i predmet velike zablude.
Naime, limunska kiselina (E 330) je potpuno neškodljiva, a pojedini naučnici joj čak pripisuju i ulogu antioksidansa (što znači da neutrališe slobodne radikale u telu, koji dovode do starenja ćelija i mogu izazvati različite bolesti).
Limunska kiselina predstavlja deo prirodnog ciklusa u ćelijama koji se po njoj zove i ciklus limunske kiseline.
Postoje i drugi nazivi za ovaj ciklus, a jedan od njih je i Krebsov ciklus, prema nemačkom naučniku Hansu Krebsu koji je 1953. godine za ovo otkriće dobio Nobelovu nagradu (zajedno sa Amerikancem Lipmanom).
Kod ovog aditiva postoje nesuglasice oko prevoda sa nemačkog jezika, jer su ime autora ciklusa čiji je prirodni deo limunska kiselina (Krebs - na nemačkom znači rak) preveli kao rak, a onda zaključili da se radi o kanceru.
S obzirom da se radi o veoma poznatom sastojku (koji se primenjuje od prehrambene do kozmetičke industrije), ova zabluda je danas veoma raširena.

što se organske hrane tiče, i za nju postoji lista dozvoljenih aditiva:

http://www.faia.org.uk/organic.php

(da ne kopiram celu listu, pogledaj link pa ćeš videti, između ostalih i E330, da ne kažem limunsku kiselinu)

ovo je kompletna lista aditiva dozvoljenih u EU, naravno, tu je i E330 za koji se na sav glas tvrdi da je zabranjen:

http://www.food.gov.uk/safereating/chemsafe/additivesbranch/enumberlist

i tako, pročitaj, razmisli i zaključi sam, daleko od toga da su svi aditivi bezazleni, naročito ako se unose u ogromnim količinama ;) ali ne treba ni preterivati

Normalno ovakve vesti ni ne citam, medjutim napisane su od bivseg Djindjicevog savetnika & za moj pojam ozbiljne face.

http://www.dragas.biz/content/view/6435/126/

ali nije on napisao članak!

Stiže nam Codex Alimentarius

Autor Gost
Tuesday, 22 December 2009

Kako se koriste svetske organizacija pri UN za donošenje po čovečanstvo štetnih propisa...
 
Poslednja izmena od moderatora:
z:) naravno da je zabranjeno.....i imamo zakone koji regulisu upotrebu GMO....i kontrolu namirnica na gmo....dajes dezinfomacije......

...a ti si bas neobavestena...nas zakon zabranjuje i isporuku nasih drzavljana stranim drzavama pa jos niko nije zbog toga odgovarao


i tako, pročitaj, razmisli i zaključi sam, daleko od toga da su svi aditivi bezazleni, naročito ako se unose u OOOOOGROMNIM količinama ;) ali ne treba ni preterivati

...ma da, objasni nam da treba da unesemo 330mg/kg aditiva da bi se razboleli...kao da nam kazes "daj da te udarim jednom u glavu, bas lagano, neces ni osetiti, morala bih da te zviznem bar 10X da bi osetila posledice"... e pa hvala, radije ne bih, zadrzi za sebe svoje udarce i svoje aditive....ono sto nije dobro, nije dobro bez obzira na kolicinu :)
...uostalom, svaka bolest je samo rezultat pokusaja organizma da se oslobodi toksina
 
1.samo sam htela da prokomentarišem ovaj toliko ozloglašeni E330, a koji nije ništa drugo do obična limunska kiselina
Naime, limunska kiselina (E 330) je potpuno neškodljiva, a pojedini naučnici joj čak pripisuju i ulogu antioksidansa (što znači da neutrališe slobodne radikale u telu, koji dovode do starenja ćelija i mogu izazvati različite bolesti).
Limunska kiselina predstavlja deo prirodnog ciklusa u ćelijama koji se po njoj zove i ciklus limunske kiseline.
2.Kod ovog aditiva postoje nesuglasice oko prevoda sa nemačkog jezika, jer su ime autora ciklusa čiji je prirodni deo limunska kiselina (Krebs - na nemačkom znači rak) preveli kao rak, a onda zaključili da se radi o kanceru.
S obzirom da se radi o veoma poznatom sastojku (koji se primenjuje od prehrambene do kozmetičke industrije), ova zabluda je danas veoma raširena.

1. Да ли си лабораторијски утврдила да се лимунска киселина (Е330) која је користи као адитив у одређеном производу добија баш из лимуна или индустријски (вештачки) из шећера?

