Balić: Svjedočiću protiv HOS-ovaca zbog ratnog zločina nad Srbima

Poruka
3.617
Balić: Svjedočiću protiv HOS-ovaca zbog ratnog zločina nad Srbima
27.08.2009.

10107_vest_hos.jpg


Bivši pripadnik Hrvatskih oružanih snaga /HOS/ Sakib Balić potvrdio je danas Srni da se ponudio Tužilaštvu BiH da svjedoči o zločinima koje su hosovci počinili nad srpskim civilima u Sijekovcu kod Broda, Mostaru, Žitomislićima, kao i na dubrovačkom ratištu.

On je priznao da je i sam ubijao, te da Tužilaštvo BiH ne želi da procesuira ratne zločine koje su pripadnici HOS-a počinili nad Srbima u ovim područjima.

Balić je istakao da je ogorčen na vlasti u Sarajevu koje su "zaboravile njegove ratne zasluge zbog čega želi da svjedoči o zločinima za koje zna" i dodao da on puno zna i da zbog njegovog svjedočenja mnogi strahuju.

"Svjedočio sam o zločinima u logoru Dretelj kod Čapljine, ali istražne tužioce nije zanimalo svjedočenje o ratnim zločinima počinjenim u Sijekovcu", rekao je Balić i dodao da osumnjičeni za ove zločine još nisu procesuirani.

Balića, koji je iz konjičkog sela Orahovica, nadležne instutcije Republike Srpske terete da je kao pripadnik HOS-a učestvovao u ubistvima i zlostavljanjima srpskih civila na području Posavine i Hercegovine.

On tvrdi da je glavnokomandujući HOS-a Ante Prkačin, koji je i bivši poslanik Hrvatske stranke prava u hrvatskom Saboru, odgovoran za zločine nad srpskim civilima u Sijekovcu 1992. godine i da zna za sve zločine počinjene nad Srbima u Brodu.

"Prkačin je bio glavni organizator likvidacije srpskih civila. Tu su još bile jedinice HOS-a iz Ljubuškog, Konjica, te pripadnici `Handžar divizije` sastavljene od muslimanskih dobrovoljaca", naveo je Balić.

On je naglasio da su u zločinima učestvovale i regularne oružane snage iz Hrvatske.

Istakavši da su hosovci ubijali i romske civile, Balić je potvrdio da su hosovci presreli i likvidirali nekoliko desetina Roma na području Broda, a koji su na početku rata bježali sa područja Srebrenice.

"Ante Prkačin je naredio da autobusi, kojima su bili prevoženi Romi iz Srebrenice i Skelana, ne smiju preći na teritoriju Hrvatske. Ljudi iz četiri autobusa, među kojima je bilo najviše djece i žena, likvidirani su i zakopani u masovne grobnice", ispričao je Balić.

On je dodao da Prkačin zna gdje su zakopana tijela pobijenih Roma.

Jedna masovna grobnica sa tijelima ubijenih Roma pronađena je prije četiri godine u Sijekovcu i iz nje je ekshumirano 59 žrtava, među kojima je bilo 23 djece.

Četrdesetogodišnji Sakib Balić priča da se u ljeto 1991. godine prijavio kao dobrovoljac u HOS i da je obuku prošao u kampovima HOS-a u Splitu i Vrbovcu.

"Jedan od vojnih instruktora u junu i julu 1991. godine bio mi je Miro Barešić, ustaški emigrant poznat po tome što je izvršio atentat na jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Vladimira Rolovića 1971. godine", prisjetio se Balić.

Prema njegovim riječima, u kampovima su učeni da mrze i da treba da se bore za Hrvatsku do Drine.

"U vojnim jedinicama bilo je katoličkih sveštenika, čiji je zadatak bio da dižu moral kod vojnika pričajući o mržnji prema Srbima. Govorili su ubijte i koljite sve što nije tvoje", naveo je Balić.

On je rekao da su ga saborci uhapsili i odveli u logor koji se nalazio na heliodromu u Mostaru, jer nije htio da učestvuje u sukobima koji su 1993. godine izbili između Hrvata i Muslimana.

