Pankreas

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Ako dam enzime pankreasa osobi koja je prelezala akutni pankreatitis pracen nekrozom pankreasa da li rizikujem sledece. Posto ona nikad njega nije ni koristila a vidno je da joj fale enzimi za varenje. Meni se postavlja u glavi sledece pitanje. Ako je doslo do nekroze pankreasa onda je vrlo lako moglo da dodje do ostecenja beta celija koje luce insulin tj. da postoji neko prikriveno stanje endokrine disfunkcije pankreasa. Ali se taj diabetes nije manifestovao jer ni absorpcija glukoze nije bila velika usled nedostataka pankreatickih enzima. Ako ja sada dam pankreatin nekome u takvom stanju, i poveca mu se absorpcija glukoze, skoci mu nivo secera u krvi a postoji situacija koja je gore opisana da su ostecene i beta celije pankreasa tj. da nema lucenja insulina DA LI CE DOCI DO POJAVE SIMPTOMA DIABETESA, HIPERGLIKEMIJE????
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kada je došlo do tog stepena oštećenja, više ne govorimo o akutnom panreatitisu, već hroničnom.
Što se ostalog tiče, da, doći će do pojave dijabetesa tipa 1. Međutim, u stvarnom svetu se niko neće igrati i davati pacijentu isključivo pankreatin/pankrelipazu. :)
Al' eto, sad se eksperimentiše sa celularnom transplantacijom, gde se Langerhansova ostrvca pankreasa koji je podlegao nekrosektomiji zamenjuju ostrvcima pankreasa kadavera.
 
Pazi osoba jede normalno, jede slatko ali je mrsava, tesko se goji, definitivno su prisutni svi simptomi malapsorpcije. Ali i pored slatkog koje jede nema diabetesa. Ali ja povezujem to nemanje diabetesa sa tim da ne postoji adekvatna apsorpcija. Jer kad bi postojala sto moze da se izvede pankreatinom nivo seceta bi u krvi tako skocio a posto verovatno nema dovoljno insulina nastalo bi cudo.

Mozda naj pametnije da se prvo urade C-peptid i insulin da se vidi kako tu stoje stvari?
 
Pazi osoba jede normalno, jede slatko ali je mrsava, tesko se goji, definitivno su prisutni svi simptomi malapsorpcije. Ali i pored slatkog koje jede nema diabetesa. Ali ja povezujem to nemanje diabetesa sa tim da ne postoji adekvatna apsorpcija. Jer kad bi postojala sto moze da se izvede pankreatinom nivo seceta bi u krvi tako skocio a posto verovatno nema dovoljno insulina nastalo bi cudo.

Mozda naj pametnije da se prvo urade C-peptid i insulin da se vidi kako tu stoje stvari?
Da li je, pre svega, osobi uopshte dijagnostifikovana akutna/hronična inflamacija pankreasa?
 
Pazi osoba jede normalno, jede slatko ali je mrsava, tesko se goji, definitivno su prisutni svi simptomi malapsorpcije. Ali i pored slatkog koje jede nema diabetesa. Ali ja povezujem to nemanje diabetesa sa tim da ne postoji adekvatna apsorpcija. Jer kad bi postojala sto moze da se izvede pankreatinom nivo seceta bi u krvi tako skocio a posto verovatno nema dovoljno insulina nastalo bi cudo.

Mozda naj pametnije da se prvo urade C-peptid i insulin da se vidi kako tu stoje stvari?

Ovako, nema igranja i eksperimentisanja sa tako važnim organom i enzimima koje on luči. Pankreas sadrži svoja 2 dijela: deio za lučenje insulina i dio odgovorn za lučenje enzima za varenje...Ako je jedan dio bolestan, ne mora da znači da ceo pankreas nije u redu. Zato, ajde ti lepo kod gastroenterologa, odnosno kod endokrinologa. Naravno, prvo posetiš tvog lekara opšte prakse koji ćete uputiti tamo..:neutral:
Za otvaranje teme o lekovima bićeš sankcionisana..:(
 
Ovo je vise pitanje medicine prirode nego pitanje o lekovima i reklamiranje lekova pa zato ne vidim ni jedan razlog onog gore zutog kartona. Ovo je vise pitanje mehanizma dejstva leka. Tj i jeste pitanje mehanizma dejstva leka. Tj pitanje moguceg pokretanja secerne bolesti (diabetesa tip 1) koji je inace pritajena.

Inace da ne bude zabune internet je pun tekstova na temu pankreatina i pokretanja secerne bolesti tj. pogorsanja stanja kod osoba sa ostacenim pankreasom usled nedostatka insulina. Ali ja sam samo hteo da cujem i neko 15-to misljenje. Tako da je ova tema na internetu vec dosta obradjena ali opet kazem hocu jos neko misljenje, pa samim tim ako je obradjena toliko ne vidim razlog dizanja panike.

