Uvrede!

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
od otvorenog verbalnog napada ..preko raznih pogrdnih reci i naziva..pa do suptilnijih metoda..tipa sarkazma..ljudi vredjaju jedni druge..zasto?
zasto covek vredja coveka i da li neko nekog zaista moze uvrediti i proizvestiemocionalnu reakciju..ili taj uvredjeni neko "prima" uvredu i reaguje "uvredjeno"
ja mislim da je uvreda samo onda kada je kao takva i prihvacena..primljena...mislim takodje da covek moze i da odbije uvredu..da je ne prihvati..:think:
 
Prosto, dve su varijante u pitanju.

1. Krsenje svetog pravila komunikacije "Nikada ne napadaj sagovornika, vec problem koji imas sa njim". U tim slucajevima, suoceni sa cinjenicom da su pobedjeni u diskusiji, krenu da vredjaju uglavnom na licnoj osnovi, pokusavajuci na taj nacin da nadomeste pretrpljeni gubitak.

2. Povreda sujete. Imas ljudi kojima se na osujecenje ispustaju hormoni koji proizvode bes, do te mere da gube samokontrolu, i pocinju da vredjaju. I u ovom slucaju iza vredjanja sakrivena je velika kolicina slabosti u sferi samokontrole.


Ukoliko trazis patoloske dokaze za prednje tvrdnje, poseti podforum ~Politika~ ;)
 
u svakom slucaju
ljudi cesto pokrecu rusenje sagovornika i napad na istog kad nisu u stanju da nadju protivragumente u razgovoru raspravi itd..
gledano sa strane..svakom bistrom umu je jasno sta se zbiva
medjutim ima tu stavka koja se zove i ljudsko dostojanstvo...
znaci mora postojati i neki efikasan nacin da se covek od uvreda ..odbrani..bez da izgubi dostojanstvo
 
Znas kako, u konfliktu mozes da budes agresivan ili pasivan.

Agresivan si ukoliko prihvatis igru tog koji vredja, spustis se na nivo primitivne komunikacije i krenes da mu odgovaras. Iz sarkazma, ili pak ironije, kao suptilnim varijablama provokacija od kojih cak neke ne moraju ni da budu zlonamerne, subjektivnom obradom realnosti sagovornik dolazi do zakljucka da se radi o uvredama, i onda se prica nastavlja u negativnom smeru.

Pasivna, iz moje vizure pametnija opcija, je iskulirati ako se razgovor ne razvija u normalnom smeru.
 
mislim da bi se moglo primeniti i okretanje na salu..i to na svoj racun..mada to zahteva dobro poznavanje retorike..i zaista veliku dozu ..samokontrole..a pod tim ne mislim na potiskivanje emocija..jer to i nije samokontrola..u protivnom i ja misilim da je kuliranje pametnije od kontraofanzive:think:
 
od otvorenog verbalnog napada ..preko raznih pogrdnih reci i naziva..pa do suptilnijih metoda..tipa sarkazma..ljudi vredjaju jedni druge..zasto?
zasto covek vredja coveka i da li neko nekog zaista moze uvrediti i proizvestiemocionalnu reakciju..ili taj uvredjeni neko "prima" uvredu i reaguje "uvredjeno"
ja mislim da je uvreda samo onda kada je kao takva i prihvacena..primljena...mislim takodje da covek moze i da odbije uvredu..da je ne prihvati..:think:

Pa,ljudi vredjaju jer im je to najlaksi i najbrzi put da nekoga povrede ili uvrede..Po,meni to rade slabici...Pa,bilo da primim uvredu ili ne,smatram da je svakako uvreda ako je na neprimeren nacin izreceno nesto...Mislim,sve se moze reci,ali je bitan nacin na koji se nesto kaze...Nema potrebe za vredjanjima...E,sad ako neko bas i nasrne sa uvredama,ja nemam nameru da se nastavljam sa njim..jer postoji i vreme i mesto da mi neko obrazlozi pogresku ili ukaze na isto.Jednostavno ako je taj neko nekulturan,ne dam da i mene pobrkaju sa njim.Uvreda mozda i ne mora da bude uvek istinita,ali uvek ima za cilj,da te povredi.To je najlaksi i najbrzi put,a ljudi koji drze do nekog lepog ponasanja i dobrih medjuljudskih odnosa,ne praktikuju to.
 