2. Мени је јако неозбиљна прича да су побркали лончиће због немачког превода и уместо лимунске киселине превели име човека у рак? Хе,хе...:)
Шта да се Немац презивао Entzündung? Онда би дошли до научног закључка да лимунска киселина изазива запаљенске процесе у организму?:)
 
...ma da, objasni nam da treba da unesemo 330mg/kg aditiva da bi se razboleli...kao da nam kazes "daj da te udarim jednom u glavu, bas lagano, neces ni osetiti, morala bih da te zviznem bar 10X da bi osetila posledice"... e pa hvala, radije ne bih, zadrzi za sebe svoje udarce i svoje aditive....ono sto nije dobro, nije dobro bez obzira na kolicinu :)
...uostalom, svaka bolest je samo rezultat pokusaja organizma da se oslobodi toksina
jao, bre, andreavk, 'ajde, nemoj :lol:
šta kažeš, ono što nije dobro, nije dobro bez obzira na količinu?
nemoj da si neozbiljna
jel znaš ti da i voda može da te otruje?
i tu ne mislim na vodu punu teških metala :) već na običnu, čistu, prirodnu, izvorsku... kako god hoćeš da je nazoveš

1. Да ли си лабораторијски утврдила да се лимунска киселина (Е330) која је користи као адитив у одређеном производу добија баш из лимуна или индустријски (вештачки) из шећера?

2. Мени је јако неозбиљна прича да су побркали лончиће због немачког превода и уместо лимунске киселине превели име човека у рак? Хе,хе...:)
Шта да се Немац презивао Entzündung? Онда би дошли до научног закључка да лимунска киселина изазива запаљенске процесе у организму?:)
1. nebitno, nema nikakve razlike između limunske kiseline dobijene na ovaj i limunske kiseline dobijene na onaj način jer... limunska kiselina je limunska kiselina
da nije isto, ne bi se zvalo isto
limunska kiselina (E330) kao i sve njene soli citrati (aditivi označeni brojevima E331, E332 i E333) su prirodne supstance i bezopasne su za ljudsko zdravlje
uostalom, na listi koja je "dokaz" o štetnosti limunske kiseline, lako možeš da uočiš da su sve soli limunske kiseline (citrati, E331-333) navedene kao bezopasni aditivi, dok je sama limunska kiselina navedena kao kancerogena
to je besmisleno, ljudski organizam ne razlikuje "poreklo" limunske kiseline i njenih soli
limunska kiselina i njene soli nalaze se u telu u stalnoj ravnoteži i prosto takvo nepoznavanje osnovnih svojstava limunske kiseline i njenih soli upućuje na zaključak da je lista sastavljena odokativno, od strane nekog ne naročito upućenog u fiziološke i biohemijske procese

2. Heh, ja sam čula mnoooogo neozbiljnije priče od te :)
 
Potpuno se slažem !!!

hvala za informacije

Mislim da bi trebalo mnogo vise akcenta staviti na zdrav život i zdravu ishranu, odnosno na prevenciju, nego na lečenje. Trenutno se mnogo više piše i priča i propagira sve što se odnosi na to kako ozdraviti (čitaj kako potrošiti što više para na lekove) nego kako se NE RAZBOLETI !!!

Ali naravno ko ima koristi da se bavi zdravljem, kada je mnogo unosnije baviti se lečenjem.

(evo i ja ovde sad "gubim vreme" kucajuci, a moram da idem da radim....)

Ne znam da li je ovo tačno, al negde sam našao spisak opasnih emulgatora, pa evo da i njega okačim



OVE INFORMACIJE SU SLUZILE ZA OBAVESTAVANJE STRANACA KOJI SE PRIVREMENO NALAZE U NERAZVIJENIM ZEMLJAMA DA NE KUPUJU I NE KORISTE PROIZVODE O KOJIMA JE REC U OVOJ PORUCI.



"KUPUJTE DOMACE" IPAK IMA SMISLA



Proizvodi za genocid



Poznato je da jedna kompanija moze da proizvodi tri kategorije jednog istog proizvoda. Prvu za domace trziste, drugu za izvoz u druge razvijene zemlje i trece za izvoz u zemlje u razvoju. Ovoj trecoj kategoriji pripada oko 80% proizvoda za ishranu, cigareta, napitaka i oko 70% robe siroke potrosnje tekstilne industrije i industrije koze i obuce.