Balić kaže da je zahvaljujući Međunarodnom Crvenom krstu prebačen u SAD, gdje je bio u zatvoru, jer je, kako je ispričio, zbog učešća u nelegalnim poslovima osuđen na pet godina.

http://www.enovosti.info/lat/opcija...otiv/HOS-ovaca/zbog/ratnog/zlocina/nad/Srbima
 
Poslednja izmena:
Sakib Balić, svedok - pokajnik
Ispovest jednog snajperiste

10107_vest_hos.jpg


"Učili su nas da treba da koljemo, a bilo je katoličkih svećenika koji su dolazili u jedinice HOS-a da bi dizali moral vojnicima pričama o mržnji prema Srbima. Sve se svodilo na to: ubij i kolji što nije tvoje. Obučili su me da ubijam. Ubijao sam, ali nikada civile i zarobljenike. Uvijek u borbi… U ratu sam služio u jedinici 'Rafael Vitez Boban', učestvovao sam u mnogobrojnim akcijama HOS-a širom BiH i svjedok sam zločina koje su počinili hosovci na području Sijekovca, Mostara, Žitomislića, kao i na trebinjsko-dubrovačkom ratištu", kaže Sakib Balić u razgovoru za "NR"
Slobodan Durmanović



Četrdesetogodišnji Sakib Balić iz sela Orahovica pored Konjica nije nepoznata osoba organima u BiH koji se bave istraživanjem ratnih zločina. Nadležne institucije Republike Srpske sumnjiče ga da je kao pripadnik HOS-a učestvovao u ubistvima i zlostavljanju srpskih civila na području Hercegovine i u Posavini. S druge strane, Balić se sam preporučio Tužilaštvu BiH za ratne zločine koje je istraživalo zločine u logoru Dretelj kod Čapljine. Nije poznato u kojoj meri je njegovo svedočenje u tom tužilaštvu iskorišćeno. On sam tvrdi da glavni osumnjičeni za zločine koje su počinili pripadnici HOS-a još nisu procesuirani. Zbog toga su, kako saznaje "NR", za njegovo svedočenje zainteresovani i istražioci RS koji se bave ratnim zločinima.

