Najpoznatije ratne jedinice kroz istoriju

По мом мишљењу,стрелци су заиста били ту у почетном делу борбе,да ако ништа бар направе пометњу у непријатељским редовима.Коњица је обављала најгрубљи део посла и задавала најтежи ударац.Код Велбужда је посао управо одрадила тешка Душанова коњица

Ta srednjovekovna konjica se jako zasnivala na istočnoevropsko-turskom načinu borbe, znači strelci na konjima koji su bili čuveni kod Srba, a takodje ogroman deo vojske su bili i Kumani i njihova konjica ... :D Vojnik tog doba je morao da ima i luk sa strelama i mač i koplje :D LOL Sve uloge da igra :D
 
Ja ne znam šta je izvor za tu priču o važnoj ulozi strelaca kod Velbužda. Koliko znam, to je da sam tok bitke nije mnogo poznat, a ono što se zna je dosta rudimentarno: dva odreda konjice, jednim komandovao kralj (Stefan Dečanski) a drugim princ (Dušan) i jurišem razbili i rasterali protivnika. Nije bogznakakva taktika u pitanju.
 
Ja ne znam šta je izvor za tu priču o važnoj ulozi strelaca kod Velbužda. Koliko znam, to je da sam tok bitke nije mnogo poznat, a ono što se zna je dosta rudimentarno: dva odreda konjice, jednim komandovao kralj (Stefan Dečanski) a drugim princ (Dušan) i jurišem razbili i rasterali protivnika. Nije bogznakakva taktika u pitanju.
Sto se bitke kod Velbuzda tice glavni posao odradili su Dusanovi - Strelci na konjima koji bi ispalili gomilu strela pa jurnuli na neprijatelja - imate negde hroniku pa procitajte
Ja sam citao opis te bitke koji se nalazi u jednom rukopisu dusanovog zakonika, strelci se zaista spominju u nekom odlucujucem kontekstu, samo sto ne vidim po cemu se moze tvrditi da su to horse archers, samo se kaze da su strelci gadjali sa dve ruke i da nisu promasivali. Bas je skoro Theodoros postavio na izvorima jedan clanak od G.Skrivanica o Velzbudskoj bici gde on te strelce izricito stavlja u pesadiju dok mu je konjica naoruzana bodnim, secnim i udarnim oruzjem. Zato me i interesuje koji je izvor ove fame o srpskim horse archerima?
 
Dakle, Gali kao ratnicko drustvo imali su jednu boljku koja ih je unistila: NESLOGA
Naime, njima je bilo isto vazno da se kolju medjusobno kao i protiv spoljnih neprijatelja (zvuci li ti ovo poznato :p )

U vrijeme Cezarovih osvajanja, gali su toliko bili oslabljeni svojim unutarnjim ratovima da nisu imali vise profesionalnih (pravih) ratnika.... nego su sve bili mladici, neiskusni, priuceni ratnici...oni najbolji su davno poginuli.... to je islo dotle da su Gali zvali u pomoc Germanske ratnike da im pomognu u medjusobnom klanju, medjutim, Germani se okrecu protiv njih i porobe ih sve :hahaha: Gali u ocaju, zovu CEZARA da ih spasi, Cezar dodje, Cezar vidje, Cezar protjera Germane a pokori Gale :hahaha:

Dakle njima je bilo odzvonilo svakako...jer nisu imali vise profesionalne vojske....

Medjutim cak i onda Cezaru je trebalo dugih 9 godina da pokori Galiju, iako je on imao cvrste, profesionalne vojnike, veterane mnogih bitaka, a s druge strane neprijatelji su mu bili neiskusne Galske milicije.....
znči da je deretić blizu kad vtrdi da su gali srbi....:think:
 
" Горска Гарда његовог Величанства Краља Петра Другог " ЈВ ,током четири ратне године Гарда је водила љуте бојеве против многих непријатеља – Немаца, комуниста, љотићеваца, Бугара и усташа – решавајући их у највећем броју случајева у своју корист.
 
