VING TSUN SERBIA

CHI GUNG

 

Prilozi

  • chi gung 1.jpg
    chi gung 1.jpg
    5,7 KB · Pregleda: 0
  • chi gung 2.jpg
    chi gung 2.jpg
    10,4 KB · Pregleda: 0
Poslednja izmena:
Po količini loženja na Brusa Lija i ganjanja genealogija sa Ip Manom, može se skontati ko ima koliko veze sa kineskim borenjem. Brus je prvenstveno bio glumac, a oko njega i Mana se stvorio jedan mitski sloj koji veze sa borenjem nema.


Bruce je prvenstveno bio majstor borilačkih veština pa tek onda glumac.

Bruce Lee (traditional :李小龍; born Lee Jun-fan; 27 November 1940 – 20 July 1973) was a Chinese American martial artist, actor, martial arts instructor,[3] philosopher, and filmmaker. The founder of Jeet Kune Do...


The largest influence on Lee's martial arts development was his study of Wing Chun. Lee began training in Wing Chun at the age of 13 under the Wing Chun teacher Yip Man in 1954, after losing a fight with rival gang members. Yip's regular classes generally consisted of the forms practice, chi sao (sticking hands) drills, wooden dummy techniques, and free-sparring.[23] There was no set pattern to the classes.[23] Yip tried to keep his students from fighting in the street gangs of Hong Kong by encouraging them to fight in organized competitions.[24]
After a year into his Wing Chun training, most of Yip Man's other students refused to train with Lee after they learnt of his mixed ancestry, as the Chinese were generally against teaching their martial arts techniques to non-Asians.[25][26] Lee's sparring partner, Hawkins Cheung states, "Probably fewer than six people in the whole Wing Chun clan were personally taught, or even partly taught, by Yip Man".[27] However, Lee showed a keen interest in Wing Chun, and continued to train privately with Yip Man and Wong Shun Leung in 1955.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Lee
 
@Kao da je bilo nekad
Svaka cast, potpuno tacno. Brus je bio prvenstveno borac i prakticar bor vestina. Filmove je kao mali decak snimao i poslednjih 5 godina zivota, a pri tome nikada nije zapostavljao svoj trening, vezbao je na snimanju a imao i izazivanja na dvoboj nekoliko puta tokom snimanja.
Kada licnosti kao Cung Le, Jon Jones, Anderson Silva, Vitor Belfor itd odaju priznanje Brus Liju onda to zaista govori o tome da je on bio velikan. Dali je bio nepodediv ne...naravno da nije, dali je iko nepobediv....takodje nije...dali je Brus bio izvanredan...svakako da jeste...da li je imao ogroman uticaj na borilacke vestine....jeste i po tome ga treba postovati.
Bez njega mnoge stvari u borilackim vestinama nebi bile tu gde su danas. Mozda bi se tek u zadnjih 10 godina culo za Wing Chun (JKD nebi ni postojao bez njega) i jos mnogo toga.
Pozdrav
 
A evo i za one koji tvrde da je Brus Li samo glumac i da nije imao veze sa borbama itd....ko mu odaje priznanje....UFC vlasnik Dana White kao i mnogi drugi profesionalni MMA/UFC borci.
 
Da je Brus Li bio samo praktičar borilačkih vještina, danas skoro niko ne bi znao za njega. Za njegovu popularnost je najvećim dijelom zaslužna glumačka karijera, jer ga većina ljudi ni ne zna kao "osobu", već kao nekog lika iz filma. Generacije klinaca su se ložile na filmskog Brusa Lija, ne na stvarnog. To je ono što sam rekao, ne i da Brus nije znao borilačke vještine. E sad, koliko ih dobro zaista poznavao, to je teško reći, jer uvijek postoji taj legendarni dio u vezi s njim. No, stoji da ima velikih zasluga za popularizaciju azijskih borilačkih vještina na Zapadu. Mada, i ta popularizacija ima dobru i lošu stranu, jer koliko je zaslužna za širenje vještina uopšte, zaslužna je i za pojavu gomile diletanata i prevaranata.

