Haiku

M

malika

Gost
Bas me zanima. Ja obozavam haiku poeziju: jedna tako mala forma a takvo savrsenstvo, savrsena slika pred ocima i jedinstveni osecaj, neponovljiva atmosfera u svakoj pesmi.
 
Cao,

Ne delim vaše mišljenje o haiku poeziji. Ne dopada mi se. Mislim da je površna i da nikako ne prenosi stvaran osećaj, već da samo rimuje određene segmente stvarnosti. Užasno.
 
Tipicno je za pripadnike kulture zapada da nisu u stanju da razumeju savrsenstvo jednostavnosti. Onaj ko ume da pronadje smisao lepote sveta u racvetanoj grani tresnje mudriji je od onog ko pise tomove knjiga o besmislenosti ljudskog zivota. Uostalom evo jednog engleskog pesnika koji je imao isti senzibilitet da oseti tako nesto, William Blake, a ovo je prva strofa njegove pesme "Auguries of Innocence":
To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the Palm of your Hand
And Eternity in an hour.
A taj tvoj argument da prikazuje samo odredjene segmente stvarnosti, nije tacan. To su samo simboli, ili moze se cak reci i "objektivni korelativ": slike, zvuci i mirisi koje kod coveka izazivaju odredjena osecanja.
 
Cao.

Nisam sigurna da lepota sveta lezi samo u odredjenim detaljima...tipa rascvetaloga cveta. Lepota sveta nalazi se u sveopstoj spojivosti, slozenosti i univerzalnosti. Tek kada vidis celinu, razumeces i detalje.
Mozda i mogu naici na nekoga ko ume da u jednoj reci opise sve, ali najcesce ispadaju smesni sa svojim pokusajima jednostavne rime zarad pojasnjenja pojma univerzalnosti. Pojam univerzalnosti stvari može pojasniti samo mudra knjiga, bilo da je pisana na hiljadu strana, bilo da je napisan samo jedan red. Ali, glupost nista ne moze pojasniti. Ja za razliku od haiku pesnika, nikada ne bih mogla lepotu jednog rascvetalog cveta da opisem samo u jednom stihu, jer je to nemoguce. Uvek bi mi navirale druge misli, uvek bih razmisljala o slozenosti svoga opisa. To ti je kao put ka nebu. Letis u jednom smeru ka cilju nedostiznom. Smatram da haiku poezija nije kadra da dostigne vrh univerzalnosti, nedeljivosti na segmente, vec da samo uproscuje stvari.

Pozdrav.

MS
 
Не пратим хаику, али с обзиром на оно што добро познајем у поезији и књижевности уопште, чини ми се да имам да додам пар речи.

Најпре критика универзалности. О каквој је универзалности реч? Шта је то што у једном књижевном делу, у једној његовој форми, којој год, може да дохвати некакву универзалност? Има ли онога ко је успео да дохвати ту универзалност, а још и да говоримо о поезији? Андрић је у његовој "Ћуприји" покушао и дохватио већи део људске збиље, али то је далеко од некаквог "појма унивезралног". Доста речи о универзалном јер она нема границе, ако се довољно дубоко схвати.

Хаику, мада је не пишем, мора имати неки други циљ, а не поједностављење неких ванредних момената. Изузетна је глупост тражити лепоту у једноставном, јер лепота никад не може бити једноставна. Глупост је једноставна, зато је свуда има. Који је тај хаику песник рекао да он изражава једноставност? Ја ниједног од њих не знам, али ако је неки од њих тако казао онда се слажем да тога не треба сматрати песником.

Лепота није поједностављена ако се искаже у пар речи или у три стиха. Штавише, она је поједностављена онда кад се испише у хиљаду страна или у некој дужој песми где су све одреднице дате, и то тако да је може дохватити и читаоц од десет година и без икаквог схватања живота, без икакве упитаности и смисла за разумевање ичега око себе. Огуљена лепота не може се и даље звати лепотом. :shock:
 
Pozdrav svima.

