Sta znaci ovo?

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
U "MOJIM SLIKAMA" u svakoj fascikli nalazi mi se po jedan prozocic na kome pise THUMS, a koji nisam ja stavio.

I kada taj prozorcic posaljem u kantu za smece - slika se "zamrzne."

Da li je to virus?

Kakav i kako se cisti?
 
Вероватно си мислио на Thumbs и није вирус.

Thumbs.db služi da bi se kešovale male sličice u direktorijumima gde se nalaze slike ili video fajlovi. Na većini sistema se ne vide što ne znači na ne postoje. Iako opcija nije loša, Windows po slici potroši oko 2-4 KB što na oko 100 slika iznosi do 400 KB potrošenog prostora. Iako utrošak slobodnog prostora nije velik, Windows stalno pristupa ovom fajlu i modifikuje ga kad god uđete u direktorijum u kojem ima slika ili video fajlova. Svaki direktorijum koji u sebi ima bar jednu sliku a vi ste u njemu bili, verovatno ima taj fajl koji je skriven. Brisanjem slika iz direktorijuma, fajl Thumbs.db ne nestaje tj. ostaje u direktorijumu. Ovo je kako bespotrebno usporavanje računara tako i bespotrebno trošenje mesta. Da bi isključili kreiranje ovog fajla (pretpostavlja se da će Windows pri tom i obrisati već postojeće fajlove) uradite sledeće:​
1. Idite na Run... i ukucajte gpedit.msc
2. Idite u User Configuration/Administrative Template/Windows Components/Windows Explorer
3. Duplo kliknite na stavku Turn off caching of thumbnail pictures i kada se prozor otvori odaberite opciju enable. Kliknite na Apply i na OK.​
Ovo možete uraditi i ako odete na Control Panel>Folder Options>View i isključite stavku "Do not cache thumbnails". Ovim će se direktorijumi koji u sebi sadrže slike a koje gledate kao thumbnail sporije otvarati, ali kako postoje mnogo bolji programi za pregled slika i thumbnail-a (ACDSee ili IrfanView) gubitak je zanemarljiv.​
http://infinite.on.neobee.net/tipstricks/od1do20.htm


 

Back
Top