Zločini HOS-a: "U ljeto 1991. godine prijavio sam se kao dobrovoljac u HOS. Za rat sam se obučavao u kampovima HOS-a u Splitu i Vrbovcu, a jedan od vojnih instruktora u junu i julu 1991. godine bio mi je Miro Barešić, ustaški emigrant poznat po atentatu na jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Vladimira Rolovića 1971. godine. Učili su nas da mrzimo i da treba da se borimo za NDH, za Hrvatsku do Drine. Komandant HOS-a Blaž Kraljević govorio nam je da će NDH biti zajednička država Hrvata i muslimana. Učili su nas da treba da koljemo, a bilo je katoličkih svećenika koji su dolazili u jedinice HOS-a da bi dizali moral vojnicima pričama o mržnji prema Srbima. Sve se svodilo na to: ubij i kolji što nije tvoje. Obučili su me da ubijam. Ubijao sam, ali nikada civile i zarobljenike. Uvijek u borbi… U ratu sam služio u jedinici 'Rafael Vitez Boban', učestvovao sam u mnogobrojnim akcijama HOS-a širom BiH i svjedok sam zločina koje su počinili hosovci na području Sijekovca, Mostara, Žitomislića, kao i na trebinjsko-dubrovačkom ratištu. Glavnokomandujući HOS-a u Sijekovcu bio je bivši poslanik Hrvatske stranke prava u parlamentu Federacije BiH Ante Prkačin. On je najodgovorniji za zločine nad srpskim civilima u Sijekovcu 1992. godine. On je bio glavni organizator pokolja nad srpskim stanovništvom. Tu su još bile jedinice HOS-a iz Ljubuškog, Konjica, Zenice, Sarajeva, zatim pripadnici 'Handžar divizije' sastavljene od muslimanskih dobrovoljaca, te regularne Hrvatske vojske iz Slavonskog Broda, kao i jedinice 'Tigrovi' i 'Gromovi'", kaže Sakib Balić u razgovoru za "NR".
Tvrdi da su upravo pripadnici HOS-a porušili manastire Zavala i Žitomislić, kao i spomen-kosturnicu u selu Prebilovci, u kojoj su počivali posmrtni ostaci hercegovačkih Srba koje su pobile ustaše u Drugom svetskom ratu. "Žitomislić su zapalili pripadnici HOS-a iz Ljubuškog, a zna se ko je bio njihov zapovjednik. On treba da se stidi, a ne ja. Vidio sam kako je u tom manastiru ubijen pravoslavni sveštenik doveden iz Hrvatske, čije ime nikada nisam saznao. Našli smo tog sveštenika zakovanog za vrata, oči su mu bile izvađene, a na čelu su mu ucrtali nožem slovo U", prepričava Balić. Tvrdi da je "samo sprovodio naredbe".
"Naređivali su nam da kupimo žene i djecu i vodimo u logor Dretelj. Hosovci iz Ljubuškog, Posušja i Širokog Brijega na početku rata sakupljali su lokalne Srbe, a zatim ih vezivali kanapom i vukli automobilima, kao prikolice, po mjestima u zapadnoj Hercegovini. Stanko Primorac Ćane, sadašnji poslanik u parlamentu Federacije BiH, kao i braća Miro i Zdravko Hrstić, bili su glavni u Ljubuškom. Tamo su Srbi puno stradali: tukli su ih, mučili, klali, čak su neke sjekirama sjekli. Jedanput sam vidio da su jednog momka golog vukli po Ljubuškom, vezanog za automobil, a na njemu su napisali 'srpsko *****'. Poslije ga više nisam vidio", tvrdi Balić.
Prema njegovim rečima, hosovci nisu štedeli ni romske civile. Balić tvrdi da zna kako je stradalo nekoliko desetina Roma koji su bežali s područja Srebrenice na samom početku rata, a pre neku godinu na području Broda pronađeni su posmrtni ostaci 59 žrtava. "Ante Prkačin naredio je da četiri autobusa koji su prevozili Rome iz Srebrenice i Skelana ne smiju preći na teritoriju Hrvatske. Kasnije su ljudi iz autobusa, među kojima je bilo najviše djece i žena, likvidirani i pokopani u masovne grobnice", kaže Balić.

Od logora do SAD i nazad: Kada su 1993. godine izbili žestoki sukobi između Hrvata i Bošnjaka u srednjoj Bosni, Balić je odlučio, kako kaže, da u njima ne učestvuje. "Zbog toga su me dojučerašnji saborci uhapsili i odveli u logor na Heliodrom u Mostaru. Tokom zatočeništva, zajedno sa zatočenim Srbima, mučili su me i zlostavljali. Lijevu ruku lomili su mi šest puta. Zapovjednici tog logora bili su Ante Puhovac i Miroslav Marjanović zvani Mega. Nisu birali, mučili su i silovali i Srbe i muslimane. O tome imam puno da govorim, ali ću to učiniti samo u Tužilaštvu i u Sudu BiH", kaže Balić.
Za razliku od mnogih drugih svojih sunarodnika i zatočenih Srba, Balić je imao sreću da preživi pakao logora u zapadnoj Hercegovini. Pomoću Međunarodnog komiteta Crvenog krsta prebačen je u jedno mesto pored Zagreba, a odatle ga je, kako kaže, izvukao zagrebački imam Ševko Omerbašić. "Preko, navodne, humanitarne organizacije 'Igasa' prebačen sam u SAD. Tamo su me povezali sa ekstremnim muslimanima, među kojima je bilo i okorjelih terorista. Važio sam za iskusnog snajperistu, pa sam dobio zadatak da izvršim neke poslove za državu Bosnu i Hercegovinu, u ime džihada. Obećali su mi i novac. Ne mogu da govorim koji su to poslovi koje je trebalo da odradim za državu, ali i o tome ću progovoriti na sudu", kaže Balić.
Izvesno je, međutim, da deo te priče već znaju i organi BiH, ali sve je pod velom tajne. Naime, Balića su nedugo nakon dolaska u SAD otkrili pripadnici FBI, uhapsili ga i optužili za krivično delo terorizma. Nakon saradnje sa Tužilaštvom, osuđen je na pet godina zatvora. Kada je odslužio kaznu, Balić je deportovan u BiH, ali tu su ga odmah prihvatili pripadnici AID-a i, shvatajući da je reč o opasnom svedoku, proglasili su Balića neuračunljivim.
Danas taj čovek živi bez ikakvih primanja, sam sa majkom u rodnom selu Orahovica kod Konjica. Ne krije da je ogorčen što su njegove ratne zasluge vlasti u Sarajevu zaboravile. To je samo jedan od razloga zbog čega želi da svedoči o zločinima za koje zna. Nekad mu se, kaže, vraćaju slike ratnih užasa, ali tvrdi da nije ubio nikoga ko nije bio naoružan. Kaže da svoje snajperske "pogotke" u ratu - nije brojao.

