pad napona zbog duzine kabla....

Ako uzmes 3x4mm2, samo na tom kablu ces imati pad napona od 3,756%. Na ovo treba dodati i pad napona DO izvora. Obicno je to manje od 1% (mada ne mora da znaci), pa ce sve zajedno biti manje od 5%. Mada mi je jako neobicno da obicnu drenaznu (ili kanalizacionu) pumpu napajas ovoliko dugim kablom. To je 2.5 fudbalskih igralista Jesi siguran da nema boljeg resenja? Blizi orman i sl.?
 
Ako uzmes 3x4mm2, samo na tom kablu ces imati pad napona od 3,756%. Na ovo treba dodati i pad napona DO izvora. Obicno je to manje od 1% (mada ne mora da znaci), pa ce sve zajedno biti manje od 5%. Mada mi je jako neobicno da obicnu drenaznu (ili kanalizacionu) pumpu napajas ovoliko dugim kablom. To je 2.5 fudbalskih igralista Jesi siguran da nema boljeg resenja? Blizi orman i sl.?

drugo resenje je agregat. sad,sta je jeftinije vidjecemo. to nije drenazna ni kanalaziciona pumpa, vec visestepena potapajuca, koja treba da digne vodu iz jezera do iznad kuce. jezero daleko oko 250 metara, a struja u kuci. visinska razlika oko 100 metara, zato je potrebna malo jaca pumpa.
molim te , kazi mi koliko se napona gubi na 6 mm2.
puno hvala
 
izvini, imam gresku u ranijem proracunu, racunao sam napamet. Evo sad sa formulom u ekselu.

Evo ti tabela prema odgovarajucoj formuli
2qk3ptt.jpg


naravno, to je do ormana odakle se napaja
s obzirom da je kuca u pitanjju, ne verujem da je ostatak pada napona veci od 1%, tako da 10 kvadrata odgovara.
 
izvini, imam gresku u ranijem proracunu, racunao sam napamet. Evo sad sa formulom u ekselu.

Evo ti tabela prema odgovarajucoj formuli
2qk3ptt.jpg


naravno, to je do ormana odakle se napaja
s obzirom da je kuca u pitanjju, ne verujem da je ostatak pada napona veci od 1%, tako da 10 kvadrata odgovara.

hvala,
sad te molim za jos nesto.
ako se postave trafoi, sta se dobija. zanima me investicija. 10mm2 je dosta skup kabel.
 
drugo resenje je agregat. sad,sta je jeftinije vidjecemo. to nije drenazna ni kanalaziciona pumpa, vec visestepena potapajuca, koja treba da digne vodu iz jezera do iznad kuce. jezero daleko oko 250 metara, a struja u kuci. visinska razlika oko 100 metara, zato je potrebna malo jaca pumpa.
molim te , kazi mi koliko se napona gubi na 6 mm2.
puno hvala

Наравно, овај проблем решићеш према саветима hanuman011 који су по мени добри. Али и кошта.
Међутим сада те повратно чека oзбиљнији проблем пада притиска у цреву (или цевоводу) имајући у виду да транспорт воде вршиш на дужину L = 250 m' (а можда и више) и на висину H = 100m'. Нужно је предходно срачунати укупне губитке а посебно треба бити веома обазрив у избору пумпе, јер су захтеви скоро екстремни.
Такође и ако се одлучиш за пластична црева јер колико знам да се на тржишту могу наћи дебелослојна пластична црева за максимални притисак p = 10 bara, а ти ћеш имати ( обзиром на губитке) на почетку далеко већи притисак.Па сада види шта ти је радити јер је реализација замисли веома скупа.
 