Inace radi se o teskom akutnom pankreatitisu sa nekrozom pankreasa. Sto je ukljucivalo gnojenje i septicno stanje.
 
I ako se slaze iznecu jedno misljenje. Prepisivanje lekova na forumu je jedna stvar a diskusija o lekovima sasvim druga. Svaka osoba ima pravo da se na sto vise mesta raspita o onome sto pije i da cuje sto vise misljenja to je zagarantovano pravo pacijenta tj. osobe koja pije lek. Treba neke stvari razdvojiti i ne mesati ih. Ja sam protiv prepisivanja lekova preko foruma i tu je uprava u pravu. Ali ne vidim ako je ovo medicinska diskusija zasto se ne bi smelo diskutovati o mehanizmima dejstva lekova, farmaceutskim aspektima i tim strucnim stvarima medju medicinarima naravno bez pominjanja doza i terapija da nekome sa foruma ne bi palo na pamet da nesto iz nasih strucnih prepiski upotrebi jer je on eto tako nesto razumeo.
 
Inace radi se o teskom akutnom pankreatitisu sa nekrozom pankreasa. Sto je ukljucivalo gnojenje i septicno stanje.
U redu, dakle, stigli smo do hroničnog oblika, jer se simptomi ne mogu povući s obzirom na oštećenje.
Da bih govorio o terapiji, morao bih da imam pred sobom celokupan proces dijagnostike, a ovo, rekosmo nije ordinacija. :) ;)
 
I ako se slaze iznecu jedno misljenje. Prepisivanje lekova na forumu je jedna stvar a diskusija o lekovima sasvim druga. Svaka osoba ima pravo da se na sto vise mesta raspita o onome sto pije i da cuje sto vise misljenja to je zagarantovano pravo pacijenta tj. osobe koja pije lek. Treba neke stvari razdvojiti i ne mesati ih. Ja sam protiv prepisivanja lekova preko foruma i tu je uprava u pravu. Ali ne vidim ako je ovo medicinska diskusija zasto se ne bi smelo diskutovati o mehanizmima dejstva lekova, farmaceutskim aspektima i tim strucnim stvarima medju medicinarima naravno bez pominjanja doza i terapija da nekome sa foruma ne bi palo na pamet da nesto iz nasih strucnih prepiski upotrebi jer je on eto tako nesto razumeo.

Nisam ja to propisao i uveo, već zakon..:lol:
Inače, ostavio sam mogućnost da se putem pp-a obratite sa konkretnom molbom i pitanjem..:confused:
i umesto naziva lijeka mogli ste upotrebiti naziv ENZIMI I HORMONI PANKREASA!:rtfm:
 
I ako se slaze iznecu jedno misljenje. Prepisivanje lekova na forumu je jedna stvar a diskusija o lekovima sasvim druga. Svaka osoba ima pravo da se na sto vise mesta raspita o onome sto pije i da cuje sto vise misljenja to je zagarantovano pravo pacijenta tj. osobe koja pije lek. Treba neke stvari razdvojiti i ne mesati ih. Ja sam protiv prepisivanja lekova preko foruma i tu je uprava u pravu. Ali ne vidim ako je ovo medicinska diskusija zasto se ne bi smelo diskutovati o mehanizmima dejstva lekova, farmaceutskim aspektima i tim strucnim stvarima medju medicinarima naravno bez pominjanja doza i terapija da nekome sa foruma ne bi palo na pamet da nesto iz nasih strucnih prepiski upotrebi jer je on eto tako nesto razumeo.
Slažem se. Ne razumem zašto ne možemo govoriti o dejstvima medikamenata? :eek:
I zbog čega je zavranjena upotreba brendranih naziva, kada isti nisu reklamnog karaktera, kako je nekada i upotreba generičkih naziva. Šta preferirate, diazepam, Bensedin, Valijum, ili 7-hloro-1-metil-5-fenil-1,3-dihidro-2H-1,4-benzodiazepin-2-on? ;)
 
I ako se slaze iznecu jedno misljenje. Prepisivanje lekova na forumu je jedna stvar a diskusija o lekovima sasvim druga. Svaka osoba ima pravo da se na sto vise mesta raspita o onome sto pije i da cuje sto vise misljenja to je zagarantovano pravo pacijenta tj. osobe koja pije lek. Treba neke stvari razdvojiti i ne mesati ih. Ja sam protiv prepisivanja lekova preko foruma i tu je uprava u pravu. Ali ne vidim ako je ovo medicinska diskusija zasto se ne bi smelo diskutovati o mehanizmima dejstva lekova, farmaceutskim aspektima i tim strucnim stvarima medju medicinarima naravno bez pominjanja doza i terapija da nekome sa foruma ne bi palo na pamet da nesto iz nasih strucnih prepiski upotrebi jer je on eto tako nesto razumeo.

