Шведска: Нема визне либерализације због Косова!

Poruka
19.903
Визна либерализација само за грађане Србије

ШВЕЂАНИ НА ПРЕДСТАВЉАЊУ СВОГ ПРЕДСЕДАВАЊА УНИЈОМ „СКИНУЛИ РУКАВИЦЕ“


(Од нашег дописника из Брисела)

Представљајући планове шведског председавања Европском унијом новинарима из чланица ЕУ и земаља кандидата у Стокхолму, шведски министар за миграције и азиле Тобиас Билстром је скинуо рукавице и отворено рекао шта је кључни проблем да српски грађани почну да путују без виза у ЕУ.
Ми желимо да либерализујемо визни режим са Србијом а не са Косовом, јер дијалог о визној либерализацији водимо са Србијом а не са Косовом. Европска унија не може себи да дозволи да преговора с једном државом визну либерализацију а да онда то важи и за другу држава која није учествовала у том процесу. Највећи, а можемо рећи и једини велики проблем за визну либерализацију је однос Србије и Косова. Међутим, да будемо јасни, то није политичко, већ искључиво техничко питање. Дакле, визна либерализација може да важи за грађане Србије, али не и Косова. Још увек нема коначног одговора на то питање, али о томе разговарамо и надам се да ћемо током нашег председавања имати решење за тај проблем – рекао је Билстром.
Како је „Дневнику“ пренето у Европској комисији, проблем третирања грађана Косова је одавно евидентиран и он ће бити решаван у следећих неколико месеци, а потпредседника Европске комисије Жака Бароа и комесар за проширење ЕУ Олија Рена остају при томе да 14. јула ставе на сто Колегијума ЕК предлог за визну либерализацију са Србијом.
– Шведско председништво ЕУ нам је послало јасне сигнале да ће подржати и форсирати процедуру за визну либерализацију, а да ћемо у ходу решавати питање издавања српских пасоша држављанима Косова – каже за „Дневник“ ивор близак ЕК.
Иначе, шведско председништво ЕУ ће се, барем што се тиче Западног Балкана, превасходно ангажовати на пољу визне либерализације, пошто су по свим осталим питањима државе региона блокиране из ових или оних разлога. Када је о Србији реч, ту је бескомпромисно инсистирање Холандије на „пуној сарадњи” с Хашким трибуналом.
– Лично припадам онима који, када слушају хашког тужиоца Сержа Брамерца, схватају да Србија и поред изостанка завршног резултата, хапшења Ратка Младића, остварује пуну сарадњу с Хашким трибуналом. Но, тужилац Брамерц је веома мудра особа и, колико га познајем, он никада неће рећи да Србија „у потпуности сарађује” јер не жели да преузима одговорност на себе за политичке одлуке ЕУ. Али зато он даје елементе на основу којих државе ЕУ могу да саме закључе да ли Србија у потпуности сарађује с Трибуналом – рекао је шведски шеф дипломатије Карл Билт.
Он је био врло резервисан и у погледу могућности да питање Прелазног споразума стигне поново на дневни ред Савета министара пре него што Младић буде ухапшен, док је у вези с подношења захтева Србије за чланство у ЕУ током шведског председавања био врло прецизан:
– Најкорисније је да се определимо за политику „корак по корак“, а то значи да прво активирамо Прелазни споразум и почнемо са ратификацијом ССП-а и онда може да стигне апликација Србије коју би, у том случају, Савет министара ЕУ врло брзо проследио Европској комисији – поручио је Билт.
Шведска ће, иначе, председавати Европском унијом до 31. децембра, када ће од ње диригентску палицу преузети Шпанија.

Жељко Пантелић

ЛИНК
****************

Шведска(која само преноси став владара ЕУ) не жели да Србија даје српске пасоше Шиптарима.Зашто? Да ли је то зато што их,као, не желе у свом дворишту(иако им не сметају да воде нарко-бизнис по ЕУ) или се ради о томе да се Србији и преко ове реално неважне теме о визама наметне њихова прича о "прихватању реалности",тј. прихватању окупације Космета и признавању ове терористичке творевине, ако жели укидање виза?

Следеће логично питање је,ако косметски проблем,који нам је ЕУ наметнула окупацијом наше земље,представља препреку за укидање виза,да ли онда представља и препреку за прикључење Унији?
 