Uh, drzim se ja struje :-)
Teorijsko resenje (kako to mali Perica zamislja): postaviti transformatorcic prenosnog odnosa 1:1 sa promenljivim prenosnim odnosom sa strane sekundara, pre pumpe.
Prakticno resenje: nazoves komercijalu ili tehnicku podrsku ABB-a ili Schneider Electric i priupitas da li imaju neko parce elektronike koje bi ti posluzilo svrsi, tj. za podizanje napona ispred potrosaca.
Ovde, naravno, treba postaviti pitanje isplativosti i staviti to na papir.
Eto, ja bolje ne znam, nisam se susretao sa ovim ranije.
 
...a mozda i neki kondenzatorcic moze da resi problem, tj. popravi napon...

vise mi nista nije jasno. ako je monofaznom motoru od 2,2 kw, potrebna struja napona 220 volta i snage oko 12 ampera, zasto je potrebna snaga od skoro 40 ampera da bi se motor pokrenuo. navodno to traje par sekundi, a onda se vraca u normalni rezim rada. moze li korektor napona rijesiti ove probleme POMAGAJTE vi sto se razumijete u ovu za mene filozofiju
fala dje culi i dje ne culi
 
Vise mi nista nije jasno. ako je monofaznom motoru od 2,2 kw, potrebna struja napona 220 volta i snage oko 12 ampera, zasto je potrebna snaga od skoro 40 ampera da bi se motor pokrenuo. navodno to traje par sekundi, a onda se vraca u normalni rezim rada. moze li korektor napona rijesiti ove probleme POMAGAJTE vi sto se razumijete u ovu za mene filozofiju
fala dje culi i dje ne culi

Pa, vidju sad, to ti je druga problematika i nema veze sa padom napona, al super nas zapricavas :D
Svaki motor povuce vecu struju u startu i polazna struja je 3-7 puta veca od njegove nominalne (ti podaci pisu na plocici motora, tj. pumpe), ali ti ne dimenzionises kabl prema toj, nego prema nominalnoj struji, pa, to uopste nije problem. S obzirom da ti je pumpa samo 2.2kW, zabole te leva nogara na stolici za polaznu struju (osim pri izboru i podesavanju vremena reagovanja prekidackog elementa u ormaricu).
Ako imas para za bacanje ili pumpa precesto startuje, mozes kupiti pumpu sa soft-starterom ili jednostavnim frekvencom na njoj (Grundfoss pumpa i sl.). Takve pumpe se danas ugradjuju u toplotne podstanice i klima komore. Mada, kazem ti, sumnjam da ti je to potrebno, osim ako ti nije bas potreban kontinualni rad pumpe (konstantan protok ili tako nesto, to vec zavisi od masinskih zahteva i zelja, cestitki i pozdrava).
 
Uh, drzim se ja struje :-)
Teorijsko resenje (kako to mali Perica zamislja): postaviti transformatorcic prenosnog odnosa 1:1 sa promenljivim prenosnim odnosom sa strane sekundara, pre pumpe.
Prakticno resenje: nazoves komercijalu ili tehnicku podrsku ABB-a ili Schneider Electric i priupitas da li imaju neko parce elektronike koje bi ti posluzilo svrsi, tj. za podizanje napona ispred potrosaca.
Ovde, naravno, treba postaviti pitanje isplativosti i staviti to na papir.
Eto, ja bolje ne znam, nisam se susretao sa ovim ranije.

ovaj post sam preskocio, izvinjavam se.
nude mi korektor napona-ovakav
iskra
ulaz napona 220+10%-15%
izlaznapona+10%-15%