To što mu priznanje odaju MMA borci samo po sebi ne govori mnogo, većina ih se rodila oko i nakon njegove smrti. A kako je za MMA standarde dobro samo ono "što pali u oktagonu", eto razloga više za skeptike, jer se Brus Li nikad nije borio u oktagonu.
 
Da je Brus Li bio samo praktičar borilačkih vještina, danas skoro niko ne bi znao za njega. Za njegovu popularnost je najvećim dijelom zaslužna glumačka karijera, jer ga većina ljudi ni ne zna kao "osobu", već kao nekog lika iz filma. Generacije klinaca su se ložile na filmskog Brusa Lija, ne na stvarnog. To je ono što sam rekao, ne i da Brus nije znao borilačke vještine. E sad, koliko ih dobro zaista poznavao, to je teško reći, jer uvijek postoji taj legendarni dio u vezi s njim. No, stoji da ima velikih zasluga za popularizaciju azijskih borilačkih vještina na Zapadu. Mada, i ta popularizacija ima dobru i lošu stranu, jer koliko je zaslužna za širenje vještina uopšte, zaslužna je i za pojavu gomile diletanata i prevaranata.

To što mu priznanje odaju MMA borci samo po sebi ne govori mnogo, većina ih se rodila oko i nakon njegove smrti. A kako je za MMA standarde dobro samo ono "što pali u oktagonu", eto razloga više za skeptike, jer se Brus Li nikad nije borio u oktagonu.
Slozio bih se sa tobom u mnogim stvarima i dosta toga si rekao,pojavom onih filmova kung fu je naneta steta i drugo...Ali mislim ipak da je Brus bio dovoljno dobar borac i poznavalac borilackih vestina da je mogao i da se bori u oktagonu bez vecih problem.p.s. verovatno nebi forsirao parter u MMA.Pozdrav svima Veliki.
 
Cao
U mnogim stvarima se takodje slazem. A sto se UFC-a itd tice pogledaj 1993 godinu UFC-a pa uporedi sa danasnjim. Jedan Rickson Gracie nebi sa onim sto je 1993 radio nista osvojio danas (razdoblje od 20 godina je mnogo u svetu bor vestina), jer se svi spreminli za parter, jer neki vec 15ak godina treniraju BJJ i znaju i da pariraju, takodje vazi isto za Brus Lija (dakle 40 godina od njegobve smrti a i kako da bude takmicar kada bi da je ostao ziv u 1993 imao 53 godine a danas bi imao 73 ;) )....on je umro 1973 godine kada je Rickson bio decak...dakle nemojte menjati babe i zabe.
UFC je sport a JKD je za samoodbranu smisljen, gde ti protivnik dodje blizu jer ti preti itd dok ne dodje u blizinu tebe ili te napadne sa strane itd dakle sasvim drugaciji pristup borbi.
Brus nije trenirao za takmicenja nego za ulicu ALI JOS JEDNOM KAZEM ALI je bio telesno spremniji od mnogih DANASNJIH UFC boraca, sporvodio je stvari koje ni sam Henderson ili Fedor i mnogi drugi nebi mogli sa njohovom tezinom.
Dakle odmah da razjasnim, ja licno praktikuje MMA i JKD i jako dobro znam sta je jedno i drugo, ali takodje verujem da bi Brus da je ostao ziv obozavao BJJ i sigurno bi dodao neke stvari iz toga u svoj JKD.
Brus je zaslusan za mnoge stvari da je stekao popularnost kroz film je jasno ali da je bio diletant kao drugi koji su to pokusavali pre njega (zato nisu ni uspeli) i trebamo da postujemo njegov uspeh.
A sto se tice toga da ga prosecan covek zna ili ne zna nije bitno pa svi mi imamo struju pa pitaj nekoga van Srbije ko je napravio trafo stanicu za izmenicnu struju kojom se citav svet sluzi, ko je izmislio sijalicu,rendgen,radio koje cela planeta koristi i daljinske upravljace....dakle ako je prosecan covek glup, neobrazovan, ne upucen ili ga prosto ne zanima i sasvim okrenut tome sto mu se servira na dlanu a da ne mora sam da digne dupe, e to nije problem Brus Lija, Nikole Tesle i drugih velikana ovoga sveta.
Veliko pozdrav
 
Očito je da neki malo znaju o Bruce Leeju i o JKD. Već sam jednom rekao JKD NIJE samoodbrana već BORILAČKA VEŠTINA!!!! Inače molio bih poznavaoce i "majstore" da mi daju ovde definiciju na pitanje šta je borilačka veština a šta je samoodbrana i koja je razlika između njih? Odnosno koji su to kriterijumi koji neku veštinu čine borilačkom a neku samoodbrambenom?
 
