osvestavanje kuce

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.275
u jeku silnih slava dobih inspiraciju za ovu temu
ako je bilo onda zakljucavajte spajajte sta god 'ocete
elem mene interesuje nesto

sta je to sto popu daje za pravo, da se tako izrazim, da vam osvesta kucu a ne vi sami recimo?
jer ako ste pravi vernik, po cemu je to pop veci vernik od vas?
jeli diploma bogoslovskog fakulteta klasifikaciona jedinica?

zasto domacin ako se oseca kao pravi vernik ne bi sam osvestao kucu, ili zasto cinjenicu da je to sto je istinski vernik i zivi u toj kucu ne smatra dovoljnom, nego treba da plati da bi se u njoj osecao produhovljeno i sl?
 
a zasto domacin ne procita to?

Pa ja mislim da to ima samo u njihovom molitveniku...na staroslovenskom...:think:

Ali drugo je vaznije - tad se sveti vodica (znas ono za kucu i zdravlje) i tad pop ima specijalni krst kojim prodje kroz tu vodu, tako da ona postane sveta (ne kvari se u principu). Naravno, ne sluzi samo krst tome, nego i bosiljak, i citav taj ritual kad poljubis kao ukucanin taj krst, sve to ima svoje veze...
Mozda to moze i covek sam...ali mnogo dobro treba u to da se razume i da ima iskustva.;)

Ali sigurna sam da postoji jos neka "caka" koje sad ne mogu da se setim zbog delimicnog umora.:bye:
 
Pa ja mislim da to ima samo u njihovom molitveniku...na staroslovenskom...:think:

Ali drugo je vaznije - tad se sveti vodica (znas ono za kucu i zdravlje) i tad pop ima specijalni krst kojim prodje kroz tu vodu, tako da ona postane sveta (ne kvari se u principu). Naravno, ne sluzi samo krst tome, nego i bosiljak, i citav taj ritual kad poljubis kao ukucanin taj krst, sve to ima svoje veze...
Mozda to moze i covek sam...ali mnogo dobro treba u to da se razume i da ima iskustva.;)

Ali sigurna sam da postoji jos neka "caka" koje sad ne mogu da se setim zbog delimicnog umora.:bye:

pa u tom zecu lezi grm...kakve veze to me interesuje

ova tema je iz ciste radoznalosti otvorena, pa eto svako ko je dobre volje da pojasni bilo bi mi drago
 
u jeku silnih slava dobih inspiraciju za ovu temu
ako je bilo onda zakljucavajte spajajte sta god 'ocete
elem mene interesuje nesto

sta je to sto popu daje za pravo, da se tako izrazim, da vam osvesta kucu a ne vi sami recimo?
jer ako ste pravi vernik, po cemu je to pop veci vernik od vas?
jeli diploma bogoslovskog fakulteta klasifikaciona jedinica?

zasto domacin ako se oseca kao pravi vernik ne bi sam osvestao kucu, ili zasto cinjenicu da je to sto je istinski vernik i zivi u toj kucu ne smatra dovoljnom, nego treba da plati da bi se u njoj osecao produhovljeno i sl?

evo i mene :cmok2::heart:

to je crkveni obicaj koji nema veze sa pravim hriscanstvom...

Hrist prema novom zavetu nije propisao obicaje niti ceremonije ....

samo stari zavet je propisivao odredjene ceremonije ali do tancina...

(zasto njih nema u novom zavetu ako ih treba ciniti...

"Hrist je svrsetak zakona " on je ukinuo svojim dolaskom obicaje koji su bili propisani starim zavetom...

jer su oni imali ulogu do Hrista )

svi obicaji su paganskog porekla

i mogu imati magijski tj spiritisticki karakter

A Bog i Biblija su protiv toga...

vec Hristov zakon se sadrzi u ucenjima i nacelima ljubavi i to su 2 nacela " : voleti Boga i bliznje.."

ucenja hriscanstva su zapisana u novom zavetu...

tako da ne treba kucu osvestavati...

i to je Biblijsko glediste, tj hriscansko... :)
....
 
u jeku silnih slava dobih inspiraciju za ovu temu
ako je bilo onda zakljucavajte spajajte sta god 'ocete
elem mene interesuje nesto

sta je to sto popu daje za pravo, da se tako izrazim, da vam osvesta kucu a ne vi sami recimo?
jer ako ste pravi vernik, po cemu je to pop veci vernik od vas?
jeli diploma bogoslovskog fakulteta klasifikaciona jedinica?

