Rimljani vs. Varvari

DJoxiii91

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.273
Sta mislite, ko je imao bolje ratne odrede, ko se hrabrije borio, imao razvijeniju kulturu itd. Ja svakako mislim da su to bilia mnogobrojna varvarska plemena, najpre Pikti, a i ostali Kelti, Germani...Sta vi mislite?:super:
 
rimljani su svakako imali bolje odrede ,jer im odrzavanje carstva ide u prilog, na granicama.
imali su teske gubitke od strane navedenih plemena, ali imali su ljudstva i novaca za obnavljanjem izgubljenog ljudstva. plemena su tek kasnije promenili taktiku, a islo im je na stranu i haos unutar rimskog carstva i to su iskoristili. tu nema puno mudrolije ...rimljani vs. varvari. ono sto je ekstra u njihovim sukobima ,jesu borbe po sumama crne germanije(naziv zbog suma) ,koja je ulivala strah u kosti medju legijama. a, isto tako vazi za pikte i njihov gerilski nacin borbe....zaboravio si pomenuti plemena iz dakije, sa kojima su rimljani imali zestoke duele....nista slabije ili gore od pikta, germanskih plemena i ostalih...
 
Ne znam da li se mogu porediti, zbog različite taktike, različitog načina ratovanja, zbog upotrebe različitih jedinica... Rimljani su mi zanimljivi u početku, kada su se pojavili kao novasila i to zaita bili, ali kasnije više naginjem varvarima, zanumljiviji su, razmoliki, doneli su u Evropu nešto novo i drugačije (što se načna ratovanja tiče), a uostalom, ipak su oni naši preci :mrgreen:
 
Sta mislite, ko je imao bolje ratne odrede, ko se hrabrije borio, imao razvijeniju kulturu itd. Ja svakako mislim da su to bilia mnogobrojna varvarska plemena, najpre Pikti, a i ostali Kelti, Germani...Sta vi mislite?:super:
Питање је веома деликатно ,имајући у виду начин како су Римљани изучили тактику ратовања. Наиме , Дионизије каже да су Етрурци ловили и користили робове у својим војскама које назива πενέσται, (пенестаи) и то су први римски војници који су се побунили и отргнули од својих газда и почели да траже демократију, то јест свргавање Етрураца са власти у Италији, тактика, распоред и све остало, до оружја шлемова и оклопа , осим облика штита је било исто као и у војсци из које су потекли,, једина предност како каже Нибург је стално доливање живе силе у војне јединице, и то је моменат који је преломио да Римљани победе у сукобу (иначе су их Етрурци , иако малобројнији држали скоро 500 година у клинчу)......остало је историја.......

Најбоља илустрација римске храбрости је храброст италијанске војске: постоји ангдота кад се питају зашто енглески војници носе црвене мундире, а одговор је да колеге не виде да му тече крв из тела кад је погођен. Онда се прави аналогија са италијанским официрима и њиховим браон панталонама.........
 
Meni su nekako Rimljani gotivniji od svih drugih varvara, verovatno zbog pravnog sistema koji su postavili.Pojedina rešenja iz obligacionog prava se i dan-danas primenjuje, a prošlo je samo dva tričava milenijuma...... (treba li napomenuti da mi ustavna rešenja i društvena uređenja menjamo ko čarape....)
Ovi Romani su gotivni i zbog načina ubiranja poreza i "porimljavanja" lokalnog stanovništva......
 
РИМЉАНИ наравно!

:D
 

Prilozi

  • legiox_it_bkumbria_1207501724.JPG
    legiox_it_bkumbria_1207501724.JPG
    55,3 KB · Pregleda: 26
Meni su nekako Rimljani gotivniji od svih drugih varvara, verovatno zbog pravnog sistema koji su postavili.Pojedina rešenja iz obligacionog prava se i dan-danas primenjuje, a prošlo je samo dva tričava milenijuma...... (treba li napomenuti da mi ustavna rešenja i društvena uređenja menjamo ko čarape....)
Ovi Romani su gotivni i zbog načina ubiranja poreza i "porimljavanja" lokalnog stanovništva......
Само да напоменем да су Римљани и то, као и све друго наследили од Етрураца, нарочито ставку из породичног права да је мајка једино извесна пошто су их правили газде Етрурци...;)
 
Само да напоменем да су Римљани и то, као и све друго наследили од Етрураца, нарочито ставку из породичног права да је мајка једино извесна пошто су их правили газде Етрурци...;)

Naravno da nisu, nesto (jedan manji deo) jesu ali nisu sve. Mnogo vise su zavisni u odnosu na grcku bastinu, recimo.
 
