Izgubljeni gigabajti na HD

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Cao!
Imam jedan problemcic! Da se odmah u startu izvinim moderatoru ako ima slicna tema!
Dakle ovako... Imam na laptopu (ili sam bar imao) HD od 250Gb i napravio sam jednu particiju koja sada ima 30Gb, a koliko je imala kada sam je prvi put napravio ne znam, mislim oko 15-20, nebitno... Onda mi je trebala jos jedna particija pa ja naravim jos jednu isto kao i prvu... Posle toga se vise i ne secam (pre pola god) kako sam ja dosao do ove situacije... Sada imam 3 particije, jednu od 200, jednu od 30 i jednu od 2.5 Gb... Ova od 2.5 je nastala tako sto sam je spojio (kada je bila veca, naravno) sa ovom sto sada ima 30. Secam se da mi nije dao da je skroz spojim pa sam je ostavio takvu kakva jeste. Kao sto vidite, matematicki to vise nije 250 nego 232.5Gb :sad2: E sad, to nije sve :sad2: Nesto sam juce uzeo da narezem na dvd-ove i skontam da mi je nesto cudno sa memorijom, da fali "malo" i evo rezultata moje istrage :sad2: Kada idem desni klik pa propertis na tu particiju od 200Gb kaze mi da imam 141Gb iskoriscenog prostora, a kada udjem u particiju, pa selektujem sve u njoj pa onda desni klik pa propertis kaze mi da imam 113Gb iskoriscenog prostora :sad2: Da, prilikom tih spajanja i razdvajanja koristio sam Norton particion magic...
Ima li pomoci ovome tupanu od mene? Mogu li nekako da vratim te Gb ili su otisli u nepovrat?
Hvala svima unapred na savetima i pomoci!!!
P.S. ako niste sigurni u savet recite mi, jer ne gube mi se vise Gb :sad2:
 
E ovako tih 232Gb je sasvim standardna pojava na svakom hardu,flashu jer ni jedan hard nema taj kapacitet koji piše na njemu zato jer proizvođači hardova i flashova računaju da je KB 1000Byte-a,MB 1000KB,Gb 1000MB umesto 1024 i kad se sve to sračuna dobiješ otprilike toliko koliko ti imaš od tih tvojih 250GB recimo moj flash od "8GB" ustvari ima 7.4GB hard od 160GB činimi se oko 150GB i.t.d. A što se tiče tih 113GB iskorišćenog onaj ostatak verovatno zauzima system restore, system restore možeš resetovati tako što ćeš otići desni klik na my computer pa proporties zatim tab system restore pa turn off system restore on all drives i ok sad bi trebalo da ti se povrati tih tridesetak gigabyte-a,možeš ponovo uključiti system restore ako hoćeš i on će ti ponovo polako vremenom krenuti da zauzima kako instaliraš nove programe,igre i.t.d.
Nadam se da znaš čemu system restore uopšte služi mrzi me sad da pišem o tome.
 
E ovako tih 232Gb je sasvim standardna pojava na svakom hardu,flashu jer ni jedan hard nema taj kapacitet koji piše na njemu zato jer proizvođači hardova i flashova računaju da je KB 1000Byte-a,MB 1000KB,Gb 1000MB umesto 1024 i kad se sve to sračuna dobiješ otprilike toliko koliko ti imaš od tih tvojih 250GB recimo moj flash od "8GB" ustvari ima 7.4GB hard od 160GB činimi se oko 150GB i.t.d. A što se tiče tih 113GB iskorišćenog onaj ostatak verovatno zauzima system restore, system restore možeš resetovati tako što ćeš otići desni klik na my computer pa proporties zatim tab system restore pa turn off system restore on all drives i ok sad bi trebalo da ti se povrati tih tridesetak gigabyte-a,možeš ponovo uključiti system restore ako hoćeš i on će ti ponovo polako vremenom krenuti da zauzima kako instaliraš nove programe,igre i.t.d.
Nadam se da znaš čemu system restore uopšte služi mrzi me sad da pišem o tome.

Ok, hvala ti pokusacu! Ovo za pretvaranje iz vecih u manje jedinice bajta sam skroz smetnuo sa uma, sramota... Znam sta je system restore, naravno! Samo ako upali ovo sto si mi rekao bicu iznenadjen jer nisam mislio da moze toliko da zauzima...
 
Uradio sam, i napravio mi je na C dosta slobodnog mesta (tu mi je sistem) ali D mi je particija za filmove, miziku, igrice itd. tako da na njoj nije bilo promena... Jos jedno pitanjce: kao sa ovu particiju E od 2.5Gb spojim sa D i da je nema vise na neki siguran nacin?
 
OK javi jel uspelo:)
EDIT:
Postovah minut posle tebe,što se tiče spajanja činimi se da sam čito negde da neki program može da spoji particije bez gubljenja podataka(mislim da je Partition Magic ali nisam siguran) neznam šta da ti kažem čekaj nekog ko se bolje razume od mene u te stvari:)
 
Poslednja izmena:
Evo baš sam sad čito nešto o Partiton Magic-u i zaista piše da može da spaja particije bez gubitka podataka(jedino možeš da ih izgubiš ako prebacuješ iz NTFS u FAT) samo neznam koliko je ovo pouzdano u praksi nikad nisam probao pa ako si spreman da eksperimentišeš navali:D
 
Eto, kaze poslovica "jedan probao pa se usro", e pa nije jedini :) Spojio sam ja particije, to je ok, ali sada nova 2 problema... Posto mi je trazio da kazem gde da smesti podatke sa tog manjeg dela, ja sam napravo folder na D: i kao tamo da stavio, iako je particija bila prazna. E sada ne mogu pristupiti tom folderu, ne mogu ga ni izbrisati ni nista!!
A evo drugog problema koji je manji i mozda i nebitan, zove se RUPA

12799728.png


I i dalje imam problem izgubljenih 27Gb memorije...
 
Nemaš jer tako računar vidi MBajte. 1Kb = 1024 bajta 1Mb = 1024Kb 1GB = 1024Mb pa imaš 250GB, dakle 'gubiš' 27GB u računanju.
Što se tiče rupe, razlog je brzopletost - ta particija se ne briše, sa nje si mogao uvek da podigneš sistem ili odradiš backup.
 
Nemaš jer tako računar vidi MBajte. 1Kb = 1024 bajta 1Mb = 1024Kb 1GB = 1024Mb pa imaš 250GB, dakle 'gubiš' 27GB u računanju.
Što se tiče rupe, razlog je brzopletost - ta particija se ne briše, sa nje si mogao uvek da podigneš sistem ili odradiš backup.

Bilo je i ranije meni jasno to sa pretvaranjem manjih u vece jedinice, ali izgleda da mi je sada tek postalo sasvim jasno! Hvala!
Postoji li samo nacin da nekako obrisem taj folder sto sam napravio i eventualno "popunim" prazno mesto?
EDIT: resio sam ekstremno komplikovani problem praznog mesta :) kakav sam debil samo, majka me rodila!!! Samo sam prevukao drugu ikonu na to mesto :) :) :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top