Očito je da neki malo znaju o Bruce Leeju i o JKD. Već sam jednom rekao JKD NIJE samoodbrana već BORILAČKA VEŠTINA!!!! Inače molio bih poznavaoce i "majstore" da mi daju ovde definiciju na pitanje šta je borilačka veština a šta je samoodbrana i koja je razlika između njih? Odnosno koji su to kriterijumi koji neku veštinu čine borilačkom a neku samoodbrambenom?

Нисам познавалац нити мајстор, али сам био уверен да је разлика очигледна свакоме ко се макар рекреативно бави борилачким вештинама или самоодбраном.
Да ти дам пример: у партеру си у гарду. Твој противник може да примени самоодбрану и да ти легне лактом на вилицу и тако направи врло болну полугу, а може да примени и борилачку вештину тако што ће из гарда изаћи склањањем твоје ноге и долажењем у повољнију позицију.
Други пример: неко почне да те дави с леђа. Можеш да примениш самоодбрану и угризеш га на одређени начин (види под генијални Пол Вунак и различити начини грижења) или можеш да примениш борилачку вештину, спустиш тежиште, избациш противника из равнотеже, направиш полугу на зглобу шаке и завршиш са контролом или полугом у партеру.
Ако ти и даље није јасно, питај.
 
Neko me grabi sa leđa. U monitoru mi se pojavljuju dvije opcije 1) aktiviraj mod "samoodbrana" 2) aktiviraj mod "borilačka vještina". Ja sam zbunjen, jer ne znam šta bi bolje odgovaralo u tom trenutku, sistem se pregrijava, i napadač me udavi.

Ne znam ko je uopšte te termine prvi počeo tako definisati, ali "borilačka vještina" i "samoodbrana" definitivno nisu termini koji pripadaju istom rodu, pa se tako ne mogu ni porediti. Pogotovo na način koji je opisan gore, "možeš ga ugristi i to je samoodbrana, a možeš mu izvesti trostruki spinaraund i mlatnuti da nogom pod uglom od 77 stepeni i to je borilačka vještina". Samoodbrana je odbrana sebe samog od nekog spoljnog uzroka koji nas ugrožava. Samoodbrana nije nikakva posebna "vještina", ona je opštija od svake vještine. Ona je način da se na najbrži, najlakši, najbezbjedniji način izvučemo iz opasne situacije, naravno, uzimajući u obzir sam stepen ugroženosti. Samoodbrana se može vršiti i palijom, pištoljem, peškirom, a može i pričom. Dakle, sve što nas u određenoj situaciji brani je samoodbrana. Sa druge strane, borilačke vještine se, između ostalog, mogu koristiti i za samoodbranu. One su radi iste uglavnom i nastajale, ali im se vremenom fokus prebacio na neka druga polja (zdravlje, vještina u smislu umjetnosti, takmičenje), jer čovjek danas nije ugrožen kao nekada. Posmatrati borilačke vještine kao skup tehnika koje se na svjesnom nivou po komandi aktiviraju u zavisnosti od situacije je malo početnički. Tehnike same po sebi nisu pretjerano važne, ono što se vježba su tijelo i um, odnosno njihova sposobnost da na pravi način reaguju na spoljne nadražaje određene vrste.
 
Neko me grabi sa leđa. U monitoru mi se pojavljuju dvije opcije 1) aktiviraj mod "samoodbrana" 2) aktiviraj mod "borilačka vještina". Ja sam zbunjen, jer ne znam šta bi bolje odgovaralo u tom trenutku, sistem se pregrijava, i napadač me udavi.