od otvorenog verbalnog napada ..preko raznih pogrdnih reci i naziva..pa do suptilnijih metoda..tipa sarkazma..ljudi vredjaju jedni druge..zasto?
zasto covek vredja coveka i da li neko nekog zaista moze uvrediti i proizvestiemocionalnu reakciju..ili taj uvredjeni neko "prima" uvredu i reaguje "uvredjeno"
ja mislim da je uvreda samo onda kada je kao takva i prihvacena..primljena...mislim takodje da covek moze i da odbije uvredu..da je ne prihvati..:think:
Навар, прво ми дефиниши ''увреду''. ;)

Неко се увреди и због истине, неко је саркастичан с разлогом...дакле, дефиниција!
 
Навар, прво ми дефиниши ''увреду''. ;)

Неко се увреди и због истине, неко је саркастичан с разлогом...дакле, дефиниција!

pa ne mogu ja da definisem tebi "uvredu"..ono sto je za tebe uvreda nije i uvreda za peru..
 
Nema potrebe da definise uvredu....ne na taj nacin , jer onda ide u relativisanje svega....

Imas ono zbog mene i zbog drugih i zbog onog i zbog ovog....

Ali mislim da je baratanje sa uvredama potrebno i nije nista nisko....
Vezano je za hijararhijsko u ljudima, ljudi su trenutno ili zauvek na tom nivou i to je to...
Ljudi se uvrede i kad neces nesto da im kazes od svojih teorija....znaci kad ti kao njihov autoritet smatras da oni nisu za ono sto zele da im kazes....

To kazem da bi vam bilo jasnije kolika je veza uvrede i zelje....zelje za nekim nivoom hijararhije, zelje za nekakvim tretmanom....
Uvreda je ustvari manipulacija sopstvenim uticajem na coveka, tj koriscenje svog "ugleda" , "osecanja nekog drugog" za ostvarenje nekog cilja....

To sto se mi kao pravimo da smo duhovni ako se ne vredjamo , to je predrasuda predrasude iliti snobizam ......
Jos jasnije vam je kad dodate sledeci korak , a to je izrazavanje sa uvazavanjem i biranje reci....
Birane reci su nacin kako da nekome kazete da je ...... , da svi cuju , a da niko ne pomisli da ste nesto ruzno rekli, cak ni on sam , osim sto ste rekli da je covek ......

Uvrede mogu da budu i nacin dobijanja osoba i poena, bilo direktno bilo indirektno....
Te je i tu jasnije da je to samo jedna hijararhijska metoda...komunikacije....
Bitnija stvar , a opet je u vezi sa hijararhijskim metodama je to sto se uvredom kao neophodnom nekad otvara i siri svoj prostor uticaja , a to je mnogo bitno za prezivljavanje....

Da su posteni ljudi vredjali lopove kad je Sloba dolazio na vlast, svega ovoga ne bi bilo....
 
pa ne mogu ja da definisem tebi "uvredu"..ono sto je za tebe uvreda nije i uvreda za peru..
Ааааа, значи овде свако треба да исфилозофира на тему увреде.:D
А не у односу на то шта ти сматраш увредом.;)
А шта ако неко каже ''мене не може нико да увреди'' и заиста је тако...како ли тај дефинише увреду...баш ме занима.
 
Ааааа, значи овде свако треба да исфилозофира на тему увреде.:D
А не у односу на то шта ти сматраш увредом.;)
А шта ако неко каже ''мене не може нико да увреди'' и заиста је тако...како ли тај дефинише увреду...баш ме занима.
mozda je problem u tome sto ljudi po svaku cenu hoce za nesto da se uhvate u svetu relativizma..pa se vataju za definicije..koje su danas jedno sutra drugo..:think:
 
Uvrede izrečene u svađi nisu toliko važne, odnosno, jasno je kako i kada nastaju. Čovek ne mora da bude nužno nevaspitan, ako nekoga uvredi. Postoje različite uvrede. Može delovati da ništa niste kazali, a u stvari ste gadno pljunuli nekoga. One nastaju zato što neko nema snage da se raspravlja sa nekim ili nema pameti, pa vređa ili taj koga vređa nema pameti, pa se ovome smučilo da objašnjava. Živci nisu nepotrošiva "roba".
Mene interesuje zašto ljudi vređaju druge kada nema svađe, već iz čista mira i govore stvari koje nemaju veze sa vezom.
Lepo je to kada neko može da svaku ružnu reč "izbaci kroz drugo uho", ali kako izbaciti uvredu koja vam je nanesena u jednom opuštenom razgovoru, zatekla vas nespremne, niste očekivali neku sličnu ili takvu reakciju? Šta da čovek sebi kaže, osim da je ta osoba sirovina i da ima neke probleme koji nemaju veze sa vama. Ali da li je to dovoljno?
 
