DECA 4 GODINE ZAKLJUČANA U GARSONJERI

Psiholog Jovana

Obećava
Poruka
53
DECA 4 GODINE ZAKLJUČANA U GARSONJERI | 10:07 | Izvor: B92

Beograd -- Jedanaestogodišnji M.G. i njegov brat, osmogodišnji B.G, bili su četiri godine zaključani u garsonjeri od 23 kvadrata.

Njihova majka Slađana, psihički bolesnik, u četvrtak je, posle intervencije Centra za socijalni rad i policije, koja je provalila u stan u beogradskom naselju Braća Jerković, odvedena u Institut „Laza Lazarević“. Iako imaju dovoljno godina, deca nisu išla u školu.

Naime, njihov otac Tomislav rekao je za B92 da se majka plašila da će, po pretnji njenog bivšeg muža, deca biti kidnapovana. On je potvrdio da se deca nisu ni kupala nekoliko meseci, a kao razlog naveo je to što u stanu nije bilo struje, pošto je "bila preskupa". Sudeći prema šturom enterijeru garsonjere, roditelji dečaka su fanatični vernici. Zidovi su oblepljeni crtežima sa svecima, ikonama, a dečije knjige su uglavnom verske tematike. Otac je radio u crkvi, ali je otpušten pre dvanaest godina.

Dečji psiholog Vesna Brzev kaže za B92 da je u takvim slučajevima gotovo nemoguće izreći neke konkretne zakonske posledice. "Ono što može da bude urađeno sa Centrom za socijalni rad i pravosudnim organima jeste oduzimanje prava roditeljstva, odnosno da se deca dodele na staranje nekom drugom – ako je za to podoban otac, onda ocu, ako ne, onda nekoj ustanovi koja se bavi zaštitom i čuvanjem dece lišene roditeljskog staranja. Sama činjenica da je neko duševni bolesnik, nije dovoljan razlog da mu se deca oduzmu. Ima puno duševnih bolesnika koji su kompetentni, dobri, topli, adekvatni roditelji. Ali, ovo je jedan ekstreman slučaj zlostavljanja i kao takav, najverovatnije će rezultirati oduzimanje prava roditeljstva", rekla je Brzev.

Na naše pitanje kakva je odgovornost oca, koji je četiri godine znao za odluku majke da ne dozvoli deci da izađu iz stana, Vesna Brzev kaže: "Saučesnik je jedna teška reč, ali u svakom slulaju on je učesnik u celoj toj priči, neko ko je za sve to znao i neko uz čiju se saglasnost, makar prećutnu, sve to dešavalo. Prema tome, njegova odgovornost – ne bih rekla krivica, krivica je nešto drugo – je bar podjednaka".

Patolog Đorđe Alempijević za B92 navodi da se u Srbiji ne znaju prave razmere zlostavljanja dece, jer ne postoje statistički podaci o tome. "Mi bismo mogli da očekujemo da u našoj zemlji ima oko 1.000 dece koja su zlostavljana, govorim o težim oblicima zlostavljanja. Međutim, mi beležimo sporadične slučajeve, poput ovog o kome je proteklih dana reč. Mi beležimo samo one eklatantne slučajeve koji beleže dozu društvenog zgražavanja. Naravno, i to je dobro, pošto se do pre samo nekoliko godina ni o tome nije vodilo računa", rekao je Alempijević.

Dečaci su nakon pregleda u bolnici u Tiršovoj prebačeni u dom u Zvečanskoj ulici.
 
Prica je prosto neverovatna! Jadna decica...
Odgovornost drustva je....presiroka tema, meni je prvo palo na pamet kako komsije nisu ranije primetile i reagovale? Oni su ziveli u zgradi...dakle, samo par metara dalje su druga vrata, gde su ti ljudi, kako nisu videli?!
 
apotekarka:
makimaki:
Za mene je, u ovom slucaju, zlostavljanje teska rec....zena obozava decu...definitivno je bolesna i zao mi je dece....treba joj oduzeti decu i smestiti je u ludaru, ali mi se ne cini da je deci bila uskracena ljubav i paznja.

Promaklo ti je da deca nisu okupana mesecima....
Па зато и јесте за лудару...вероватно је толико луда да није приметила да то није нормално.
 
¨Sama činjenica da je neko duševni bolesnik, nije dovoljan razlog da mu se deca oduzmu. Ima puno duševnih bolesnika koji su kompetentni, dobri, topli, adekvatni roditelji.¨
E kud ode ova zemlja. Znači to što neko maltretira decu je OK samo zato što ih je napravio. Nemojte mi reći da držanje zatvorenog nije maltretiranje, pa nisu zatvori tako smišljeni da to nije kazna. Ta deca nisu imala ni minimum lične slobode, ni prava a vama je to OK zato što su to radili njihovi roditelji. Muka mi je od ove zemlje , u kojoj je nasilje dozvoljena stvar ako je vrše biološki roditelji ili otac , muž.. Pošto je porodica okosnica društva , šta od ovog društva može da se očekuje , kad neko ima vlasničko pravo nad članovima svoje porodice.
 
hazard:
¨Sama činjenica da je neko duševni bolesnik, nije dovoljan razlog da mu se deca oduzmu. Ima puno duševnih bolesnika koji su kompetentni, dobri, topli, adekvatni roditelji.¨
E kud ode ova zemlja. Znači to što neko maltretira decu je OK samo zato što ih je napravio. Nemojte mi reći da držanje zatvorenog nije maltretiranje, pa nisu zatvori tako smišljeni da to nije kazna. Ta deca nisu imala ni minimum lične slobode, ni prava a vama je to OK zato što su to radili njihovi roditelji. Muka mi je od ove zemlje , u kojoj je nasilje dozvoljena stvar ako je vrše biološki roditelji ili otac , muž.. Pošto je porodica okosnica društva , šta od ovog društva može da se očekuje , kad neko ima vlasničko pravo nad članovima svoje porodice.
Ко је уопште причао тако нешто.
 
Izgleda da ova tema više nikog ne zanima. A šta će biti sa decom...pa vratiće ih roditeljima i sve nanovo. Malo su izašli pa onda opet 4 godine ništa. A i šta će deca napolju...

Ovo je naravno bilo ironično. Žalosno je kojom brzinom se to zataškalo i to da nikog to ne zanima.
 
e tragedije...Sve je to jako jako tesko...Toj jadnici nije lako ko zna sta se u njenoj glavi desavalo svo to vreme kad se tako zatvorila sa decom, ti psihicki bolesnici su veliki nesrecnici...sto kazu nedao vam Bog...a deca kukavna nisu mogla da biraju ko ce da ih rodi...Kako god se okrene zrtava je puno...ta deca nikad nece moci da se oporave i budu zdrave licnosti po mom misljenju... kazem jedna velika tragedija...
 

Back
Top