Ne znam ko je uopšte te termine prvi počeo tako definisati, ali "borilačka vještina" i "samoodbrana" definitivno nisu termini koji pripadaju istom rodu, pa se tako ne mogu ni porediti. Pogotovo na način koji je opisan gore, "možeš ga ugristi i to je samoodbrana, a možeš mu izvesti trostruki spinaraund i mlatnuti da nogom pod uglom od 77 stepeni i to je borilačka vještina". Samoodbrana je odbrana sebe samog od nekog spoljnog uzroka koji nas ugrožava. Samoodbrana nije nikakva posebna "vještina", ona je opštija od svake vještine. Ona je način da se na najbrži, najlakši, najbezbjedniji način izvučemo iz opasne situacije, naravno, uzimajući u obzir sam stepen ugroženosti. Samoodbrana se može vršiti i palijom, pištoljem, peškirom, a može i pričom. Dakle, sve što nas u određenoj situaciji brani je samoodbrana. Sa druge strane, borilačke vještine se, između ostalog, mogu koristiti i za samoodbranu. One su radi iste uglavnom i nastajale, ali im se vremenom fokus prebacio na neka druga polja (zdravlje, vještina u smislu umjetnosti, takmičenje), jer čovjek danas nije ugrožen kao nekada. Posmatrati borilačke vještine kao skup tehnika koje se na svjesnom nivou po komandi aktiviraju u zavisnosti od situacije je malo početnički. Tehnike same po sebi nisu pretjerano važne, ono što se vježba su tijelo i um, odnosno njihova sposobnost da na pravi način reaguju na spoljne nadražaje određene vrste.

Написао си исто што и ја, само другачијим речима, сем онога око опција или команди... не знам одакле то потиче, нити сам ишта такво имао на уму.
 
Pa ne baš, za tebe su "borilačka vještina" i "samoodbrana" dva termina koja koristiš da bi opisao dva načina rješavanja neke opasne situacije. Međutim, meni je tvoja podjela nekako suviše rogobatna, a na kraju mislim i neprecizna. Da pojasnim primjerom, ti kažeš "можеш да примениш самоодбрану и угризеш га на одређени начин или можеш да примениш борилачку вештину, спустиш тежиште, избациш противника из равнотеже, направиш полугу на зглобу шаке и завршиш са контролом или полугом у партеру." Tu praviš razlikovanje neke "vještine samoodbrane" od "borilačke vještine", dok ja smatram da se samo radi o dva različita rješenja, načina samoodbrane, i da odabir jednog ili drugog zavisi od okolnosti.
 
Pa ne baš, za tebe su "borilačka vještina" i "samoodbrana" dva termina koja koristiš da bi opisao dva načina rješavanja neke opasne situacije. Međutim, meni je tvoja podjela nekako suviše rogobatna, a na kraju mislim i neprecizna. Da pojasnim primjerom, ti kažeš "можеш да примениш самоодбрану и угризеш га на одређени начин или можеш да примениш борилачку вештину, спустиш тежиште, избациш противника из равнотеже, направиш полугу на зглобу шаке и завршиш са контролом или полугом у партеру." Tu praviš razlikovanje neke "vještine samoodbrane" od "borilačke vještine", dok ja smatram da se samo radi o dva različita rješenja, načina samoodbrane, i da odabir jednog ili drugog zavisi od okolnosti.
Нисам те разумео. Можеш ли да појасниш?
Мислим на последњу реченицу, коју ја разумем као да говориш о две различите борилачке вештине (нпр. карате и таеквондо) које за исту ситуацију имају различито решење.
Ја мислим да постоји самоодбрана (без вештина) и борилачка вештина. Прво се ослања на природне реакције сваког човека (банални пример је прст у око), а друго је ипак врста уметности, која захтева дуготрајну вежбу, док одређена техника не постане природна реакција вежбача (на пример, код боксера ескиважа+кроше или ескиважа+аперкат је нешто о чему ни не размишљају, већ раде рефлексно).
 
Ovako, Self Defence = Samoodbrana, Martial Arts = Borilacke vestine, Fight Sports = Borilacki Sportovi....

Prve se obaziru samo na efektivnim i korisnim tehnikama koje su smisljenje i trebale bi biti primenjive za devojku od 50 kg i muskarca od 100 kg...

Druge se obaziru na umecu borenja i vremenom sakupe i prikupe gomilu nepotrebnih tehnika koje leprsavo izgledaju, ili imaju svrhu jacanja tela misica itd...delimicno su upotrebljivi za samoodbranu....

