Duh i/ili duša

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Duh i/ili duša?
Da li se ova dva naziva odnose na isti pojam? Ili postoji razlika? I ako postoji u čemu se ona sastoji?

Čitao sam malopre nešto o zagrobnim običajima, pa sam pročitao da su tamo negde neki narodi gradili kolibe za smeštaj "duše i duha" pokojnika, a na drugim mestima sam, pak, čuo i pročitao da su to sinonomi.

Dakle...
 
Religija ova dva termina izjednačava; filozofija je čak i dušu isparčala na razumsku, čulnu, vegetativnu (Aristotel).
Najverovatnije da su duša/anima i duh ipak sinonimi.
Mnogi su se trudili da objasne metafizičku podvojenost duše i tela, ali i njihovo prožimanje. Dekart, na primer. Duša - životni princip i telo - spoljašnja opna, ljuštura ("karoserija") čine osnovu dualizma ljudske prirode; oni su dve nezavisne supstance, a čovek je njihovo stanište .Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela. Telo ne može bez duše, duša ne može bez tela. A oboje su stalni pobunjenici.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit
 
Religija ova dva termina izjednačava; filozofija je čak i dušu isparčala na razumsku, čulnu, vegetativnu (Aristotel).
Najverovatnije da su duša/anima i duh ipak sinonimi.
Mnogi su se trudili da objasne metafizičku podvojenost duše i tela, ali i njihovo prožimanje. Dekart, na primer. Duša - životni princip i telo - spoljašnja opna, ljuštura ("karoserija") čine osnovu dualizma ljudske prirode; oni su dve nezavisne supstance, a čovek je njihovo stanište .Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela. Telo ne može bez duše, duša ne može bez tela. A oboje su stalni pobunjenici.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit


:eek::eek::eek:

Ovo je toliko pogresno,da nemam tekst....Hocete li se odvojiti od srednjevekovnih shvatanja,filozofije 18,19 veka? Istocnjackog misticizma,religioznog fanatizma itd....

bla,bla,truc....
 
Podela na duh i materiju vazila je u prekantovskoj filozofiji a danas ona mora biti ispravljena.
Ispravna podela jeste podela na volju i predstavu...stvar po sebi i pojavu. U tom smislu stvar po sebi mozemo nazvati duh a pojavu materija.

A da li je dusa isto sto i duh tesko je pitanje jer zavisi u kom znacenju uzimas te dve reci ili sta uopste mislis kada ih cujes obzirom da se one provlace jos od presokratovaca do danas, a pojam "duh" kod Aristotela sigurno ne sadrzi sve ono sto je "duh" kod Bergsona.

Da se ne bi mnogo zbunjivali a imajuci u vidu da svi govore o istim sustinskim stvarima, jedini putokaz nam moze biti upravo gore navedena ispravna podela.
 
Metafizicki moze sve da se podvoji i razdvoji,realno ne.Dusa i telo se ne mogu odvojiti.Kad neko to bude uspeo nek javi,pa cu na osnovu toga donositi zakljucke.A posebno mi ide na zivce ovo:

citat:
Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela.

Mislim za ovo sta reci....autor ovog teksta pati od ozbiljnih dusevnih smetnji.Danas u upotrebi moderniji izraz - psihickih poremecaja.

Dusa je standardni izraz religijsko-umetnickih misli,psiha to isto psiholosko-socioloskih misli.Duh je izraz za intelektualno-emocionalne karakteristike pojedinca.Dusa ili psiha je siri pojam i obuhvata sve kognitivne funkcije mozga,zajedno sa emocijama i intelektom.Eto,kolko mogu prostije da odgovorim na pitanje koje je jednostavno,al zar najjednostavnija pitanja nisu i najteza?;)
 
TTTT - pa navela sam Dekartovo stanovište kao primer. :lol:
Samo jedno od tumačenja duše.
Koliko znam - niko je do sada nije definisao.

