Hamlet

Alex-lex-ex-x

Početnik
Poruka
17
ppl HELP me !!!
Imam esej iz maternjeg jezika i knjizevnosti...
tema "HAMLET"
e sada......ja sam procitala djelo,ali ...

Ae napisite mi nesto o djelu,vase misljenje..neke interesantne detaje...
opis likova...



Smatrate li da je Hamlet ispravno postupio?
Sta bi Hamlet indirektno priznao ukoliko bi ubio strica?
Sta je zajednicko u Ofelinoj i Hamletovoj situaciji,kako se jedno a kako drugo suocavaju sa melanholijom, depresijom i pitanjem samoubistva?
Kakvi su odnosi medju polovima u Hamletu,posebno odnos medju seksualnosti?Kakv je Hamletov odnos sa zenama?
Kako Ofeliju tretiraju u drami njen otac ,brat, Hamlet, kraljevski par?
Koliko je Ofelija slicna danasnjim devojkama? Uporedi Ofeliju sa Julijom iz drame "Romeo i Julija"
Zasto je Hamlet tantal modernog doba?
Sta je to trulo u drzavi Danskoj ? koji su to njeni problemi ?

Hamlet na Danskom dvoru....



E da mnogi prave paralele izmedju
Hamleta I Antigone
Hamlet i Gorski vijenac
Kakva je slicnost izmedju mitropolita Danila iz Gorskog vijenca i Hamleta, Antigone i Hamleta..?


Hamlet i egzistencijalizam...
Pitanje samoubistva u Hamletu ima dosta dodirnih tacaka s djelom Albera Kamija "Stranac" ..koje su to dodirne tacke? Paralelizam ideje i motiva. Na koji nacin drama istrazuje temu samoubistva:religijski, moralno ,estetski ?
Zasto hamlet smatra da vecina ljudi bira da zivi unatoc okrutnosti, bolu i nepravdi svijeta?


pozz


PS...hvala unaprijed <3
 
Hamlet je ubio krmka, koji je ubio Hamletovog oca i ne vidim ništa loše u pravednoj osveti.
Hamlet nema šta da prizna i kome da prizna, njegovi postupci su pravični pred Bogom.
Ofelija je mlada cura koja nije imala hrabrosti, niti volje da voli iskreno dragog joj HAmleta, niti da se potrudi da sazna suštinu problema. Lakoverno je poslušala savet krvnika i završila kao bednik, kukuvički se ubivši.
Hamlet definitivno nije *****. Karo' bi Ofeliju da je ova pokazala malo više dobr volje.
Kralj otac, manipulatorski prema Ofeliji. Hamletovu ljubav nije videla jer je nije ni razumela. Mislim da je bila i malo više glupa devojka. Srećom, pa se ubila. Nije bila za Hamleta.
Ofelija sa današnjim devojkama ??? Nikako, drugi sistem vrednosti i morala, no, ljubav i sex se ne menjaju vremenski. Osećanja su ista danas kao i tad.
Ko i svi borci za slobodu i istinu, loše prolaze od strane moćnika.
 
Maternjeg jezika?????

Koliko to glupo zvuči!

Dakle, Kinezima koji idu u školu u Srbiji, maternji jezik je - kineski, ali u školi se pod tim podrazumeva ''srpski''.

Da, jasno mi je da se izbegava da se kaže ''srpski''...

Jako nebulozno.

No. Ostavimo se politike i zavera, šta kažete - Hamlet?

Po mom mišljenju divno delo, koje nosi sa sobom duboka psihološka obeležja, posebno u pitanju osvete i nedoumice koja se tu javlja...

Pitanje da li je Hamlet ispravno postupio, jako je nezgodno za odgovor.
Sa jedne strane - ko smo mi da sprovodimo Božju, kosmičku pravdu...
Sa druge strane, ta i takva pravda je najčešće i spora, pa oni, koji su pogođeni nepravdom, mnogo puta i ne dočekaju da vide zadovoljenje njihove, ispravne strane.

Celokupan odnos Hamletov sa ženama je kompleksan. I sa majkom i sa Ofelijom.
Reklo bi se da je Hamlet isfrustriran i nesiguran u relacijama sa ženama.

''Zasto hamlet smatra da vecina ljudi bira da zivi unatoc okrutnosti, bolu i nepravdi svijeta?''

A kako drugačije?