http://www.novireporter.com/look/re...tion=2&NrIssue=313&NrSection=7&NrArticle=3957

nadam se, da ce ti sto su cinili te zlocine da odgovaraju...
 
Ja mu ne vjerujem ni rijec, sve dok se to ne desi (mislim na samo svjedocenje, a i pored toga, svjedocenje pred sudom BiH), je bar za mene isto sto i hasko cudoviste..
Prema tome, slaba vajda od njegovog svjedocenja..
Jedino sto moze da bude korisno u tome, da eventualno JAVNOSt cuje to svjedocenje, ako bude u poziciji da cuje.. to jedino ce imati neki svoj smisao i pravi efekat..

A to sto je ogorcen na ljude u Sarajevu, nije ni cudo, sadasnji politicari na svim stranama ne umiju da cijene one koji su na bilo koji nacin bili stvaraoci tog cemu sada isti politicari vladaju..

Da ne ulazim u komentare na strani Federacije, primjer odlican je Milorad Dodik, jer on nije ucesnik rata, najveci je zagovornik hapsenja Radovana i Ratka,a sada uziva ono sto je od njih pocelo..

Tako isto nesto se desava i na bosanskoj i hrvatskoj strani..

Gdje su sada
Stjepan Kljujic
ili Fikret Abdic..
Sve je receno..
 
Ау, сунце ти калаЈисано - па овој страшно... САМО ЊЕГА ИМА ДА УБИЈУ ПРЕ НЕГО ШТО СТИГНЕ ДА ПРОГОВОРИ НА СУДУ... муџе су то... исто као и Шиптари...

Kakvom sudu? Onoj lakrdiji od Suda BiH. Njih ne interesuju zločini nad Srbima. Imaju oni dvije tri polućorave hanume koje su bile na svim mjestima gdje su Srbi "počinili zločine" i sve vidjele pa se samo smjenjuju kod svjedočenja.
:dash::dash:
 
Poslednja izmena:
GZ:
Ja mu ne vjerujem ni rijec, sve dok se to ne desi (mislim na samo svjedocenje, a i pored toga, svjedocenje pred sudom BiH), je bar za mene isto sto i hasko cudoviste..
Prema tome, slaba vajda od njegovog svjedocenja..
Jedino sto moze da bude korisno u tome, da eventualno JAVNOSt cuje to svjedocenje, ako bude u poziciji da cuje.. to jedino ce imati neki svoj smisao i pravi efekat..

A to sto je ogorcen na ljude u Sarajevu, nije ni cudo, sadasnji politicari na svim stranama ne umiju da cijene one koji su na bilo koji nacin bili stvaraoci tog cemu sada isti politicari vladaju..

Da ne ulazim u komentare na strani Federacije, primjer odlican je Milorad Dodik, jer on nije ucesnik rata, najveci je zagovornik hapsenja Radovana i Ratka,a sada uziva ono sto je od njih pocelo..

Tako isto nesto se desava i na bosanskoj i hrvatskoj strani..

Gdje su sada
Stjepan Kljujic
ili Fikret Abdic..
Sve je receno..