Borka,stalno progutas jedno T....:P
Pa de nadje Dekarta.....?Es mogla nesto starije ?:think:
Nije i ko to bude uradio ima da mu cestitam.Al nije poenta u citatima velikana (po gotovo prevazidjenih autoriteta),vec u licnom misljenju pojedinca ovde.Mislim lepo je citirati autoritete filozofske misli,al majku mu,de je tu misao obicnog pojedinca?Meni su te misli mnogo znacajnije i zanimljivije.
Ajd bar da se diskutuje o tome sto je neki autoritet rekao,nego ni to.
A,ako je ono sto sam citirala Dekartova misao i dalje stoji moje misljenje o citatu,s tim sto mi je sad jasnije odakle mu takva definicija duse ,obzirom na vreme i okruzenje u kom je Dekart ziveo.

Eto tako.Sad diskutujemo :worth:
 
Pa kad imaš mnogo slova T. :lol:
Izvini.

Celo hrišćanstvo počiva na odvojenosti tela i duše.
Telo je materija, duša samostalni entitet ... "vredniji" od tela, beskonačan i večan. :roll: A postoji i moderna teorija po kojoj duša teži 21 gr. :lol:

A sad ozbiljno: nisam sigurna postoji li razlika između duše i duha.
 
Pa kad imaš mnogo slova T. :lol:
Izvini.

Celo hrišćanstvo počiva na odvojenosti tela i duše.
Telo je materija, duša samostalni entitet ... "vredniji" od tela, beskonačan i večan. :roll: A postoji i moderna teorija po kojoj duša teži 21 gr. :lol:

A sad ozbiljno: nisam sigurna postoji li razlika između duše i duha.


Taj 21 gram oduvek mi je išao na živce - kako nešto što je nematerijalno može da ima težinu?
 
Da.Celo hriscanstvo,a i u jos nekim religijama je tako.Ali zar religija treba da bude ogranicenje za razgovor.Za razmisljanje.Ali cak i u religioznom smislu,evo.Zar bi nesto tako dragoceno kao sto je dusa,moglo da se smesti u nesto tako nedragoceno i jadno,kao sto je telo?:think:

Dusa svakako nije samostalna, inace koji ce nam telo onda :P
Da li je vecna?To je vec stvar ubedjenja i cak ne mislim da je nesto bitno.Ako je vecna ,to moze da bude dobro,a i ne mora.A i nije nesto o cemu se da razgovarati ozbiljno,osim u domenu spekulacija.

A film gledala.:P Mada bi taj 21gr. pre vezala za gasenje bio-elektriciteta ili sl.,jer ako je 21gr. onda je to velika tezina za nesto tako suptilno kao sto je dusa.

Duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit - evo odgovora :P
 
Da.Celo hriscanstvo,a i u jos nekim religijama je tako.Ali zar religija treba da bude ogranicenje za razgovor.Za razmisljanje.Ali cak i u religioznom smislu,evo.Zar bi nesto tako dragoceno kao sto je dusa,moglo da se smesti u nesto tako nedragoceno i jadno,kao sto je telo?:think:

Dusa svakako nije samostalna, inace koji ce nam telo onda :P
Da li je vecna?To je vec stvar ubedjenja i cak ne mislim da je nesto bitno.Ako je vecna ,to moze da bude dobro,a i ne mora.A i nije nesto o cemu se da razgovarati ozbiljno,osim u domenu spekulacija.

A film gledala.:P Mada bi taj 21gr. pre vezala za gasenje bio-elektriciteta ili sl.,jer ako je 21gr. onda je to velika tezina za nesto tako suptilno kao sto je dusa.

Duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit - evo odgovora :P


Da li je večna...? Mislim da je večna u smislu da ne umire sa smrću tela, a sa religijske strane mislim da ništa osim Boga nije večno, jer sve, pa i duša, postoji dok On tako hoće
 
duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.
ne, dah je isto što i duša....
pa da, sve zavisi od tebe kako ćeš razumeti. duh, odnosno pravilnije ideja o duhu je da on nije statična kategorija, već je princip svih kretanja u univerzumu. sva objašnjena pojma duha odatle kreću, pa ga onda nadograđuju npr. pojam duhovnog poretka koji je stvorio fihte ili fenomenologija duha, koju je postavio dedukcijom kategorija hegel. u te priče o duhu, uključuju se priče o filozofiji duha, pa se duh posmatra šire. kao jedno polje koje ima duhovnu stvarnost podžanu od strane materijalnog poretka. duh čine ili, duh se ispoljava i kroz estetiku, logiku, etiku... (ono što ti kažeš i kroz lucidnost duha kroz humor)...duh stvara na raznim poljima, od logike do ekonomije....
duša je vitalni princip bića..ona je superiorna u odnosu na telo, naša najdublja stvarnost. inače ta platonistička shvatanja, da se duša sastoji od uma, volje i požude, uneta je u hrišćanstvo...to je ono što se samo pokreće... i to je, po meni razlika izm. duha i duše...duh dinamičan, duša je fiksirana-sama se pokreće...
 