Meša Selimović kaže: ''Jedan petao, milioni spavača!''

Dakle, malo je onih koji vide trulost sistema, još je manje onih koji bi krenuli da se bore protiv toga...
U tome se ogleda izvesna Hamletova iluzornost, donkihotizam... On ima inteligenciju, on vidi nepravdu, ali on jedini nije dovoljan da promeni sistem.
Svi se odlučuju za liniju manjeg otpora...

Antigona i Hamlet se suprotstavljaju vladajućem režimu, jer traže pravdu, moral, a sve je to utemeljeno na ljubavi koji oni osećaju prema najbližima, zbog bola što njihovi najbliži bivaju dovedeni u nepravdu, što se preko njih pokušava da ostvari vladavina zla, moć prevare...

Eto. Možda nije najsjajnije.

Vladika Danilo i Hamlet? Pa, nađi vezu u njihovoj neodlučnosti. U ''Gorskom vijencu'' su, ako se sećaš, svi odmah spremni da se bore protiv poturica, dok se jedino vladika Danilo nešto koleba... On vidi dalje od svojih sugrađana, saplemenika, savremenika... i zbog toga njega razdiru dileme da li je to što se sprema da uradi samo hir, neosnovana osveta ili je pravda koju je njemu Bog poverio u ruke da je ostvari. Obojica, i Hamlet i Danilo, promišljeni su, duboki, univerzalni tipovi, oni uzimaju mnogo stvari u obzir, ne brzgaju... u traganju za odgovorima, oni se trude da zadovolje svoju dušu, ali pre svega istinu ne povredivši ni slučajno kosmički princip...

Ako sam uopšte jasna... :)

Izvinjavam se na konfuziji, bolesna sam... :(

Tema mi je jako privlačna, gledaću kasnije da se vratim na nju.
 
Gorski Vijenac sam citala pre tri godine i skoro da se ne secam detalja...
Eto umesto Vladika Danilo napisala sam mitropolit :(((
Da i jedan i drugi su neodlucni.Ali vladika Danilo je mnogo mudriji od Hamleta...Hamlet mudru postupa u njegovom ludilo..ali na kraju...
On je u jednu ruku kriv za Ofelijinu smrt ,odbacuje nju i njenu ljubav, da bi osvetio oca ?!!


I na kraju uporedjuju Hamleta i Merosa iz Stranca, ne razumem zasto je Hamlet u jednu ruku apsurdan junak.. on ne odbacuje drustvo kao Merso,ne ponasa se otudjeno....koliko sam ja mogla da shvatim...
 
Maternjeg jezika?????

Koliko to glupo zvuči!

Dakle, Kinezima koji idu u školu u Srbiji, maternji jezik je - kineski, ali u školi se pod tim podrazumeva ''srpski''.

Da, jasno mi je da se izbegava da se kaže ''srpski''...

Jako nebulozno.

No. Ostavimo se politike i zavera, šta kažete - Hamlet?

Po mom mišljenju divno delo, koje nosi sa sobom duboka psihološka obeležja, posebno u pitanju osvete i nedoumice koja se tu javlja...

Pitanje da li je Hamlet ispravno postupio, jako je nezgodno za odgovor.
Sa jedne strane - ko smo mi da sprovodimo Božju, kosmičku pravdu...
Sa druge strane, ta i takva pravda je najčešće i spora, pa oni, koji su pogođeni nepravdom, mnogo puta i ne dočekaju da vide zadovoljenje njihove, ispravne strane.

Celokupan odnos Hamletov sa ženama je kompleksan. I sa majkom i sa Ofelijom.
Reklo bi se da je Hamlet isfrustriran i nesiguran u relacijama sa ženama.

''Zasto hamlet smatra da vecina ljudi bira da zivi unatoc okrutnosti, bolu i nepravdi svijeta?''

A kako drugačije?

Meša Selimović kaže: ''Jedan petao, milioni spavača!''

Dakle, malo je onih koji vide trulost sistema, još je manje onih koji bi krenuli da se bore protiv toga...
U tome se ogleda izvesna Hamletova iluzornost, donkihotizam... On ima inteligenciju, on vidi nepravdu, ali on jedini nije dovoljan da promeni sistem.
Svi se odlučuju za liniju manjeg otpora...