Verovatno da nekom ne bi palo na pamet da sam sebi prepise lek jer eventualno ima slicne tegobe. Samo ne vidim zasto bi forum bio odgovoran u tom slucaju, ako je neko dovoljno lud da pocne da pije lek bez konsultacije sa lekarom on ce naci vec neki nacin da to uradi. Ovako ljudi koji su posetili lekara ostaju uskraceni za jos neke informacije, misljenja, diskusije o lekovima. Mene je par puta zanimalo nesto o leku koji mi je prepisan, ne menjanje doze vec zasto deluje tako kako deluje.
 
U zakonu stoji da je javna diskusija o lekovima zabranjena? :o

Dozvoljena je diskusija samo među medicinskim radnicima....ne u medijima...postoji i zakon koji to reguliše, sa kaznenim odredbama..:neutral:

Verovatno da nekom ne bi palo na pamet da sam sebi prepise lek jer eventualno ima slicne tegobe. Samo ne vidim zasto bi forum bio odgovoran u tom slucaju, ako je neko dovoljno lud da pocne da pije lek bez konsultacije sa lekarom on ce naci vec neki nacin da to uradi. Ovako ljudi koji su posetili lekara ostaju uskraceni za jos neke informacije, misljenja, diskusije o lekovima. Mene je par puta zanimalo nesto o leku koji mi je prepisan, ne menjanje doze vec zasto deluje tako kako deluje.

Nemaš predstavu koliko je takvih! :per:
 
Verovatno da nekom ne bi palo na pamet da sam sebi prepise lek jer eventualno ima slicne tegobe. Samo ne vidim zasto bi forum bio odgovoran u tom slucaju, ako je neko dovoljno lud da pocne da pije lek bez konsultacije sa lekarom on ce naci vec neki nacin da to uradi. Ovako ljudi koji su posetili lekara ostaju uskraceni za jos neke informacije, misljenja, diskusije o lekovima. Mene je par puta zanimalo nesto o leku koji mi je prepisan, ne menjanje doze vec zasto deluje tako kako deluje.
Zato postoji, u nedostatku efektivnijeg izraza, DISCLAIMER, koji razrešava forum svake odgovornosti, baš kao što svi (strani ili domaći) medicinski forumi imaju, jer je bitno da korisniku objasnimo kako nešto deluje, ne bi li bio mirniji.
 
Slažem se. Ne razumem zašto ne možemo govoriti o dejstvima medikamenata? :eek:
I zbog čega je zavranjena upotreba brendranih naziva, kada isti nisu reklamnog karaktera, kako je nekada i upotreba generičkih naziva. Šta preferirate, diazepam, Bensedin, Valijum, ili 7-hloro-1-metil-5-fenil-1,3-dihidro-2H-1,4-benzodiazepin-2-on? ;)

Mogla bi da prođe samo generika lijeka, al da zažmurim na jedno oko..:whistling:
 
Mogla bi da prođe samo generika lijeka, al da zažmurim na jedno oko..:whistling:
Haha. :D ''Kontrakcije uterusa izazivamo oksitocinom'' - prirodan hormon, al' mi koristimo sintetički pri indukciji, tako da mu dodje Pitocin, ili slično (obrishi ovo posle), al' ja ipak bolje da koristim ''sintetički hormon za izazivanje kontrakcija''. :D
 
Zato postoji, u nedostatku efektivnijeg izraza, DISCLAIMER, koji razrešava forum svake odgovornosti, baš kao što svi (strani ili domaći) medicinski forumi imaju, jer je bitno da korisniku objasnimo kako nešto deluje, ne bi li bio mirniji.

Time sto se nekome objasni kako nesto deluje definitivno se isti ne poziva da to i koristi. Ako budala hoce da uzme lek uzece ga, nacice na drugom sajtu o njemu. Bolje da ovde pita pa da mu kazemo "e brate poslusaj nas nemoj to tek tako" nego da uzima na svoju ruku. A ako uzme posle na svoju ruku sta da se radi budala je budala.
 
Time sto se nekome objasni kako nesto deluje definitivno se isti ne poziva da to i koristi. Ako budala hoce da uzme lek uzece ga, nacice na drugom sajtu o njemu. Bolje da ovde pita pa da mu kazemo "e brate poslusaj nas nemoj to tek tako" nego da uzima na svoju ruku. A ako uzme posle na svoju ruku sta da se radi budala je budala.
Apsolutno tačno, i raspitaću se bliže o celoj situaciji, pa ću javiti...

Analitičar, postove premesti na neku temu koja je prikladnija. ;)
 
Haha. :D ''Kontrakcije uterusa izazivamo oksitocinom'' - prirodan hormon, al' mi koristimo sintetički pri indukciji, tako da mu dodje Pitocin, ili slično (obrishi ovo posle), al' ja ipak bolje da koristim ''sintetički hormon za izazivanje kontrakcija''. :D

i taj sintetski je istog hemijskog sastava...:per:
 

Back
Top