" Горска Гарда његовог Величанства Краља Петра Другог " ЈВ ,током четири ратне године Гарда је водила љуте бојеве против многих непријатеља – Немаца, комуниста, љотићеваца, Бугара и усташа – решавајући их у највећем броју случајева у своју корист.
Bitka koju je vodila???? Prc to je malo teze za izmisliti. :ok:
 
Bitka koju je vodila???? Prc to je malo teze za izmisliti. :ok:

Операција "Форстат" , Страгари, борбе против комуниста у Шумадији , Руднику , Космају,Операција " Рудник" (јединице Горске краљеве гарде опкољене на Руднику од стране Намаца и Бугара.), Операција"Хајка"(Немци,Бугари , љотићевци ) ,против комуниста на Повлену преко Златибора до Златара, битка на Копаонику , Битка на Јеловој Гори и борбе у области Равне Горе итд итд...
 
Malo poznati podvig jedne jedinice je prepad 3. bataljona 10. pešadijskog puka I poziva kod sela Dobrića i Maova 16. avgusta 1914 na austrougarsku 57. pesadijsku brigadu. Tada je ovaj bataljon od oko 1000 vojnika ( bez artiljerije ) uspeo da porazi i natera na panicno bekstvo citavu 57. brigadu 29. pesadijske austrougarske divizije ojacanu sa 4 baterije ( 6 bataljona - 6,000 vojnika i 24 topa) i nanese joj gubitke od 300 poginulih, 700 ranjenih i 100 zarobljenih uz sopstvene gubitke od samo 10 poginulih i 25 ranjenih. Mislim da se malo koja jedinica moze pohvaliti uspehom pri takvom odnosu snaga 1:6 i jos vecim odnosom gubitaka 1:31!
 
Операција "Форстат" , Страгари, борбе против комуниста у Шумадији , Руднику , Космају,Операција " Рудник" (јединице Горске краљеве гарде опкољене на Руднику од стране Намаца и Бугара.), Операција"Хајка"(Немци,Буга ри , љотићевци ) ,против комуниста на Повлену преко Златибора до Златара, битка на Копаонику , Битка на Јеловој Гори и борбе у области Равне Горе итд итд...
Ma zaboravio si operaciju "Belgrade" to je ono kad su Mihailoviceve snage teskom mukom oslobodile Beograd, a Ljoticevce obesili za ..... . Od svih tih navodnih operacija sto si pobrojao verujem ti jedino da su se tukli u ovim "bitkama" sa partizanima (ili kako ih ti zoves-komunistima). Ali da se Draza ili Kalabic mlatio sa Bugarima, Nemcima ili tek sa Ljoticevcima i Nedicevcima to mozes da pricas nekom ko veze nema o istoriji svog naroda ili nekom zaljubljeniku u teorije zavere treceg nema. :ok:
Jer ako su zaista vodili bitke sa okupatorom kako ni jedna da ostane upamcena, pa cak i oni iz Cikaga hehehehe mogu da se kladim da kad bi otisao na Rudnik na primer i pitao nekoga iz porodice koja tu zivi od pamtiveka da pojma ne bi imao sta si ga pitao, pogledao bi te i rekao "Sine, ko te to lagao?".
Trebao si pomenuti ucesce Drazinih cetnika na Neretvi na strani Nemaca, ustasa i Italijana, pa Zelengoru to su cetnicke bitke i to, na zalost, sa okupatorom i domacim marionetama protiv onih na cijoj su strani trebali da budu.
 
Trebao si pomenuti ucesce Drazinih cetnika na Neretvi na strani Nemaca, ustasa i Italijana.

Немаца и усташа ? Ако ниси знао партизани шаљу делегате код Немаца,са предлогом да се заједно боре против Енглеза чије искрцавање се очекује , и четника..То примирје траје све до 17. маја 1943..
Исто тако су имали подршку усташа из Фазаглић куле. На страни легализованих четника повремено се борила италијанска група "Скоти" , јер су се Италијани противили доласку Немаца на Приморје ,јер су сматрали да ће они предати приморски појас Хрватима, и један део италијанских официра размишљао је о преласку на страну Западних савезника...
 
Арса20, ај стварно престани да загађујеш теме са својим глупостима, то што ти пишеш то и деца знају да нема везе с историјом. Битка на Неретви односно операција Вајс1 и Вајс 2, како су је звали Немци, била је операција против партизана и четника, са циљем да се очисти регион јер је претило искрцавање савезника на Балкан. То сви знају сем тебе и то пише чак и у партизанској историографији, прочитај код Владе Стругара, пуковника ЈНА и провоборца.
 

Back
Top