Naravno da nisu, nesto (jedan manji deo) jesu ali nisu sve. Mnogo vise su zavisni u odnosu na grcku bastinu, recimo.
Да, пардон, нису преузели слободу жене и породице из етрурског права, већ су се према породици понашали онако како су се Етрурци понашали према њима - робовласничким правом, жена није имала лично име већ је носила име патер фамилијаса, рецидив семитског породичног права, још увек актуелног....
http://books.google.com/books?id=qc...=3#v=onepage&q=legal system etruscans&f=false
 
rimljani su svakako imali bolje odrede ,jer im odrzavanje carstva ide u prilog, na granicama.
imali su teske gubitke od strane navedenih plemena, ali imali su ljudstva i novaca za obnavljanjem izgubljenog ljudstva. plemena su tek kasnije promenili taktiku, a islo im je na stranu i haos unutar rimskog carstva i to su iskoristili. tu nema puno mudrolije ...rimljani vs. varvari. ono sto je ekstra u njihovim sukobima ,jesu borbe po sumama crne germanije(naziv zbog suma) ,koja je ulivala strah u kosti medju legijama. a, isto tako vazi za pikte i njihov gerilski nacin borbe....zaboravio si pomenuti plemena iz dakije, sa kojima su rimljani imali zestoke duele....nista slabije ili gore od pikta, germanskih plemena i ostalih...

Dacani su takodje bili opasni, cesto su napadali balkanske provincije, a imali su i dobru taktiku. Najzanimljivija je bila bitka izmedju nih i Rimljana na zaledjenom Dunavu, iako su bili nadjacani, Rimljani su izvukli konacnu pobedu.
 
Pikti su mi ipak najzanimljiviji, zbog izuzetne hrabrosti koju su ispoljavali u borbi, stila ratovanja, razvijene kulture...Parcani su takodje bili opasni, Kras je ratovao sa njima i poginuo, tek je Trajan uspeo da im osvoji prestonicu. Gotivio sam Rimljane dok nisam saznao za pokolj druida na Ajnis Monu, od tada ih prezirem.
 
Dacani su takodje bili opasni, cesto su napadali balkanske provincije, a imali su i dobru taktiku. Najzanimljivija je bila bitka izmedju nih i Rimljana na zaledjenom Dunavu, iako su bili nadjacani, Rimljani su izvukli konacnu pobedu.

Treba spomenuti i Ilire, koji su Rimljanima dosta muke zadavali, čak su upadali u Italiju, a kasnije davali najbolje legije u rimskoj vojsci
 
Dacani su takodje bili opasni, cesto su napadali balkanske provincije, a imali su i dobru taktiku. Najzanimljivija je bila bitka izmedju nih i Rimljana na zaledjenom Dunavu, iako su bili nadjacani, Rimljani su izvukli konacnu pobedu.

yip!...dacani bejahu imase ono lud'lo od maca ,sta li vec bese...zaboravih ime oruzja,mmm
nikako da se setim. legionarima se dizala kosa na glavi od pomisli na to hladno oruzje.
stit nije mogao probiti, bar po misljenju arheologa i oruzara, ali sa lakocom je razvaljivao rimski oklop. pikti jesu bili opasni, ali su bili lose organizovani u jurisima na legionare, u sumama su im priredjivali vrelu dobodoslicu, pa su ovi gledali da sume zaobilaze u velikom luku ,ako je to bilo moguce. sa gerilskom borbom pikti su zauvek sahranili preko 40,000 legionara u sumama, skotlandije. e, sad to sto su romuli porokali onoliko druida...jbga, to je odgovor jer su znali da su druidi pokretaci svih plemena protiv rima i politike koju su sprovodili.
 
Mislim da bi kod Teodosija trebali da lupimo tačku, da se ne rasplinjujemo previše......
Jok sad ćemo da upoređujemo i istočno carstvo i još tričavih hiljadu godina.......