zasto domacin ako se oseca kao pravi vernik ne bi sam osvestao kucu, ili zasto cinjenicu da je to sto je istinski vernik i zivi u toj kucu ne smatra dovoljnom, nego treba da plati da bi se u njoj osecao produhovljeno i sl?

dok ne stigne magdalena da kazem ja neku rec o ovome
u Pravoslavnom hriscanstvu postoji sedam Svetih tajni od kojih je jedna SVESTENOSLUZENJE
to su nasi svestenici i svestenomonasi
u momentu kad oni na sebe stave Epitrahilj jednom tankom nazovimo to zicicom oni se povezuju sa samim Bogom i sve sto rade ide silom Oca Sina i Svetoga duha
e sad nekima je ta zicica zlatna, nekima srebrna a nekima od zardjalog metala al one ipak i uvek PROVODE STRUJU
 
A ti kao JS inace odlicno znas kanone Crkve i razvoj pravoslavlja...?:roll:

znam ono sto znam... sta ima veze sto sam JS... :roll: :mrgreen:

bas zato dobro znam Bibliju, a sto vecina iz crkve ne zna....

ako crkva promasuje Bibliju, cemu kanoni crkve,,, i razvoj pravoslavlja je nebitan...

bitna je sustina neke religije... cega se pridrzava koji su joj zakoni itd... :)

ne bi pisala ono sto ne znam :confused:
 
znam ono sto znam... sta ima veze sto sam JS... :roll: :mrgreen:

bas zato dobro znam Bibliju, a sto vecina iz crkve ne zna....

ako crkva promasuje Bibliju, cemu kanoni crkve,,, i razvoj pravoslavlja je nebitan...

bitna je sustina neke religije... cega se pridrzava koji su joj zakoni itd... :)

ne bi pisala ono sto ne znam :confused:

Pa ti bi da mozes negirala i Crkvu...

@ tema

To se dogadja iz razloga da se sa svestenikom zajedno ukucani pomole za zdravlje, dobrobit, napredak, mislim, u principu covek moze sam da ocita i molitvu na parastosu i sl., ali svestenik zna koja je molitva delotvorna za sta, i cita iz molitvenika, u cemu treba da ucestvuju i ukucani.
Osim toga, na taj nacin se izgone "zli duhovi" iz kuce koji su se nakupili umedjuvremenu, te se stvara mir.
Ja koliko puta sama okadim kucu, ali nije to to, mada privremeno pomogne.

A evo i korisnog teksta koji sam nasla kako i odakle "vuce" taj obicaj zasto je dobro osvetiti vodicu i domove::arrow:


ДРЕВНО ПОРЕКЛО

Освећење воде има своје порекло у првим вековима хришћанства, о чему сведоче древни писани извори, као апостолске установе. Евхологион Серапиона Тмуитског као и рани оци Цркве: Теодорит, блажени Јероним, Епифаније и други.Ипак, и поред све своје древности, у почетку није постојало установљено правило када, где и како се врши водоосвећење. Постојала је извесна разлика у тим обредима. Но свима њима је заједничко да се освећење воде извршује помоћу одређених молитава, призивањем наитија Светога Духа, као и крстоликим благосиљањем и погружењем у воду Часнога Крста, што и данас чини елементе сваког водоосвећења.

Данас су позната два освећења воде: велико и мало. Велико водоосвећење се врши два пута у години на Крстовдан (Навечерје Богојављења) и на Богојављење, у коме се сећамо Крштења Исуса Христа у реци Јорданв, у коме Црква види не само прототип омивања грехова, но и стварно свећење природне воде погружавањем Бога у телу у воду. То је свечани обред којем, скоро редовно, присуствује велико мноштво народа, који освећену воду носе својим домовима, јер се та Света Водица - Богојављенска, чува у сваком дому преко целе године као велика светиња, а користи се само у великој нужди (болести, узнемиравање од стране злих духова). У неким нашим крајевима обичај је да свештеник сам разноси Богојављенску водицу по домовима верника.

Мало, пак, водоосвећење врши се у различитим приликама, при другим црквеним чиновима и обредима, па и на тражење појединих верника. Према свакој потреби, може се вршити мало освећење воде у свако време и на сваком месту: у кући, у пољу, у врту и тако даље.