Poslednja izmena:
Dusu nekako ne delim sa svima i samo pojedinima dajem deo nje..nesto imamo zacrtano ostalo nadogradjujemo..a vedar duh imam za sve bez obzira da li me poznaju..tako da ne vidim tu nista zajednicko
 
Duh - genezom utvrdjeni kod, izgradjivan, dopunjiv vecnoscu, besmrtan i samoziv, kolektivan i opst.
Dusa - deljiva, iz volje, instinkta, spoznajom trenutka i iskustvom uoblicena, samosvojstvena i puna, sklona rasprsnucu i umiranju.

Prvo moze da postoji bez drugog, drugo podrazumeva prvo ali ne opstaje zahvaljujuci njemu. Prvo se dobija nezaslugom, drugo se kupuje dobrotom. Duhom je moguce trgovati, dusa je nepodjarmljiva i neprocenjiva.
 
opet cista komercijala :P

sta se sve prodaje,kupuje,iznajmljuje,daje na kredit il lizing :zper:

dusu dobijamo od koga i zasto ne bitno....ali sta cemo sa njom...? eeeeeee,to je vec nasa stvar,pa nam nije kriv ni djavo ni bog kad je ne koristimo ili je na pogresan nacin koristimo.:P

No to je opasno blizu pitanju o slobodi.Sta cemo uraditi sa slobodom kad nam je data ? :think:

p.s. dusa ne moze da se proda sve i da to 'ocemo,ali zato mozemo sami da je unistimo

p.p.s. i dusa se razvija i raste.negujte je

p.p.p.s Moonjo ako ti dodjem tamo ima da istresem duh,a i dusu iz tebe...el to opet po polnoj oznaci ?:think:
 
eo ga moj tetejac.. ( :
nije, bwe, kakve razlike i to polne..ne, nema tu mesta ... gledaj, za nekog kažeš da ima dobru dušu, je l tako?? a ne kažeš da ima dobar duh, je l tako..??
nego, eventualno, kažemo za nekog da ima pozitivan duh.(sa pozitivizmom gleda na život)..duh može da bude i negativan, šta ti misliš o tome?? ali se uvek ispoljava, za razliku od duše..kod ljudi nismo baš sigurni tačno šta u sebi skrivaju, el tako?? .e, sad, jasno je da razlike između duha i duše postoje (po mom mišljenju postoje....) samo jedno moje malo mišljenje, eskuzemua... ( :
 
Nemo ti meni tu bwe i ostalo...jesi ovo rekao...?

citat:

u, ja se sa tim uopšte ne slažem....duša se prodaje đavlu, a ne duh...
duh je kreativan, on stvara i radi za razliku od duše...


i sta sad dusa je na prodaju,a duh(gle zgodne okolnosti) je kreativan i ubi se radeci i stvarajuci,dok ova ladi da ne kazem sta....

i sta me briga sta se kaze.:P

duh proizilazi iz duse i nemoz' obrnuto...mozda i moze,ali se vrtimo samo u krug....e,to ne moze :P

pa dusa se i ispoljava kroz duh....znas Moonjo,sad ce opet da ispadne ono sa kokoskom i jajetom....ali reci cu ti ovako : ti imas vrcav duh,sto znaci da si duhovit,dovitljiv,a dusa...hmm...mislim da ti je dobra,jer jos nisi pokazao neke znake na osnovu kojih bi mogla suprotno da zakljucim.Eto :P

e,da. i razmazen si( ne mnogo,al jesi ).... :P
 
imati talenta za sport - sportski duh
biti živ - imati dušu

Ako nisi živ ne možeš ni da imaš talenat za sport.

