Veliki Prasak!?

  • Začetnik teme fosilvaso
  • Datum pokretanja
F

fosilvaso

Gost
Priča se da:
- Najdalji uočeni objekti su na 12 milijardi sv. godina udaljenosti
- Svjetlost je s njih krenula prije toliko godina
- Taj objekt je bio na toj udaljenosti kada je ta svjetlost krenula k nama
- Ako je taj objekt krenuo iz Velikog Praska, a ne putuje brzinom svjetlosti, krenuo je prije više od barem 12+12 milijardi godina

Meni se pri tome nešto ne uklapa, tj ili
- nije bilo Velikog Praska ili
- je Svemir stariji nego što mislimo, ili
- je netko nešto sfušao u proračunima i mjerenjima, ili
- ???????
 
fosilvaso:
- Ako je taj objekt krenuo iz Velikog Praska, a ne putuje brzinom svjetlosti, krenuo je prije više od barem 12+12 milijardi godina

Ovo bi podrazumevalo da se mi nalazimo u centru vaseljene :roll:
No samo napred postavljaj pitanje a onda trazi odgovor na ista pomocu googleta ako vec neces da bistris naucnu literaturu i sve ce ti biti jasnije 8)
 
Anonymous:
fosilvaso:
- Ako je taj objekt krenuo iz Velikog Praska, a ne putuje brzinom svjetlosti, krenuo je prije više od barem 12+12 milijardi godina

Ovo bi podrazumevalo da se mi nalazimo u centru vaseljene :roll:
8)

Još ti je gore ako nismo u centru, pogotovo ako smo na suprotnoj strani od centra. Osim toga, kladim se da takvih udaljenih objekata ima na sve strane Sunčevog sistema!
 
Da, ali kretanju MATERIJE. Odakle ti da se neshto iz chega se stvara materija mora kretati brzinom <= c. A shirenje kosmosa ti je praktichno stvaranje nove materije. Tu nema kretanja MATERIJE. Ok?
 
fosilvaso:
Meni se pri tome nešto ne uklapa, tj ili
- nije bilo Velikog Praska ili
- je Svemir stariji nego što mislimo, ili
- je netko nešto sfušao u proračunima i mjerenjima, ili
- ???????

Биће да је ово прво.

Као што сам написао на једној сличној теми, вероватноћа да је свет настао тако што је дошло до једне велике експлозије, једнака је вероватноћи да су књиге настале тако што је дошло до експлозије у штампарији.

Цела теорија о "великом праску" је управо то...ТЕОРИЈА.
 
RiSK:
Da, ali kretanju MATERIJE. Odakle ti da se neshto iz chega se stvara materija mora kretati brzinom <= c. A shirenje kosmosa ti je praktichno stvaranje nove materije. Tu nema kretanja MATERIJE. Ok?

Posebna tema je da se materija stvara iz nečega? Božjeg šešira, valjda. Drugo, o širenju kosmosa imam drugo mišljenje u toj temi.Ukratko, nije OK!
 