ulazna struja 38A
izlazna snaga6000w
tezak 26kg
mozes li mi reci sta je ovo
 
Pa, vidju sad, to ti je druga problematika i nema veze sa padom napona, al super nas zapricavas :D
Svaki motor povuce vecu struju u startu i polazna struja je 3-7 puta veca od njegove nominalne (ti podaci pisu na plocici motora, tj. pumpe), ali ti ne dimenzionises kabl prema toj, nego prema nominalnoj struji, pa, to uopste nije problem. S obzirom da ti je pumpa samo 2.2kW, zabole te leva nogara na stolici za polaznu struju (osim pri izboru i podesavanju vremena reagovanja prekidackog elementa u ormaricu).
Ako imas para za bacanje ili pumpa precesto startuje, mozes kupiti pumpu sa soft-starterom ili jednostavnim frekvencom na njoj (Grundfoss pumpa i sl.). Takve pumpe se danas ugradjuju u toplotne podstanice i klima komore. Mada, kazem ti, sumnjam da ti je to potrebno, osim ako ti nije bas potreban kontinualni rad pumpe (konstantan protok ili tako nesto, to vec zavisi od masinskih zahteva i zelja, cestitki i pozdrava).

mene prodavci taj start motora navode kao glavni problem. ako je grundfoss pumpa resenje, uz neki korektor napona, ja vise problema nemam. trazili su mi covece 3000 eura za agregat. neki su mi savjetovali rudarski kabel, a neki su predlagali da vucen nisko naponsku mrezu i ugradim malu trafostanicu.
tebi zaista hvala. postoji grundfoss pumpa sa motorom od 1.5 kw, koja moze zazadovoljiti, doduse sa nesto manje vode u minuti, ali sta da se radi, ako 2.2 kw ne bude mogao nikako
 
ovaj post sam preskocio, izvinjavam se.
nude mi korektor napona-ovakav
iskra
ulaz napona 220+10%-15%
izlaznapona+10%-15%

ulazna struja 38A
izlazna snaga6000w
tezak 26kg
mozes li mi reci sta je ovo

to ti je obican stabilizator, kao za tv, pretpostavljam, s tim sto je za vecu snagu. A sto ne od 3000VA?
Moze ti pomoci samo ako ga postavis kod pumpe, jer tu imas pad napona, a ne kod kuce.
Da li radi na eksternim temperaturama i uslovima? Da li si razradio kako ces ga vezati? Da li je u odgovarajucoj IP zastiti? Da li mu je cena dovoljno niska da odustanes od debljeg kabla?
 
mene prodavci taj start motora navode kao glavni problem...

Kao kakav problem? Sta ti je tacno rekao prodavac? Polazna struja i pad napona nemaju nikakve veze. Polazna struja moze prouzrokovati druge pojave, ali je pitanje od kakvog su znacaja te pojave
Sustina onog sto zelim da ti kazem je da ti pumpa sa frekvencom ili soft-starterom nece resiti problem pada napona.
 
Poslednja izmena:
to ti je obican stabilizator, kao za tv, pretpostavljam, s tim sto je za vecu snagu. A sto ne od 3000VA?
Moze ti pomoci samo ako ga postavis kod pumpe, jer tu imas pad napona, a ne kod kuce.
Da li radi na eksternim temperaturama i uslovima? Da li si razradio kako ces ga vezati? Da li je u odgovarajucoj IP zastiti? Da li mu je cena dovoljno niska da odustanes od debljeg kabla?

ako moze 3000 VA, to bi bilo vrlo dobro, taj nije skup. radi samo ljeti, i to dva mjeseca, dva tri puta mjesecno po nekoliko sati. koliki bi kabel trbao uz korektor od 3000 VA., grunndfoss pumpu sa motorom 2.2 kw?. ovo je moje poslednje pitanje. HVALA
 
ako je moguce namestiti ovaj stabilizator da radi, onda ti povecanje precnika kabla ne treba. Neko nepisano pravilo je da se do 2kW koristi kabl 3x2.5mm2, a preko 2kW 3x4mm2. Ukoliko Grundfoss ima preporuku kojim kablom napojiti njihovu pumpu, iskoristi tu preporuku, a ako nema, onda 3x4mm2.
To ti je to.
Tip kabla je PP00, preporucljivo u buzir crevu, moze pancer crevo.
 