Samo promenite termine i nema zabune...:hahaha:

Duša i duhovi... e svašta... :lol:
 
u, ja se sa tim uopšte ne slažem....duša se prodaje đavlu, a ne duh...
duh je kreativan, on stvara i radi za razliku od duše...

Mislim da su ovu maksimu izmislili oni koji duh i dusu podvode pod isto, a da je isto nije ni prici. Duh jeste kreativan sam po sebi (milijarde cestica milijardu godina starih, sublimiranih u tacku koja poprima osobit oblik zahvaljujuci dusi) koji ostaje zakrzljao i tup ako je u sklopu jedne nekreativne, nazadne, isprazne duse.


opet cista komercijala :P

No to je opasno blizu pitanju o slobodi.Sta cemo uraditi sa slobodom kad nam je data ? :think:

p.s. dusa ne moze da se proda sve i da to 'ocemo,ali zato mozemo sami da je unistimo

p.p.s. i dusa se razvija i raste.negujte je

p.p.p.s Moonjo ako ti dodjem tamo ima da istresem duh,a i dusu iz tebe...el to opet po polnoj oznaci ?:think:

Dusa voli slobodu ali nekada ne ume da je zivi, radije pristaje na lance, sve zarad obrazlozenja posrtanja duha i stagniranja sebe.
Slazem se sa svim tackama a trece ostavljam TTTTT :).



.... za nekog kažeš da ima dobru dušu, je l tako?? a ne kažeš da ima dobar duh, je l tako..??
nego, eventualno, kažemo za nekog da ima pozitivan duh.(sa pozitivizmom gleda na život)..duh može da bude i negativan, šta ti misliš o tome?? ali se uvek ispoljava, za razliku od duše..kod ljudi nismo baš sigurni tačno šta u sebi skrivaju, el tako?? .e, sad, jasno je da razlike između duha i duše postoje (po mom mišljenju postoje....) samo jedno moje malo mišljenje, eskuzemua... ( :

Duh je u principu uvek pozitivan jer on prezivljava ali i negativan jer zaboravlja na samilosti neguje zlo. Dusa je nalicje duha, najcesce njegova savrsenija verzija (koji god da je pravac duha, pozitivan ili negativan). Samo slabovidi nece i ne umeju da je procitaju. Duh je nemoguce ubiti a dusa je lomljiva kao staklo.

No, jos nesto...da li ste prijemciviji na neciji duh ili dusu?
 
imati talenta za sport - sportski duh
biti živ - imati dušu

Ako nisi živ ne možeš ni da imaš talenat za sport.

Samo promenite termine i nema zabune...:hahaha:

Duša i duhovi... e svašta... :lol:


Dobro Kojice,ako ti pokazem svoj sportski duh nece da ti bude dobro....:P
Kreveljis se ko bez duse :P
Inace jos nismo dosli do duhova kao paranormalnih pojava...ovde je rec o duhovitosti,a pomalo i dusevnosti :P

imati zelju za takmicenjem - sportski duh
imati sposobnost razumevanja tudjih osecanja - imati dusu
biti ziv - ovo dvoje zajedno,pa se stvari svedu na meru ljudskosti

p.s. dobara ti je metaFora :P

da prevedem- ako nemas dusu ne mozes imati ni sportski duh
 
Dobro Kojice,ako ti pokazem svoj sportski duh nece da ti bude dobro....:P
Kreveljis se ko bez duse :P
Inace jos nismo dosli do duhova kao paranormalnih pojava...ovde je rec o duhovitosti,a pomalo i dusevnosti :P

imati zelju za takmicenjem - sportski duh
imati sposobnost razumevanja tudjih osecanja - imati dusu
biti ziv - ovo dvoje zajedno,pa se stvari svedu na meru ljudskosti

p.s. dobara ti je metaFora :P

da prevedem- ako nemas dusu ne mozes imati ni sportski duh
Izvini. Evo crćiću od smeha u sebi.

Ja nemam sportski duh, ali imam sposobnost razumevanja tuđih osećanja (mada me po nekad nije briga za njih:mrgreen:) = nisam živa.
Nisam ni mislila na duhove kao paranormalne povave već na različite vrste duhova.. sportske, umetničke i sl.

Samo sam primetila da se sve o čemu pričate može reći i drugačije. Na primer:
imati smisla za humor - biti duhovit...
 

Back
Top