Posle Teodosija je najzanimljivije, podela carstva, pa pad Zapadnog, napadi Huna, Gota, Vandala...Mislim da je Rim propao delimicno zbog varvarizacije vojske u 3. veku, varvari nisu imali bas neku efikasnu obuku, kao legionari pre njih, to se pokazalo kod Hadrijanopolja...
Nisam pomenuo Kartaginu, oni nisu bili bas varvari u pravom smislu te reci, ali je opet neophodno napomenuti njihovu ratnu tehniku i pobedu koju su odneli kod Kane.
 
Poslednja izmena:
Posle Teodosija je najzanimljivije, podela carstva, pa pad Zapadnog, napadi Huna, Gota, Vandala...Mislim da je Rim propao delimicno zbog varvarizacije vojske u 3. veku, varvari nisu imali bas neku efikasnu obuku, kao legionari pre njih, to se pokazalo kod Hadrijanopolja...
Nisam pomenuo Kartaginu, oni nisu bili bas varvari u pravom smislu te reci, ali je opet neophodno napomenuti njihovu ratnu tehniku i pobedu koju su odneli kod Kane.
Ma posle Teodosija Rimsko carstvo više nije carstvo. To je više jedna omatorela krezuba raga koju svako šutira u duppe.Aj da vidimo varvare miševe dok su Rimljani bili u zenitu.A njihov zenit je trajao stotinama godina, a ne trenutak, e to je već nešto :)
 
Ma posle Teodosija Rimsko carstvo više nije carstvo. To je više jedna omatorela krezuba raga koju svako šutira u duppe.Aj da vidimo varvare miševe dok su Rimljani bili u zenitu.A njihov zenit je trajao stotinama godina, a ne trenutak, e to je već nešto :)
Овде је хронолошки приказ у таблици са осталим подацима о упадима "варвара" у Рим и римским освајањима
http://www.google.com/webhp#hl=en&t...&aqi=&aq=f&aqi=g2g-m7&oq=&fp=33a619d52f64a880
 
Poslednja izmena:
Sta mislite, ko je imao bolje ratne odrede, ko se hrabrije borio, imao razvijeniju kulturu itd. Ja svakako mislim da su to bilia mnogobrojna varvarska plemena, najpre Pikti, a i ostali Kelti, Germani...Sta vi mislite?:super:

rimljani su imali bolju vojsku,po svemu,i disciplini,i hrabrosti i opremljenosti.Kulturu-isto.
Dok su se varvari haoticno kretali,rimljani su se grupisano branili,pa je tu ocigledno zasto mislim da su rimljani bolji :D
 
rimljani su imali bolju vojsku,po svemu,i disciplini,i hrabrosti i opremljenosti.Kulturu-isto.
Dok su se varvari haoticno kretali,rimljani su se grupisano branili,pa je tu ocigledno zasto mislim da su rimljani bolji :D

Rimska kultura nije bila originalna, preuzeta je od Etruraca i Grka, a kasnije i od Egipcana, Seleukida, i ostalih istocnih naroda, oni su samo to nekako iskombinovali, pa su utripovali da su najkulturniji narod na svetu. Sto se tice grupisanja, Kartaginjani su bili jos zbijeniji od njih, pa nije im to pomoglo, a da ne pricam o Piru koji je imao falange...:rotf::hahaha::D
 
Rimska kultura nije bila originalna, preuzeta je od Etruraca i Grka, a kasnije i od Egipcana, Seleukida, i ostalih istocnih naroda, oni su samo to nekako iskombinovali, pa su utripovali da su najkulturniji narod na svetu. Sto se tice grupisanja, Kartaginjani su bili jos zbijeniji od njih, pa nije im to pomoglo, a da ne pricam o Piru koji je imao falange...:rotf::hahaha::D
Највећи немачки историчар, (намерно заобилазим баксуза Момсена који је политички добио Нобелову награду) који је од овог у загради написао боље дело о Риму, Нибург каже да је тајна римског успеха лежала само и искључиво у сталном доливању нове живе силе, дакле гинули су као снопље али су зато правиљи пуно деца.... што је и разумљиво са антрополошко-социолошког аспекта Медитеранаца....ратови са данашње тачке гледишта не могу да се посматрају у блицкриг формату, већ су то сукоби који су трајали, некад и генерацијама, онај ко је обезбедио зановљавање војске био је победник.....
 

Back
Top