Ja mu verujem, jer mi je jedan deo njegove priče (Ljubuški) poznat. Čak pored Ćaneta, Mire i Zdravka znam i mnoga druga imena koljača iz Ljubuškog.
Naravno, nikada im neće biti suđeno (samim izvršiocima). Bar ne na državnim sudovima... Ali, doći će dan... Neka znaju da znamo ko su, i da ih nećemo zaboraviti... Doći će dan...
 
Vec napisah kolega, da jedina korist od ovih svjedocenja moze biti ta sto ce mozda JAVNOST da cuje ta svjedocenja..
Ukoliko JAVNOST ne bude upoznata, od svega toga nema nikakve vajde..

Na zalost..

I nek mi sad prica tamo neki BH Srbin o kojecemu u Bosni, pricao o Foci, davio do besvijesti, ja postavim pitanje, a on cuti..

Pa i za ovo svjedocenje, ako se ne bude znalo u javnosti, ko da ga nece ni biti..
 
GZ:
Vec napisah kolega, da jedina korist od ovih svjedocenja moze biti ta sto ce mozda JAVNOST da cuje ta svjedocenja..
Ukoliko JAVNOST ne bude upoznata, od svega toga nema nikakve vajde..

Na zalost..

I nek mi sad prica tamo neki BH Srbin o kojecemu u Bosni, pricao o Foci, davio do besvijesti, ja postavim pitanje, a on cuti..

Pa i za ovo svjedocenje, ako se ne bude znalo u javnosti, ko da ga nece ni biti..

Ne brini! Javnost možda neće čuti imena i (ne)dela ljubuških zveri, ali ta imena zna ko treba da zna.
 
Dobro je da se javio jedan ovakav i dobro je da smo svi mi bliži istini.
Otkud nekome ideja da će ga neko "roknuti"?
Što se Suda BiH tiče, tamo se sudi i Srbima i Bošnjacima i Hrvatima za ratne zločine. Naravno da ništa nije idealno pa ni ovaj sud, ali ono što je pozitivno jesu sporazumi koji je optuženi u mogućnosti da sklopi sa Sudom, da prizna krivicu i pomogne u otkrivanju posmrtnih ostataka svojih žrtava. Bar na taj način se porodicama žrtava olakša da dostojanstveno sahrane svoje najmilije...

@GZ: Ja nisam osoba koja će dežurati i pratiti svaki tvoj post i ne sjećam se da sam izbjegavao dati odgovor na bilo koje tvoje pitanje.
 
A da, zaboravih da je Haradinay bio pored toga što je bio u UČK i u HOS-u...:hahaha:

Nisi ti baš mnogo bistar, a? :think:
Pitao si otkud ideja.
Ideja postoji usled pravljenja paralele sa slučajem Ramuša Haradinaja.
Ovo paralela pokušava da ti objasni da onaj ko se osjeća ugroženim od strane svjedočenja ovog čovjeka može primjeniti iste mjere (likvidacije) koje je primjenio Ramuš Haradinaj kada se njemu sudilo.
Dakle, da naglasim: Ne misli se da će Ramuš Haradinaj imati neki interes od ubistva ovog svjedoka, samo se pravi paralela sa njegovim slučajem.
 
Nisi ti baš mnogo bistar, a? :think:
Pitao si otkud ideja.
Ideja postoji usled pravljenja paralele sa slučajem Ramuša Haradinaja.
Ovo paralela pokušava da ti objasni da onaj ko se osjeća ugroženim od strane svjedočenja ovog čovjeka može primjeniti iste mjere (likvidacije) koje je primjenio Ramuš Haradinaj kada se njemu sudilo.
Dakle, da naglasim: Ne misli se da će Ramuš Haradinaj imati neki interes od ubistva ovog svjedoka, samo se pravi paralela sa njegovim slučajem.

Eto neka si ti bistar...:per:

Neko je napisao da će svjedok biti likvidiran jer su "mudžosi" u stanju da "svašta urade."
Ja sam na to pitao ko je taj kome bi bilo u interesu da ga ubije očekujući odgovore tipa neki "taliban iz Sarajeva" sa imenom i prezimenom...

