Cijukanje u noci - Kakve su to nocne ptice?

KatPaws

Obećava
Poruka
51
Kakve su to nocne ptice?

Baš ovih letnih dana, kako krece da se smrkava, negde iz drveca blizu vaše zgrade pocinje da se cuje jedan neobican, vama nepoznat, iritantan zvuk... lici na škripanje nepodmazanih vrata ili ljuljaške u parku. Ovo cijukanje, u razmacima od po par sekundi, traje do duboko u noc... ne možete da spavate, komšije psuju, celo naselje se uzmenirilo. Šta je to???

U pitanju su mladunci sove, utine ili male ušare Asio otus. Ova vrsta se dobro prilagodila životu u blizini ljudi i rado se gnezdi u našim gradovima, gde god ima pogodnih mesta za gneždjenje ? najcešce u cetinarima, u starom gnezdu svrake ili vrane. Hrani se uglavnom sitnim glodarima, miševima i voluharicama, i zato je vrlo korisna za coveka jer drži štetocine pod kontrolom ? jedna porodica sova tokom godinu dana može da pojede i do 10 000 glodara! To nesnosno cijukanje malih sova u prevodu zapravo znaci ? gladan sam! Tokom noci jedan mladunac može da pojede nekoliko glodara, i upravo cijukanje nagoni roditelje da im donose hranu.

IMG_4372s.jpg


Mužjak utine prvi zauzima teritoriju, i njegovo teritorijalno oglašavanje (tiho hukanje) može se cuti još u toku zime. Tokom udvaranja izvodi svadbene letove iznad gnezda ? karakteristicno je da u letu naglo zamahne krilima ispod sebe, sudarajuci vrhove tako da proizvode glasan zvuk nalik na prasak probusenog balona. Ženka utine u proseku snese 4, 5 jaja, i leži na njima 25 do 30 dana. Sa 3 nedelje starosti, mladi izlaze iz gnezda i šetkaju po okolnim granama, uvežbavaju ravnotežu i istražuju svet oko sebe...

IMG_1082s.jpg


U ovom periodu su i najbucniji... a pošto se veru i skakucu po granama, cesto se desava da padnu dole na tle. Ovo je vrlo važno ? nemojte uzimati male sove koje su ispale iz gnezda i nositi ih kuci ili u zoo vrt!! Iako možda izgledaju bespomocno i ranjivo, sasvim su sposobne da se same ponovo uzveru na neko drvo, koristeci samo kandže i kljun... ako ih niko ne uznemirava, ubrzo ce ponovo biti gore ? možete im pomoci tako što ?ete ih staviti na neku najbližu granu, van domašaja pasa, macaka i ljudi (ali pre toga zaštitite šake necim, jer znaju da kljucnu ili ogrebu kandžicama). Roditelji znaju tacno gde im je mladunac i nastavice da ga hrane ? ukoliko se covek (bez iskustva) brine o maloj sovi, velika je verovatnoca da ce uginuti.

Cijukanje ce trajati oko mesec dana, i potom ce ponovo komšiluk moci mirno da spava. Do tada, imajte malo strpljenja i, ako imate srece, možda i ugledate sovu kako bešumno jedri kroz noc...

Tekst: Sever Nagulov (sever@verat.net)
Fotografije: Milan Ružic i Katarina Paunovic ( http://www.wild-serbia.com )

p.s. tekst je uz autorovu saglasnost objavljen na forumu a mozete ga i vi kopirati i objaviti na nekom drugom forumu ili sajtu
 
Odlican tekst :)
Bravo Kaco.


Kakve ima veze sto je kopirano? Pise da je uz saglasnost autora. Iznete su cinjenice o divljoj zivuljki na pravoj temi.

Ova godine se kod mene u kraju cesto culo cijukanje a na par mesta cuje se jos uvek. Da sove nisu bile ovako raspolozene za reprodukciju verovatno bi ovo bila "godina miseva"
 
Ja sam se u početku baš traumirala jer mi je zaličilo na zapomaganje baš malog mačeta, pa sam odahnula kad sam shvatila da je ptičica :mrgreen:
Nego, mene već ko zna koje jutro po redu bude oko 5,5:30h zvuci ptića od vrana ili svraka, počnu da krešte, grakću i krkljaju, baš ne zvuči prijatno u onoj tišini :(
 
E vidiš foru, kukuvije, recimo, se gnezde uglavnom na tavanima ili na zemlji, na zaštićenim mestima. Ljudi su pre par godina u svom povrtnjaku iza kuće pronašli gnezdo sa 3 ptića. To je bilo u vreme kad sam još kupovala Zov, baš je detaljan izveštaj bio o tom slučaju, ptići su prstenovani, nisu ih pripitomljavali...
 
Ahahah cijukanje. Pretpostavljam da su to sove. Meni lete oko kuce,nastanile su se preko puta ,u selu sam inace.... malo neobicno jer smo navikli u crtacima da sove hucu ,ali ovo su mlade sovice pa tako zvuce...svakako bolje od macaka koje pustaju prejezive zvuke nocu ... pa jos kad se nameste negde u blizini ,hocu da izludim. Bas jezive zvuke ispustaju
 

Back
Top