Slažem se da se pojam univerzalnosti ne može u celosti pretociti u reci, ali to je i svrha pisanja, da nadljudskim naporima, talentom ili genijalnošću, nastojiš da se kao umetnik približiž tom pojmu. Da nije težnje ka univerzalnosti, ne bi bilo ni razvoja knjizevnosti. Sa napretkom čovečanstva i čovečije misli, svi se mi polako krećemo ka univerzalnom. Pojam univerzalnog je sam po sebi bezgranično širok, pa se na kraju svaka misao izgubi u njenom sagledavanju. Samo glupost može univerzalno da limitira.
Ipak, nekome može da granica univerzalnosti, bude lepota haiku poezije, a nekome lepota dela Dostojevskog ili Andrića. Neko može više da ceni jedno ili drugo delo ili vrstu pisane reči, ali to je sve u svemu samo jedna mala čestica u sveopštoj bezgraničnoj univerzalnosti. Kada bi postojala granica univerzalnog, ne bi više imali potrebu za pisanjem već bi smatrali da je pisanje pojasnilo i otkrilo univerzalnost, pa se ništa novo nema više reći. Smatram da uvek ima nešto novo da se kaže, te stoga nema granice univerzalnog.

MS :lol:

p.s. Nemam ništa protiv haiku poezije, ali kao pesniku nije mi baš bliska. To ne znači da je ne tolerišem, s vremena na vreme.
 
ONOG KOJI ZNAJUCI ZA LJUBAV MOJU ODLAZI
ZAUSTAVI, O DRVO TRESNJINO
I POSPI SVOJE LATICE
DA ZAMETU NJEGOV PUT...

izvinjavam se svim pravim poznavaocima HAIKU-a sto sam zaboravila naziv autora, i za eventualne greske prilikom pisanja, ali mi je veceras ova pesma bila tako potrebna...
 
ms, mozes do prekosutra da se sprdas sa haiku poezijom ali u svakom slucaju ne mozes osporiti njenu vrednost.

nama je ona daleka kao sto nam je dalek taj nacin razmisljanja. probaj da procitas neke knjige o zen budizmu pa ces malo bolje razumeti haiku.

osim toga, haiku poezija je izuzetno LEPA (u svakom smislu) i svako ima makar trunke osacaja za lepo u sebi, nece s.r.a.t.i. po haiku poeziji, ma kako mu daleka i nerazumljiva bila.
 
anakin:
ms, mozes do prekosutra da se sprdas sa haiku poezijom ali u svakom slucaju ne mozes osporiti njenu vrednost.

nama je ona daleka kao sto nam je dalek taj nacin razmisljanja. probaj da procitas neke knjige o zen budizmu pa ces malo bolje razumeti haiku.

osim toga, haiku poezija je izuzetno LEPA (u svakom smislu) i svako ima makar trunke osacaja za lepo u sebi, nece s.r.a.t.i. po haiku poeziji, ma kako mu daleka i nerazumljiva bila.

Tebi je izgleda daleko sagledavanje realnosti. Da li je ms rekla da mrzi Haiku...nije....rekla je da nije po njenom ukusu i da joj se ne dopada taj nacin razmisljanja...I ja mislim da scena ostavljenog kuceta na ulici koga ljudi ne vide...ima dubok znacaj.
Ti si opsednuta sa mnom, je li.... :wink: :wink: :wink:
 
ms:
anakin:
ms, mozes do prekosutra da se sprdas sa haiku poezijom ali u svakom slucaju ne mozes osporiti njenu vrednost.

nama je ona daleka kao sto nam je dalek taj nacin razmisljanja. probaj da procitas neke knjige o zen budizmu pa ces malo bolje razumeti haiku.

osim toga, haiku poezija je izuzetno LEPA (u svakom smislu) i svako ima makar trunke osacaja za lepo u sebi, nece s.r.a.t.i. po haiku poeziji, ma kako mu daleka i nerazumljiva bila.

Tebi je izgleda daleko sagledavanje realnosti. Da li je ms rekla da mrzi Haiku...nije....rekla je da nije po njenom ukusu i da joj se ne dopada taj nacin razmisljanja...I ja mislim da scena ostavljenog kuceta na ulici koga ljudi ne vide...ima dubok znacaj.
Ti si opsednuta sa mnom, je li.... :wink: :wink: :wink:


hoces li biti ljubazna da odrastes i da diskusiju na forumu ne shvatas licno?
 

Back
Top