Gde imaju da se kupe Linksys wireless ruteri?

Pa sad imam problem... Sinoć je sve normalno radio: 2 laptopa i desktop (povezan ethernetom)... Odjednom, moj laptop nakon nekog vremena nije mogao da se poveže... Jutros ni drugi laptop nije uspeo da se poveže, ali desktop, koji, pak, sinoć nije radio, danas radi... Šta on to izvoljeva?
 
Proveri kablove i RJ45 utičnice na krajevima , pošto je ruter u pitanju moraju da su "straight" vezovi na kablovima.
Resetuj Ruter isključivanjem iz struje na minut i njenim ponovnim uključivanjem.
Prvi put uvek treba pokrenuti čarobnjak za konekcije i napraviti lan konekciju na svim računarima koji su umreženi. Ako želiš da deliš datoteke onda pokrenuti čarobnjak za umrežavanje i obavezno paziti da su svi računari u istoj grupi (izbegavati glupe nazive poput "mshome").
Odraditi repair na Local Area network ili otvoriti cmd i uraditi "release" i "renew" unutar njega.
 
Utičnice i veze su OK
Resetovanje urađeno više puta
Umrežavanje još nisam uradio, jer nisam 100% siguran šta sve treba, to ću tek kad ovo završim...
TRENUTNO mi je jedino bitno da na svim kompovima imam net, ali evo, bolje da kažem šta je cela problematika: kad sam sve povezao prema uputstvu i pokrenuo čarobnjak, on je detektovao ruter, ali ne i internet konekciju, iako je na ruteru svetlela dioda da konekcija postoji (?). Probao sam da vidim da li ima neta otvaranjem Mozile i naravno nije ga bilo. Tada je moja (nestrpljiva i neobaveštena) sestra uključila svoj laptop, pronašla signal i ladno se konektovala! Posle sam i ja sa svog laptopa to uspeo! Onda sam zamenio dva ethernet kabla (jedan stari koji sam do tada koristio za ADSL sa ovim novim od rutera), resetovao i ADSL i wireless ruter i onda je konekcija najzad proradila na sva tri kompa, ali instalacija i dalje nije prepoznavala internet. Rekoh da me je briga, jer sad sve radi, međutim kasnije, kad sam ponovo palio moj laptop, konekcija nije radila, a jutros nije proradila ni mojoj sestri... A ovde, kao što vidite, još radi...
 
Utičnice i veze su OK
Resetovanje urađeno više puta
Umrežavanje još nisam uradio, jer nisam 100% siguran šta sve treba, to ću tek kad ovo završim...
TRENUTNO mi je jedino bitno da na svim kompovima imam net, ali evo, bolje da kažem šta je cela problematika: kad sam sve povezao prema uputstvu i pokrenuo čarobnjak, on je detektovao ruter, ali ne i internet konekciju, iako je na ruteru svetlela dioda da konekcija postoji (?). Probao sam da vidim da li ima neta otvaranjem Mozile i naravno nije ga bilo. Tada je moja (nestrpljiva i neobaveštena) sestra uključila svoj laptop, pronašla signal i ladno se konektovala! Posle sam i ja sa svog laptopa to uspeo! Onda sam zamenio dva ethernet kabla (jedan stari koji sam do tada koristio za ADSL sa ovim novim od rutera), resetovao i ADSL i wireless ruter i onda je konekcija najzad proradila na sva tri kompa, ali instalacija i dalje nije prepoznavala internet. Rekoh da me je briga, jer sad sve radi, međutim kasnije, kad sam ponovo palio moj laptop, konekcija nije radila, a jutros nije proradila ni mojoj sestri... A ovde, kao što vidite, još radi...
Kabel od ADSL modema do računara je "crossover" (sa ukrštenim paricama) a ne "straight" .Njega treba obavezno iskoristiti za konekciju između rutera i ADSL-a.Za wifi konekcije laptopova koristiti unapred određene lokalne IP adrese koje treba podesiti i na wifi konekcijama kako na ruteru tako i na laptopovima. Obavezno postaviti adresu rutera kao default gateway.
Primer :
adresa rutera je 192.168.1.254 , kada se uloguješ na ruter podesiš wifi konekcije na određenim adresama: 192.168.1.10 i recimo npr. 192.168.1.50.
U adrese wifi konekcioje na laptopu ubacuj ovako
192.168.1.10
255.255.255.0
192.168.1.254
dns servere isto ubacuj njih ćeš pronaći ako otvoriš cmd i otkucaš ipconfig /all

nadam se da će ti ovo malo pomoći da napraviš odvojene konekcije za wifi.
 
Ne, Dust je mnogo eksperimentisao, prema raznim uputstvima, pa je zeznuo i ADSL ruter... :D
Shvatio sam u čemu je stvar: ADSL ne treba dirati uopšte, problem je što nešto nije u redu na relaciji dva rutera, možda to što imam dinamičku IP adresu, koju jedan dobija od Verata, prosleđuje drugom, a do laptopova ovaj izdeli adrese na Kukovo leto... Tako mi je objasnio ortak koji je došao da mi pomogne... Sad, wireless još nemam, tako da mi ostaje da zovem Verat, i pitam kako to da podesim...
 

Back
Top