Ajmo malo real-politike !!!

Poruka
23.131
Dodik: Podela Kosova najbolje rešenje

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=71100&sectionId=51


Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je danas da situacija oko Kosova "ne bi trebalo da zarobi Srbe u narednih 20 godina", uz ocenu da srpski nacionalni interes ne bi smeo da bude vezan isključivo za Kosovo

"Moje lično misljenje je da bi najbolja bila podela Kosova, pri cemu bi sever bio integrisan u Srbiju, a ostali deo neka radi sta hoce", rekao je Dodik na brifingu za novinare beogradskih medija koji su danas u poseti Banjaluci.
To moje mišljenje, međutim, ne kosresporendira sa onim javnim mišljenjima u Beogradu, ali neki privatni stavovi idu u tom pravcu, rekao je Dodik.
"Postavljam hipotetičko pitanje šta bi bilo da se Kosovo integriše u Srbiju? To bi značilo da jednu homogenu strukturu, koja čak može i da izabere predsednika Republike, pustite u izborni sistem, a po evropskim pravilima bi morali da im date i pravo na predsednika i na premijera", rekao je je Dodik.
On je rekao da će RS, ukoliko se nastave pritisci za njeno ukidanje, sama o tome odlučiti "na način na koji misli da treba".
"Ja ne pretim povremeno, nego iznosim jasan koncept da će RS sama odgovoriti na silne zahteve da se ukine, a jedan od načina je i referendum. To nije odluka za jedan dan i kada bude trebalo, ovaj narod će odlučiti o svojoj sudbini a referendum je sigurno u najširim tradicijama demokratskih sistema i nije isključeno da ce se i nama jednog dana to dogoditi", naglasio je Dodik.
On je napomenuo da su institucije u RS stabilne, ali i da je spreman da i opoziciji u RS ponudi ulazak u koncentracionu Vladu zbog sto boljeg prevazilaženja posledica ekonomske krize.
 
На северу Космета је потребно створити део на којем окупатор нема власт. То значи, српска влада, српска полиција, етнички чиста српска територија. Такво стање треба створити и одржавати док се не промени однос снага у свету, а он се већ почео мењати. Да ће бити лако, неће, али ништа није лако, а најмање борити се за своја права и своју земљу. Србија НИКАДА, ни под којим условима, не би смела признати некакву државу Косово. Одрећи се Пећи и Призрена је исто као одрећи се Српства!
 
Kosovo prilepiti Albaniji :P

Ne, severni deo Srbiji ostali deo siptarima. Kako cete resiti problem 's siptarima?

Ne nego severni deo Kosova Srbiji,a onaj jug njima dok se ne promeni stanje u svetu! Jednostavno ukinuti im pravo da se naseljavaju vise u Srbiju a svaki ekstremisticki napad,istima metak u celo! Ali nema veze,mi cemo se zadovoljiti sa Republikom Srpskom,to nam je onako taman!:per:
 
Oduvek sam tvrdio da je podela Kosova JEDINO prihvatljivo resenje za sve.

Kako podeliti - treba da se dogovore Srbi i Kosovari u okviru i pod pokriljem UE i SAD.

Ustvari, samo tako se i moze zavrstiti ova kriza koja ce trajati decenijama, mozda i stolecima i strahovito ce stetiti oboma narodima, a potencijalno ce biti vecito bure baruta na Balkanu.

Ovo treba da shvate i prihvate i Srbi i Kosovari.

Niko nece dobiti bas sve sto je naumio.
 
Eto, toliko o real-politici.

@tema

Podjela Kosmeta nije opcija koja baš ima neke dobre izglede da se ostvari.
Za podjelu, potrebno je da se slažu obje strane, što ovdje nije slučaj.
Naime, ako Srbija kroz određeno vrijeme i dopusti mogućnost da je Kosmet izvan Srbije i da je nezavisna država, tada više neće moći polagati pravo na sjeverni dio Kosova.
A ako prihvati nezavisnost Kosmeta s tim da pokuša zadržati sjeverni dio pod svojom ingerencijom, kosovski Albanci će destabilizirati područje i od podjele neće biti ništa.

Tako da je trenutna situacija vezana uz Kosmet za Srbiju takoreći izgubljena i s tim se mora pomiriti kako bi skinula taj teret i nastavila u budućnost.
Ja osobno ne podržavam nezavisnosto Kosmeta i nije mi pravo što se to tako odigralo, ali mislim da je bolje za Srbiju da ne gubi vrijeme.
Srbima koji su tamo ponuditi uslove za preseljenje ako žele, a ako ne, brinuti za njih ko i za svaku dijasporu u drugim državama.
Jedino tako se može pomoći tim ljudima.
A jednom kad se Srbija i Kosmet priključe EU, ionako više neće biti granica, pa će sve biti isto ko i prije.
 

Back
Top