Gresis sinak, ovaj, silno gresis. Greska je u "trecoj crtici" Jer taj objekat, ako se kosmos siri, ocito nije bio na toj udaljenosti tada (kad je svetlost krenula), vec mnogo blizi. U "cetvrtoj crtici" pretpostavljas da je samo taj objekat krenuo iz Velikog praska, a ne i sve ostalo, a relativisticke brzine (brzine bliskim c) sabiras na klasican nacin. Kada se posmatraju daleki objekti kao kvazari na primer, neophodno je primenjivati teoriju Relativiteta. Jer ona ne vazi samo za kretanja tela relativistickim brzinama, vec i ako su udaljenosti ogromne i to upravo zbog simultanosti dogadjaja. Gde se, i kada sta dogodilo, zavisi od polozaja posmatraca u prostoru. Kratko receno: istovremeni (simultani) dogadjaji za nekog posmatraca ne moraju biti istovremeni za nekog drugog. Otuda i zbunjenost, gde se nalazio objekat i kad je emitovao svetlost.
Sto se tice pozadinskog zracenja, ono predstavlja "fosil" ostatke, velikog Praska. A odakle je? Odasvud, jer se Veliki Prasak dogodio u svakoj tacki ovog geometrijski trodimenzionalnog prostora u kome mi zivimo. A sto se tice sirenja, Univerzum nista ne ogranicava u pogledu brzine sirenja. Tako da, on se moze siriti i brzinom vecom od c i to nije u suprotnosti sa STR (kao ni postojanje tahiona). dakle, siri se sam prostor a ne materija. rastojanja izmedju objekata u prostoru se povecavaju, zahvaljujuci sirenju. u knjigama se to slikovito objasnjava. Kao kad duvas balon. Naime, balon, tj sfera (koja je dvodimenzionalna, kao i svaka povrs) siri se u trodimenzionalnom prostoru. Sve tacke na njenoj povrsini koje si prethodno markirao olovkom se medjusobno udaljavaju jedna od druge. To udaljavanje je posledica sirenja balona i pri tome nijedna tacka na povrsini sfere nije privilegovana - ni jedna nije centar sirenja. Slicna je i hipoteza za univerzumom. dakle rastojanja izmedju tela se povecavaju zahvaljujuci sirenju Univerzuma u cetvorodimenzionalnom prostoru.
Jos nesto oko "stvaranja materije". Osnovni zakon fizike, ako ne i citave nauke, je da se materija ne moze stvoriti ni unistiti, vec samo moze prelaziti iz jednog oblika u drugi. I to je poznato jos iz osnovne. :) Dakle, kada se kaze "stvaranje" (kreacija) ili "unistavanje" (anhilacija) ne misli se na stvaranje ni iz cega i nestajanje u nista, vec samo PROMENA jednog oblika materije u drugi. Dakle, materija nije "stvorena" Velikim Praskom ona je oduvek postojala i nikad nece nestati. Sto bi se reklo - vecna je. Ali njena PROMENA dovodi do toga da govorimo o "nastajanju" i "nestajanju" (tj. pogresnom tumacenju procesa).
Medjutim, ovaj stav iskljucuje Tvorca, dakle nekog ko bi je "stvorio". Da bi On postojao, upravo taj Tvorac, morao bi se nalaziti izvan ove nase dimenzije prostora i vremena da bi mogao da utice na "proces stvaranja" materije. E sad je pitanje gde? Verovatno (ad hoc) u prostoru sa najvecom mogucom dimenzijom (jer bi postojanje u nekoj nizoj dimenziji prostora bilo nerealno, iz razumljivih razloga). Medjutim, to sad i nije predmet nauke.
 
Fosilvaso, pozadinsko ili ti tzv. reliktno zracenje trenutno je na temperaturi od 2.7K sto odgovara frekvenciji od oko 84.32 GHz. Zahvaljujuci ovoj frekvenciji reliktnog zracenja, upravo je zato i otkriveno. Penzijas i Vilson su to slucajno primetili, montirajuci satelitske antene za telekomunikaciju. Inace ni jedan ni drugi nisu bili naucnici vec inzinjeri za telekomunikaciju. Fon je otkriven kao "smetnja" tj "sum" pri prijemu glavnih signala tj. onih koji su bili potrebni.
 
rasa77:
Fosilvaso, pozadinsko ili ti tzv. reliktno zracenje trenutno je na temperaturi od 2.7K sto odgovara frekvenciji od oko 84.32 GHz. Zahvaljujuci ovoj frekvenciji reliktnog zracenja, upravo je zato i otkriveno. Penzijas i Vilson su to slucajno primetili, montirajuci satelitske antene za telekomunikaciju. Inace ni jedan ni drugi nisu bili naucnici vec inzinjeri za telekomunikaciju. Fon je otkriven kao "smetnja" tj "sum" pri prijemu glavnih signala tj. onih koji su bili potrebni.

po mojoj, još neobjavljenoj teoriji, takvoga zračenja ima u skoro svim frekvencijama nižim od frekvencije svetlosti....
 
Veliki prasak je najsmeshnija stvar u danashnjoj nauci.
Kakav bre veliki prasak.
Razmislite malo odakle se pojavi isti pa cete videti da je neadekvatno prihvatiti ga u tolikoj meri, samo zato shto nashe znanje o Vaseljeni nije dovoljno veliko.
Teorija o velikom prasku je najveca greshka u istoriji nauke.
 
fosilvaso:
Još ti je gore ako nismo u centru, pogotovo ako smo na suprotnoj strani od centra. Osim toga, kladim se da takvih udaljenih objekata ima na sve strane Sunčevog sistema!

