Savet u vezi mace....

ludopileglodjekosku

Buduća legenda
Poruka
27.557
Pre nekoliko dana u moje dvorište je dolutalo mače. Rekla bih da nije više od par nedelja staro. Prvo je mjaukalo i bežalo a sada se priviklo na mene, pušta da ga hranim i češkam, hoće da pije mleko, našlo je sebi fin kutak u mojoj garaži.... Ali, dok sam je češkala primetila sam da ima rožnovate izrasline na nekoliko mesta, ispod krzna....Šta je u pitanju? Da li da je vodim kod veterinara? Maca je inače mršava i neuhranjena (mada se ja nadam da ću uspeti da je "popravim" redovnom ishranom).
Unapred hvala na odgovorima...
 
па..."рожновате израслине" испод коже би код неухрањеног маћета морале бити кости.
а ако нису баш "рожновате" могли би бити крпељи или ране од чешања
 
Moze biti da je na tim mestima stvrdnuta koža od gljivica, to zna da bude baš tvrdo i ljuspičasto (tako je bilo na nekim delovima krzna mog starijeg mačora kad je imao gljivice), ili ga je možda izujedalo nesto.
Možda su i ranice od borbe.Ako imaš mogućnosti, dobro bi bilo da je pogleda veterinar. U većini slučajeva, dobra hrana i nega bi izvanredno pomogla.
I javi kako je dalje:)
 
Moze biti da je na tim mestima stvrdnuta koža od gljivica, to zna da bude baš tvrdo i ljuspičasto (tako je bilo na nekim delovima krzna mog starijeg mačora kad je imao gljivice), ili ga je možda izujedalo nesto.
Možda su i ranice od borbe.Ako imaš mogućnosti, dobro bi bilo da je pogleda veterinar. U većini slučajeva, dobra hrana i nega bi izvanredno pomogla.
I javi kako je dalje:)

Mislim da su izrasline tvrde i ljuspičaste...i rekla bih da je mače ili preživelo neku tešku tuču ili ima gljivice.....Čekaću još nekoliko dana da se adaptira i da prestane da se boji....pa ću je odvesti kod veterinara.....
I ako imate neki savet čime da je hranim.....Trenutno joj dajem mleko i pomalo hleba namočenog u mleko. I vodu. Da li ima hrana za ovako malu mačku? Moja pitanja deluju idiotska ali nemam iskustva sa mačkama. Do sada sam imala samo psa....i znam da smo mu kupovali posebnu hranu dok je bio štene, da bi napredovao brže....
 
Mislim da su izrasline tvrde i ljuspičaste...i rekla bih da je mače ili preživelo neku tešku tuču ili ima gljivice.....Čekaću još nekoliko dana da se adaptira i da prestane da se boji....pa ću je odvesti kod veterinara.....
I ako imate neki savet čime da je hranim.....Trenutno joj dajem mleko i pomalo hleba namočenog u mleko. I vodu. Da li ima hrana za ovako malu mačku? Moja pitanja deluju idiotska ali nemam iskustva sa mačkama. Do sada sam imala samo psa....i znam da smo mu kupovali posebnu hranu dok je bio štene, da bi napredovao brže....

Tvoja pitanja ne deluju "idiotska" kako kazes, vec izuzetno odgovorna :heart: .
Da, ako se ne pogorsava situacija, mislim da je dobro pricekati malo dok se ne umiri, pa onda kod veterinara... ili jos bolje, moze se pozvati veterinar da dodje, da se ne šeta maca.. Kad je moj macak bio i bolestan u isto vreme i imao gljivice, vet je bio za to da sacekam da mu losa faza prodje, da ga ne traumiram dodatno, jer bi ga najverovatnije kupali shamponom protiv gljivica nakon sto laboratorijski utvrde da jesu gljivice, zajesavanjem kulture. Sve je to stres za macu. A za gljivice je simptomaticno i da fali dlaka na nekim mestima, tako da mogu biti ranice od borbe. U tom slucaju, mozes nabaviti kremu Flogocid, ona je super za sve vrste zapaljenskih procesa i ranica kod maca.

A sto se tice prehrane majusnih macica (evo copy/paste sa mog drugog posta): za macice postoji zamena za mleko koja se moze kupiti u Pet Shopu, ali mislim da ona nije bas jeftina (drugi kazu, ja nisam kupovala).
Meni je svojevremeno veterinar izdiktirao recept za smesu za hranjenje macica koja zamenjuje mleko mame mace (ono je recept za celo leglo, pa se u skladu sa potrebama prilagodi):
1 litar mleka
1 litar vode
1 slatka pavlaka
1 zumance
malo margarina ili maslaca
sasvim malo secera ili meda (4 kasicice na ovu kolicinu).

To je recept koji sam probala i dobro se pokazao u praksi.
A imas i na podforumu "pomoc, savet, nega", na topicu "pitajte u vezi zdravlja" pricu o hranjenju malih macica. Recept koji je tamo naveden je nesto drugaciji od ovog, i isto tako ljudi kazu da je proveren.

Kad mace bude moglo da jece cvrstu granu, postoje u Peh Shopovima junior varijante hrane.
 
ako jede hleb umocen u mleko i ako sama pije mleko,slobodno kupi hranu za mace(meku hranu,u kesici ili koznervi) posto je to bolje nego da samo pije mleko(mace koje mogu same da piju iz cinije su dovoljno stare da jedu chvrscu hranu)
 
Samo da vam javim da se maca Jole polako prilagođava. Celo popodne se igrala sa mnom a i "pomagala" je mojoj mami da spremi zimnicu, kačeći joj se za bluzu....u jednom trenutku umalo što nije upala u lavor sa paprikama....:)
Vrlo je živahna i nestašna....Jedino što me je strah da ne krene za mnom kad krenem u prodavnicu pa da je ne udari auto ili se ne izgubi.....:( Inače, saznala sam da su je izbacili iz nekoliko dvorišta u susednoj ulici (ko zna šta je sirotica preživela) pa je na kraju dospela kod mene. Sada se nadam da će imati miran mačiji život u mom dvorištu.....
Hvala svima još jednom na pomoći oko mace.....
 

Back
Top