Postovanje svima, moram da ispravim kolege vezano za pad napona. Pad napona na 250m za kabal od 4mm2 je takodje veci nego je to dozvoljeno i iznosi negde oko 10,18% cak ni kabl od 6mm2 ne bi zadovoljio tvoje potrebe jer je pad napona i za ovaj presek oko 6,79% a dozvoljeni pad napona za ovu vrstu potrosaca je do 5% jer pretpostavljam da ne napajas pumpu direktno iz trafo stanice jer bi u tom slucaju mogao da priustis sebi pad napona i do 8%. Da zakljucim ako hoces da vuces kabal do pumpe treba ti najmanje 3x10 sto ces tesko da nadjes tako da ces najverovatnije morati da kupis 4x10. Druga vazna stvar koju sam letimicno procitao je da imas visinsku razliku od 100m ovo ti je po meni mnogo veci problem posto ti za klasicno snabdevanje vodom treba 2 bar-a a sa tvojom visinskom razlikom imas gubitak od oko 10bar-a sto znaci da ti treba pumpa koja daje na izlazu barem 12bara a to je vec ozbiljna pumpa i daleko je snaznija od 2,2kW. Nadam se da sam doprineo temi.....srdacan pozdrav! Pavle
 
Postovanje svima, moram da ispravim kolege vezano za pad napona. Pad napona na 250m za kabal od 4mm2 je takodje veci nego je to dozvoljeno i iznosi negde oko 10,18% cak ni kabl od 6mm2 ne bi zadovoljio tvoje potrebe jer je pad napona i za ovaj presek oko 6,79% a dozvoljeni pad napona za ovu vrstu potrosaca je do 5% jer pretpostavljam da ne napajas pumpu direktno iz trafo stanice jer bi u tom slucaju mogao da priustis sebi pad napona i do 8%. Da zakljucim ako hoces da vuces kabal do pumpe treba ti najmanje 3x10 sto ces tesko da nadjes tako da ces najverovatnije morati da kupis 4x10. Druga vazna stvar koju sam letimicno procitao je da imas visinsku razliku od 100m ovo ti je po meni mnogo veci problem posto ti za klasicno snabdevanje vodom treba 2 bar-a a sa tvojom visinskom razlikom imas gubitak od oko 10bar-a sto znaci da ti treba pumpa koja daje na izlazu barem 12bara a to je vec ozbiljna pumpa i daleko je snaznija od 2,2kW. Nadam se da sam doprineo temi.....srdacan pozdrav! Pavle

Kolega, pre nego postujes, procitaj pazljivo temu. Kasnije je ispravljena greska, a imas i tabele. Inace, pri proracunu pada napona, za kablove manjeg preseka od 20mm2, poduzna reaktansa nema uticaja, tako da je nije potrebno ubacivati u formulu za pad napona i celokupna impedansa je jednaka rezistansi (pretpostavljam da je to razlog malog odstupanja tvog proracuna od tabele koju sam postavio). Ovo je dokazano u praksi, a i definisano u propisima.
 
Postovanje svima, moram da ispravim kolege vezano za pad napona. Pad napona na 250m za kabal od 4mm2 je takodje veci nego je to dozvoljeno i iznosi negde oko 10,18% cak ni kabl od 6mm2 ne bi zadovoljio tvoje potrebe jer je pad napona i za ovaj presek oko 6,79% a dozvoljeni pad napona za ovu vrstu potrosaca je do 5% jer pretpostavljam da ne napajas pumpu direktno iz trafo stanice jer bi u tom slucaju mogao da priustis sebi pad napona i do 8%. Da zakljucim ako hoces da vuces kabal do pumpe treba ti najmanje 3x10 sto ces tesko da nadjes tako da ces najverovatnije morati da kupis 4x10. Druga vazna stvar koju sam letimicno procitao je da imas visinsku razliku od 100m ovo ti je po meni mnogo veci problem posto ti za klasicno snabdevanje vodom treba 2 bar-a a sa tvojom visinskom razlikom imas gubitak od oko 10bar-a sto znaci da ti treba pumpa koja daje na izlazu barem 12bara a to je vec ozbiljna pumpa i daleko je snaznija od 2,2kW. Nadam se da sam doprineo temi.....srdacan pozdrav! Pavle