Antigona i Hamlet se suprotstavljaju vladajućem režimu, jer traže pravdu, moral, a sve je to utemeljeno na ljubavi koji oni osećaju prema najbližima, zbog bola što njihovi najbliži bivaju dovedeni u nepravdu, što se preko njih pokušava da ostvari vladavina zla, moć prevare...

Eto. Možda nije najsjajnije.

Vladika Danilo i Hamlet? Pa, nađi vezu u njihovoj neodlučnosti. U ''Gorskom vijencu'' su, ako se sećaš, svi odmah spremni da se bore protiv poturica, dok se jedino vladika Danilo nešto koleba... On vidi dalje od svojih sugrađana, saplemenika, savremenika... i zbog toga njega razdiru dileme da li je to što se sprema da uradi samo hir, neosnovana osveta ili je pravda koju je njemu Bog poverio u ruke da je ostvari. Obojica, i Hamlet i Danilo, promišljeni su, duboki, univerzalni tipovi, oni uzimaju mnogo stvari u obzir, ne brzgaju... u traganju za odgovorima, oni se trude da zadovolje svoju dušu, ali pre svega istinu ne povredivši ni slučajno kosmički princip...

Ako sam uopšte jasna... :)

Izvinjavam se na konfuziji, bolesna sam... :(

Tema mi je jako privlačna, gledaću kasnije da se vratim na nju.

pa mozda nije iz srbije
logicno je,kad razmislis malo
 
Logika je tako rastegljiv pojam... :)

Čak i da je tako, onda bi logičnije bilo reći: crnogorski, a ne maternji...

Maternji su svi jezici sveta... ;)
pa uz pomoc malog hinta,sve bude lakse;)
pa mozda to oni tamo zovu maternjim jezikom
i nije prvi put da vidim na forumu da neko kao predmet navodi maternji jezik,i da ne definise tacno koji je
 
Ukratko:

Već vekovima književni kritičari hvataju se u koštac sa psihološkim profilom Hamleta. Neki od njih tvrdili su da je Hamlet isuviše osetljiv za tako brutalan zadatak, da se njegova moralna priroda uzdiže iznad etike krvne osvete, ili da je paralisan načinom razmišljanja ... jer, Hamlet je renesansni čovek, intelektualac. Njegove dileme, a naročito činjenica da ga više muči to što mu se majka udala za strica nego što mu je otac poginuo od ruke tog strica, početkom XX veka postale su sinonim za čitav spektar kompleksa koje je utemeljio otac psihoanalize, Sigmund Frojd. Tako je kompleks neuspeha poznat još i kao "Hamletov kompleks". Psihoanalitičari, naime, smatraju da je Hamletova smrt posledica samokažnjavanja usled izigranih ideala, a ne posledica mahinacija njegovog strica.


"Hamlet" - tragedija misaonosti;
"Antigona" - tragedija karaktera kao unapred zacrtane sudbine (Antigona je dete iz incesta);
"Stranac" - tragedija apsurda (nesklada prirodnog i društvenog, slobode i norme, ljudske želje i nemogućnosti njenog ostvarenja).

Hamlet – Antigona – Merso:
Danski kraljević je uman, plemenit, emotivan, idealista i sanjar, ali nemoćan u svetu akcije, jer misao sputava njegovu volju; Antigonino delovanje zavisi isključivo od njene slobodne volje; Merso je ubeđen da čovek ne treba da bude sputan nikakvim normama i da je doslednost principima jedina mogućnost otpora.

Sličnosti:
- jaka individualnost
- razvoj od uverenja da se svet može popraviti, pa do filozofskog prihvatanja ljudskog ograničenja, neznanja i, posebno, smrtnosti
- tragičan procep između bića i ideala, iz kojeg proizilazi:

- usamljenost i izolovanost u društvu prožetom formalnim moralom
- prihvatanje sopstvene smrti kao nužne nagodbe sa zlom


Ima tu mnogo da se priča ...
 
pa uz pomoc malog hinta,sve bude lakse;)
pa mozda to oni tamo zovu maternjim jezikom
i nije prvi put da vidim na forumu da neko kao predmet navodi maternji jezik,i da ne definise tacno koji je

Xa' vidim da ste pokrenuli raspravu oko toga...:snesko5:
Iskreno da bam kazem , ja u skolim ucim MATERNJI JEZIK I KNJIZEVNOST...
To mi cak pise i u svjedocanstvu :)
 

Back
Top