Mene interesuje zašto ljudi vređaju druge kada nema svađe, već iz čista mira i govore stvari koje nemaju veze sa vezom.
Lepo je to kada neko može da svaku ružnu reč "izbaci kroz drugo uho", ali kako izbaciti uvredu koja vam je nanesena u jednom opuštenom razgovoru, zatekla vas nespremne, niste očekivali neku sličnu ili takvu reakciju? Šta da čovek sebi kaže, osim da je ta osoba sirovina i da ima neke probleme koji nemaju veze sa vama. Ali da li je to dovoljno?
to i mene zanima..i razlog mog pokretanja ove teme..kad ja sebi recimo ne mogu da predocim odgovor na pitanje..sta sam to nekom uradio pa da me eto vredja?:think:
 
Uvrede izrečene u svađi nisu toliko važne, odnosno, jasno je kako i kada nastaju. Čovek ne mora da bude nužno nevaspitan, ako nekoga uvredi. Postoje različite uvrede. Može delovati da ništa niste kazali, a u stvari ste gadno pljunuli nekoga. One nastaju zato što neko nema snage da se raspravlja sa nekim ili nema pameti, pa vređa ili taj koga vređa nema pameti, pa se ovome smučilo da objašnjava. Živci nisu nepotrošiva "roba".
Mene interesuje zašto ljudi vređaju druge kada nema svađe, već iz čista mira i govore stvari koje nemaju veze sa vezom.
Lepo je to kada neko može da svaku ružnu reč "izbaci kroz drugo uho", ali kako izbaciti uvredu koja vam je nanesena u jednom opuštenom razgovoru, zatekla vas nespremne, niste očekivali neku sličnu ili takvu reakciju? Šta da čovek sebi kaže, osim da je ta osoba sirovina i da ima neke probleme koji nemaju veze sa vama. Ali da li je to dovoljno?

To je, po meni, tesko segmentisati i napraviti podelu ko,zasto kako i kad vredja.

Da bih mogla da razumesh zasto neko "baca" uvrede, morash prvo da razumesh subjekt koji to radi. Niko nece uvrediti nekoga kada mu je "sve po volji" iliti kada se oseca lepo. Ono sto najvishe utiche na takav vid ponasanja nekoga jeste frustracija. Ako neko prisvoji takvo ponasanje kao jedino i normalno (u svojoj glavi) to znachi da u njemu postoji problem nezadovoljenja nekih svojih "umisljenih" potreba. Govorim umisljenih jer potrebe mogu biti i fizioloske prirode, recimo za hranom, ali one ne dovode do takve vrste ponasanja. Potrebe koje nisu uslisene a gde dolazi u pitanje egzistencija, obicno imaju suprotan efekat. Ovo je delimicno nenamerna uvreda.

Dakle, sta hocu reci je to, da prvenstveno morash da shvatish da u takvim osobama postoji problem. Niko nije kriv zasto su one takve, vec njihova svoja sopstvena misao. Sta je problem, daleko je individualno od osobe do osobe.

To je jedan slucaj.

Drugi slucaj koji mogu da zamislim, je da postoje osobe kojima je najbitniji svoj ego. Da bih se njihov ego nahranio postoji i ponizavanje drugih na razne nacine. Jedan od tih i jeste uvreda. Ovo je naravno, namerna uvreda.

Verovatno postoji jos situacija i jos stvari koje mogu da utichu, ali eto to su one koje mi trenutno padaju napamet
 
Negde sam citala da postoje dva osnovna osecanje kod coveka, jedno je ljubav a drugo je strah. I da od ta dva osecanja sve potice.
Pa tako, sirok spektar lepih osecanja i lepih gestova, lepih reci potice od osecanja ljubavi - ljubavi prema sebi, ljubavi prema nekom,ljubav prema zivotu, ljubav prema Apsolutu...
Isto, uvrede, nasilje, i ostale ruzne emocije i ruzna dela poticu od straha.
 