НАСУШНА ПОТРЕБА

Традиција је у Српској Православној цркви да свештеник у току године два пута посети домове својих верника ради извршења свећења водице, и то на неколико дана пред Крсну славу, и пред највећи хришћански празник - Васкрс. Доласком свештеника у кућу и свећењем водице, улази благодат Божија у Ваш дом. Јер, по завршетку чина освећења воде, свештеник кропи сва оделења у кући, као и сву чељад која је присутна, при чему они целивају Часни Крст и десницу свештеника.

То освећење водице по домовима није само "пуки" обичај, него насушна потреба самих верника, који осећају потребу да повремено буду освећени и очишћени кропљењем свете водице. Код православних Грка има доста породица које захтевају од својих свештеника, да неизоставно сваког месеца долазе и врше освећење воде по домовима. Наш народ је изгубио тај осећај светиње и потребе за светињом, те су стога многи престали да примају свештеника за водицу, а и они који га примају, често пута то нерадо чине.

Није добро да сва наша вера буде сведена само на обичај "свећења водице ", али није добро ни да тај благочестиви обичај одстранимо из нашег хришћанског живота. Свећење водице и њено коришћење, има свој пуни смисао и значај само уз држање и свих осталих прописа Цркве Православне о хришћанском духовном животу, као што су пост, молитва, милостиња, света Тајна покајања и исповести грехова, Прчешћа, и свега осталог, без чега нема спасења душе, ни остварења циља нашег постојања на земљи.


http://www.spc-milano.org/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=31


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Laku noc i dobro jutro!;)
 
Poslednja izmena:
Pa ti bi da mozes negirala i Crkvu...

@ tema

To se dogadja iz razloga da se sa svestenikom zajedno ukucani pomole za zdravlje, dobrobit, napredak, mislim, u principu covek moze sam da ocita i molitvu na parastosu i sl., ali svestenik zna koja je molitva delotvorna za sta, i cita iz molitvenika, u cemu treba da ucestvuju i ukucani.
Osim toga, na taj nacin se izgone "zli duhovi" iz kuce koji su se nakupili umedjuvremenu, te se stvara mir.
Ja koliko puta sama okadim kucu, ali nije to to, mada privremeno pomogne.

A evo i korisnog teksta koji sam nasla kako i odakle "vuce" taj obicaj zasto je dobro osvetiti vodicu i domove::arrow:

Laku noc i dobro jutro!;)

Bas suprotno, tim obredom se navlace tj privlace zli duhovi :)

kao sto svaki oblik siritistickog obreda privlaci demone a ne odbija ih :)

laku noc svima :cao:
 
zao mi je al to ne postoji u novom zavetu :roll:, a ako postoji napisi :aha:

tacno, crkva je KASNIJE.... prihvatila paganske obicaje, sto ih ne cini hriscanskim...


Ссстварно су дошла "последња времена" када Јеховини сведоци себи дозвољавају да православним хришћанима "соле памет" О ТОМЕ ШТА ПИШЕ А ШТА НЕ ПИШЕ У БИБЛИЈИ... невероватно... а и судски спор сте ЗБОГ ВАШИХ ИЗМИШЉОТИНА ИЗГУБИЛИ... да не помињем ваше измишљотине о "пророчанствима смака света"... ај' ћути боље...:cool:
 
Ссстварно су дошла "последња времена" када Јеховини сведоци себи дозвољавају да православним хришћанима "соле памет" О ТОМЕ ШТА ПИШЕ А ШТА НЕ ПИШЕ У БИБЛИЈИ... невероватно... а и судски спор сте ЗБОГ ВАШИХ ИЗМИШЉОТИНА ИЗГУБИЛИ... да не помињем ваше измишљотине о "пророчанствима смака света"... ај' ћути боље...:cool:

Da se razumemo. Cinjenica je (koja pravoslavcima ne sluzi na cast) da polupismena baba Jehovin svedok ili adventista cesto poznaje Bibliju mnogo bolje od obrazovanih pravoslavaca. Prosecan pravoslavni vernik zna obicaje, ceremonije i sl. ali Bibliju... Tu JS siju vecinu ostalih. Druga je stvar kako tumace ono sto pise i da li je to tacno ili ne. Dakle ja ovde govorim o poznavanju Svetog pisma a ne o tacnosti tumacenja.
 