Kod ove teme sam tražio decidan odgovor, a ne paralele sa Ramušom ili nekim ko sa cijelim slučajem nema neke veze.:dash:
 
Eto neka si ti bistar...:per:
Amin.
Neko je napisao da će svjedok biti likvidiran jer su "mudžosi" u stanju da "svašta urade."
I dodao da su isti kao šipci.
Ja sam na to pitao ko je taj kome bi bilo u interesu da ga ubije očekujući odgovore tipa neki "taliban iz Sarajeva" sa imenom i prezimenom...
Znači očekuješ da ti odgovori neko ko je iz prve ruke upućen u ovaj slučaj...srećno sa tim.
Kod ove teme sam tražio decidan odgovor, a ne paralele sa Ramušom ili nekim ko sa cijelim slučajem nema neke veze.:dash:
Pitao si otkud ideja. To ti je (valjda) sad jasno?
Ako tražiš decidan odgovor, bolje ga potraži negdje drugo, a ne na forumu.
P.S. Mala naznaka: pretpostavljam da bi onome koga bi svjedok optužio odgovaralo da ga ovaj ipak ne optuži...tj da ga nema...eto, utvrdismo osumnjičenog.
 
Znači očekuješ da ti odgovori neko ko je iz prve ruke upućen u ovaj slučaj...srećno sa tim.

Upućen u ovaj slučaj kao i sa 90% ratnih zločina u Bosni i Hercegovini na ovome forumu nije niko. To se može jasno uočiti po djetinjastim komentarima ovih kvazi-patriota kojima je sva inteligencija uperena prema tome da za eventualni sukob Sjeverne i Južne Koreje optuži nekoga iz Sarajeva. Kada od tih kvazi-patriota tražiš objašnjenje, ne dobiješ ga nikada jer nisu sposobni za duplju raspravu bez vrijeđanja. To se pokazalo i na ovoj temi..., a to možeš provjeriti i ako pažljivije čitaš postove na ovoj temi.:rtfm:
Da mi je samo znati šta postižu sa takvim nametanjem ko više mrzi pripadnike drugih naroda:think:...

Bilo kako bilo, ponoviću ono što sam ranije rekao, da ne bi spamali ovu temu. Dobro je da se ovaj svjedok odlučio pričati o stradanju srpskog naroda i zločinima HOS-a čime ćemo istini biti bliži za jedan korak...!
 
Nisi ti baš mnogo bistar, a? :think:
Pitao si otkud ideja.
Ideja postoji usled pravljenja paralele sa slučajem Ramuša Haradinaja.
Ovo paralela pokušava da ti objasni da onaj ko se osjeća ugroženim od strane svjedočenja ovog čovjeka može primjeniti iste mjere (likvidacije) koje je primjenio Ramuš Haradinaj kada se njemu sudilo.
Dakle, da naglasim: Ne misli se da će Ramuš Haradinaj imati neki interes od ubistva ovog svjedoka, samo se pravi paralela sa njegovim slučajem.
dobro objasnjeno kolega:ok:
 
Ovoga ne grize savest sto je ubijao civile,vec samo hoce da napakosti svojim ustasama jer su ga zavrnuli u nekoj kriminalno radnji.
Uostalom savest kod njih i ne postoji :evil: Od procesa i sudjenja nece biti nista,jedina dobra stvar je sto je bar odjeknulo u javnosti,a cak i ako bude presudu unapred svi znamo...
Na kraju ce ispasti i da su ga vrbovali srboĆetnici samo da napakoste velikom ugledu sudova u FBiH :dash:
 
Ovoga ne grize savest sto je ubijao civile,vec samo hoce da napakosti svojim ustasama jer su ga zavrnuli u nekoj kriminalno radnji.
Uostalom savest kod njih i ne postoji :evil: Od procesa i sudjenja nece biti nista,jedina dobra stvar je sto je bar odjeknulo u javnosti,a cak i ako bude presudu unapred svi znamo...
Na kraju ce ispasti i da su ga vrbovali srboĆetnici samo da napakoste velikom ugledu sudova u FBiH :dash:
matori..da je iko od njih ikada i imao savesti ne bi se ni jedan zlocin desio
 

Back
Top