švedski politolozi:Sve vodeće zemlje svijeta pripremaju se za rat

čedina_zebra

Legenda
Poruka
53.468
Švedski politolozi: Sve vodeće zemlje svijeta pripremaju se za rat
Ponedjeljak, 15 Juni 2009

Sve vodeće zemlje svijeta intenzivno se pripremaju za rat, a čak ni svjetska ekonomska kriza nije uspjela zaustaviti utrku u naoružanju, tvrde švedski politolozi. U istraživanju Instituta za mir u Stockholmu stoji da su najveće svjetske zemlje u 2008. potrošile čak 1,464 biliona dolara. U odnosu na 1999., danas se troši 45 posto više novca na oružje

Na oružje najviše troši SAD i to 58 posto od ukupnog svjetskog iznosa. Rusija i Kina utrostručile su izdvajanja za odbranu. Službeni Peking odobrio je u tu svrhu 84,9 milijardi dolara dok je Moskva za naoružanje izdvojila 58,6 milijarda. Uprkos rastućim ekonomskim problemima, Rusija ne planira smanjiti ulaganja u odbranu koja su svake godine sve veća.

SAD je u prošloj godini na oružje potrošio 607 milijardi, a vojne operacije u Iraku i Afganistanu SAD stoje 903 milijardi dolara godišnje.

SAD je prva zemlja po izdvajanjima za odbranu, a slijede Kina, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Njemačka, Japan, Italija, Saudijska Arabija dok je Indija na desetom mjestu.

Iako nisu u prvih deset, Iran, Izrael, Južna Koreja i Alžir značajno su povećali ulaganja u odbranu.

www.superbosna.com/vijesti/politika..._vodeaee_zemlje_svijeta_pripremaju_se_za_rat/

Silni samiti o razoružavanju i smanjenju broja nuklearnih bojevih glava izgleda da su samo slatki snovi?
 
Švedski politolozi: Sve vodeće zemlje svijeta pripremaju se za rat
Ponedjeljak, 15 Juni 2009

Sve vodeće zemlje svijeta intenzivno se pripremaju za rat, a čak ni svjetska ekonomska kriza nije uspjela zaustaviti utrku u naoružanju, tvrde švedski politolozi. U istraživanju Instituta za mir u Stockholmu stoji da su najveće svjetske zemlje u 2008. potrošile čak 1,464 biliona dolara. U odnosu na 1999., danas se troši 45 posto više novca na oružje

Na oružje najviše troši SAD i to 58 posto od ukupnog svjetskog iznosa. Rusija i Kina utrostručile su izdvajanja za odbranu. Službeni Peking odobrio je u tu svrhu 84,9 milijardi dolara dok je Moskva za naoružanje izdvojila 58,6 milijarda. Uprkos rastućim ekonomskim problemima, Rusija ne planira smanjiti ulaganja u odbranu koja su svake godine sve veća.

SAD je u prošloj godini na oružje potrošio 607 milijardi, a vojne operacije u Iraku i Afganistanu SAD stoje 903 milijardi dolara godišnje.

SAD je prva zemlja po izdvajanjima za odbranu, a slijede Kina, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Njemačka, Japan, Italija, Saudijska Arabija dok je Indija na desetom mjestu.

Iako nisu u prvih deset, Iran, Izrael, Južna Koreja i Alžir značajno su povećali ulaganja u odbranu.

www.superbosna.com/vijesti/politika..._vodeaee_zemlje_svijeta_pripremaju_se_za_rat/

Silni samiti o razoružavanju i smanjenju broja nuklearnih bojevih glava izgleda da su samo slatki snovi?

Carke su odavno pocele.......hoce li biti rata na svetskom nivou.ne verujem.....jos!!!
 
Neko rece da je rat nastavak politike drugim sredstvima, kao i da je tu kada diplomatija zakaze.

Niko nije lud da ga takva situacija zatekne sa slabo naoruzanom vojskom.

To je rekao fon Klausevic i on je bio pruski general.

Međutim, današnji svet ne liči onom koji on je opisivao. Današnja međuzavisnost svih zemalja jednostavno onemogućava rat jer bi isti uništio sve zaraćene strane.
 
To je rekao fon Klausevic i on je bio pruski general.

Međutim, današnji svet ne liči onom koji on je opisivao. Današnja međuzavisnost svih zemalja jednostavno onemogućava rat jer bi isti uništio sve zaraćene strane.
Ja, a mi kao vrsta uopste nismo skloni unistavanju samih sebe...

Uostalom, zar se malo ratova vodilo u XXI veku, od kojih neki jos traju. A tek devet godina proslo od njegovog pocetka.
 
Ja, a mi kao vrsta uopste nismo skloni unistavanju samih sebe...