Pa ja mislim da to ima samo u njihovom molitveniku...na staroslovenskom...:think:

Ali drugo je vaznije - tad se sveti vodica (znas ono za kucu i zdravlje) i tad pop ima specijalni krst kojim prodje kroz tu vodu, tako da ona postane sveta (ne kvari se u principu). Naravno, ne sluzi samo krst tome, nego i bosiljak, i citav taj ritual kad poljubis kao ukucanin taj krst, sve to ima svoje veze...
Mozda to moze i covek sam...ali mnogo dobro treba u to da se razume i da ima iskustva.;)

Ali sigurna sam da postoji jos neka "caka" koje sad ne mogu da se setim zbog delimicnog umora.:bye:

Sveta vodica se ne kvari zbog blagotvornog delovanje bosiljka koji je sjajno sredstvo za dezinfekciju. Krst s tim nema veze (mada licno nemam nista protiv krsta kao simbola Hristove patnje i stradanja). Dakle sveta vodica se ne kvari zato sto bosiljak (kako bih ja rekao) dezinfikuje vodu.
I jos reba dodati da i crikva treba od necega da zivi. Kada bi pravoslavni hriscani sami osvestavali svoje domove - od cega pi popovi vozili Audije? :bye:
 
Da se razumemo. Cinjenica je (koja pravoslavcima ne sluzi na cast) da polupismena baba Jehovin svedok ili adventista cesto poznaje Bibliju mnogo bolje od obrazovanih pravoslavaca. Prosecan pravoslavni vernik zna obicaje, ceremonije i sl. ali Bibliju... Tu JS siju vecinu ostalih. Druga je stvar kako tumace ono sto pise i da li je to tacno ili ne. Dakle ja ovde govorim o poznavanju Svetog pisma a ne o tacnosti tumacenja.

Хех, како секташ брани секташицу...:lol: само потврђујеш да све секте МАРШИРАЈУ ЗАСЕБНИМ КОЛОНОМА - АЛИ НАПАДАЈУ ЗАЈЕДНО НА, у овом случају, ПРАВОСЛАВЉЕ...
 
Sveta vodica se ne kvari zbog blagotvornog delovanje bosiljka koji je sjajno sredstvo za dezinfekciju. Krst s tim nema veze (mada licno nemam nista protiv krsta kao simbola Hristove patnje i stradanja). Dakle sveta vodica se ne kvari zato sto bosiljak (kako bih ja rekao) dezinfikuje vodu.
I jos reba dodati da i crikva treba od necega da zivi. Kada bi pravoslavni hriscani sami osvestavali svoje domove - od cega pi popovi vozili Audije? :bye:

Научници доказали да крсни знак убија микробе
и мења оптичке особине воде



НАУЧНИЦИ ДОКАЗАЛИ СНАГУ КРСНОГ ЗНАКА


Истраживања, која су спроведена у лабораторији медицинско-биолошких технологија НИИ за индустријску и морску медицину у Русији, постала су права сензација. Научници су експериментално доказали да крсни знак убија микробе и мења оптичке особине воде.

Потврдили смо да древни обичај да се храна и пиће крсти пре јела има дубоки мистични смисао – каже физичар Ангелина Малаховска. – Иза тога се крије практична корист: храна се очишћава буквално у трену. То је велико чудо које се дешава буквално сваки дан.


Своја истраживања Малаховска је спроводила скоро десет година. Начињена је велика серија експеримената, који су више пута проверени пре него што су резултати објављени. A они су феноменални: откривена су јединствена бактериолошка својства, која вода поседује после освећења молитвом и крсним знаком. Откривена је нова, раније непозната особина Божије Речи да преображава структуру воде, значајно повећавајући њену оптичку густину у краткој или ултравиолентној спектралној области.

Сама могућност тих истраживања је, за Ангелину Малаховску и њене колеге Петербуржа је постала чудо – она нису била финансирана, нити су представљала предмет истраживања НИИ. Али, научници су највећи део посла урадили бесплатно само ради тога да би људима пружили могућност да увиде и осете исцелитељску Божију силу.

Научници су проверили дејство молитве „Оче наш“ и крсног знака на патогене бактерије. Ради истраживања су узети узорци воде из разних басена – бунара, река, језера. Сви узорци су садржали златну стафилококу, и још једну увек присутну врсту бактерија. Али, показало се да после прочитане молитве „Оче наш“ и осењивања узорка крсним знаком, та количина штетних бактерија смањивала за 7, 10, 100, и чак и више од 1000 пута!