8)

Jesi li ti Vaso posmatrao kako se rasprsti bomba kada eksplodira? Ako jesi i ako nisi, zdrav razum ti govori da se delovi ne rasprste po tacno utvrdjenom redu kad god bomba eksplodira. Da li ti zamisljas da se veliki prasak odigrao bez uzroka, bez da ga je neko inicirao? Ili mozda zamisljas da kad se veliki prasak desio sve su se planete poredjale onako kako su poredjane i danas? Zaista me zanima kako ti zamisljas da se veliki prasak desio?

Osim toga, kladim se da takvih udaljenih objekata ima na sve strane Sunčevog sistema!

A i ova ti je dobra! U sta se kladis, sta nudis za opkladu? I sta ako izgubis?

:wink:
 
Savest:
Jesi li ti Vaso posmatrao kako se rasprsti bomba kada eksplodira? Ako jesi i ako nisi, zdrav razum ti govori da se delovi ne rasprste po tacno utvrdjenom redu kad god bomba eksplodira. Da li ti zamisljas da se veliki prasak odigrao bez uzroka, bez da ga je neko inicirao? Ili mozda zamisljas da kad se veliki prasak desio sve su se planete poredjale onako kako su poredjane i danas? Zaista me zanima kako ti zamisljas da se veliki prasak desio?:

ne verujem u jedan veliki prasak, Kosmos je beskonačno velik, postoji od uvek, postojaće zauvek, postoje samo lokalni praskovi...

Savest:
A i ova ti je dobra! U sta se kladis, sta nudis za opkladu? I sta ako izgubis?

:wink:
nudim opkladu, ako izgubim, izgubiću opkladu
 
fosilvaso:
Savest:
Jesi li ti Vaso posmatrao kako se rasprsti bomba kada eksplodira? Ako jesi i ako nisi, zdrav razum ti govori da se delovi ne rasprste po tacno utvrdjenom redu kad god bomba eksplodira. Da li ti zamisljas da se veliki prasak odigrao bez uzroka, bez da ga je neko inicirao? Ili mozda zamisljas da kad se veliki prasak desio sve su se planete poredjale onako kako su poredjane i danas? Zaista me zanima kako ti zamisljas da se veliki prasak desio?:

ne verujem u jedan veliki prasak, Kosmos je beskonačno velik, postoji od uvek, postojaće zauvek, postoje samo lokalni praskovi...

:D

Vaso, prijatelju, veliki ili lokalni, svi praskovi su nepredvidivi i anarhicni! Bilo kako bilo, jos uvek stoji pitanje: kako ti zamisljas da se desio i da se desavaju lokalni praskovi?
 
Savest:
fosilvaso:
ne verujem u jedan veliki prasak, Kosmos je beskonačno velik, postoji od uvek, postojaće zauvek, postoje samo lokalni praskovi...

:D

Vaso, prijatelju, veliki ili lokalni, svi praskovi su nepredvidivi i anarhicni! Bilo kako bilo, jos uvek stoji pitanje: kako ti zamisljas da se desio i da se desavaju lokalni praskovi?

ukratko, od nekuda se radi nekoga razloga razlete atomi raznih elemenata koji se onda radi gravitacije počnu zgušnjavati oko jezgri i tako nastaju nove zvezde i planete...
 
fosilvaso:
ukratko, od nekuda se radi nekoga razloga razlete atomi raznih elemenata koji se onda radi gravitacije počnu zgušnjavati oko jezgri i tako nastaju nove zvezde i planete...

8)

od nekuda se radi nekoga razloga razlete atomi raznih elemenata

Ne cini se ozbiljno ovo tvoje objasnjenje. Kao da pricas deci iz zabavista, cak ni ona ne bi poverovala. Da li ti je poznat aksiom o uzroku i posledici? Ljudi su razumna bica i kao takva ocekuju razumne odgovore. Od nekuda i radi nekog razloga nije razuman odgovor.

:wink:
 
Savest:
fosilvaso:
ukratko, od nekuda se radi nekoga razloga razlete atomi raznih elemenata koji se onda radi gravitacije počnu zgušnjavati oko jezgri i tako nastaju nove zvezde i planete...