Pa nije dovoljno reći da neko ima problem sam sa sobom, ako vređa. Jasno je da je tako. Svaka reakcija je prvenstveno lična, pa i ružne reakcije. Mene čak ni ne interesuje ta osoba, ona koja vređa bez potrebe i povoda. Mene interesuje, i zato sam odgovorila na temu, onaj deo gde sami biramo da li ćemo biti uvređeni ili ne. Dakle, neko vas uvredi bez povoda i vama je jasno da ta osoba ima problem, ali kako da izbacite gorak ukus i kako sa tom osobom normalno komunicirati kasnije?
A ovo za ego. Ne može neko voleti sebe i imati vređanje drugih kao stil života. To rade samo oni koji sebe baš i ne vole, ne cene, a imaju poremećaj ličnosti, pa se od toga brane prevelikim "egocentrizmom". Pravi egoista voli sebe iskreno i loš je prema drugima samo utoliko što ako ih smatra nebitnima ili glupima, ignoriše njihovo prisustvo. Onaj koji vređa i želi da povredi, ima problem pošto je nekada u životu sebi dao visoke zadatke, a nije ih ostvario. Odnosno, želi za sebe više nego što može, a sve manje, od onoga što želi, kapira kao nedovoljno dobro.
 
Pa nije dovoljno reći da neko ima problem sam sa sobom, ako vređa. Jasno je da je tako. Svaka reakcija je prvenstveno lična, pa i ružne reakcije. Mene čak ni ne interesuje ta osoba, ona koja vređa bez potrebe i povoda. Mene interesuje, i zato sam odgovorila na temu, onaj deo gde sami biramo da li ćemo biti uvređeni ili ne. Dakle, neko vas uvredi bez povoda i vama je jasno da ta osoba ima problem, ali kako da izbacite gorak ukus i kako sa tom osobom normalno komunicirati kasnije?
A ovo za ego. Ne može neko voleti sebe i imati vređanje drugih kao stil života. To rade samo oni koji sebe baš i ne vole, ne cene, a imaju poremećaj ličnosti, pa se od toga brane prevelikim "egocentrizmom". Pravi egoista voli sebe iskreno i loš je prema drugima samo utoliko što ako ih smatra nebitnima ili glupima, ignoriše njihovo prisustvo. Onaj koji vređa i želi da povredi, ima problem pošto je nekada u životu sebi dao visoke zadatke, a nije ih ostvario. Odnosno, želi za sebe više nego što može, a sve manje, od onoga što želi, kapira kao nedovoljno dobro.

Pa sta ce ti vishe od toga sto ga razumesh? Ako te neko uvredi, a pak razumesh njega zasto to radi, zasto bih se osecala uvredjenom? Osim ako u tebi ne postoji problem manjka samopouzdanja, ljubavi prema sebi i necega drugog...
Sto se tiche borbe... Pa vidi, ako ti neko ne odgovara zasto se druzish s njim? U drugarstvu i prijateljstvu mora da postoji ljubavi. Ako volish tog ko te vredja onda mu razumesh i oprastash mane. Da li me razumesh?

I veruj mi moze. Poznajem osobe koje imaju takav stil zivota. Deluju ok pametni, bistri, samopouzdani a vole da vredjaju i ponizavaju druge.

U svemu postoji sirok spektar. Zato i kazem, verovatno da jos problema postoji u osobi koji se manifestuju vredjanjem drugih.
 
Negde sam citala da postoje dva osnovna osecanje kod coveka, jedno je ljubav a drugo je strah. I da od ta dva osecanja sve potice.
Pa tako, sirok spektar lepih osecanja i lepih gestova, lepih reci potice od osecanja ljubavi - ljubavi prema sebi, ljubavi prema nekom,ljubav prema zivotu, ljubav prema Apsolutu...
Isto, uvrede, nasilje, i ostale ruzne emocije i ruzna dela poticu od straha.

Nije strah uzrok uvrede... Nedostatak ljubavi ne predstavlja uvek strah. Postoje mnogo teze i opasnije emocije od straha.
 