Uostalom, zar se malo ratova vodilo u XXI veku, od kojih neki jos traju. A tek devet godina proslo od njegovog pocetka.
Govoriš kao pravi makijavelista :)

E ovako, sad se postavlja pitanje šta je mišljeno temom. Da li postavljač misli da će ratovati zemlje između sebe, što je teško moguće (osim ako Etijopija ne napadne Somaliju, što ionako nema neku veliku važnost za stabilnost internacionalnog sistema)? Novi svetski rat je teško moguć. Vrlo vrlo teško.
Ako se, pak, mislilo na ratove koje će zemlje voditi protiv svojih 'vanjskih i unutrašnjih neprijatelj' vodeći takozvani 'nesimetrični rat', onda povlačim moje komentare o nemogućnosti rata.
 
A u Srbiji aktuelni rezim vodi suprotnu odbrambenu strategiju od vecine zemalja u svetu ! :hahaha:

upravo tako.!!!
nismo naucili iz istorije da su uvek svetske ekonomske krize kulminirale svetskim ratom.....a sad svi tvrde da je ova svetska kriza najveca do sada ...!!!!!
a nasi politicari pod parolom profesionalizacije vojske iz vojske na raznorazne nacine isterase sve staresine koje su za vreme NATO bombardovanja imale sluzbenu ocenu 'ISTICE SE" i "NAROCITO SE ISTICE " a nalazili se na komandnim duznostima.na njihova mesta postavise one koji su za vreme rata samo intenzivno mrzeli okupatora a nisu se protiv njega borili oruzjem....uh kako bih voleo da me neko demantuje !!!!
i tako reformisana armija-samo ne znam na osnovu cega-jer koliko ja znam reforma je pocela pre donosenja strategije odbrane SAD SE ZOVE PROFESIONALNA VS.
sa takvom silom mi docekujemo predstojece svetske izazove ????????????
 
To su strasne stvari.

A vidite tek kako se mrska SSSR spremala da udari na nasu Jugu, joj Jugo moja nidje te nejma!

southwestern_sm.jpg
 
Govoriš kao pravi makijavelista :)

E ovako, sad se postavlja pitanje šta je mišljeno temom. Da li postavljač misli da će ratovati zemlje između sebe, što je teško moguće (osim ako Etijopija ne napadne Somaliju, što ionako nema neku veliku važnost za stabilnost internacionalnog sistema)? Novi svetski rat je teško moguć. Vrlo vrlo teško.
Ako se, pak, mislilo na ratove koje će zemlje voditi protiv svojih 'vanjskih i unutrašnjih neprijatelj' vodeći takozvani 'nesimetrični rat', onda povlačim moje komentare o nemogućnosti rata.

Postavljač teme je mislio ovaki, mi ćemo na samitima da trandaličemo da treba da se smanji broj i vrsta pucaljki a ispod žita ćemo se rešavati zastarele tehnologije tj. zastarelog oružja kako nam se država nebi pretvorila u planetu Kripton,a ujedno ćemo izvaditi troškove proizvodnje istih, sa druge strane ćemo zadržati ono što će da bude repelent ukoliko neko pokuša da nas nakrivo pogleda.

Šta misliš o mom mišljenju
 
Švedski politolozi: Sve vodeće zemlje svijeta pripremaju se za rat
Ponedjeljak, 15 Juni 2009

Sve vodeće zemlje svijeta intenzivno se pripremaju za rat, a čak ni svjetska ekonomska kriza nije uspjela zaustaviti utrku u naoružanju, tvrde švedski politolozi. U istraživanju Instituta za mir u Stockholmu stoji da su najveće svjetske zemlje u 2008. potrošile čak 1,464 biliona dolara. U odnosu na 1999., danas se troši 45 posto više novca na oružje

Na oružje najviše troši SAD i to 58 posto od ukupnog svjetskog iznosa. Rusija i Kina utrostručile su izdvajanja za odbranu. Službeni Peking odobrio je u tu svrhu 84,9 milijardi dolara dok je Moskva za naoružanje izdvojila 58,6 milijarda. Uprkos rastućim ekonomskim problemima, Rusija ne planira smanjiti ulaganja u odbranu koja su svake godine sve veća.

SAD je u prošloj godini na oružje potrošio 607 milijardi, a vojne operacije u Iraku i Afganistanu SAD stoje 903 milijardi dolara godišnje.

SAD je prva zemlja po izdvajanjima za odbranu, a slijede Kina, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Njemačka, Japan, Italija, Saudijska Arabija dok je Indija na desetom mjestu.

Iako nisu u prvih deset, Iran, Izrael, Južna Koreja i Alžir značajno su povećali ulaganja u odbranu.

www.superbosna.com/vijesti/politika..._vodeaee_zemlje_svijeta_pripremaju_se_za_rat/

Silni samiti o razoružavanju i smanjenju broja nuklearnih bojevih glava izgleda da su samo slatki snovi?

Barem sto se tice amerike, to se radi ne zbog rata nego zbog para...svaki dolar potrosen za rat ide odredjenim ljudima u dzep...
tako da nije cudo sto ratuju u svakom momentu i sto toliko ulazu...
 

Back
Top