Vegetarijanski kutak

Skrivene komponente psenice podsticu debljanje i bolesti. Psenica danas nije ista psenica od juce. To je FrankenWheat naucno projektovan proizvod. Ova moderna psenica ima tri komponente koje podsticu bolesti:

1. poseban skrob - super amilopektin koji sluzi za tov
2. poseban gluten koji podstice infekcije
3. poseban oblik droge koja izaziva zavisnost za ponovnim konzumiranjem

Psenica stvorena genetskim inzinjeringom i hibridizacijom je proizvod sa vecim prinosom ali i sa dvostruko vecim brojem hromozoma koji uzrokuju autoimunu bolest Celijakiju. Kada probava obradjuje, belancevine psenice se pretvaraju u kratke proteine, polipeptide, koji se nazivaju "exorphins". Oni su poput endorfina i vezu se na opioipne receptore na mozgu, sto podstice zavisnost poput heroinske. Ovi proteini psenice se adsorbuju u krvotok i krecu krvlju prema mozgu. Nazivaju se "gluteomorphins" od "glutena" i ""morfij".

Celijakija je autoimuna bolest koja pokrece upalne procese, otposrnost na insulin sto uzrokuje debljanje i dijabetes, kao i vise od 55 drugih bolesti. ukljucujuci bolest iritabilnog creva, refluks, karcinom, depresije, osteoropoze.

http://www.davidpaulkirkpatrick.com/2012/06/19/our-instant-world-frankenwheat/

Ova bolest za jedenjem se moze blokirati koristeci isti lek koji se koristi u hitnoj pomoci da blokira heroin kod predoziranja, zove se naloxone.

einkorn-wheat-becomes-dwarf-wheat.png


Egiptska psenica (levo) je modifikovana na danasnju GMO psenicu (zadnja desno).
 
Nije narkotik, deluje na principu kompetitivne inhibicije-narkotici na ćelijskim membranama imaju specifična mesta ulaska i ponašaju se kao ključ i brava. Ovaj lek imitira ključ tj. narkotik (ili kazeomorfin...) i time što blokira "bravu" tj. proteinsku strukturu na ćelijskoj membrani, sprečava prodor narkotika u ćeliju.

Super za steviju. :ok:
 
Na vrhu liste GMO biljaka su 1.soja, 2.kukuruz, bilo je još nekih igranja Boga, ali je ostalo mahom u nekim manjim okvirima. Pšenica je definitivno mnogo drugačija nego pre ali to je posledica mutacije, ne genetske modifikacije u laboratoriji.
 
Ban Ki-mun dobio je u petak za svoj 70. rodjendan neobicnu poslasticu od bolivijskog predsednika Eva Moralesa - tortu od lisca biljke koke.
Ki-mun se ovog vikenda nalazi u bolivijskom Santa Kruzu, gde se odrzava sastanak grupe G77, na kojem su tema razgovora mere za smanjenje siromastva.

evo-morales-i-ban-ki-mun-foto-rojters-1402752119-515701.jpg
 
Cilj ovog teksta je da razbije lazi da je Hitler bio vegetarijanac.

Adolf_Hitler-krscanstvo_xenophilius-wordpress-com_400.jpg



Prema povjesničaru Robertu Payneu, mit o Hitlerovom ("strogom") vegetarijanstvu izvorno je djelo ministra promidžbe nacističke Njemačke Josepha Goebbelsa, koji je prikazavši Hitlera kao miroljubivog vegetarijanca uistinu uspio zavarati brojne državne vođe, ali i Hitlerove životopisce: "Hitlerov asketizam odigrao je značajnu ulogu u stvaranju njegove "karizme" u Njemačkoj. Prema legendi u koju su vjerovali široki krugovi, Hitler nije ni pušio ni pio, a niti je jeo meso ili imao išta sa ženama. Od svega toga samo je ono prvo bilo istina. ...


"Hitler je sebe u kasnijim godinama smatrao vegetarijancom, ali njegov jelovnik je sadržavao velike količine jaja ... Njegov kuhar je očigledno polagao veliku važnost na korištenje jaja zbog toga što je njegov gospodar bio "vegetarijanac", pa je kuhar naučio više od 100 načina pripremanja jaja. Osim toga, prema nekim životopisima, Hitler je često jeo svinjsko meso u obliku kobasica. Začudo, on je sebe svejedno smatrao "vegetarijancom" ."

Hitler, međutim, nikada nije u potpunosti prestao jesti meso. Prema iskazima više kuhara, uživao je u svojim omiljenim jelima od mesa: bavarskim kobasicama (one su prevladavale u njegovoj mesnoj prehrani), jetrenim okruglicama, punjenoj i pečenoj divljači, golubovima i prepelicama, listovima šunke, kavijaru ... Posljednjih, ratnih, godina liječnik mu je propisao dijetu, koja je uz povrće, voće i mliječne namirnice, uključivala slaninu i bjelanca (pred kraj života uzimao je i brojne lijekove, posebice za smirenje, a dobivao je i injekcije koje su sadržavale i ekstrakte od životinjskih hormona za koje se u to doba vjerovalo da pomažu pomlađivanje).