Trece imau svrhu takmicarskog nadmetanja, jaka kondicija, snaga itd...takodje su neke delimicno primenjive za samoodbranu....ali ipak bolje od prosecnoih borilackih vestina....

E ima neke vestine koje su i Sport i Vestina ujedno kao naprimer Karate, Judo, Japanski Jiu Jitsu ili Muay Thai itd....

Ali sta svi koriste u svojoj reklami jeste rec/naziv/termin SAMOODBRANA jer to privlaci ljude...samo sto mnoge ne ispunjavaju to sto obecavaju....

Pozdrav
 
@C213 Ja nisam pitao ono što si ti objasnio. Već sam pitao šta neku veštinu karate, judo, kung fu, itd čini samoodbrambenom a neke borilačkom? To je NAPAD. Borilačka veština ima razvijenu teoriju napada kako se napada, kada se vrši napad, zašto se vrši napad itd a JKD to ima što je čini borilačkom veštinom jer poseduje ono što se zove METODA BORBE a to je najvažnije što neki stil čini čini borilačkom veštinom ili samoodbrambenom. Akido naprimer ili Pa Kua kung fu, Taj Chi Chuan nema teoriju napada već koristi tehnike samoodbrane od napada protivnika hvatanjem, nasrtanjem itd i zato se i ne koristi ni u recimo sportskom natecanju dok karate koji jeste borilačka veština kao i boks judo ... koriste. Možda je njihova teorija metode borbe limitirana i jednostavna ali je imaju ali ih to čini borilačkom veštinom. Jer ako ti čekaš da te ja uhvatim za ruku ili sleđa znači ja napadam a ti se braniš.... Prva i najvažnija stvar koju sam naučio iz JKD je ta da je opasno napadati kako ti padne napamet itd itd.
 
@C213 Ja nisam pitao ono što si ti objasnio. Već sam pitao šta neku veštinu karate, judo, kung fu, itd čini samoodbrambenom a neke borilačkom? To je NAPAD. Borilačka veština ima razvijenu teoriju napada kako se napada, kada se vrši napad, zašto se vrši napad itd a JKD to ima što je čini borilačkom veštinom jer poseduje ono što se zove METODA BORBE a to je najvažnije što neki stil čini čini borilačkom veštinom ili samoodbrambenom. Akido naprimer ili Pa Kua kung fu, Taj Chi Chuan nema teoriju napada već koristi tehnike samoodbrane od napada protivnika hvatanjem, nasrtanjem itd i zato se i ne koristi ni u recimo sportskom natecanju dok karate koji jeste borilačka veština kao i boks judo ... koriste. Možda je njihova teorija metode borbe limitirana i jednostavna ali je imaju ali ih to čini borilačkom veštinom. Jer ako ti čekaš da te ja uhvatim za ruku ili sleđa znači ja napadam a ti se braniš.... Prva i najvažnija stvar koju sam naučio iz JKD je ta da je opasno napadati kako ti padne napamet itd itd.

Нисам сигуран да разумеш шта је самоодбрана. То је прво правни термин, на пример у изразу "прекорачење нужне самоодбране". Мислим да те је реч одбрана у изразу самоодбрана навела на криви пут.
То што поједини тренери не разумеју аикидо, па потпомажу илузију да у аикидоу нема напада је врло проблематична ствар за ову борилачку вештину. Тако настаје потражња за вештином која је намењена "мистичарима" благог духа, који не нападају.
Што је наравно у потпуној супротности са духом борилачких вештина уопште.
У аикидоу постоји напад, само што је занемарен, јер је публика навикла на одређену представу о аикоду.
Мећутим, уколико ти је противник стабилан и у равнотежи, ти си принуђен да га избациш из те равнотеже како би могао уопште да размишљаш о извођењу технике.
У нарушавање равнотеже спада и напад.
Не видим ниједан разлог због чега у оквиру самоодбране не би био и напад - на пример, у оквиру превентивног отклањања будуће непосредне опасности.

