Elektronski otpad

Kad smo vetj kod toga, da li ima ko instalacioni CD od HP OfficeJet G55.Znaci onaj CD koji se dobija uz njega?Dobio sam ga od drugara ali,pri instalaciji XP ga prepozna, ali prikazuje neku gresku kada hocu da odstampam bilo sta.Pozdrav.
 
Beograd -- U Srbiji nedavno otvorena prva fabrika za reciklažu elektronskog otpada.

Svest ljudi o mogućnosti upotrebe otpada lagano se menja. Dragan Simeunović je odlučio da svoj glumački i muzički talenat pokaže na drugačiji način – svirajući na instrumentu napravljenom od recikliranih materijala. On veruje da na ovakav način podstiče svoju, ali i tuđu kreativnost.

"Šta je ono što pokazuje ovo – da ne moraš da imaš mnogo para, ne moraš da imaš bogate roditelje, da budeš situiran, već treba da imaš dovoljno mašte i onda možeš da se baviš svim. To je, po mom mišljenju, veliki problem u Srbiji, da mladi nemaju ideju", kaže Simeunović.

A ideju je imao vlasnik preduzeća S.E. Trade. Nakon četiri godine priprema, on je u Beogradu otvorio prvu srpsku fabriku za reciklažu elektronskog otpada. Fabriku su otvorili potpredsednik Vlade Božidar Đelić i ministar za ekologiju Saša Dragin, a u fabriku je do sada uloženo preko milion evra.

Prisustvo predstavnika Vlade vlasnik preduzeća Nebojša Vraneš iskoristio je da zatraži i podršku resornog ministarstva da se organizuje prikupljanje i otkup elektronskog otpada.

"Katodna cev, kertridži i baterije moraju da se dovedu na ekološki prihvatljiv nivo i one koštaju da bi se to i sprovelo u delo. Dakle, nije samo prednost u tome što mi izvučemo aluminijum i bakar i prodamo dalje proizvođačima. Opet je to jeftnijie nego da ga uvezete, jer je to sve uvozna i berzanska roba, nego je poenta u tome da mi te pare ulažemo da bi ono što je opasno za životnu sredinu doveli na ekološki prihvatljiv nivo", kaže Vraneš.

Ova fabrika može da obradi samo 20% od te količine, a trenutno radi s pola kapaciteta. Ministar za zaštitu životne sredine Saša Dragin kaže da bi domaće potrebe bile zadovoljene sa još tri slične fabrike, jer u Srbiji postoji više od 200.000 tona elektronskog otpada koji čeka da bude recikliran.

"Imamo veliki problem. S tim što smo mi kao hrčci, za razliku od nekih drugih naroda, mi sve popravljamo do beskonačnosti, dok god može da radi. Moji roditelji imaju veš-mašinu koju su kupili kada sam se ja rodio i još uvek radi. Tata to redovno popravlja. Ali, ruku na srce, po raznim inistitucijama, fakultetima, u svakom ormanu možete da nađete neki stari računar koji nikada neće biti korišćen, da nađete neke stvari koje zaista nilkome ne trebaju i samo predstavljaju opterećenje i onda ljudi, umesto da bace to po starom dobrom našem običaju u kanal, treba to da donesu u ovakvu fabirku i na takav način da nam Srbija bude čistija, a da ljudi koji se bave ovakvim poslovima i zarade nešto", kaže Dragin.

Dragin kaže da su u pripremi zakon o upravljanju otpadom i zakon o upravljanju ambalažnim otpadom, koji će pomoći da se stvori adekvatna poslovna atmosfera kako bi više ljudi krenulo u posao reciklaže.

Dragin naglašava da je važno da ta oblast bude zasnovana na zdravoj tržišnoj ekonomiji koja će, s jedne strane, pomoći ljudima da zarade, a s druge, doprineti čistojoj i zdravijoj Srbiji.
 
Sta radite sa starim racunarima, hard diskovima, printerima i slicno? Mislim na one koji vise nisu u funkciji? Postoji li kod nas reciklaza elektronskog otpada?

Reciklaza elektronskog otpada-svemoguci Google.Izdvojeno:



Imam poprilicno elektronike za baciti al mi bzvz da odem na otpad i jednostavno bacim. Na tavanu sam napravio jedan cosak gde sve to "redjam" pa kad dodje bolje vreme dacu na reciklazu. Kad kazem bolje vreme mislim na organizovana skupljanja takve vrste otpada. Nigde nisam uspeo da nadjem tacnu informaciju da li postoji nacin da das e-otpad na reciklazu sem da im licno odneses.Takodje sto sam vise citao nisam bio siguran ni da li bi onaj koji reciklira to uradio za dz. Gomila totalno konfuznih informacija. Na TV pricaju jedno, na sajtovima pisu drugo a na e-mailove ne odgovaraju.
 

Back
Top