Iako mu je večera bila glavni obrok, bila je skromna i sastojala se od uglavnom od povrća (ponekad i mesnog dodatka), te voća za desert. S godinama je Hitler jeo manje mesa, ali su mu i obroci bili manji (uz iznimku slatkiša). Robert George Leeson Waite u knjizi "Adolf Hitler, psihopatski bog", objavljenoj 1977. godine, napominje: "On (Hitler) je rekao jednom liječniku da je još od rane mladosti vegetarijanac, dok je drugima kazao da je prije 1931. godine jeo velike količine mesa, naročito masnoga.".


Unatoč djelomičnoj naklonjenosti vegetarijanskoj hrani u osobnoj prehrani, Hitler nije pokazao razumijevanje za vegetarijanstvo u Njemačkoj. Kada je 1933. godine došao na vlast, zabranio je sva vegetarijanska društva u Njemačkoj (tijekom 2. svjetskog rata i u svim okupiranim državama), dao zatvoriti njihove voditelje i ukinuo glavni vegetarijanski časopis. Njemački vegetarijanci bili su prisiljeni pobjeći iz zemlje ili se posve pritajiti.

http://udruga-kameleon.hr/tekst/2891/
 
Da, bio je ortoreksičar. Pored ostalih psihijatrijskih dijagnoza.

Evo zanimljive ideje kome se putuje na daleki istok, a nema para ili vremena. POTREBNO za 3-4 osobe: oko 200g pirinča, pakovanje smrznutog kineskog miksa povrća, sejtan od 1kg brašna (ili komadići soje, rekla bih, oko 200-300g), prženi slani kikiriki bez opnica, oko 50g; za marinadu soja sos, sirće (valjalo bi pirinčano), ulje (valjalo bi susamovo), nešto za slađenje (upotrebila žuti šećer), biber, boja po želji, ja volim beli, beli luk, ko hoće, može i đumbir, malo gustina. (Imam muža konzervativnog svaštojeda i malo dete pa ne eksperimentišem puno sa začinima.)

PRIPREMA: spremiti marinadu, sve sastojke sem gustina, pa kuvati sejtan u komadu oko 20 minuta. Dok se on ohladi u marinadi, obariti pirinač u slanoj vodi. Sejtan iseći na kockice veličine zalogaja i propržiti sa sve marinadom u koju je umešano malo gustina, deo ostaviti za povrće. (Za ovo treba žica, gustin nije baš uvek voljan za saradnju.) Posebno pržiti povrće, na jačoj vatri, sa sve marinadom i malo gustina, pred kraj dodati grubo nadrobljen kikiriki. Služiti odozdo pirinač, pa povrće i odozgo sejtan/soju. Salata po želji, predlažem mladi kupus i rendanu šargarepu.
 
Vrlo bogat, zadovoljavajuć sendvič... Vreme pripreme oko 1-1,5h sa sve potapanjem testa. Količina za jednu osobu. Po želji, pomnožiti. Mm nije bio raspoložen za bilo kakvo meso osim zaklanog, pa sam samo za sebe umesila. Dakle, potrebno: 250g brašna, što bednijeg i jeftinijeg, svakako neizbeljenog, oko 120ml vode; začini po želji, ja sam stavila samo Biozačin ili tako neki; ulje za prženje; dve tanke kriške hleba, nekoliko kolutova paradajza, malo senfa, malo posnog majoneza.

Priprema: zamesiti glatku kuglu testa od brašna i vode, sipati malo vode na dno posude, staviti kuglu testa, pa naliti vodom da ogrezne. Ostaviti oko pola sata da odstoji, može i u frižideru. Onda prati testo u vodi sve dok ne postane mlečno-bela i neprovidna, iscediti i ponavljati postupak sve dok voda više ne bude toliko zamućena, razvijanje osećaja je stvar vežbe, ali stvarno nije ništa komplikovano. Obariti sejtan u vodi sa začinima po želji oko 20' na srednjoj temperaturi, pa izvaditi da se ocedi i prohladi. Zagrejati ulje i ispržiti bareni sejtan sa obe strane po nekoliko minuta, dok se ne formira "zlatna" pokorica, ali ne očekujte da bude tako intenzivna. Staviti na papirni ubrus da upije višak masnoće i u međuvremenu jednu krišku hleba premazati senfom, drugu majonezom. Staviti šniclu od sejtana, preko nje paradajz, pa poklopiti. PRIJATNO!