Разлог због кога аикидонема спортска такмичења је зато што је скоро немогуће направити иоле интересантно такмичење у коме ће бити могуће приказати вештину и при томе поштовати уобичајена правила.
Проблем је пре механичке него теоријске природе.
Знам да је Љуба Врачаревић покушао нешто у том смислу, али се завршило неуспехом.

По истом принципу немаш такмичење из Крав Маге, која је такође борилачка вештина, намењена самоодбрани, а има и нападе.
 
Ja bih spomenuo, kad je vec rec o samoodbrani i borilackoj vestini Dynamic Ving Tshun koji ima sve sto se od vestine trazi. Odlicnu samoodbranu i vrlo eksplozivan napad.

Preuzeto sa sajta... http://www.idvta.de/en/?HOME

If you have occupied with the origin of Dynamic VingTshun, you might have noticed that other martial arts assocciations exist, who teach a differtent interpretation of this martial art and that they use another name.

Dynamic VingTshun (DVT) is a thorough further developement of WingTsun, which has "entered" Europe by
GGM Leung Ting and GM Keith R. Kernsprecht in the 70s. Sifu Tassos was a direkt student of GM Kernspecht for over 20 years.

DVT contains new dynamic and explosive programs.


Dai-Sifu Tassos' trip to China with GGM Leung Ting

"Your punches were absolutely controlled and I thank you for that. Your techniques are very good. One day you will achieve the level of Yip Man."

GM Lun Kai




Trenutno skole postoje samo u Nemackoj, Italiji, Grckoj i Srbiji.

http://www.idvta.de/en/?SCHOOLS/Serbia_Schools
 
Svaka borilacka vestina pa i Ving Tsun/Wing Chun je prvenstveno pravljena da se primeni u situacijama kada smo napadnuti od strane napadaca.U tom konteksu sve sto se nauci na treningu treba da je primenjivo u praksi(naravno ne i kod pocetnika).Neke vestina su zadnjih 30 i vise godina sve vise dobijale sportsku crtu gde su sistem samoodbrane sve vise zanemarivali(dokaz je i pojava novih vestina/krav maga,sistem.../ da premoste sportske crte kod raznih vestina).U samoodbrani postoji i odbrana i napad,iluzorno je govoriti da se ona samo svodi na odbranbene tehnike.Napad je najbolja odbrana...izjavili su mnogi poznati prakticari borilackih vestina.Danas je situacija nesto drugacija,jer pojedini klubovi ili skole nude traniranje samoodbrane odvojene od borilackih vestina da bude nacin,metod odbrane sam za sebe,bez dubljeg ulaska u srz same borilacke vestine/mnogi majstori nisu pobornici toga,jer smatraju bez obzira na sve mora se prihvatiti princip ili vladati odredjenom vestinom da bi samoodbrana bila primenjiva./U sustini samoodbrana moze da bude usko povezana sa nekom borilackom vestinom a i ne mora.Cilj odbraniti se a dali ce to biti neka tehnika iz ving tsuna,dzu dzuce,aikidoa...i nije bitno,moze se osoba koja je napadnuta uzdati i u brze noge/bezanje/,gde ne postoji kodeks casti kao u bv vec je vazno spasiti se,ili ce vriskati,prizivati pomoc,gadjati nekoga cipelom,pepeljarom...i sl.Ali ipak raditi na ovakav nacin samoodbranu bez uske povezanosti sa nekom od borilackih vestina ne cini nas jacim i boljim za odbranu u odnosu za ono sto pruza ucenje borilackih vestina.Ipak zelim reci osoba koja vlada nekom vestinom spremnija je i obucenija i za samoodbranu,znaci ima vece sanse da se odbrani od napadaca.
 
Mala7474,.- Iako si vec dobila Odgovor na Svoje pitanje, dobro namerno bih ti preporučio ,,Ninjutsu",kao Borilačku veštinu koja bi te verujem ispunila i Duhovno i Psihički, što je jako dobar preduslov za sticanje samih veština, pre svega,u samo odbrani (Da ja ne bih smarao, možeš sama Guglati i upoznati se pribliznije o samoj vestini),i naravno, da ne ispada da je favorizujem samo zato što je dugo godina treniram,tu je i Aikido kao Veština o kojoj si verujem već bolje informisana. Poz.
 

Back
Top