Pa sta ce ti vishe od toga sto ga razumesh? Ako te neko uvredi, a pak razumesh njega zasto to radi, zasto bih se osecala uvredjenom? Osim ako u tebi ne postoji problem manjka samopouzdanja, ljubavi prema sebi i necega drugog...
Sto se tiche borbe... Pa vidi, ako ti neko ne odgovara zasto se druzish s njim? U drugarstvu i prijateljstvu mora da postoji ljubavi. Ako volish tog ko te vredja onda mu razumesh i oprastash mane. Da li me razumesh?

I veruj mi moze. Poznajem osobe koje imaju takav stil zivota. Deluju ok pametni, bistri, samopouzdani a vole da vredjaju i ponizavaju druge.

U svemu postoji sirok spektar. Zato i kazem, verovatno da jos problema postoji u osobi koji se manifestuju vredjanjem drugih.

Ne sumnjam da poznaješ, ali mislim da ih ne poznaješ dovoljno. Normalan čovek, zadovoljan sobom, nema potrebu da vređa. On može da vređa, ali ne nalazi potrebu u tome.
A ja ne govorim o prijateljima. Nikada se ne bih družila sa nkim ko me vređa svesno ili nesvesno.
Govoriš o širokom spektru, a sama gledaš sasvim usko na problem. I molila bih bez ovih pitanja, da li te razumem. Smešna si.
Izvinjavam se, sad videh da si muško, pa su mi neke stvari jasnije. Baš sam se zapitala kakva je to žena koja ovako odgovara. A avatar ti je ženski, pa sam pretpostavila da si žensko.
 
Ne sumnjam da poznaješ, ali mislim da ih ne poznaješ dovoljno. Normalan čovek, zadovoljan sobom, nema potrebu da vređa. On može da vređa, ali ne nalazi potrebu u tome.
A ja ne govorim o prijateljima. Nikada se ne bih družila sa nkim ko me vređa svesno ili nesvesno.
Govoriš o širokom spektru, a sama gledaš sasvim usko na problem. I molila bih bez ovih pitanja, da li te razumem. Smešna si.
Izvinjavam se, sad videh da si muško, pa su mi neke stvari jasnije. Baš sam se zapitala kakva je to žena koja ovako odgovara. A avatar ti je ženski, pa sam pretpostavila da si žensko.

Izvini, ako si se ako osetila uvredjenom mojim postom. Nisam imao nikakve namere, mozda je samo odabir rechi bio pogresan... Tek sada vidim da je moja poruka bila malo ostrog karaktera, ali veruj mi ne znam ni ja sam zasto sam tako odgovorio. Sve ono sto zelim je da nadjesh resenje za tvoj problem ili odgovor na tvoje pitanje, kako god.

Mozda bih bilo bolje da dash neki konkretan primer, pa da diskutujemo o tome. Konkretno ono sto sam ja procitoa je bilo "kako pretrpeti uvredu" i onda sam krenuo da razmatram svakakve mogucnosti govoreci da je to sirok spektar.

A na temu, rekao bih da covek egoista nikad nije zadovoljan... Jer mu sam egoizam ne da mira. Covek je zadovoljan i srecan samo kada postoji odredjeni mir u njemu.


P.S. Zbog cega mislish da je avatar zenskI?
 
Ruso je lepo rekao da su uvrede razlozi onih koji nemaju pravo. Pri tom se ne misli na obespravljene, već na ljude sa nedostatkom argumenata.
Uvreda uvek više govori o čoveku koji ju je izgovorio nego o onome kome je upućena.
Potreba za vređanjem – ukoliko nije konstantna potreba da se vređa svako, pa onda spada u neku vrstu patologije (mizantropiju?) – odbrambeni je mehanizam nemoćnih. Može da bude i rezultat frustracije, dugotrajno potiskivanog prećutkivanja onog što smeta ... Dakle – rezultat nagomilanog stresa koji eruptira uvredljivom rečju, ili otvorenim prezirom u stavu, gestu, mimici (što nije manje uvredljivo od izgovorene uvrede).
Najbolje je ignorisati ... podići zid, okrenuti leđa ... mada će onom, ko pokušava da nas uvredi, i ignorancija delovati kao uvreda, demonstracija nadmoći, ili će je, naprotiv, zlonamerno proglasiti za slabost. Ali, to je jedini način da se zaustavi lanac uvreda.
 

Back
Top