visinska razlika nije problem. proizvodjaci pumpi su to idealno rijesili. grundfoss ima pumpu, koja sa motorom od 1,5kw, savlada 150m visinske razlike, dje je magistralni cevovod dug preko 500 metara. samo sto se u ovakvim slucajevima dobije malo vode na izlazu. nekih dvadesetak litara u minuti.
no, bez obzira sto imaju dobre motore, razno razne zastite, nekakav meki start, sta ti ja znam jos sta, imaju i neke preporuke, sto se tice duzine i presjeka kabla, kojim se pumpa napaja. kabel, presjeka 10 kvadrata, po njima ne moze napajati ni 1,5 kw jak motor, na daljinu 250 m, a kamoli 2.2 kw. razno razna pojacavanja napona oni ne poznaju, i nece da daju garancije na motor i pumpu.
sad se javlja neka nova ideja, pravljenje akumulacije na brdu, a ugraditi pumpu sa motorom slabijim od 1.5 kw. molim vas izracunajte mi -kabel dug250m, preseka 6 kvadrata, sta moze napojiti-nije valjda samo sijalicu, ili ni nju.
drugo. ako bi struja bila trofazna, kakva bi onda bila prica?
hvala i oprastajte dosadu.
 
no, bez obzira sto imaju dobre motore, razno razne zastite, nekakav meki start, sta ti ja znam jos sta, imaju i neke preporuke, sto se tice duzine i presjeka kabla, kojim se pumpa napaja. kabel, presjeka 10 kvadrata, po njima ne moze napajati ni 1,5 kw jak motor, na daljinu 250 m, a kamoli 2.2 kw. razno razna pojacavanja napona oni ne poznaju, i nece da daju garancije na motor i pumpu.
sad se javlja neka nova ideja, pravljenje akumulacije na brdu, a ugraditi pumpu sa motorom slabijim od 1.5 kw. molim vas izracunajte mi -kabel dug250m, preseka 6 kvadrata, sta moze napojiti-nije valjda samo sijalicu, ili ni nju.
drugo. ako bi struja bila trofazna, kakva bi onda bila prica?
hvala i oprastajte dosadu.

Akumulacija? Pa koliko to kosta, sunce mu?
Slusaj, proizvodjaca pumpe ne interesuje kako si ti obezbedio napon od 230V, bitno da ga ima.Mozda si ga preneo bezicno ili proizveo iz pola kile plutonijuma. Evo, mozes ovde da kazes koji je tip pumpe i eventualno neki link ka njoj.
 
Akumulacija? Pa koliko to kosta, sunce mu?
Slusaj, proizvodjaca pumpe ne interesuje kako si ti obezbedio napon od 230V, bitno da ga ima.Mozda si ga preneo bezicno ili proizveo iz pola kile plutonijuma. Evo, mozes ovde da kazes koji je tip pumpe i eventualno neki link ka njoj.

grundfos http://www.grundfos.co.yu/, SQ pumpe, ima ih milion. vrlo ih zanima kako je pumpa prikljucena na mrezu, i kakva je mreza, inace-nema garancije
 
Poslednja izmena:
grundfos http://www.grundfos.co.yu/, SQ pumpe, ima ih milion. vrlo ih zanima kako je pumpa prikljucena na mrezu, i kakva je mreza, inace-nema garancije
da, ali mreza je super jer ti imas 230V, jer si preduzeo sve mere da sprecis pad napona, pa prema tome, nemaju sta da se bune. Sva peripetija oko psrecavanja pada napona i jeste da bi se omogucio normalan rad pumpe ciji motor i jeste konstruisan da bi pumpa normalno radila sa dozvoljenim varijacijama pada napona od 5%
 

Back
Top