Kada su u pitanju medikamenti (lekovi) koje izvoze Severna Amerika i zemlje zapadne Evrope u zemlje istocne Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike, taj procenat je 90%. Nedavno je u casopisu Vils-Nuvel iz Francuske i nekim engleskim listovima uz saglasnost komisije OUN za hranu i kontrolu zivotnih namirnica obelodanjeno da neke zapadne firme prosiruju proizvodnju i izvoz kancerogenih proizvoda u "neelitne" zemlje. Proizvodnja takvih proizvoda se ubrzanim tempom razvija u preduzecima tih firmi na Bahamima, Kipru, Filipinima, Malti, Portoriku, Senegalu, Maroku, Australiji, ali i u Holandiji, Nemackoj, Svajcarskoj, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.



Tako su, na primer, Coca Cola i margarini proizvedeni u Holandiji i Nemackoj, a distribuirani u zemljama u razvoju konzervirani emulgatorom koji izaziva rak, a oznaceni su na pakovanju simbolom E330. Ti proizvodi su inace zabranjeni za distribuciju i prodaju u zemljama clanicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.



Obzirom na vaznost poruke ponavljam ceo spisak oznaka opasnih materija koje se koriste za konzervaciju, ulepsavanje izgleda i korekciju ukusa prehrambenih proizvoda.



Najbitnije je to da treba izbegavati strane proizvode na kojima je utisnuto slovo E iza koga slede neke od navedenih cifara.



SPISAK OZNAKA MATERIJA (EMULGATORA) OPASNIH PO ZDRAVLJE:



E102 - opasan

E103 - zabranjen

E104 - sumnjiv

E105 - zabranjen

E110 - opasan

E111 - zabranjen

E120 - opasan

E121 - zabranjen

E122 - sumnjiv

E123 - veoma opasan

E124 - opasan

E125 - zabranjen

E126 - zabranjen

E127 - opasan

E130 - zabranjen

E131 - izazivac raka

E141 - sumnjiv

E142 - izazivac raka

E171 - sumnjiv

E173 - sumnjiv

E180 - sumnjiv

E210 - izazivac raka

E211 - izazivac raka

E212 - izazivac raka

E213 - izazivac raka

E215 - izazivac raka

E216 - izazivac raka

E217 - izazivac raka

E221 - poremecaj creva

E222 - poremecaj creva

E223 - poremecaj creva

E224 - poremecaj creva

E226 - poremecaj creva

E230 - stetan za kozu

E231 - stetan za kozu

E232 - stetan za kozu

E241 - sumnjiv

E250 - poremecaj pritiska

E251 - poremecaj pritiska

E311 - izaziva osip

E312 - izaziva osip

E320 - holesterol

E321 - holesterol

E322 - poremecaj zeluca

E330 - izazivac raka

E338 - poremecaj zeluca

E339 - poremecaj zeluca

E340 - poremecaj zeluca

E341 - poremecaj zeluca

E407 - poremecaj creva

E450 - poremecaj zeluca

E461 - poremecaj zeluca

E462 - poremecaj zeluca

E463 - poremecaj zeluca

E465 - poremecaj zeluca

E466 - poremecaj zeluca

ovo je nešto najgluplje što sam pročitao.....svaki od ovih šifara predstavlja jedan od konzervanasa, antioksidanasa, boja, koji su dozvoljeni u humanoj i veterinarskoj upotrebi...
 
...jel ti to hoces da kazes da su sinteticki aditivi neskodljivi :)

... nikada nije toliko ljudi bilo izmanipulisano od strane tako malog broja ljudi...da bi naterali javnost da se opusti angazuju strucnjake ne samo iz oblasti psihologije i marketinga...ne radi se tu samo o aditivima, kako npr. ozracene namirnice mogu biti bezbedne iako svi experimenti do sad pokazuju da uzrokuju prevremenu smrt, mutacije i ostale genetske anomalije
 
...jel ti to hoces da kazes da su sinteticki aditivi neskodljivi :)

... nikada nije toliko ljudi bilo izmanipulisano od strane tako malog broja ljudi...da bi naterali javnost da se opusti angazuju strucnjake ne samo iz oblasti psihologije i marketinga...ne radi se tu samo o aditivima, kako npr. ozracene namirnice mogu biti bezbedne iako svi experimenti do sad pokazuju da uzrokuju prevremenu smrt, mutacije i ostale genetske anomalije

za svaki od aditiva tačno je navedeno kolika im je najveća dozvoljena koncentracija u prepartima, koliki je najveći dozvoljeni dnevni unos, tako, onaj koji se toga pridržava nema razloga za brigu...z:poz:
 
...ko ti brani da ih koristis...jel znas ti da je danas vodeci uzrok smrtnosti dece rak, da je kod polovine njih nivo holesterola iznad prihvatljivog, da neka dozivljavaju mozdane udare...ni deca ih ne zanimaju kad se radi o profitu... rade im o glavi jos dok su bebe
 

Back
Top