"Nothing can escape from being something"

S obzirom da nisi dao nikakav uvod, vec jednu prosto prosirenu recenicu a da prava, na ozbiljan nacin postavljena tema o tome vec postoji, najbolje je da se prebacimo tamo.
http://forum.krstarica.com/threads/259411

Ako si sam dosao do protvurecnosti koju pojam "nepostojanje" u sebi nosi .....bravo! Medjutim zakasnio si 2500 godina jer je Platon prvi taj koji je to primetio, a pitanje je definitivno reseno sa Bergsonovom obradom istog u proslom veku.
Sve u svemu pitanje "ništa" zasluzuje da mu se uvek vracamo. Tako da cu ja samo skrenuti raspravu na ono sto je bitno kada je ta tema u pitanju a to je subjektivan neposredni osecaj i pitanje sta se desava sa njim posle smrti. A objektivan svet i ovako prelazi u "ništa" kad god nema subjekta koji ga opaza i prema kome je on neodvojiv koralat. Dakle, ono sto je ovde interesantno nije posmatranje spoljnjeg sveta vec unutrasnjeg. Trebamo se zapitati da li subjektivno osecanje JA JESAM moze biti nista (sto je samo prazna rec) ili danas je JA JESAM posle smrti je nesto drugo , nama nepoznato, ali iz ja jesam proisteklo.
Jer ono sto je ovde vazno, jeste da ne mozemo osetiti NISTA , da ništa ,kada je nasa subjektivna egzistencija u pitanju, nema nikakvo znacenje.
Razotkrivanje ništa kao pseudopojma otkriva apsolutnu prirodu onog subjektivnog.

Više o tome imate ovde:

Ništa
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4928
 
Mozda na budizam i reinkarnaciju....tamo ima upravo ideal coveka je da u sledecem zivotu bude covek...
Dakle po njima se biti covek u sledecem zivotu mora zasluziti....
Ako si bio demon u ovom , ides gde demoni i idu u zivotinje...

I ima ono o konzervaciji svesti, sa cime se ja ne slazem...
A to je da je ukupna kolicina svesti u kosmosu konstanta...
Sto bi znacilo da ce u buducnosti zivotinje ili neka druga vrsta zivota imati vecu svest posto je covek gubi i odrice se....3D tehnike ce otudjiti i mogucnost apstrakcije bez apstrakcije prostora....

Ja smatram da svest pobudjuje svest, tj ako covekov pik svesti prolazi, to ce sve oko coveka da sve vise dobija na svesti...sto je u kontaktu sa covekom....stvar i iskustva i teznji....(ispada da je svest iskustveni fenomen, i da ga lovac usvaja kad vidi koliko prednosti donosi...)
 
naravno da nećemo da spajamo teme. možda se misli na egzistencijalističko ništavilo....

Hajdegerovo "biće" shvaceno kao nistavilo ili nesto izvan svih odredjenja opazajnog sveta pa i odredjenja postojanja i nepostojanja upravo je ono "NISTA" koje sam ja obradio u mojoj temi oslanjanjuci se prevashodno na Bergsonovu filozofiju. Ali i bez toga, iz uvodne recenice autora teme ne mogu da prepoznam neki egzistencijalisticki pristup istoj.
Ipak nema veze. Koga zanima pitanje NISTA neka pogleda moj blog, vec sam dao link.
 
- Naslov postavljene teme je "Nothing can escape from being something", sto bi prevedeno na srpski znacilo "Nista ne moze da pobegne od toga da je nesto". Iz ove jedne jedine recenice mnogo toga moze da se izvuce/zakljuci. Kljucna rec, koja se krije iza pomenute recenice, je rec - definicija. Ista je apsolutno neizbezna.

- Da li je univerzum nastao? Pa ocigledno da nije. Jer, definicija nikako nije mogla nastati. Ona je 'uvek' "tu". Uzrok postojanja? Drugim recima, uzrok definicije? Pa nema ga. Nema pocetka, nema kraja - *beskonacnost*. Prema tome, definicija je nuzna i to je verovatno odgovor na veliko Zasto?

...
 
Hajdegerovo "biće" shvaceno kao nistavilo ili nesto izvan svih odredjenja opazajnog sveta pa i odredjenja postojanja i nepostojanja upravo je ono "NISTA" koje sam ja obradio u mojoj temi oslanjanjuci se prevashodno na Bergsonovu filozofiju. Ali i bez toga, iz uvodne recenice autora teme ne mogu da prepoznam neki egzistencijalisticki pristup istoj.
Ipak nema veze. Koga zanima pitanje NISTA neka pogleda moj blog, vec sam dao link.

i kod hajdegera je osnova fenomenološke analize ljudska egzistencija, a cilj jeste otkrivanje - ponovno otkrivanje bića (sein). na svet gledamo s tačke bića - to je takođe egistencijalističko gledište. hajdeger problem koncentriše na upotrebu slobode. živeti autentično znači otkriti sebe u neposrednom odnosu prema stvarima, biti sposoban za razumevanje..ništa je nihil, bergson je smatrao da je ništa pseudoideja, nezadovoljstvo bićem koje je prisutno.
ništa -nihil i ništavilo su u filozofiji dva pojma i mogao bi baš da odereš dlanove da "dokažeš konvencionalnim filozofima" tvrdnju koja je u jednačenju ništa = ništavilo tvoje autorsko delo... a nenad je mislio na ništa - tu si u pravu.. ( :
 
Monja
ništa je nihil, bergson je smatrao da je ništa pseudoideja, nezadovoljstvo bićem koje je prisutno.
ništa -nihil i ništavilo su u filozofiji dva pojma i mogao bi baš da odereš dlanove da "dokažeš konvencionalnim filozofima" tvrdnju koja je u jednačenju ništa = ništavilo tvoje autorsko delo...

Bergson je pre svega raskrinkao pojam "NISTA" kao pseudopojam da bi kako on sam kaze "prokrcio put za jednu filozofiju blisku intuiciji".

A sta je drugo Bergsonovo trajanje nego intuicija tkz. kvalitativne mnozine, jedinstva mnogostrukog i mnogosturkosti jedinstva, nesto sto ne moze uci u forme opazanja razuma pa samim tim ni u forme postojanja ili nepostojanja koje vaze samo u opazajanom svetu pojava.

Hajdeger je samo tome dao naziv "NISTA" a obadvojica misle na istu stvar.
 

Back
Top