Према услову експеримента, ради искључења утицаја могућег смућивања, молитву су читали и верујући и неверујући људи. И поред свега број патогених бактерија у разним срединама (са разним врстама бактерија) смањивао се у поређењу са контролним вредностима.

Уочљив је, такође, и благотворни утицај молитве и крсног знака на човека. Код свих испитаника се стабилизовао притисак и побољшани су резултати анализе крви. Задивљујућа је чињеница да су се показатељи мењали тачно у потребном правцу за исцељење: притисак хипотоника се повећавао, а хипертоника смањивао.

Примећено је такође да, уколико се човек осењивао крсним знаком непажљиво, немарно спојивши три прста или не дотичући неопходне тачке на телу (средину чела, централни део изнад желуца – солар плексус, као и удубљења на десном и левом рамену), онда је позитивни резултат дејства био много нижи или га уопште није ни било.

Научници су измерили оптичку густину воде, после њеног осењивања крсним знаком и освећења. Показало се да оптичка густина воде, у поређењу са њеном нормалном вредношћу, после освећења повећава, објашњава Ангелина Малаховска. То значи да вода као да „разликује“ смисао изговорених молитви над њом, као да „памти“ тај утицај и чува га одређено време, што се види по повећаној оптичкој густини. Она као да се „напаја“ светлошћу. Људско око наравно не може да улови те исцелитељске промене структуре воде, али спектрограф даје објективну процену те појаве.

Крсни знак мења оптичку густину воде практично тренутно. Оптичка густина воде, која је освећена осењивањем крсним знаком од стране обичног верника, повећава се скоро 1,5 пут! А када то уради свештеник – скоро 2,5 пута! То јест, закључује се да вода разликује степен освећења од стране мирјанина или свештеника, чији су прсти десне руке склопљени ради благослова тако да изображавају прва слова Христовог Имена.

Интересантан је и резултат освећења воде од стране крштеног, али и неверујућег човека, који не носи крстић на грудима. Показало се да вода „разликује“ чак и степен вере – њена оптичка густина се изменила само за десет процената! Заиста, „по вери вашој – нека вам буде“! Пошто се људски организам састоји од нешто више од две трећине воде то значи да је Бог, при стварању, у нас уградио такав систем физичких канала који регулише све биохемијске процесе у организму, и који јасно „препознаје“ Име Исуса Христа!

Може се рећи да је крсни знак генератор светлости. Оптичка густина воде се није променила (повећала) ни при каквим другим положајима руке (длана, или при непажљивом спајању прстију, или брзим махањем руке без страхопоштовања).

Превод с руског Др Радмила Максимовић
Преузето из часописа „Дабар“ који издаје Добробосанска епархија

ЛИНК (http://www.geopolitika.rs/)

:bye:
 

evo i mene :cmok2::heart:

to je crkveni obicaj koji nema veze sa pravim hriscanstvom...

Hrist prema novom zavetu nije propisao obicaje niti ceremonije ....

samo stari zavet je propisivao odredjene ceremonije ali do tancina...

(zasto njih nema u novom zavetu ako ih treba ciniti...

"Hrist je svrsetak zakona " on je ukinuo svojim dolaskom obicaje koji su bili propisani starim zavetom...

jer su oni imali ulogu do Hrista )

svi obicaji su paganskog porekla

i mogu imati magijski tj spiritisticki karakter

A Bog i Biblija su protiv toga...

vec Hristov zakon se sadrzi u ucenjima i nacelima ljubavi i to su 2 nacela " : voleti Boga i bliznje.."

ucenja hriscanstva su zapisana u novom zavetu...

tako da ne treba kucu osvestavati...

i to je Biblijsko glediste, tj hriscansko... :)
....

Tako je......:klap::klap: :ok::ok:
 
Da se razumemo. Cinjenica je (koja pravoslavcima ne sluzi na cast) da polupismena baba Jehovin svedok ili adventista cesto poznaje Bibliju mnogo bolje od obrazovanih pravoslavaca. Prosecan pravoslavni vernik zna obicaje, ceremonije i sl. ali Bibliju... Tu JS siju vecinu ostalih. Druga je stvar kako tumace ono sto pise i da li je to tacno ili ne. Dakle ja ovde govorim o poznavanju Svetog pisma a ne o tacnosti tumacenja.

Tako je....:ok:

I evo da dodam nesto......obicaji, ceremonije i sl....pripadaju Pravoslavlju. A hriscanstvo, Hrist i Istina u njemu su nesto sasvim drugo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top