Kako spreciti psiholosku paralaksu?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Paralaksa je pojava kad gledate bliske predmete u odnosu na udaljene , da vam mali pomeraj blizu izgleda veliki u odnosu na pomeraj u daljini...Pa vam pomeraj drveta blizu izgleda veliki iz voza u pokretu, dok se drvo u daljini i ne mice...jer se ugao pod kojim vidimo blize drvo mnogo vise menja od onog ugla pod kojim vidimo udaljeno drvo...

Ako su dva predmeta blisko onda nema paralakse, tj mi priblizno vidimo tacan odnos njihovih velicina i brzina... Ne znamo tacno brzine auta i motora na putu gledano iz voza ali vidimo da se krecu slicnom brzinom...

Psiholoski gledano mi to isto cinimo i sa ljudima, pojavama ponasanjima....grupisemo i generalisemo....

Medjutim , osim dobrih osobina generalizacije i losih osobina generalizacije, paralaksa ima jos jedan oblik javljanja...

Ako nekom izverziranom muzickom uhu date da slusa Anu kokic, xeniju brku,ili radmilu neku....on ce usled paralakse percepcije sve to izjednaciti....
Jer proturski melos, opseg od 5 tonova, slicna melodija vidjena hiljadu puta, reci koje su sa strika za ves, domacice bolje reci sklope dok pevuse svom vesu dok ga kace...

Medjutim ljudima koji su u tom okruzenju te melodije i te pevacice su nebo i zemlja...
Njihova percepcija je "istancanija".

E sad to istancanija je donekle i tacno , jer ocigledno postoje neke razlike izmedju jednih i drugih....a opet gledano iz sire perspektive pozicija je daleko od icega sto bi se moglo nazvati kvalitet.
I tu nastupa haos i problem...
Kad krene razvrstavanje po kvalitetu pa Ana Kokic dobije ocenu visoki kvalitet jer je u blizini radmile i u blizini ksenije...tj ko je blizu njih , ima ogromnu gresku paralakse...
Ko je daleko nema.....

Sa druge strane treba spreciti i nedostatak paralakse...jer se napredak vrsi upravo kad se favorizuje ono sto je malo , za nijansu bolje od onog sto nije...
-----------------------------------------------------------------------
Paralaksu imamo i u obrnutom smislu...

Prosecan srbin isto gleda na nekoga ko otkriva najsitniju promenu i gresku u dosadasnjim znanjima i na nekoga ko samo prepisuje i prevodi strucne clanke iz ino casopisa....
Za njega je i politicar i uspesan biznismen i lopov sa dzipom i puno para koji placa ture u kafani isto....
-----------------------------------------------------------------
Interesuje me kako spreciti paralaksu kod ovih sto razumeju sta je paralaksa, sto imaju mogucnost da pomeraju uglove sagledavanja...
Koji pristup , metodu da primene...da im se u opustenom stanju i kroz sitan previd ne dogodi paralaksa....


P.S. Razmisljao sam da li je ovo paralaksa ili anti paralaksa, jer paralaksa znaci lazni polozaj, a ovde se radi o tome da stapamo dva bliska objekta sto i nije greska, dok neko iz bliza ih siri do beskonacnosti....Problem mi je sto me interesuje cela stvar iz ugla dalekog gledaoca, a pojava paralakse kod bliskih gledaoca....a kad kazem paralaksa ljudi odmah vezu i ugao gledanja i mesto desavanja ...pa ce sve prebaciti na mesto gde se nalaze dve bliske pojave, a ne kod sebe....
 
Dakle ti mislis da je cudno to sto dobar poznavalac npr klasicne muzike, pravi "paralaksu" kod muzike pobrojanih pevaljki (zaboravio si TrikFx - Do jaja :per:). A s druge strane, neko ko slusa iskljucivo taj domaci tzv folk, za klasiku kaze "to su one opere, oni sto vriste u pozoristu, ko ce to da razlikuje" ili za house "to je ona tuc tuc muzika, sve pesme su iste" ili za rap "oni narkomani sto psuju u celoj pesmi" i sve se uopstava i stvara se misljenje da je sve to isto.

Mislim da se ova pojava ne moze uporediti sa paralaksom, jer ne nastaje iz istog razloga (mozda neka habituacija ili tako nesto, mada naziv nije ni bitan). Mislim da je razlog tome samo u nedovoljnom poznavanju oblasti kod koje se pravi ova "paralaksa". Ksenijini obozavaoci prave razliku kod takve muzike jer je svakodnevno "konzumiraju" pa svaka promena deluje novo. Oni koje ta muzika ne zanima, ne slusaju je dovoljno da bi pravili razliku kad je onako by the way cuju, vec im lici na sve ostale iz istog dzaka.

I sve dok si "daleki gledalac" neces je razlikovati. A i sto bi hteo kad te ne zanima?
 
Moja tema i bit teme je u tome da i kad znas i poznajes razlike, znaci poznajes tacno zasto postoje razlike izmedju do jaja i skaci bez jaja, opet ces, valjda da bi ugodio drugima, da ne bi zamarao "nebitnim cinjenicama i stvarima" namerno izbaciti razlike sto je domen posmatranja veci...

Znaci jedna od finti, od zakona, je da sto vise sirimo domen posmatranja, mi , a nemamo potrebu za tim, smanjujemo rezoluciju , preciznost, detaljnost posmatranja.
To cinimo uglavnom radi popularizacije, ili zbog necega drugog, ali ja ne vidim ni smisao ni opravdanje.
Snishodjenje onima koji citaju samo do 6 recenica?????E ako je to , onda smo sami krivci za degradaciju svega...

Upotrebio sam paralaksu, jer iz ugla oka, a kao to najlakse svi slikovito uocavamo, mi mozemo da vidimo i udaljene i bliske predmete, i da ocitamo skazaljku i iz bliza i iz daleka, a to odakle cemo donosi paralaksu ili ne....

Tema je otvorena totalno, znaci nije ni postavljeno sta je to sto donosi paralaksu, tek sam sad naceo tu teznju da se ne bude preopsiran, zatim teznju da se bude popularistican i slicno....
Manija publike....ili fikcija publike, ili je to trziste, roba, resursi...
U daljini vidim vezu sa mojom novom temom , sve kao resurs....
 

Back
Top