8)

od nekuda se radi nekoga razloga razlete atomi raznih elemenata

Ne cini se ozbiljno ovo tvoje objasnjenje. Kao da pricas deci iz zabavista, cak ni ona ne bi poverovala. Da li ti je poznat aksiom o uzroku i posledici? Ljudi su razumna bica i kao takva ocekuju razumne odgovore. Od nekuda i radi nekog razloga nije razuman odgovor.

:wink:

dovoljno razuman ako za sada ne znam iz čega i radi čega!!!
 
Jedna mogućnost lokalnog praska:

Eksplozija Super Nove mislim da nije pogodna jer je to zvezda koja je potrošila najveći deo goriva i ne bi iz toga mogla nastati nova zvezda. Međutim, Crna Rupa se nameće kao jedini mogući mehanizam koji omogućuje recikliranje materije u vodonik iz kojeg može nastati nova zvezda i planete. Jedino mi još nije jasno šta bi to moglo uzrokovati eksploziju Crne Rupe jer ona po definiciji privlači sve u sebe. Možda je to onaj trenutak kada se počinje naglo sažimati pri rastavljanju atoma na sastavne elemente, a onda se čestice odbiju jedna od druge dovoljnom brzinom da se razlete po prostoru!!??
 
fosilvaso:
rasa77:
Fosilvaso, pozadinsko ili ti tzv. reliktno zracenje trenutno je na temperaturi od 2.7K sto odgovara frekvenciji od oko 84.32 GHz. Zahvaljujuci ovoj frekvenciji reliktnog zracenja, upravo je zato i otkriveno. Penzijas i Vilson su to slucajno primetili, montirajuci satelitske antene za telekomunikaciju. Inace ni jedan ni drugi nisu bili naucnici vec inzinjeri za telekomunikaciju. Fon je otkriven kao "smetnja" tj "sum" pri prijemu glavnih signala tj. onih koji su bili potrebni.

po mojoj, još neobjavljenoj teoriji, takvoga zračenja ima u skoro svim frekvencijama nižim od frekvencije svetlosti....


Vasic, ne moze da se emituje na svim frekvencijama i to je poznato jos odavno kad je Kvantna mehanika "stupila na snagu". Kad bi to bilo tako onda bi ukupna energija emitovanog zracenja po svim nizim frekvencijama bila beskonacna - sto je neprihvatljivo i nerealno.
 
NaraYan:
Veliki prasak je najsmeshnija stvar u danashnjoj nauci.
Kakav bre veliki prasak.
Razmislite malo odakle se pojavi isti pa cete videti da je neadekvatno prihvatiti ga u tolikoj meri, samo zato shto nashe znanje o Vaseljeni nije dovoljno veliko.
Teorija o velikom prasku je najveca greshka u istoriji nauke.


NaraYan, imas li neko adekvatnije objasnjenje ili ti je sva snaga i moc razumevanja samo u poricanju? Znas, mnogu ljudi smatraju sebe velikim, samo zato sto znaju da poricu. Zapravo misle da je sva njihova pamet i njihovo znanje u poricanju svega. Ako ipak i porices, sigurno imas i razlog. A da li imas objasnjenje?
 
fosilvaso:
Jedna mogućnost lokalnog praska:

Eksplozija Super Nove mislim da nije pogodna jer je to zvezda koja je potrošila najveći deo goriva i ne bi iz toga mogla nastati nova zvezda. Međutim, Crna Rupa se nameće kao jedini mogući mehanizam koji omogućuje recikliranje materije u vodonik iz kojeg može nastati nova zvezda i planete. Jedino mi još nije jasno šta bi to moglo uzrokovati eksploziju Crne Rupe jer ona po definiciji privlači sve u sebe. Možda je to onaj trenutak kada se počinje naglo sažimati pri rastavljanju atoma na sastavne elemente, a onda se čestice odbiju jedna od druge dovoljnom brzinom da se razlete po prostoru!!??


Vaso, nista na ovom svetu pa cak ni sam svet nije staticno. DAkle, kako se menja prostor i vreme, zajedno sa njima menja se i sve ostalo. naravno da su promene dugovecne i nasem umu neshvatljive (ko jos moze da zamisli vremenski interval od milion godina, koliko je zapravo to vremena?) Tako ni crna rupa nije nepromenljiva.
 

Back
Top