Sutra ću možda pisati o undiet (ne-dijeti) za promenu metabolizma, veganska verzija. :rumenka:
 
Koliko se menja pogled na svet u ishrani bez mesa?

- Kažu, kada bi svi ljudi na svetu bili vegetarijanci da uopšte ne bi ni bilo ratova, što ima logike, jer unošenjem tuđe krvi u sebe istovremeno stvarate žeđ za novom krvlju... Vegetarijance karakterišu sasvim suprotne odlike kao što su plemenitost (nasuprot varvarstva), pacifizam (nasuprot kanibalizma), itd...čovek ni anatomski, a ni po Bibliji nije programiran da bude mesojed nego vegetarijanac.

http://www.zoranbognar.com/intervjui/81-vegetarijanac-u-zemlji-rotilja
 
A zašto mora, Vesna? Iz zdravstvenih razloga, ili...? Koji god da su razlozi, veganstvo je još bolja opcija (osim u mom slučaju, doživotno sam osuđena na apivegetarijanstvo zbog šašavog imunosistema). I upozorenje: posle višegodišnjeg blagog doziranja kazeomorfinom, ostavljanje sira može da bude teže čak i od ostavljanja pušenja. Evo par olakšica:

http://tinkturedrsulca.com/2013/12/25/biljna-mleka/
http://www.onegreenplanet.org/vegan-recipe/10-vegan-cheeses-that-will-knock-your-socks-off/

- - - - - - - - - -

Inače, čestitam na izboru, svakako je to odlična stvar i za nas, i za planetu, i za tj. protiv gladi u svetu.
 
Morala sam zbog bolesti.Niko mi nije rekao da trebam neke namirnice da izbacim, sam da pijem vitamin B i C. Kako sam sama posumljala šta mi je, tako sam i doktoru rekla da se više ne vidimo. Uvek sam bila skeptik prrema belim mantilima, ali sada više da ih ne vidim.
Da li ja koja sam laik za medicinu, trebam doktorima da objašnjavam koja ispitivanja trebam da uradim. Glupo i žalosno.
Ja sam danas skuvala čorbu od tikvica i šampinjona, kriška rražanog hleba i puna sam ko brod.
Samo da padne temperatura.
 
Dakle, un-diet... Zaboravila sam da sam to ostala dužna. Verovatno veliki broj ljudi zna da je to ono što se ponavljaju 4 dana i u veg. varijanti su bili u dilemi šta i kako. Pa nije teško. Doručak isti svaki put, samo se menja voće. Dakle, dve voćke ili šake bobica ili kockica... Proteinski dan, ručak: šolja vode prokuvana sa pola kocke supe od povrća ili pečuraka, bez rezanaca; jedna kriška nekog crnog hleba, obratite pažnju, carski recimo ima surutke; pun tanjir variva od sočiva ili ona šnicla od sejtana par postova uvis ili sojine šnicle, tofu ili... Potrudite se da količinu masnoće drastično smanjite, ili da potpuno izbacite bilo kakvo ulje. Ako već mora, neka bude neko zdravije poput semenke grožđa isl. Salata po želji, neograničena količina. Naravno, ne salata od testenine ili ruska... Sezonska, diskretno posoljena, sa ekstradevičanskim maslinovim uljem, par kapljica, malo soli, sirće ili limun po želji... Za večeru bez supe i hleba, upola manje glavnog jela i salate po želji.

Skrobni dan... Bistra supa bez testenine, pa kriška crnog hleba i jelo... Krompiri, boranija, grašak... bareno ili pečeno, ne prženo. Sa dodatkom neutralnog povrća poput paradajza, tikvica... Salata po želji, neograničena količina. Večera: jelo kao za ručak, pola količine, bez supe i hleba.

Ugljeno-hidratni dan: supica kao i uvek i testenina ili pica, sa paradajzom, biljnim začinima... Evo ideje za picu, autorka Sanja: http://www.sunwarrior.com/news/make-vegan-margherita-pizza-yummy-moxarella-cheese/ Ako ne možete da nađete tapioku, probajte da je zamenite instant-pireom, probala sam sa gustinom i ne valja baš. Večera bez supe, upola manje jela ili dva kolača, evo ideje: http://fleursvegankitchen.com/galuste-cu-prune/ I OBAVEZNO REDIĆEM CRNE ČOKOLADE ZAVRŠITI VEČERU.

Četvrti dan je voćni i osim voća su dozvoljeni i orašasti plodovi, sirovi.

Ponavljati tokom 90 dana.
 
Skočio mi pritisak, inače je ovaj svima normala, ali moj je otkad znam bio malo ispod normale.
Stalo neko glupo nevreme- vetar, kiša i glupi grom koji mi obrisa sve.
Ustanovljeno pre desetak godina. Nikad nisam koristila ništa.Kriva ishrana u detinjstvu. :dash:
 

Back
Top