Hm tek pocinje ono sto sam odavno rekao, a to je da ce nam za usljivi beli sengen postaviti ne uslov Hag, vec Kosovo.
Tek se sad vide plodovi sjajne srpske diplomatije. A desnicari neka i dalje mastrubiraju na Jeremica.
pa u pravu su Svedjani ,samo je debil poput Vuka Jeremica mogao izjaviti da svaki siptar nad kojim inace nemamo nikakvu kontrolu, kad god zazeli moze dobiti srpski pasos iako ne yebe drzavu Srbiju ni 2%,a u isto vreme traziti i viznu liberalizaciju za Srbiju :dash:
 
Tebi ako je smesno, ti se smej...


pa nema to veze da li se ja smejem ili ne
mislim
prestanite vise da gledate prvi program i dnevnik
upali neki svetski kanal,pa ces videti stvarno stanje stvari i sta svet misli o tome
i kad se oni svi dogovore,mislim na usa,kinu rusiju i eu,onda ce lepo da pozovu tadica ili ko vec bude bio na vlasti i da mu kazu to to i to i tako ce da bude
a mi posle mozemo da se ceskamo koliko hocemo
 
pa nema to veze da li se ja smejem ili ne
mislim
prestanite vise da gledate prvi program i dnevnik
upali neki svetski kanal,pa ces videti stvarno stanje stvari i sta svet misli o tome
i kad se oni svi dogovore,mislim na usa,kinu rusiju i eu,onda ce lepo da pozovu tadica ili ko vec bude bio na vlasti i da mu kazu to to i to i tako ce da bude
a mi posle mozemo da se ceskamo koliko hocemo

Davno ne gledam tv uopste, a ne jos i dnevnik...

Mogu oni da odluce sta god hoce, ali nece Tadic doveka biti predsednik...

Indirektno si za jedno u pravu, svi oni idu u njihove ambasade po svoje misljenje...
 
Davno ne gledam tv uopste, a ne jos i dnevnik...

Mogu oni da odluce sta god hoce, ali nece Tadic doveka biti predsednik...

Indirektno si za jedno u pravu, svi oni idu u njihove ambasade po svoje misljenje...



o boze
pa kao da ce i taj sl predsednik,i predsednik iza njega i bilo koji predsednik srbije ikada vise pitati za bilo sta...
to mogu da se pitaju samo kad daju izjave za dnevnik
a u sustini
kapital,svetski interesi,i interesi velikih sila odlucuju o svemu
a mi
nama ce da daju neku kosku i ima da masemo repom
 
Јел` рекао нешто нетачно?
pa jeste , debilno je davati pasose ljudima koji ne yebu ovu drzavu ni 2% ,cak je i mrze i ne smatraju da zive u njoj , a o lojalnosti ,placanju poreza i doprinosa da i ne govorim
a pogotovo je debilno ako se to radi na stetu gradjana Srbije ,onih lojalnih , a za uzvrat se nista ne dobija
 
cini se da je kosovo americki zapravo a ne evropski projekat..
mislim da evropljani traze nacin da se izvuku iz g...
mislim sledece..unutar eu se izgleda pojavljuje neko underground misljenej da je ipak u svim ovim raspadima sfrj ipak trebalo podrzati ..srbiju ..najteze je velikoj sili da javno prizna ..zayeb

Не,не,супротно је.Космет је ЕУ протекторат.ЕУ је главни окупатор.Тамо влада мисија Европске Уније(ЕУЛЕКС),а не мисија Америке.Америка је саучесник,десна рука за обављање прљавог дела посла,ништа више од тога.ЕУ је мозак.

Да они желе да се "извуку" не би слали своју мисију која званично спроводи илегалан план М.Ахтисарија.
 
..:eek:..dakle nista beli sengen i to..?:confused:
ma nije samo sengen problem vec i taj teritorijalni integritet..svaka zemlja koja je usal u EU unela je tamo neke svoje granice..a srbija je danas zemlja bez granica..mislim medjunarodno je priznata sa sve kosovom kao svojom teritorijom..i sad je takva srbija clan UN mmf i ostalih institucija ali ubacise i kosovo u mmf
nasli su se pred jednim velikim paradoksom iz koga ne znaju kako da se iskobeljaju..j b g sami su ga zamesili..pa ta smesna strana istorije zvana hag i smesni sud u hagu
kljucna greska..da je evropa podrzala opstana sfrj ..imala bi em mir em celu sfrj unutar eu do sad..
 
Не,не,супротно је.Космет је ЕУ протекторат.ЕУ је главни окупатор.Тамо влада мисија Европске Уније(ЕУЛЕКС),а не мисија Америке.Америка је саучесник,десна рука за обављање прљавог дела посла,ништа више од тога.ЕУ је мозак.

Да они желе да се "извуку" не би слали своју мисију која званично спроводи илегалан план М.Ахтисарија.
mozda zele da izbace amere iz price?:think:
 
mozda zele da izbace amere iz price?:think:

Па,како да избаце своју ударну песницу којом се служе кад год им затреба?То је мало неозбиљно.Глава и тело су нераздвојни.Глава неће одбацити своје тело,јер без њега не може ништа.

Не поставља се питање да ли САД има или не војску на Космету и да ли је присутна на такав начин,него ко се тамо пита и ко уређује политику и на међународном плану креира услове око Космета.То је недвосмислено ЕУ,а овај тескт(из Дневника) је још један мали показатељ.
 

Back
Top